Mehano/Mehanotehnika šine/tračnice

1borna

Veteran foruma
Na tzv spojnoj tračnici koja je na slici nekad su bila 2 mala vijka sa većom glavom pomoću kojih
bi se zašarafile žice a u trafo se išle 2 tzv banane (mali utikači)
 

ilijevski

Član foruma
Na tzv spojnoj tračnici koja je na slici nekad su bila 2 mala vijka sa većom glavom pomoću kojih
bi se zašarafile žice a u trafo se išle 2 tzv banane (mali utikači)

Pretpostavio sam da je tako. Pokušaću da ovih dana potražim po prodavnicama elektro materijala takve bananice... Problem mi je što dugo, dugo nisam video tako male bananice nigde :(.... Najmanja koja se danas može naći je obično veličine od slušalica za mobilni.... Manje video nisam. Poneću uređaj sa sobom, pa ćemo pronaći već nešto ;). Ako nema u radnji - Ima na buvljaku :palci_gore:.
 

ilijevski

Član foruma
kad gledaš u zadnju fotografiju prva i druga lijeva iznad kojih je zak = ti idu svaka na jednu tračnicu, neovisno kako ih okreneš. Dvije desne služe za skretnice.

Hvala na rešenoj misteriji. Video sam te oznake, ali nisam znao šta znače :papa:
 

Martin

Poznati forumaš
Da pojednostavimo misteriju, možda i za nekog drugog; dakle, taj trafo ima 4 izlaza; na dva je oznaka koja bi odgovarala znaku jednako (=), i tu se radi o istosmjernom struji. Na druga dva je oznaka koja bi odgovarala znaku približno (valovite crte, jedna ispod druge), i tu se radi o izmjeničnoj struji.
Taj trafo ima samo gretzov spoj, pa istosmjerna struja nije filtrirana, i, kad bi se koristio na nekom audio uređaju, ili radio stanici, bi jako brujalo.
No, to nije bitno, lokomotive voze.
Što se spajanja tiče, jednostavno je; jedan = izlaz na jednu, drugi = izlaz na drugu tračnicu. Ostali izlazi mogu koristiti za elektromagnete na skretnicama, neku rasvjetu, i slično.
Banane, buksne, ili utikače, će biti vrlo teško nabaviti. Ali, dovoljno je presaviti čvršću telefonsku žicu i malo nečim fiksirati. Dobro je to.
Utikači za slušalice nisu upotrebljivi, oni imaju dva, tri, ili četiri kontakta. Ovdje treba samo JEDAN. Nemam sad taj trafo pri ruci, ali znam da jedna debljina P voda ide knap unutra...…...ne treba ništa drugo......
 

ilijevski

Član foruma
Sve je OK. Lokomotiva vozi :cool1:

Tračnice treba očistiti, ali i točkove. Podmazati malo i dr.... To je bio ''jedini'' problem ništa više...:glupSad ide bez većih problema.

Što se tiče podmazivanja, čišćenja, informisao sam se sa foruma. Dosta je pisano o tome:citaj:

A što se tiče bananica, pošto sam se raspitao već na par mesta i nema ništa (čak je nekima bilo i čudno da uopšte nešto tako malo postoji) napraviću ih sam od žice.

Zanima me još nešto vezano za tračnice, a nisam uspeo nigde pronaći to.... Postoje dve varijante mehano tračnica, koliko sam do sada video. Jedne su žućkaste boje, a druge su bele (da tako kažemo....) boje. Prve znam da su od mesinga, a druge? Koje bolje provode struju ili to rade isto? i.... Da li se mogu kombinovati ili to nije dobro (sem vizuelnog efekta-koji u tom slučaju svakako nije dobar...:pozdrav:)
 

1borna

Veteran foruma
Naravno da se mogu kombinirati,žute su od mesinga a bijele od tzv. novog srebra. Obje dobro provode struju,
kod žutih se nakon dužeg vremena bez upotrebe na površini stvara oksid koji se lako očisti (i bijele oksidiraju
no u manjoj mjeri)
Bananica ja imam na stotine, čak i dosta originalnih od Mehana. Ako bude netko dolazio u Zg mogu mu
dati mali poklon, samo da se najavi....
 

ilijevski

Član foruma
Jedno pitanje u vezi spojnica....

Mehano, naravavno, ima svoje... ali postoje li neke druge spojnice koje odgovaraju Mehano tračnicama i gde se mogu nabaviti?
 

1borna

Veteran foruma
Uglavnom pašu sve od iste visine profila šine, svaki proizvođač tračnica ih prodaje zasebno samo nisu baš
jeftine! (treba vidjeti od kojega su najpovoljnije)
Neki riješe taj problem tako da zaleme po 2-3 tračnice zajedno (bez spojnica) pa onda imaju i višak.
(Moj je savjet da se uz vanjski utor na profilu se zalemi i kratki komad žice)
 

ilijevski

Član foruma
Hmmm... Mogao bih to da probam.... Lemilica nije problem. Imam par komada :dada: . Koristi li se za lemljenje klasi;an kalaj (kao u elektrotehnici) ili postoji neka posebna legura ?
 

1borna

Veteran foruma
Nije potrebna nikakva posebna legura, za srebrne se sve brzo i lako hvata dok na mesinganim ide malo
teže radi oksida koje treba malo ostrugati neposredno prije lemljenja.
 

ilijevski

Član foruma
Imam Mehano šine R400 / 30°. Zanima me do čega proizvođači računaju radijus? Da li je to do početka praga u odnosu na centar (primer br.1) ili neka od drugih ponuđenih varijanti.... ili je u pitanju nešto sasvim treće?
mehano-krive-sine-ho-nove-ostecene-2-kom-3983796-6715850.jpg
 

sase

Član foruma
Trazo sam neke sine u paketu gde cuvam te svari i nasao sam jednu vrlo zanimljvu sa fabricka grska pri livjenju, evo sluke o cemu se radi :crazy:.
wY1NkUK.jpg

vDlwjHW.jpg

i6O02Dt.jpg

QgVXb0s.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh