Maerklinovci - Marklinaši

NClight

Hybernated
Pa, u stvari prednosti baš i nema, osim nekih koje su riješive i u klasičnom DC-u kao npr. nema ktratkog spoja kod povratne petlje (ali zato zna biti kod klasičnog analognog blok-upravljanja)
Maerklin ima svoj digitalni sustav, koji su unaprijedili na MFX a ima ugrađenu ograničenu mogućnost prijavljivanja lokse i ostalih dekodera centrali (dekoder šalje podatke u centralu, dakle dvosmjerna komunikacija) što je tek sada moguće sa DCC Rail-Comom.

Uglavnom, kupuješ ime i tradiciju najstarijeg proizvođača, nešto tehnologije i to je to... eh, da... i taj neki feeling pripadanja Maerklinašima tj. nešto između ekskluzive i tradicije sa spikom "totalno drukčiji od drugih" :plaza:

Što se tračnica tiče, ima nezavisnih proizvođača koji nude dogradnju na srednji kontakt svojih tračnica (npr. Peco, Tillig) ali i dalje ostaje problem sa standardom kotača i konfiguracije skretnica.
Radi se o cik-cak trakici od metala sa kontaktima koja se polaže ispod standardne DC tračnice. Ovdje finije tračnice ne prolaze pa si ograničen na visoke tračnice code 100.
Meni osobno je taj srednji kontakt ružnjikav, ali ima ekipe koja ga je uspjela uspješno prikriti... iako uvijek bode oko kad se bolje pogleda.

Ako ti se pak sviđaju tračnice sa nasipom, Maerklinov C-gleis je jednak Trixovom (Trixov je DC, bez srednjeg kontakta) a nisu jedini koji rade takve tračnice, tu su i Roco, Piko koji nude istu stvar po čak i nižoj cijeni, uz istu kvalitetu u DC-u.

Kod izbora modela iako postoji ograničenje na de-facto jednog proizvođača, sve što radi Trix se može naći i kod Maerklina i obratno (Trix je dio Maerklina, popularno ih se zove MaTrix >:) ) jer zajedno rade na modelima. Nije puno, al' čovjeka veseli >:)
Modeli su skuplji zbog dodatnih dijelova koji se moraju ugraditi (skija, drugačiji kotači, prebacivač smjera vožnje) a i drugi proizvođači daju samo ograničeni broj AC prerađenih modela.
Maerklin ima par modela koje nitko drugi ne radi, to je istina... pa ako je to bitno valja razmisliti dali se isplati izbor cijelog sustava zbog par modela (ili ih nje bolje preraditi na popularniji DC)

Kažu, jednom Maerklin - uvijek Maerklin... ali ipak valja u ovim kriznim vremenima razmisliti isplati li se... pogotovo uz DC Hobby modele, primjetan trend jeftinijih loksi i vagona, veći i bogatiji izbor itd..

Eto, moje mišljenje, ako sam nešto fulao, kolege Maerklinisti će već osuti paljbu >:D:
 

sittingbull

Član foruma
Jednom Maerklin - uvijek Maerklin :palci_gore: ! Prvi put sam ga vidio kao klinac od 8 godina, a danas *mudri* ... Imam par lokomotiva koje su nepoderive, naravno analogne. Nešto posebno, voziti Maerklina po K-gleisu se ne može opisati... naravno, neki se neće složiti.
 
A

Anonymous

Guest
Pozdrav kolega, vidim prvi post, stoga...
:welcome

Činjenično stanje je da vas Merklinaša nema puno na forumu pa ste slobodni otvoriti svoju temu s puuuunooo slika svega i svačega od Merklina.
:palac_gore: :palac_gore:
 

filafila

Novi član
Pozdrav Marklinašima!
Zanima me dali mi netko od Vas može pomoći oko određivanja vrijednosti Maerklin komponenti?
Znaći tu ima svega, od tračnica, trafoa, lokomotiva, vagona, skretnica itd. ( imam negdje specifikaciju, al ju sada nemogu naći a neda mi se ići opet popisivati)
unaprijed se zahvaljujem
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pozdrav,
obzirom da je pitanje, blago rečeno, pre općenito, takav je i odgovor:
Merklin je imao i ima, što se tiće voznog parka, modela kojima su cijene vrtoglavo visoke (vidio sam stvarčice i od 10k €) pa do totalnih jeftilena (po 20-30€ za lokomotivu) a što ovisi o samom modelu i stanju istog.
Što se tiće tračnica; mislim da m-gleis, čak i kod nas, nebi trebale prelaziti 4-7 KN, ovisno o stanju, skretnice ručne 30-40KN, elektrićne cca. 70-150KN (križne i trostruke su najskuplje), K i C-gleis je nešto skuplji, uz dodatak mog osobnog mišljenja, K je ipak zakon (iako ga ne koristim)
Ipak, cijena ovisi najviše o stanju artikla i o tome koliko je tko spreman platiti za nešto.

PS: orijentacijski prolistati E-bay, upisati art. broj pa vidit cijene.
 

SPL Guru

Član foruma
Cijeli život sam na DC prije 8g. na digitaliji, no ovog božiča sam nabavio 1. Marklin loksu dok vagone skupljam več godinama.
Vagoni i lokse u zadnje vrijeme su super sa detaljima i mjerilom dok starije mislim na 15g.+ baš mi ne šmakaju. Bilo mjerilo veličina kotača i metal koji oksidira....
Ono što ja imam vagoni su predobri sa kinematikom i detaljima, naravno i kvalitetom plastike. Loksa je vjerovatno iz nekog seta no super kvalitetna izvedba stroja i kvaliteta plastike. Upravljač imam noviji koji radi odlično samo M-gleis je loša stvar pogotovo ako se ne ugradi na maketu kao novo bude spigani i vagoni ne voze lijepo po njemu, dok skretnice imaju prevelike zazore pa lupaju kotači dok prelaze kroz njih. Zato slabo voze Roco vagoni zbog geometrije kotača po M-gleise i malim bandažima.

Generalno Marklin je odličan ali ne samo da imam njega.


NClight kaže:
Kako i zašto se netko odlučuje za Maerklin?
Jeste li i vi Maerklinovac - Maerklinaš? :cool:
Ako niste, dali bi ste htjeli biti... barem sa par modela i malom maketom?
 

SPL Guru

Član foruma
Ima i FLM AC lokse.
Samo USA modeli vagona sa RP25 osovinama nemogu voziti po M-Gleise Marklinovim tračnicama.

nightrain kaže:
Dobrodošao veliki dječače :D

Sigurno znam da Piko i Roco imaju ponudu lokomotiva za AC sustav. Za vagone nije bitno. Svaki vagon koji je izrađen za DC može voziti i na AC, ali ne i obrnuto!!!
 

flado

Član foruma
Zakaj Marklin ? Zato kaj mi stari kupil komplet pred nekih 30-ak godina. Dok sam bil u Švabiji sam se igral s tim i kemijal s stiroporom i vodenim bojicama. Vrativši se doma stajal je do pred neki dan na stalaži. Nisam ga htel slagati jer imam malu djecu, i bojal sam se da to ne rasture, a mislm da je šteta i malo preskupo za igranje na pijesku. Sad kad smatram da je ovaj moj najmanji dovoljno bistar idem u izradu makete. Zato Marklin !
 

Damir

 
Osoblje foruma
Samo naprijed Vlado!
Marklin je zaistan divan u stvari poseban!
Sad ti je i vrijeme da klince počneš navikavati na ovaj hobi jer ipak to je za cijeli život ako to voliš :palac_gore:
Sretno!
 

sittingbull

Član foruma
Ma dečkovi kad to jednom uhvati, ne pušta :D !!! Prvi set sam vidio prije nekih 40+ godina. Imam par lokomotiva i vagona od Lime, Rivarossija, Roka... ali Maerklin mi je uvijek bio pojam. U zadnjih nekoliko godina pojačao sam kolekciju isključivo Maerklinom, dječačkim snom. Zadnji ulovi sa burze su naravno Maerklin: DHG 500. Vrato sam se na M-gleis koji mi je najsimpatičniji :ljubav .
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Malo šetam po forumu i vidim, da nema ništa novo kod marklina. Pošto bi trebao juče biti kraj svijeta ili barem početak nove dobe naznanjujem svoj povratak ka Marklinu. Bio sam na tom sistemu 15 godina 0d 1985- 2000 i mogu reči to jest nešto drugčije. Tokom sledečih postova staviču kako izgleda povratak. Kao prilog stavljam link do makete prijatelja Dušana kojeg poznajem več 44 godine s kojim smo se kao klinci susjedi zabavljali sa mehanom. Negde 1978 zajedno smo zbog znatiželje kupili mali start set marklin koji je bio razlog da je frend počeo sa marklinom. Nije trebalo dosta vremena, da se mu pridružim i ja. Kažem Marklin je Marklin . Ne mislim ništa slabo time ali to je istina, Ima tu nešto drugčije nego kod ostalih firmi. U poslednje vreme sve više modela od drugih firmi je proizvedeno za Marklin sistem, čak postoje modeli /ESU/ koji voze po oba sistema. Samo stisneš šlajfer i vozi na Marklinu. Dekoder so ionako multiprotokol. Inače mogu reču, da sam još uvijek odušeljen sa motorola digi sistemom kojeg sam imao. Bezprijekorno je radio, dekoderi su se podešavali mehanički sve je bilo jednostavno. Zbog toga sam i nabavio ponovo staru centralu 6021 koja je što se mene tiće alfa i omega. Kod povratka sam se odlučio za stari dobri metallgleis jer to je onaj PRAVI MARKLIN. Jedan od razlog je i to, da kako izgleda zbog nekih stvari makete neče biti ali teppichbahn sasvim zadovoljava moje potrebe. Vratimo se maketi Dušana koje jest manjih dimenzija, ima nekih promjena koje još nisu fotografirane ali i u toj verziji vredi ogleda. Sistem šina je K gleis i MM digitalni sistem sa control unit 6021. Para je jezgro voznog parka. Sve čak Roco br 16 /ala 310/ vozi bez problema i na radiujusu 360 mm.
Nadam se da če te uživati a ja ču postepeno stavljati ono čime startujem.
http://www2.arnes.si/~dogrin/
pozz
kasti
 

Mon

 
Osoblje foruma
:palci_gore: za povratak kasti.

Zajedno sa onim malim brojem AC-ovaca razbit ces monotoniju koju smo mi DC i DCC-ovci nametnuli.

Jel planiras digitalni ili analogni AC? Ili mix mozda?
 

1borna

Veteran foruma
Kao starog okorjelog i nepopravljivog Maerklinaša (od prvog dana, krajem 1958) raduju me takve izjave g.Kastija! Naigrao sam se ja i
sa svim mogućim DC-ima ali niti jedan ne vozi i ne daje taj osjećaj kao Maerklin....istini za volju nove generacije lokica i C-gleis su
mi malo previše plastični i puni osjetljivih detalja. Stare metalne lokomotive je stvarno bilo teško oštetiti / potrgati. *mudri*
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Mon,
nakon svih tih godina ustanovio sam, da je jedina stvar koja je klapala bio Marklin. Sve što je od marklina staviš na marklin šine i vozi se.
Napravljeno je i u tim vremenima najbolje najkvalitetnije. U jedno postu u toj rubrici kao manjka napisano je da možeš imati samo marklin šine.
To nije manjko to je prednost i sreča što se ne zamaraš kao dc jaši šta je bolje vjernije i ko zna šta još. Dosada je napravljeno toliko modela marklina , da ne može čovjek sve kupiti. A sve je kompatibilno. Stare sponice /recimo iz 70/ odlično se sklapaju sa novima. U mom životi je bio marklin digital prvi digital i kažu da prvog ne zaboraviš nikada. I tako je to. I zamene koji inače mrzim elektroniku sve je bilo jednostavno ko pasulj
i najbitnije sve je radilo i kod Dušana još radi. Nije se resetirao ni jedan dekoder iako je bio pad napona ili bilo šta drugo. DCC znam nije toliko stabilan. To govorim za motorola dekodere. Bilo je skupo ali valjalo je i još valja. Nikada nisam bio sklon elektrici u smislu rejeja i polarizacije kod dc.Ovdje napraviš povratnu pentlju , napraviš trougao bilo šta ide vozi . Neče to biti neka velika zbirka možda 10 tak parnjača digital po mogučnosti sa motorola dekoderima. Centrala 6021 control unit te matal šine. Pa to je skoro neuništivo. Da borna1 slažem se c gleis nije ono echte. Plastik fantastik. I za početak kao što rekoh teppich bahn. O tome se uopšte ne priča na forumu ali vani to je veoma popularna stvar.
Za koji dan sljedi koja fotka prve lokse koje je več pristigla samo kažem mon da je tvorničko sa soundom tako da če bar ta zasad biti sound varijanta.
Do sledečeg javljanja. OPS Nikakovog komentara na Dušanovu maketu? Ljudi vrijedi pogledati te slike na linku kojeg sam stavio.
 

Davor

Veteran foruma
kasti kaže:
OPS Nikakovog komentara na Dušanovu maketu?
Pogledao sam pre par minuta i uživao sam. Ne mogu da procenim veličinu ali bih rekao da se ne radi o velikoj maketi? :palac_gore:

Znači, nisam jedini koji elektroniku izbegava u širokom luku. :S:
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,
jedno pitanje; kao što je opče poznato, nekakvi značajniji medijski počeci željezničkog modelarstva u exYu su eksponirani serijalom u mjesečniku SAM - svoj majstor iz, mislim, 1978. godine. U to vrijeme, u "smrdljivom" poretku, čak je Robna kuča u Ogulinu prodavala elemente željeznice (pojedinačno. tračnice, vagone, lokomotive, a o kompletima da ne govorim). Sada, u zdravom društvu, te opake pojavnosti više nema.............
E, ali mene zanima nešto drugo; u tom SAM-ovom serijalu (moj susjed ima tiskano, ukoričeno izdanje, ali mi ga se ne da ganjati) bila je maketa; pod tekstom je bio potpisan (ako se ne varam) Matjaž Zupan, a kao, foto Braco (prezimena se ne sječam).
Nek me netko prosvijetli; je li to bila maketa iz Slovenije? Ak se ne varam, Maerklin?

Hvala!
 

Martin

Poznati forumaš
A, da vas malo podfitiljim; ja sam orijentiran na DC. Imam puno modela, pokušavam složiti maketu već duže vrijeme. Ali, svaku noć, pred san, zamišljam da počnem ispočetka, naravno, s Maerklinom....

Moj prvi doticaj s dotičnim je bio negdje oko 1977. godine. ja sam tada imao dosta Mehano i Tyco modela. U školi, jedan prijatelj mi je rekao da on ima nešto za prodati. Donesao je Maerklinovu lokomotivu, u drvenoj kutiji, sličnoj kutiji za domino igru (otvarala se na šiber), na kojoj je bio samo žig "G7". Nek ju probam, pa ćemo se dogovoriti (cijena je trebala biti par žetona za ringišpil kod Ota).
I, idem ja nju probati....... Mehano trafo s bimetalom izbaci......, pa još jednom, i još tko zna koliko puta.
Pa je došao jedan striček iz SIT-a u Ogulinu, s UNIMER-om, i utvrdio kratki spoj među kotačima. SMRDLJIVA LOKOMOTIVA POKVARENA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No, da ne duljim, razjasnili smo stvar, a onda je utvrđeno da treba srednja tračnica. Najebo je Dedin stari radio - imao je neizolirane (bar sam tada tako mislio) bakrene žice koliko hočeš. Dosta dobre kvalitete (da, na transformatoru).
Pa smo to nekako usvirali na sredinu Mehano tračnica, i opet ništa. Nažalost, lokomotivu sam vratio prijatelju kao pokvarenu, a tek dosta vremena iza saznao da je žica u transormatoru izolirana lakom.............
 

klek

Član foruma
Sam-ovi iz tih godišta negdje moraju biti pa ćeš biti obavješten o pronalasku istih.
Istih godina sam na praksi tj.sekciji viklovao sve živo tako da sam dobro znao o laku na žici :D
A popravljao sam i maerklin lokse od nekih zagriženih iz Zg.
Da si uspio zadržati tu drvenu kutijicu i danas bi vjerojatno bila među nama.
Maerklin je stvarno dugovječan i prenosi se sa koljena na koljeno :naklon:
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Što se Tim revije tiče istina je da je pravio tekstove Matjaž Zupan i glavnu ulogu je imao Marklin. A kao što sam več napisao i drugi isto tako kažu
nešto je posebno na tom marklinu .

Ašto se makete tiče jest mala ali dobra. Otrov je u malim bočicama.
pozz
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh