Maerklin maketa

MarkoSB

Novi član
Pozz,svima. Dobio dam maerklin maketu jako lijepu rađenu prije 30g. Sigurno. Ali perfektna. Samo problem su mi instalacije maketa ima tri kolosijeka(0vala) koji su povezani el.skretnicama,skretnice su izolirane jedna od druge. E sad me muci sto na upravljackoj ploci imam jednu metalnu sabirnicu,dva tastera i trafo. Svaki oval ima svoje dvije zice,mislim zasad voziti jednu lok. Po maketi jel mi moze tko objasniti gdje da koju zicu spojim da to proradi,Hvala vam puno.
 

1borna

Veteran foruma
Savjet bi dao sa zadovoljstvom ali trebala bi mi barem poneka slika i eventualno nacrt!
 

1borna

Veteran foruma
Sasvim je dovoljno za početak, dakle na transformatoru imaš 3 izvoda: smeđi (0), crveni (B) i žuti (L).
Smeđi je masa koja ide na sve šine i nije ju potrebno prekidati zasebnim prekidačima.
Crveni ide na srednju šinu, da bi svaki krug bio za sebe dovoljno je izolirati samo srednji spoj tračnica (sa malo izolir-trake)
Svaki krug može imati svoj prekidač, a jednog dana možeš imati i 3 transformatora- po jedan za svaki krug.(kod spajanja više transformatora treba paziti na njihov polaritet)
Žuto je napajanje za skretnice, zajedničko je za sve.
Skretnice se prebacuju sa prekidačima koji se spoje na smeđi izvod.
Probaj malo pogledati na http://www.lctm.info/ (neka te španjolski ne zbuni, slike govore bolje) a tamo u podgrupi http://www.lctm.info/Biblioteca/Libros/index.htm imaš za skinuti brošure sa brojnim nacrtima i shemama
spajanja pa će ti biti jasnije!
Ako te put nanese u Zg najavi mi se da ti sve pokažem i objasnim. Isto tako ako ti zatrebaju male "banane" za spajanje žica
na prekidače ili bilo što od rezervnih djelova imadem toga u velikoj količini.
 

MarkoSB

Novi član
Hvala Borna sve spojeno o radi,ako imas volje pomoc mi treba oko lokomotiva imam ih tri,jednu kad stavim na tracnice sve se pogasi kao da je kratak spoj,a druge dvije nezele prebaciti u voznju unatrag,magnet odradi ali one ne krecu unazad,unaprijed hvala
 

1borna

Veteran foruma
Morao bi sve lokomotive vidjeti, na prvoj pronači što i gdje uzrokuje kratki spoj, a na drugima vidjeti taj mjenjač smjera jer
ako se on ne pomakne do kraja onda i ne prebaci sklopku za vožnju u drugom smjeru (radi prejake opruge).
 

1borna

Veteran foruma
Ok, čuti ćemo se i dogovoriti, takve stvari možeš uvijek poslati preko pp-a..../dakle ova 2 zadnja posta se mogu pobrisati/
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh