JŽ 441 i oprema

ozzy80

Član foruma
Odlucio sam se da pravim sam lokomotivu tj sto je vise delova moguce da napravim kod kuce ( jer sam od malena jako zagrejan za zeleznice a sada me je ovo jos poteralo da i ja imam jednu kod kuce, a para malo :) ) . E sada imam par pitanja, posto do sada sam radio na maketi kod prijatelja, a on je bukvalno sve dobio od nekog ujaka koji je otisao u inostranstvo, tako da smo ja i on radili samo fizikalije tako da se bas ne razumem u elektroniku. E sada da li bi mogao nekako sam da napravim sine i da li bi htele posle da rade? Ako bih mogao od cega i da li bi mi se isplatilo da se mucim posto mi je materijal ( gvozdje ) free? Ciji motor da kupim i gde bi mogao naci u Bg-u i otprilike cenu koliko bi kostalo ( treba mi jaci motor posto cu lokomotivu da izgradim od gvozdja i aluminijuma ) :) ? Da li sa motorom da kupim odma i pogonske tockove ili da ih pravim sam posto se bojim da ne s*ebem motor kada ukljucim u struju da probam da li radi. I da ja bih za sada polako da pocnem da pravim i sam vagone. Naravno radio bi kod prijatelja u pro desktopu crtez pa u cc masini bi izrezivo tako da mere i neke greske ne bi mogle tako lako da mi se dese. Do sad sam pravio drvene brodice i dobro mi je islo tako da nisam nov u modelarstvu ( doduse u zeleznickom jesam :) ). Hvala unapred na odgovorima.
 

Dun Ringill

Član foruma
Bok Ozzy i dobrodošao na forum. Vidim da ti nitko nije odgovorio pa ću ja probati iako mi elektronika i samogradnja nisu jača strana (ja u biti jaču stranu niti nemam ;) )

Dakle, što se tiče šina; Najzadrtiji modelari za koje ja znam sami polažu tračnice, čak i skretnice, ali nisam nikada čuo da je netko solo odlučio raditi samu šinu. Ako pretpostavimo da imaš načina da dobiješ pravilan oblik, moraš uzeti u obzir da se komercijalni modeli tračnica rade od kvalitetnog materijala radi što bolje električne provodljivosti i ne gubljenja iste tijekom vremena. Ja ti to ne bi preporučio jer gotove tračnice nisu toliko skupe i sve mi se to čini kao prevelika muka sa upitnim rezultatima (osim naravno ako te sam čin izrade uveseljava jer je to onda druga priča).

Gdje da kupiš motor u Beogradu ne znam, pošto nisam od tamo. Valjda će se javiti netko tko je i zna. Glede s*ebavanja motora; To ne bi trebalo imati nikakve veze sa pogonskim kotačima (ako su oni na istoj osovini međusobno izolirani :??: ). I ovi koje ti napraviš i ovi kupljeni će prenijeti otprilike istu količinu struje u motor koliku pustiš u tračnice.

A radio bi domaće vagone? Teretne ili putničke? Pretpostavljam da je H0 u pitanju? U svakom slučaju zanimljivo i izvedivo pogotovo ako si vičan radu sa spomenutim materijalima. Meni se nekako čini da bi ti najbolje bilo da nabaviš nekakve polovne ukomirane vagone na sajmu za sitne pare i da se ne zezaš sa postoljima i sličnim stvarima nego da se baciš na "karoseriju". S time ujedno riješavaš problem kvačila.... A tračnice rađe kupi, pogotovo ako imaš u planu izradu makete jer će ti kasnije, čak i ako isprva vozi kako treba, sve moglo početi štekati. Prilično sam siguran u to :)
 
A

Anonymous

Guest
Evo jedna mala pomoć za kotače. Tako je svejedno hoćeš li ih izrađivati ili kupovati. Za cijeli osovinski kolni sklop postoji razlika u izvedbama za vožnju na izmjeničnu ili istosmjernu struju. Na istosmjernoj struji jedan kotač je plus kontakt, a drugi minus pa stoga mora postojati izolacija između njih:

Na izmjeničnom sustavu oba kotača su kratko spojena i čine uzemljenje. Faza struje se hvata po sredini pragova na kojima se nalaze mali kontakti koji u nizu sačinjavaju popularnu "treću tračnicu". Struju s njih hvata klizač.
 

Attachments

  • DC.jpg
    DC.jpg
    8.3 KB · Pregleda: 371
  • AC.jpg
    AC.jpg
    7.7 KB · Pregleda: 371

ozzy80

Član foruma
Znaci da izmedju njih stavim plastiku. Ok. I da koji motor da uzmem mislim koji da bude proizvodjac i kolika snaga posto ce lokomotiva sigurno biti malo teza jer je pravim od gvozdja i mesinga ( ili ako ne nadjem mesing aluminijuma)

PS Da li se struja prenosi samo preko jednog para ili vise para kotača? Mislim ako preko jednog onda bi ja drugima svima napravio plasticne osovine da ne bi slucajno doslo do kratkog spoja. Inace zaboravih da napisem da mi je struka inzenjer a cale mi je metalo strugar tako da oko pravljenje nije problem ako se isplati.
 
A

Anonymous

Guest
Struja se oduzima na sve moguće kombinacije. Od jednog para do svih postojećih ili križno bez uparivanja. Ako postoji više dodirnih točaka kotač-tračnica to je manja vjerojatnost da će lokomotiva ostati bez struje i stati na maketi! Znači, tebi na volju. Bitnija stvar je pogon na sve osovine jer je teška pa da ne bi bilo proklizavanja.

Ovo sa snagom motora me ponukalo na neka razmišljanja. To se može precizno proračunati, možda popodne nabacim neki proračun.
 

ozzy80

Član foruma
Molio bi da ako neko ima nacrt ove lokomotive neka postavi jer ja sam nasao jedan ali ne valja nesto posto se ne vide dimenzije. Ok onda cu na sve da hvatam struju. A posto mi elektronik nije bas nesto jaca strana kako da spojim da sve idu u jedan kabal i gde da hvatam struju da li da stavim da zicica dodiruje tocak i tako hvatam struju ili nekako drugacije i da li cu posle moci da preko dekodera posebno palim svetla lokomotivu zvuk ako sam pravim osovine jel da ga ne bi nekako prepoznavao kao kratak spoj?
 

Železničar

Poznati forumaš
nightrain kaže:
Ovo sa snagom motora me ponukalo na neka razmišljanja. To se može precizno proračunati, možda popodne nabacim neki proračun.

Snaga motora moze vrlo lako eksperimentalno da se dozna.
Spojis motor i unimetar/multimetar serijski na napajanje/regulator, prvo stavis unimetar na merenje napona i nastelujes regulator tako da unimetar pokazuje 12,0 V.
Onda okrenes birac na merenje struje (miliampere), onda nastaje struja, motor ce da se okreca i moci ces da izmeris struju.
Treba samo miliampere da pretvoris u ampere i da ih pomnozis sa 12 V.
Ako motor daje recimo 100 mA (=0,1 A) onda je njegova snaga 12 V * 0,1 A = 1,2 VA = 1,2 W
 
A

Anonymous

Guest
Točno, ali za taj motor koji imaš. Ovdje nije pitanje za već postojeći motor izmjeriti snagu, nego s obzirom na ukupnu masu lokomotive i vagona sa svim opterećnjima pri kretanju doznati potrebnu snagu motora. Prema proračunatoj snagi se kupuje motor! Znači motor ne postoji dok se ne odredi koji je potrebno kupiti, stoga nema ni mjerenja dok nema motora! Tek kada se kupi motor može se eksperimentalna metoda primjeniti za provjeru :prof:
 

ozzy80

Član foruma
Da mislio sam na vucnu silu sa obzirom da ce vagon biti od gvozdja i mesinga koji bi mi motor trebao da to moze da povuce i jos oko 6-7 vagona isto od mesinga a da ne crkne od napora ili da uopste ne moze da startuje, a sto se tice kupovine ja jos nemam motor nego prvo da proracunam koji mi treba pa da ga onda kupim :). :)
 
A

Anonymous

Guest
I sila i snaga. Sve se mora odrediti. Vučna sila je na kotačima koja se preko sanduka prenosi na kopče. Snaga je jakost motora koja stvara tu silu. SVe se mora odrediti...

Bojim se da ne bude to nekakva mrcina od motora koja neće moći stati u školjku???
 

ozzy80

Član foruma
Pa ja cu pokusati malo olaksati model ali i dalje ce biti tezak. Nego jel neko ima tehnicki crtez ovog modela? I da ako te mrzi da racunas aj da j meni formule pa cu ja da izracunam koliki mi treba motor :)
 
A

Anonymous

Guest
Niš' nemam sada. Popodne ću postaviti crtež i proračun.
 

ozzy80

Član foruma
Ok hvala ti. Nego ako neko ima nacrt ovog modela jz 441 odlicno bi mi dosao posto ja imam neki nepotpun.
 

Železničar

Poznati forumaš
Evo nasao sam stosta u arhivi (nisam autor niti jedne fotografije, niti jednog crteza, preuzeto sa railserbia.net)
 

Attachments

  • lok11411.jpg
    lok11411.jpg
    30.6 KB · Pregleda: 119
  • IMG_0032.jpg
    IMG_0032.jpg
    146.8 KB · Pregleda: 119
  • IMG_0031.jpg
    IMG_0031.jpg
    138.8 KB · Pregleda: 112
  • IMG_0028.jpg
    IMG_0028.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 113
  • IMG_0027.jpg
    IMG_0027.jpg
    159.3 KB · Pregleda: 112
A

Anonymous

Guest
Evo ASEA u 1:1 mjerilu. AutoCAD. Tko zna raditi, znat će koliko ovo vrijedi. Ukratko. Sve su dimenzije mjerljive i igranjem u mjerilima može se povećavati na sve veličine II, II, I, S H0, TT, N...... Iz ovoga se lako može model izraditi u nekom 3D programu.
 

Attachments

  • asea.rar
    47.4 KB · Pregleda: 77

ozzy80

Član foruma
Hvala care to je moje zanimanje. Da radim u cad-u i pro desktopu. Hvala ti puno.Nego da te pitam jel su to bas mere za ovaj model.
 
A

Anonymous

Guest
Svaka čast Bori, skidam kapu za crteže, ali meni je to skoro beskorisno. Recimo, posao bi bio sve ove jpgove pretvoriti u autocad. Nije ništa komplicirno, nego je malo otupljujuće i traje. Kada imaš autocad, onda si car!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh