Model HŽ 2132

Davor

Veteran foruma
Mislim na materijal. Neki karton mi deluje predebelo a drugi pretanko pa se krivi suvise. :hmmm
 

thomcro

Aktivan član
Ako će ti što pomoć, ovdje sam negdje na početku teme o žutkama pisao koje kartone/papire koristim. Ali sve se svodi, uglavnom, na improvizaciju. Ako je nešto OK onda se slijepo toga držiš a ako nevalja bolje je to odmah odbaciti nego nakon što dobar dio napraviš i onda skužiš da si zapravo sve uzalud radio. Recimo, ja preferiram bijeli papir (debljine oko pol mm) iz čokolade za kabine dok za frem i postolja koristim deblji karton (oko 1 mm) od podloška za pizze. Sve ostalo mi je neupotrebljivo. Možda za neke unutarnje djelove gdje nije bitna debljina i čvrstoća mogu proć takvi papiri/kartoni (uglavnom se radi o papirima).

Prije, ako nisam bio siguran kakve je kakvoće papir, jednostavno sam navlažio komadić da vidim kako i koliko se svija i kakav je kad se osuši (ostaje li i dalje svinut ili se donekle vrati u početni položaj). Ako nije bilo puno odstupanja onda sam ga pustio a ako ne ... ode u povijest. Ali sad već nakon puno godina rada sa time mogu i na opip "prepoznat" kakav je koji papir/karton.

I što je još vrlo važno, svaki komadić se da iskoristiti i ništa ne bacati sve dok se može iskoristiti. Osim onoga što je doista otpad i više zbilja ničemu nemože poslužiti.
 

Davor

Veteran foruma
Hvala na iscrpnom odgovoru. Imam jos samo jedno pitanje: Kako napraviti privremene osovine s kotacima dok ne stignu odgovarajuci? :hmmm :>idea:
 

thomcro

Aktivan član
Davor L. kaže:
... Kako napraviti privremene osovine s kotacima ...
Ajoj ... sad si mi dao za mislit jer nisam to nikad radio! Do sada sam uvijek išao na sigurno i nikad nisam nešto počinjao a da nisam imao osigurane kotače.

Ali ajmo redom pa će ti nešto od ovoga možda pomoć:

- ako ne misliš odmah i "vozit" napraviš od komadića kartona kvadriće i povrh staviš komadić žice, odrediš razmak između tračnice, da ti sve glumi prave kotače
- sve isto kao gore s razlikom da od kartona izrežeš krugove, kroz sredinu provučeš žicu/komadić čačkalice
- uzmeš kakve stare kotače (ali tu si već blizu odluke da to bude i konačno rješenje!!!)
- ako znaš kakve ćeš kotače u konačnici stavit, uzmi iste sa nekog drugog modela samo radi određivanja visine

Dalje mi više ništa mudrog ne pada na pamet :zvizdi:
 

thomcro

Aktivan član
Stvar se pokrenula sa mrtve točke ...

100_5555.jpg


100_5556.jpg


100_5560.jpg


Treba imati na umu da je ovo još "sirovi" model i da će na njemu trebati još puno puno raditi!
 

thomcro

Aktivan član
mmatja kaže:
Ako si več odlučio sam izraditi kompletan model iz O, ...
Model nije O nego H0 a polystiren me ne zanima.

Također ne želim raspravljati zašto radim u papiru a ne u nečemu drugom.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
mmatja, pa Thomcro već desetke godina radi svoje modele od papira/kartona! Zašto bi sad mijenjao način ako se u tome snalazu kao riba u vodi?

Osobno sam vidio 30-tak njegovih modela i meni su fascinantni, baš zato jer su od materijala koji se obično teško povezuje s modelima vozila u malom mjerilu.

Thomcro, samo ti "piči" po kartonu s Jenbachom, baš me zanima kakva će manevrica ispasti! :>idea:
 

matija

Član foruma
Thommo kaže:
mmatja, pa Thomcro već desetke godina radi svoje modele od papira/kartona! Zašto bi sad mijenjao način ako se u tome snalazu kao riba u vodi?

Osobno sam vidio 30-tak njegovih modela i meni su fascinantni, baš zato jer su od materijala koji se obično teško povezuje s modelima vozila u malom mjerilu.

Thomcro, samo ti "piči" po kartonu s Jenbachom, baš me zanima kakva će manevrica ispasti! :>idea:
Apsolutno umesno, i tačnopotpisujem. Jedino bih skrenuo pažnju Thomcro-u da pripazi na raspored osovina, jer čini mi se da da je obrnuo postolje u odnosu na sanduk. Možda nisam u pravu . ali bolje sada nego kasnije dok ne bude kasno. :palac_gore: :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
matija kaže:
... Jedino bih skrenuo pažnju Thomcro-u da pripazi na raspored osovina, jer čini mi se da da je obrnuo postolje u odnosu na sanduk. ...
Je je, krivo stoji na fotografiji ali to je najmanji problem jer sve to još nije zaljepljeno.
 

matija

Član foruma
Ma znao sam ja da ti nećeš napraviti takvu grešku, ali nisam izdržao a da ne komentiram :tisina :)
 

mmatja

Poznati forumaš
mmatja kaže:
:hmmm :zvizdi: :D LOL
Dečki šta se odmah "bunite". A zašto sam onda sve te smješke stavio na kraju posta.... Svakako cjenim svaki pokušaj izrade modela u vlastitoj režiji...
L.P.
 

thomcro

Aktivan član
Prvo pojavljivanje u javnosti ... iliti pronađi me nježno :D
100_5619.jpg


Malo izbližega
100_5618.jpg


Kapo (fotografija ne prikazuje pravo iznenađenje već kad je malo došao k sebi!)!
100_5647.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Znači ovo joj je prvi izlazak u stvarni svijet? Valjda ju nije Kapo zamackao s kornetom :D
 

thomcro

Aktivan član
Nije Kapo, ja sam je malo zaškuril ... ubps, nesmijem više pisat po domaći!!! ... ja sam je malo zacrnio dok sam s njom manipulirao po velikim manevrama.

Btw, 'tivica se malčice udebljala i sad teži punih 6 dkg

100_5610.jpg


100_5611.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Olova su možda pobrana rano jutros na obali sa ribarskih mreža? A,zato su ribari radili pomutnju po gradu :D
Šalim se :palac_gore: Ako ti treba olova imam u listićima,a možeš ih lako saviti u kocke i taman od 2-3 listića
dobiti oko 5-6 dkg :!: :?: jako su zgodna i za ljepljenje na unutarnje stijenke sa strane vanjskih oplata jer ne zauzimaju puno mjesta ;)
 

thomcro

Aktivan član
Olova su friško ljevana danas samo za lokomotivu a olovo je ono, ju nov, ono za gumeni balans pa ako otpadne ja ga pokupim, rastopim i onda ljevam utege.
 

thomcro

Aktivan član
Još malo napretka, stavio sam rukohvate za manevriste, stavio prozirnu foliju na prozore, napravio upravljački pult, promjenio prednji dio na dužem kraju ...

100_5656.jpg


100_5658.jpg


100_5659.jpg


100_5661.jpg


100_5663.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh