Možda neko pravilo prilikom prodaje modela i ostalog :)

ivan2horvat

Član foruma
Lijepi pozdrav kolege. Ne znam postavljam li prijedlog na pravom mjestu, stoga molim admine da ga premjeste na odgovarajuće ukoliko je ovo krivo.

Naime, predlažem neko pravilo/šprancu po kojem bi se ponajviše dobile informacije prilikom prodaje modela ili nekog drugog nama dragog sadržaja. Dosta često u opisu onoga što se prodaje bude samo naziv ili proizvođač, slike nejasne ili budu izostavljene one najbitnije. Gledam to iz perspektive da forum prate oni sa iskustvom, oni koji ga tek stječu i oni koji ga nemaju. Mnogi ne žele sudjelovati u raspravama niti biti javno viđeni iz nekih svojih razloga. No opet smo svi tu radi istog...ljubavi prema modelarstvu, modelima, vlakovima, itd., pa bi bilo lijepo da su svima dostupne što detaljnije informacije. Najbolji su mi oni oglasi...prodajem lokomotivu sa malim nedostacima i jedna slika lokomotive sa boka. Ili prodajem vagone malo korištene... Super... A koje? Čije? Mjerilo... Samo čekam oglas u kojem će ispod nekog modela na dnu pisati: Usput prodajem i Golfa...uz sliku sa balkona na parkiralište puno automobila. Dakle katastrofa da ne nabrajam dalje. Zamislio sam to da svaka objava koja se tiče prodaje mora sadržavati: Proizvođača, kataloški broj, mjerilo, stanje modela (novo, korišteno), nedostaci i oštećenja te ambalaža i kratak opis o artiklu koji bi svakako sadržavao informacije o modelu ukoliko je nešto prerađivano, ugrađivano itd. Pod time mislim ako je u analognu lokomotvu ugrađen npr. zvučni dekoder da se navede i koji. Slike modela moraju biti napravljene iz svih kuteva, pogotovo kod modela koji su oštećeni ili imaju nedostatke. Ukoliko model nije nikada otvaran slike nisu potrebne. Smatram da je navedeno sasvim dovoljno informacija kako bi se ostavila jedna doza kulture prema onima koji će danas sutra kupiti to nešto, a i prema svima ostalima. Jasno, nekada dotične informacije nisu dostupne prodavaču zbog nebitno kojeg razloga. Stoga nije sramota napisati da netko nešto ne zna ili ne posjeduje, već je kulturno prema drugima. Ovdje ima velikih znalaca dobre volje koji će uvijek uskočiti ukoliko je potrebna pomoć. Ukoliko dotični post ne sadrži nešto od navedenog, a pritom nije naveden razlog zašto, isti neće biti objavljen do nadopune.

Lp i unaprijed nisam ovime htio nikoga uvrijediti.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Bilo je obveza stavlja informacija i pravilo kako oglasavati..
I moderatori su ga provodili dugo vremena striktno.. brisali.. opominjali itd..

Al tko će "s našim svitom na kraj".. tako da se lagano malo pomalo odustalo od toga jer se trosilo previse vremena na raspravu i objasnjavanje s neupucenima ali i upucenima.koji su se bunili ljutili i td..
 

ivan2horvat

Član foruma
Ne znam... Ja se uopće ne bi puno zamarao oko ičega van nekih postavljenih pravila. Ljutio se netko ili ne ljutio, gunđao netko ili ne gunđao post bi bio na čekanju do popune traženog. Na dotična pravila pristaje se prilikom registracije i daljnjeg sudjelovanja na forumu zašto ih onda ne i poštivati.
No sve u svemu vrijedilo je predložiti. :-D
 

1borna

Veteran foruma
Nisu svi ozbiljni i pedantni na ovom forumu, rekao bi da su takvi manjina.
Puno je slučajnih prolaznika u ovom hobiju koji kupe nešto što im se svidi pa nakon nekog
vremena im to dosadi i prodaju dalje a da sami ne znaju što imaju i koliko to vrijedi?
Sva brojna pitanja oko modela koji se prodaju lako je saznati preko pp ukoliko ste
zainteresirani pa se mogu tražiti i dodatne fotografije.
Forum zvanično ima preko 1.300 članova no možda i 1.000 od njih se nije nikada oglasilo,
registrirali su se samo da bi vidjeli nešto što ih je trenutno zanimalo?
Kad bi uveli pravilo da se treba barem jednom godišnje javiti (što imaju neki strani forumi)
za čas bi se ta brojka svela na neku realniju količinu.
 

Davor

Veteran foruma
Pravila oglašavanja na forumu su uvedena na zahtev dosta aktivnih forumaša, ozbiljnih ljudi koji godinama konstruktivno i neumorno učestvuju u životu i radu foruma. Pravila su od prodavca tražila da navede opšte generalije o predmetu prodaje vrlo slično pravilima eBay - a. Namera je bila stati na put šturim, ne preciznim pa i ne tačnim oglasima kao na primer: prodajem vagon sa slike, info u pp.
Međutim, ta odluka je naišla na žestok otpor pojedinaca koji su počeli da prave probleme, spamuju po forumu a ako se dobro sećam bilo je i hakerskih udara sa IP adresa istih tih članova.
Takvo ponašanje je izazvalo u meni ogorčenje zbog čega sam se povukao iz tima moderatora gde sam upravo bio zadužen za oglase.
Zbog tog iskustva ne preporučuje uvođenje bilo kakvih pravila. Neka svako oglašava po svojoj savesti i kućnom vaspitanju.
 

Killer9990

Poznati forumaš
Nisu svi ozbiljni i pedantni na ovom forumu, rekao bi da su takvi manjina.
Puno je slučajnih prolaznika u ovom hobiju koji kupe nešto što im se svidi pa nakon nekog
vremena im to dosadi i prodaju dalje a da sami ne znaju što imaju i koliko to vrijedi?
Sva brojna pitanja oko modela koji se prodaju lako je saznati preko pp ukoliko ste
zainteresirani pa se mogu tražiti i dodatne fotografije.
Forum zvanično ima preko 1.300 članova no možda i 1.000 od njih se nije nikada oglasilo,
registrirali su se samo da bi vidjeli nešto što ih je trenutno zanimalo?
Kad bi uveli pravilo da se treba barem jednom godišnje javiti (što imaju neki strani forumi)
za čas bi se ta brojka svela na neku realniju količinu.

Jedan automobilisticki forum kojega sam bio clan su uveli "cleanup" neaktivnih clanova foruma. Nacin na koji su to napravili je bio: sortirali su clanove koji nisu u odredjenom vremenskom periodu npr. godinu dana, pokazali ikakve znakove aktivnosti/zivota !
Mislim da bi trebali to primjeniti i ovdje jer clan koji u godinu dana ne posalje niti jedan post, ne komentira nesto, ne prilozi sliku/video ili nesto drugo nije ni potreban !
 

Mon

 
Osoblje foruma
Kolege,

sa delom Foruma "Mali oglasi - Burza" smo hteli da vama omogućimo razmenu modela koji vam trebaju/ne trebaju
a kako i na koji ćete način to uraditi ostavljeno je na vama samima.

1.
...slike nejasne ili budu izostavljene one najbitnije.... svaka objava koja se tiče prodaje mora sadržavati: proizvođača, kataloški broj, mjerilo, stanje modela (novo, korišteno), nedostaci i oštećenja te ambalaža i kratak opis o artiklu koji bi svakako sadržavao informacije o modelu ukoliko je nešto prerađivano, ugrađivano....
Ukoliko su slike i objašnenja o modelu nejasne/izostavljene to je za mene znak da sa tim modelom nešto "ne štima"
tako da taj oglas skroz zanemarim i zaboravim da postoji.
A ukoliko bi me ipak oglašeni model interesovao onda bih najverovatnije uradio to što je Borna napisao:
...Sva brojna pitanja oko modela koji se prodaju lako je saznati preko pp (sa prodavcem) ukoliko ste zainteresirani pa se mogu tražiti i dodatne fotografije...

2.
...Forum zvanično ima preko 1.300 članova no možda i 1.000 od njih se nije nikada oglasilo, registrirali su se samo da bi vidjeli nešto što ih je trenutno zanimalo?
Generalno, da bi se čitale teme nije potrebna nikakva registracija na Forumu.
Registracija je potrebna jedino ukoliko se želi pisati tj učestvovati u raspravama i videti veće fajlove.


3.
...Kad bi uveli pravilo da se treba barem jednom godišnje javiti (što imaju neki strani forumi) za čas bi se ta brojka svela na neku realniju količinu.
Koja je poenta zamarati se s time?
Koja je korist za sve nas aktivne znati tu "realnu količinu"?
To je samo statistika koja ništa ne doprinosi nit' oduzima radu Foruma, niti mi kao korisnici istog
imamo koristi ili štetu od nje.


4.
... "cleanup" neaktivnih clanova ..Mislim da bi trebali to primjeniti i ovdje jer clan koji u godinu dana ne posalje niti jedan post, ne komentira nesto, ne prilozi sliku/video ili nesto drugo nije ni potreban !
Taj "cleanup" primenjujemo i mi ali sistem brisanja nam je drugačiji: brišemo neaktivne u zadnih 5 godina koji nisu postirali niti jedan jedini post.
Logika oko pitanja zašto neko postuje a neko ne se svodi na to da je bolje da se ništa ne postuje nego da se teme zatrpavaju svim i svačim samo da bi neko ostao član Foruma tj samo da ga ne bi izbrisali iz članstva.
Jednostavno: ukoliko imamo materijala kojeg želimo spodeliti sa ostalim kolegama - postirajmo ga!

Ako ga nemamo onda posetimo teme gde su ostale kolege postirale njihove materijale i pogledajmo/pročitajmo ih.
:citaj:
 

ivan2horvat

Član foruma
Ja samo mislim da je u današnje vrijeme jako veliki problem pokazati zube onima koji nameću svoju zadrtost, prijete itd. Zato nam tako i je u društvu općenito. Meni su osobno takvi najdraži. Odnosno obožavam ih isključiti iz grupe ljudi koji poštuju nešto oko čega je većina složna i ima svoj razlog zašto je tako. Zašto bi se netko natprdivao sa pp samo zato jer se nekome nije dalo ispuniti traženo. Osim toga pp se uvijek može poslati i saznati dodatne informacije. Inače sam informatičar pa znam što znači održavati red u firmama. Kada mi netko pokuša prijetiti ili mi onemogućuje rad, sa nadređenima uvijek postignem dogovor da se dotičnoj osobi onemoguci apsolutno sve osim onoga za posao. Par dana nakon toga dotični ljudi trče za mnom i mojim kolegama, ulizuju se i odmah je sve u redu. Tako i ovdje treba, ukoliko netko radi probleme, nakon jednog upozorenja jednostavno ga izbrisati i po mail adresi mu onemogućiti više logiranje i prijavu na forum. No kako sam rekao...očito ovdje nema ljudi koji bi radili reda pa bolje pustiti da svak radi što želi.
 

1borna

Veteran foruma
Nažalost je na forumu premalo ljudi u upravi da bi radili reda, bolje rečeno gotovo sve je palo na
leđa Moona, Ima još par navedenih moderatora od kojih jedino Damir povremeno uskače i radi:harakiri
Druge nisam godinama vidio u nekom uređivanju? Neki naprosto više ne stignu jer su u međuvremenu
zasnovali obitelj, imaju zahtjevan posao te nemaju vremena niti za svoj hobi a kanoli za forum.
Još je i dobro stanje na forumu obzirom na sve to.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Kolege, ajde da ne idemo u krajnost, jel može!? ;)

Nakon odlaska onih koji su na ovom forumu bili iz svih ostalih samo ne i iz modelarskih razloga
na Forumu je mirno i nemamo nikakvih problema.

Naravno da se ponekad uzrujamo ali to je sasvim normalno i okej jer je u okviru diskusija odraslih osoba.
Zbog toga smo ukinuli funkcije moderatora i smanjili administrovanje diskusija jer smatramo da svi mi
članovi koji smo ostali na Forumu smo dovoljno zreli i svesni granica lepog i kulturnog diskutovanja.
Mi admini težimo da budemo na Forumu kao tehnička pomoć članovima a ne kao "policiska uprava".

Forum je delo sviju nas, teme su naše a sve što je naše moramo zajedno čuvati.

Do sada smo uspeli, nadam se da ćemo i u buduće.
:palac_gore:
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Logika oko pitanja zašto neko postuje a neko ne se svodi na to da je bolje da se ništa ne postuje nego da se teme zatrpavaju svim i svačim samo da bi neko ostao član Foruma tj samo da ga ne bi izbrisali iz članstva.
I to su moje najintimnije misli! Prema citatu Krleže to je rekao vojnik u 1. svjetskom ratu ali na koti 313 pa je po logici broja 13 i poginuo jer je sve svatio doslovno. E tak sam i ja svatio poziv za isključenje ak se ne javljam na jednom pseudoforumu, pa sam pisao u svim tokovima, i onome toku svijesti pa je ispalo kak je ispalo. Ipak ono "i v partiji sam bil i k tome dvaput" vredi samo za Kanižaja Pajinu jer partije više nema, a ne za forume i pseudoforume izbačaj je samo jedanput. Izvinjavam se moram dalje, terapiju nesmem preskočiti da se ne nađem na koti 313 a datum revizije me zeza na jednim frižider-kolima, ali o tome u drugoj temi....DSC_0352.JPG
 

sc 850

Član foruma
Više puta sam stavljao oglase za prodaju na forumu i nisam imao problema.Eventualno je netko tražio više fotki,preko vibera i sl.,Iz vlastitiog iskustva znam da je bolje izbjegavati oglase koji imaju jednu fotku predmeta za prodaju,u opisu piše "prodajem" i broj telefona.Takve niti ne zovem a kamoli da bi nešto kupio od njih.Takve je najbolje zaobići i poštediš se bilo kakve muke a niti ne kupujemo niti ne prodajemo stvari koje kad tad neće iskrsnuti u nekom oglasniku kod nekog drugog prodavača čiji je oglas dobro postavljen.
 

Stanley

Poznati forumaš
Kao osoba kojoj nije strana prodaja modela putem oglasa na forumu dopuštam si skromno učešće u ovoj raspravi. Mislim da ne treba komplicirati jednostavne stvari i propisivati pravila opširna koliko i pokojni Zakon o udruženom radu. Ako je roba izložena (prikazana u fotografiji) s osnovnim podacima o mjerilu, proizvođaču, stanju modela i ambalaži stvar je potencijalnog kupca hoće li se javiti i eventualno zatražiti dodatne informacije i/ili fotografije. Ja na taj način prodajem modele već dulje vrijeme i nisam nikada imao ni jednu primjedbu, nego suprotno tome javne pohvale (sasvim nepotrebne jer se podrazumijeva korektan odnos prodavača i kupca).
Drugim riječima, zbog nekoliko eventualnih muljatora - zanemarivo na nas preko tisuću forumaša - ne bi trebalo praviti probleme gdje ih nema.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh