Märklin odlazi ...?

Barney

Član foruma
Da. Pratim razvoj situacije vec dugo i uopce nije bajno. A sad je prakticki gotovo i to u trenutku kad slave 150 godina postojanja. Tuzno... :(

Doduse, sanse za spas postoje samo sto ce zahtijevati drasticno rezanje troskova, a izgleda da su shvatili kako trebaju i smanjivati cijene, pa je to bilo u planu za ovu godinu. Sve mi se cini da ce ih morati smanjiti i vise nego sto je planirano ako misle i dalje postojati.

Barney
 

NClight

Hybernated
Bojim se da ovo za sobom povlači jako puno toga!
Pod Maerklinom su još i Trix, LGB-europa, Hubner (modeli u mjerilu 1)
Izgledada su se jako pokliznuli sa novitetima koji baš i nisu dobro pruhvaćeni, a tu je i konstantna kriza u svjetskom gospodarstvu ali i modelarskom svijetu.

Nadam se da će se naći riješenje, jer potonuće Maerklina bi bilo globalni udarac modelarstvu!
 

romi

Član foruma
Re: Märklin ipak ne odlazi!!!

Eto nije sve tako crno kako je izgledalo.
Najnovije informacije kazuju da Marklin ide u Aprilu na prodaju,za otkup firme več ima tri ozbiljna ponuđača i to svi iz Njemačke.
Oko propasti tvornice digla se poprilična halabuka koje če nadajmo se ipak uroditi plodom na obostrano zadovoljstvo.Novi prinudni upravitelj najavio je i korekciju cijena -prema dolje !!!!!!
Marklinoljupci počnite šparat lovu za nove modele.
Pozdrav
CICI >:) >:) >:) >:)
 

NClight

Hybernated
Nadam se da će korekcija "na dolje" važiti i za ostatak Maerklinovih podfirmi (hint: MiniTrix-Trix) >:)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Evo novih informacija.

Maerklin se izvukao.
Dužnicima je uplaćen 10%-tni iznos dugovanja, na sastanku dužnika prihvaćen je plan izlaska iz nelikvidnosti sa 98% glasova. Plan trebaju još potvrditi financijske strukture grada Goppingena. Taj plan podrazumijeva isplatu ostatka dugovanja dužnicima kada tvrtka izađe iz insolventnosti i kad može uspješno biti prodana, a tada dugovi namireni. Dioničari su se složili da tvrtka i dalje treba investirati, a ne primarno gledati samo na prodaju tvrtke takve kakva jest.
Stečajni upravitelj, g. Pluta predviđa godišnji rast prometa od oko 2.5 posto u slijedećim godinama, a ta je projekcija temeljena na dosadašnjim podacima tijekom stečajnog postupka.
Kad plan nelikvidnosti i službeno stupi na snagu, tvrtka će, pravno, spadati pod jurisdikciju Marklin Holding GmbH, dok će stvarni vlasnici biti dužnici i to dok se tvrtka uspješno ne proda, zdrava i u jednom komadu, a ne rascjepkana.
I zaposlenici su uvidjeli priliku za potpun oporavak i složili se u potpunosti s planom izlaska iz nelikvidnosti i još u kolovozu prošle godine potpisali su kolektivni dogovor o iznosu plaće, iako plan predviđa daleko manje pogodnosti za njih u slijedeće 4 godine. (a gle vraga, nisu umjesto toga izašli na Markov trg!!!)
 

1borna

Veteran foruma
Dakle Maerklin se uspješno oporavio, no prošle godine je imao pad od 2 mil.eura prodaje (ukupno 96 mil.) u odnosu na 2014.
Florien Sieber (jedan od šefova) to objašnjava promjenom interesa kod mlađe populacije koja se sve više okreće nekim gadgetima
dok stariji imaju ograničena primanja i radije kupuju modele na tržištu rabljenih modela jer su im novi preskupi i previše komplicirani.
florian-510x280.jpeg

Zanimljiv je i grafikon prodaje, vidljivo je da je jedino pred Božić velika potražnja
marklin_trends.png

Da bi se donekle zadovoljila potražnja za jednostavnijim modelima pred nekoliko godina je pokrenuta proizvodnja jednostavnijih modela
Tin plate te Start up
 

Mon

 
Osoblje foruma
... imaju ograničena primanja i radije kupuju modele na tržištu rabljenih modela jer su im novi preskupi i previše komplicirani...
Moje je mišljenje da kupuju tamo gde su cene realnije a ne napumpane do nebesa! :dada:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dakle Maerklin se uspješno oporavio, no prošle godine je imao pad od 2 mil.eura prodaje (ukupno 96 mil.) u odnosu na 2014.
Florien Sieber (jedan od šefova) to objašnjava promjenom interesa kod mlađe populacije koja se sve više okreće nekim gadgetima
dok stariji imaju ograničena primanja i radije kupuju modele na tržištu rabljenih modela jer su im novi preskupi i previše komplicirani.
Da bi se donekle zadovoljila potražnja za jednostavnijim modelima pred nekoliko godina je pokrenuta proizvodnja jednostavnijih modela
Tin plate te Start up
Ovo je jako zanimljiv graf. Posebno ovi pikovi... Pred Božić i koliko se može iščitati za vrijeme ljetnih praznika.
Kastner & öhler u Grazu je uklonio kompletan željeznički program!?!?! a imali su uglavnom Marklin.
Umjesto toga stavili su ?!?!? Carrera digitalne aute i piste!!!
Zanimljivo je kako su na primjeru analize modelara pokazali da su im problem stariji modelari s visokim budžetom koji kupuju kolekcionarke modele a ovi novi su previše komplicirani pa na taj način podupiru tržište polovnih modela i kopija.
Evo analize željezničkog maketara kolekcionara prema njihovom istraživanju:
upload_2016-3-17_22-42-26.png
Uglavnom pad prodaje djelomično povezan s rastom tržišta polovnih modela.
Isto tako rekao je da mlađe generacije pokazuju jako malo zanimanje za željezničko maketarstvo...
Zaključak se nameće sam po sebi... hobi je u području Jure a meteor je na putu hahaha
 

Mon

 
Osoblje foruma
...rekao je da mlađe generacije pokazuju jako malo zanimanje za željezničko maketarstvo......
Slažem se u potpuno s ovom konstatacijom!
Od troje koliko ih imam a koji pripadaju "mlađim generacijama" nit jedno nemogu da skinem sa kompjutera, smartfonea i sličnih "igračaka"! :fp:
.Jedino se ova najmlađa malčice "trzne" kad čuje modele sa zvukom dok ono dvoje čak i tada ostanu "mrtvi-hladni"... :mamurluk:
.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Slažem se u potpuno s ovom konstatacijom!
Od troje koliko ih imam a koji pripadaju "mlađim generacijama" nit jedno nemogu da skinem sa kompjutera, smartfonea i sličnih "igračaka"! :fp:
.Jedino se ova najmlađa malčice "trzne" kad čuje modele sa zvukom dok ono dvoje čak i tada ostanu "mrtvi-hladni"... :mamurluk:
.
Mislim da je problem vise u tome sto se retko i gotovo nikako neprevozimo sinskim vozilima.Kada sam bio jako mlad,puno sam putovao vozom.Sa skolom smo isli na ekskurzije a i kasnije sa drustvom i devojkama spartali vozovima sirom stare Yuge.To su bila putovanja.A i taj neodoljiv miris zeleznice koji opija.Zato volim vozove pa makar bili i modeli.

Nasi klinci vole automobile i avione jer sa njima se danas najvise putuje porodicno.No vremenom kad malo ojacaju i krenu da sami spartaju bez nas,i oni ce putovati vise vozom pa se tako ta ljubav moze posle nekog vremena ispoljiti na nacin kakav mi upraznjavamo kroz hobi.

Svako doba nosi svoje pa ce ti modeli koje ce nasi klinci skupljati biti epohe iz tog vremena.Moj mali mi uvek zameri kada kupim neku loxu epoha lV a u radnji ima novih raketnih modela poput TGV.:cuska:Uh a bas te modele nemogu da smislim.To su avioni a ne vozovi za mene ali cenim njegov sud i ukus;)


Nadajmo se da ce ova kriza da prodje i da ce se legendarni Marklin oporaviti.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh