Modelarske novosti za 2020. godinu

nik

Veteran foruma
Train Croatia 060-EA, SŽ ABl+Bl+Bl, OBB Bmz u NJ shemi... Nije loše.
Premda piše "Carrozze SŽ / HŽ / JŽ", nema HŽ vagona.


Da li je to rerun ACME 52503 OBB prtljažnog u upgrade shemi ili je samo taj model i dalje dostupan kod ACME-a na lageru? Jer nema ga nigdje za kupiti...
Piše NEW pa je onda valjda novi broj.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Taj prtljažni je stari model i neko logično objašnjenje zašto je u katalogu, bilo bi da se vjerojatno planira napraviti rerun. Po trgovinama ga više nema, a na ebayu dostiže visoke cijene (126 EUR). Ista stvar kao i sa čehom 52952. Nema ga nigdje već barem godinu-dvije za kupiti, a i dalje je u katalogu...:neznam:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Exact-Train Neuheiten 2020

Na str. 12 ExactTrain kataloga: :cool::palci_gore:
Piše da je epoha III, ali na grafici je svakako epoha IV!
Ja se nadam da će biti četvorka, jer me ep.III ne zanima.
Pa ako revizija od 1967 ide u epohu 3 onda je epoha 3 ali mislim, da je greška i bi trebalo pisati epoha 4. O tom vagonu već postoji tema zasebice ;) Otprilike jesen 2020

Misliš na 90.218 SŽ / VoestAlpine i 90.217 RCA / VoestAlpine? Da, zanimljivo, pitao sam o detajlima u B-models. Očekujem cijenu oko 125-130 EUR. Kada budu se mogli dobiti ne znam ali na PeGo model može se ih prednaručiti.

Train Croatia 060-EA, SŽ ABl+Bl+Bl, OBB Bmz u NJ shemi... Nije loše.
Premda piše "Carrozze SŽ / HŽ / JŽ", nema HŽ vagona.

Da li je to rerun ACME 52503 OBB prtljažnog u upgrade shemi ili je samo taj model i dalje dostupan kod ACME-a na lageru? Jer nema ga nigdje za kupiti...
Oni SŽ vagoni su i mene iznenadili ali okej. Kaj s time budem pitao u ACME i napišem mejling naravno onima, koji žele dobivati mejling od PeGo model. Oko tog prtljažnog u ovom trenu ne znam ništa, čak sam iznenađen da su išli još u jednu seriju pošto već serija za 52503 nije bila sigurna. Ali evo... Budem pitao. Isto tako za EA060 TC kako je s time. Očekujte cijenu oko 225-230 EUR za lokomotivu, možete je prednaručiti kod PeGo model-a.
 

nik

Veteran foruma
Pa ako revizija od 1967 ide u epohu 3 onda je epoha 3 ali mislim, da je greška i bi trebalo pisati epoha 4. O tom vagonu već postoji tema zasebice ;) Otprilike jesen 2020
Epohe se preklapaju. Epoha IV na teretnim vagonima počinje 1964. sa uvođenjem UIC numeracije a kod putničkih vagona epoha III prestaje 1970. sa nestankom stare numeracije. Tako da je preklapanje epoha III i IV od 1964. do 1970.
 

Tanka vatra

Član foruma
Epohe se preklapaju. Epoha IV na teretnim vagonima počinje 1964. sa uvođenjem UIC numeracije a kod putničkih vagona epoha III prestaje 1970. sa nestankom stare numeracije. Tako da je preklapanje epoha III i IV od 1964. do 1970.
Svi natpisi na modelu vagon-cisterne su po UIC-numeraciji,koja odgovara epohi IV.
Oznaka epohe III u katalogu ET-a,je verovatno nenamerna greška.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Pa ako revizija od 1967 ide u epohu 3 onda je epoha 3 ali mislim, da je greška i bi trebalo pisati epoha 4.

To je, naravno, epoha 4, koja je započela u godini 1964, kada je došlo do globalne promjene u označavanju teretnih vagona.

A kad je jednom počela epoha 4, onda epohe 3 više nije bilo, iako su do kraja prijelaznog razdoblja, do 1968 godine, na teretnim vagonima još uvijek mogle biti oznake epohe 3. Prijelazno razdoblje 1964 - 1968 već je sastavni dio epohe 4, jer je tek novo uređenje iz godine 1964 definiralo ovo prijelazno razdoblje. Dakle, ako na jednoj fotografiji vidimo zajedno vagone s UIC i sa starim "nacionalnim" oznakama, tada možemo znati da je to već epoha 4, jer u epohi 3 još nije bilo »kompjuteriziranih« UIC oznaka.

175_001.jpg

A u principu modelarske epohe uopće nisu dovoljno precizan alat za zahtjevnije modelare, jer se promjene, koje je potrebno uzeti u obzir, događaju i unutar epoha, te su stoga prikladnija znatno uža razdoblja, izražena u godinama.
 

nik

Veteran foruma
Epohe ne označavaju prvenstveno razdoblja iz povijesti željeznice nego opisuju izgled željezničkih vozila za 'tipizirana' razdoblja pa tako onda imamo u nekom konkretnom vremenskom rasponu zajedno vozila iz različitih epoha (a osim toga epohe nisu jednako podijeljene u svim državama).
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da, da, znam sve to. No takav pogled, koji se također pojavljuje u listama NEM epoha pojedinih zemalja, ruši ono za kaj bi epohe trebale biti namijenjene, a to je da bi modelar mogel i bez dubljeg saznanja o stvarnoj situaciji svoje modele ispravno kombinirati, posebno ako dolaze iz različitih zemalja.
 

nik

Veteran foruma
Da, da, znam sve to. No takav pogled, koji se također pojavljuje u listama NEM epoha pojedinih zemalja, ruši ono za kaj bi epohe trebale biti namijenjene, a to je da bi modelar mogel i bez dubljeg saznanja o stvarnoj situaciji svoje modele ispravno kombinirati, posebno ako dolaze iz različitih zemalja.
:neznam:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)

Možda da probamo s usporedbom.

Imam stan koji izgleda vizualno isto kao 1980 godine kada sam se uselio u njega, tako da sada mislim da u mome stanu zbog njegovog izgleda još uvijek traje 1980 godina. Da, lijepo je što se čini da je vrijeme stalo. Ali kad prolazim pored ogledala uvijek se uznemirim, jer u njemu vidim osobu koja nije ista osoba kakvu imam u sjećanju iz godine 1980. Naravno, vrijeme se ne može zaustaviti, a epohe bi trebale biti jasno definirane vremenske jedinice s globalnim značenjem, bez toga da se vremensko prilagođavaju npr. pojedinim vrstama vagona po pojedinim zemljama ili slično. Svaka drugačija definicija s „lokalnim“ epohama i podepohama samo zbunjuje i otežava međunarodnu usporedivost modela. Npr. je li zbog dvoosnih Spantenwagen epoha 3 trajala u Austriji do 1980 godine? Dakle epohe i podepohe bi trebale biti iste za sve, a lokalne specifičnosti unutar toga bi trebalo definirati s godinama, od… do…, budući da je odbrojavanje vremena isto u svim europskim zemljama pa tako omogućuje najbržu i najjednostavniju međunarodnu usporedbu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na konkretnom slučaju prethodnog spomenutog austrijskog prtljažnog vagona, to oko nedorečenosti u epohama bi značilo iako oba modela spadaju u istu epohu, ti modeli jedan u odnosu na drugoga, predstavljaju drugo vremensko razdoblje:

ACME 52502
ACME_52502_Dmsz_Seite1.jpg

ACME 52503
ACME_52503_Dm_Seite1.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Bggisstt je sa jednim brojem ili sa tri različita (i to je epoha IVa a ne III) i jesu natpisi bijeli ili žuti?
Moje mišljenje je da bi trebalo napraviti seriju od četiri drečavo-zelena Bggisstt vagona (epoha IVa, ljubljanski vagoni) kao gotove modele a ne samo ovaj kit (i to varijantu sa žutim natpisima i bez JŽ loga).


Potpuno se slažem, i, iako izuzetno cijenim rad Klub Baat, žalim tu odluku u vezi JŽ kak KIT varijante.

Ak bi bilo po moje, bilo bi obrnuto, i JŽ varijanta / varijante bi se prodavale kak gotovi modeli.

Nadam se da će se Klub Baat ipak predomisliti.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Misliš na 90.218 SŽ / VoestAlpine i 90.217 RCA / VoestAlpine? Da, zanimljivo, pitao sam o detajlima u B-models. Očekujem cijenu oko 125-130 EUR. Kada budu se mogli dobiti ne znam ali na PeGo model može se ih prednaručiti.

Loše vijesti. Model Sggrrs kojeg sam kupio u srpnju / juliju 2019 počel se uvijati.

Prije sam čitao o tim problemima, ali nadao sam se da će se kvaliteta izrade kasnije poboljšati. Hoće li B-models vratiti novce (120 EUR) ak se situacija pogorša?
 

milošjocif

Član foruma
Razmišljamo o Bggisstt vagonu sa različitim brojevima,kako je Nik predložio,ali ne idemo u to,dok ne dobijemo fotografije,na kojima se jasno vidi broj vagona i po mogučnosti datum revizije.Zato i sa toga mesta apeliram na forumaše,da šalju upotrebive slike,ako ih ima.
LP Miloš
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Razmišljamo o Bggisstt vagonu sa različitim brojevima,kako je Nik predložio,ali ne idemo u to,dok ne dobijemo fotografije,na kojima se jasno vidi broj vagona i po mogučnosti datum revizije.Zato i sa toga mesta apeliram na forumaše,da šalju upotrebive slike,ako ih ima.
LP Miloš

Drago mi je da to čujem.

Međutim, ak ispravno razumijem, dokumentacija za jedan Bggisstt već postoji, pa bi se odmah moglo napravit jedan gotov model, a ne kit.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh