Modeli iz GB mjerilo 00

crhav

Aktivan član
Probati cu da otvorim novu temu koja mozda nije kod nas tako poznata. Radi se o Engleskim modelima u mjerilu 00!
Pozivam na diskusiju sve one sto su zainteresirani za 00, te da pokazu svoje modele u tom mjerilu.
Evo tu prvih slicica.
Prva je LMS Princess Royal

uklms6205a.jpg


Druga je BR Merchant Navy

uksr35027.jpg


To su modeli koje sam kupio u kit-u, tako da su sastavljani od mene a isto tako ofarbani.
Velimir
 

1borna

Veteran foruma
Kako se ponašaju u vožnji, čije elektromotore ima? I uz put, interesantno je kako su Englezi pazili na čistoću linija,
nigdje nema vidljivih cijevi, poluga, dodatnih uređaja....za razliku od Europskih!
 

crhav

Aktivan član
Motori su uglavnom "open frame" otvoreni, mislim Japanski. Sto se tice voznje, pa idu dosta dobro. Najvise ovisi kakve imaju kotace, ako su metalni onda je voznja dobra. Medjutim, ima puno modela sa plasticnim kotacima, oni se dosta zibaju.
Na primjer ona dva modela su od Keyser-a (neznam dali vise postoji) i bili su dosta jeftini (to jos 80-ih godina) tako da i rezultat nije bas najbolji.
Tu jos jedna slicica od Evennig Star, ta kutija je od DJH Modelloco. Te su kutije skuplje i bolje a to se vidi i na modelu.



Uploaded with ImageShack.us

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Jos jedna od najpoularnijih lokomotiva u GB je class 5xp Stanier 4-6-0 ili "Black Five". Tu vam prilazem sliku od mojeg modela koji sam sklopio jer je bio u kutiji za montazu. Model je napravljen od ljevanog metala (mislim neka vrsta olova..) tako da je dosta tezak.



Uploaded with ImageShack.us

Velimir
 

Davor

Veteran foruma
1borna kaže:
I uz put, interesantno je kako su Englezi pazili na čistoću linija,
nigdje nema vidljivih cijevi, poluga, dodatnih uređaja....za razliku od Europskih!

Mene je oduvek fasciniralo kako im je polazilo za rukom da "sakriju" sve te silne cevi i cevčice?
 

crhav

Aktivan član
Netreba zaboraviti da je Engleska prva izumila parni stroj a i lokomotivu! A isto tako se je poslje razvijala i usavrsavala svoje masine.
Recimo da nase Europske masine su pune raznih aparata koje u GB nema. Na primjer parni dinamo za struju i lampe. To automatski dovodi do potrebe da se povuku cijevi za paru i kablovi za struju. Eto to je jedan od sistema koji napuni kotao.
Nisam toliko specijalista za parnjace ali tako ima i drugih stvari.
Velimir
 

Davor

Veteran foruma
Samo da razjasnimo: britansko merilo 00 je razmera 1:76 ali koristi H0 šine/tračnice.
 

crhav

Aktivan član
Da Davore! "00" je mjerilo 1:76 i ide po tracnicama 16,5mm.
Iako Englesi imaju i mjerilo "EM" sto je isto sa "00" = 1:76 medjutim ide po tracnicama od 18,2mm.
Velimir
 

crhav

Aktivan član
Mislim da to nemozes tako usporediti, kao "uskotracni". Kad ih metnes zajedno nema bas puno razlike, ovi engleski su malo "deblji". To je to.

Jos jedan modelcic izradjen od AIRFIX-a, to je class "School". To je bio plastican model kojeg sam ja modificirao. Metnuo sam metalne kotace i spojne poluge funkcioniraju. Pogon je u tenderu.

Ovo je original


Uploaded with ImageShack.us

A ovo je model


Uploaded with ImageShack.us

Velimir
 

NClight

Hybernated
To znači da su ove lok (i vagoni) pomalo kao "uskotračni" ? :??:
Ne, nisu uopće uskotračni.

Britanci imaju manji slobodni profil od kontinentalne europe, željeznička vozila su im malo uža i niža iako voze na standardnom kolosjeku 1435mm.

Stvar je u tome da u početku modelarstva u manje modele nije bilo moguće nagurati pogon i mehaniku u 1/87 a bilo je i trzavica oko imperijalnog mjerila. Stvar je dodatno začinjena sa prepolovljavanjem britanskog mjerila 0 koje je drugačije od kontinentalnog. ( od tuda 00 i H0 , half 0!)

Zato su britanci ostali na standardnom modelarskom kolosjeku, ali s modelima u 1/76.

Da zbrka bude veća, imaju finescale sustave EM (EXACT 1/76) PROTO4 I PM
koji su 4 foot scale i exact 87

Britanski N je također zeznut, 1:148 umjesto 1:160.

Britanci su jako oslonjeni na kit i male serije (bili do nedavno) i imaju specifičan pogled na modelarstvo, vrijedan pažnje ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh