Modeli lokomotiva i vagona s prostora ex YU

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Vladimir kaže:
... Cudi me da Mon nije dosad iskometirao
Jesam Vladimire, komentar je bio u stilu da bi ACME-ovci mogli da urade neki Sk-spavaci zbog slicnosti sa Zg-spavacim
a dao sam ga posle izlaska Zg-spavaceg na svetlo dana. ;)

Komentar je tu negde na forumu ali ko ce ga naci castim ga pivom! :D
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Vladimir kaže:
Ja jos ne mogu da budem ACME fan dok bar jedan jedine ne urade i za nas sa juga :nene:

P.S. Cudi me da Mon nije dosad iskometirao
Ufff Vladimire, kod Tebe će to i teško biti jer kako vidim si N fan. Ali ako budeš zadovoljan sa H0 modelima onda možda jednog dana...
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Gorchi kaže:
Vladimir kaže:
Ja jos ne mogu da budem ACME fan dok bar jedan jedine ne urade i za nas sa juga :nene:

P.S. Cudi me da Mon nije dosad iskometirao
Ufff Vladimire, kod Tebe će to i teško biti jer kako vidim si N fan. Ali ako budeš zadovoljan sa H0 modelima onda možda jednog dana...

Možda već i u najavljenom setu Hellas Istanbul Express. Još nigdje nije jasno napisano kakav tip će biti JŽ vagon u njemu (ali prema opisu-duljini u katalogu biti će Y) a pogotovo ne kojeg ŽTP-a, jedino je Memoba napisala da se radi o Bl vagonu ali to ne mora biti relevantno. Zna se da će biti turski X kušet i X spavaći kao i da će biti grčki kušet a prema opisu-duljini u katalogu to će biti neki Y (znači ili Goša ili Cegelski).
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Za kad je najavljen ovaj set?
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Mon kaže:
Za kad je najavljen ovaj set?

Nalazi se u novitetima za 2012. zajedno sa 'Avalom' i 'Jugoslavijom 3' ali mislim da ga ne treba očekivati prije 2013.
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Mon kaže:
Vladimir kaže:
... Cudi me da Mon nije dosad iskometirao
Jesam Vladimire, komentar je bio u stilu da bi ACME-ovci mogli da urade neki Sk-spavaci zbog slicnosti sa Zg-spavacim
a dao sam ga posle izlaska Zg-spavaceg na svetlo dana. ;)

Komentar je tu negde na forumu ali ko ce ga naci castim ga pivom! :D

A jel postoji neka slika JŽ Sk spavaćeg sa 11 odjeljaka i 2 vrata? Ja sam vidio samo slike takvog MŽ. Sve slike JŽ Sk vagona su onog sa 10 prozora i 4 vrata.
 

damir661

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Znam da proviruje na nekim slikama, ali nazalost nemam celu
Nadam se da ce ovo pomoci, radi se verovatno o Skopje expressu 1991
autor slike Rolf Wieman
JZABm517230-80803-5Muenchen9-1991_resize.jpg


Rolf Wieman, Skopje-Istanbull express 1993
CopyofSkopje-IstanbulExpressTraunstein991993.jpg
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Da, to je vjeojatno taj vagon. Problem je na nekim slikama razlikovati njega i beogradski koji lijevo ima mali KSR logo a oba imaju prekinutu crtu gdje je JŽ logo. Jedino što beogradski ima dupli red luftera na krovu a skopski, čini mi se, nema.
Zanimljivo je da su u sastavu vlaka 1210/1211 Attika od '89. do '91. vozila dva JŽ spavaća i to jedan =SPALNIK= (11 odjeljaka i Wegmann sa diskovima) i jedan skopski (nekad sa 11 a nekad sa 10 odjeljaka).
ACME bez problema može odraditi oba vagona kao varijantu farbanja postojećeg modela. Tada nam fali još samo jedan sarajevski koji bi, po nekoj logici, mogla napraviti Memoba pa da uz njihov postojeći kušet ide u Mostar Dalmaciju.
 

damir661

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

nik kaže:
Da, to je vjeojatno taj vagon. Problem je na nekim slikama razlikovati njega i beogradski koji lijevo ima mali KSR logo a oba imaju prekinutu crtu gdje je JŽ logo. Jedino što beogradski ima dupli red luftera na krovu a skopski, čini mi se, nema.
Zanimljivo je da su u sastavu vlaka 1210/1211 Attika od '89. do '91. vozila dva JŽ spavaća i to jedan =SPALNIK= (11 odjeljaka i Wegmann sa diskovima) i jedan skopski (nekad sa 11 a nekad sa 10 odjeljaka).
ACME bez problema može odraditi oba vagona kao varijantu farbanja postojećeg modela. Tada nam fali još samo jedan sarajevski koji bi, po nekoj logici, mogla napraviti Memoba pa da uz njihov postojeći kušet ide u Mostar Dalmaciju.
Pa Sarajevo je imalo i taj tip Gosa'83 sa dve reda luftera i disk kocnicama, jedan stoji u Lzoovik-saraocima u Srbiji.
Broj je 51 72 71-80 405. Mada bi ja vise voleo 4vratni, kao onaj krs iz Doboja

Inace sto se tice beogradskih Gosa'83 znam da oni nisu nikad imali KSR logo, iako su jednom delom bili u tom periodu kada se spampao i JZ logo u sredini i KSR sa leve strane, ali ovakvu kombinaciju su imali samo 4vratni i 2vratni spavaci iz '76.
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

damir661 kaže:
nik kaže:
Da, to je vjeojatno taj vagon. Problem je na nekim slikama razlikovati njega i beogradski koji lijevo ima mali KSR logo a oba imaju prekinutu crtu gdje je JŽ logo. Jedino što beogradski ima dupli red luftera na krovu a skopski, čini mi se, nema.
Zanimljivo je da su u sastavu vlaka 1210/1211 Attika od '89. do '91. vozila dva JŽ spavaća i to jedan =SPALNIK= (11 odjeljaka i Wegmann sa diskovima) i jedan skopski (nekad sa 11 a nekad sa 10 odjeljaka).
ACME bez problema može odraditi oba vagona kao varijantu farbanja postojećeg modela. Tada nam fali još samo jedan sarajevski koji bi, po nekoj logici, mogla napraviti Memoba pa da uz njihov postojeći kušet ide u Mostar Dalmaciju.
Pa Sarajevo je imalo i taj tip Gosa'83 sa dve reda luftera i disk kocnicama, jedan stoji u Lzoovik-saraocima u Srbiji.
Broj je 51 72 71-80 405. Mada bi ja vise voleo 4vratni, kao onaj krs iz Doboja

Inace sto se tice beogradskih Gosa'83 znam da oni nisu nikad imali KSR logo, iako su jednom delom bili u tom periodu kada se spampao i JZ logo u sredini i KSR sa leve strane, ali ovakvu kombinaciju su imali samo 4vratni i 2vratni spavaci iz '76.

Pa znam da je sarajevski bio i takav; zato sam i napisao da bi bilo zgodno da se pojavi kao model.
Jel imaš slike od tog 51 72 71-80 405 ?
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Goša'83 sa KSR logom...

Ansonsten gibt es noch diese aus 1986 in Berlin mit dem Vindobona von Gerd Böhmer (seitliches Lüftergitter sollte zu erkennen sein).
19860813-860829-DR-243-128-D-375.jpg

http://www.gerdboehmer-berlinereisenbahnarchiv.de

Između prozora se vidi rešetka koju stariji vagoni nisu imali.
 

4w4

Član foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Tih sarajevskih je bilo cetiri koji su stigli pred "Zoi 84",sjecam se odlicno napisa iz stampe,dakle uz ta cetiri "wl" tada je "Zto sarajevo" dopunilo svoj park i sa 19 "Bosna express" srebrnih "Al",ona verzija sa toplozracnim grijanjem,zna vecina ovdje o cemu se radi i sa cetiri "Madjara" prvog razreda za "Olimpik express".
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

4w4 kaže:
Tih sarajevskih je bilo cetiri koji su stigli pred "Zoi 84",sjecam se odlicno napisa iz stampe,dakle uz ta cetiri "wl" tada je "Zto sarajevo" dopunilo svoj park i sa 19 "Bosna express" srebrnih "Al",ona verzija sa toplozracnim grijanjem,zna vecina ovdje o cemu se radi i sa cetiri "Madjara" prvog razreda za "Olimpik express".

Mislim da su ta 4 spavaća i 19 prvih razreda bili jedini sarajevski Y vagoni sa diskovima (plus još jedan salon) osim ako nije od ranije bio još koji spavaći.
Krajem 80-ih je došlo i onih 10 (?) Z2 vagona drugog razreda i mislim da je to sve što su imali od 'modernijih' vagona što je jako malo ako se recimo usporedi sa cca 300 sličnih vagona koji su u istom razdoblju sagrađeni za ŽTP Zagreb.
 

4w4

Član foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Brojka od tristotinjak modernijih vagona mi je vrlo impresivna,inace ne baratam s tim koliko je cega ko imao.Negdje sam vec pisao da su se u nekim kompozicijama koje su "posjecivale" Sarajevo mogli (okom onoga koga to zanima) razabrati ljubljanski,zagrebacki i novosadski vagoni (Beograd je imao dva "wl" na onom za Ploce i to je sve od Bg),te nerijetko i "DB" koji cesto mijenjase upravo starije "sarajlije" u "296/297".Inace mislim da kakav je bio prosjecan putnik u Bosni dobro da je ista i vozilo...
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Nažalost ni ja baš nemam dobre podatke o tome tko je kada čega nabavio u bivšoj državi. Za ŽTP Zg odnosno HŽ su kakvi-takvi popisi manje-više javno dostupni još od sredine 90-ih a osim toga jedino ti vagoni su imali odnosno i danas imaju na sebi napisanu godinu gradnje, čini mi se jedini u Europi.
Inače pod 'modernije' zagrebačke vagone smatram sve sa diskovima odnosno Y i Z1 vagone građene od '76. do '91. ali nisam računao prtljažne, poštanske i auto-vagone pa ih sa njima ima i znatno više od 300. HŽ nakon '91. nije nabavljao nove putničke vagone tako da sada voze gotovo svi od ovih cca 300 (neki originalni a neki manje ili više modernizirani) kao i 40-ak vagona građenih od '65. do '71. (samo poneki originalni a većinom manje ili više modernizirani).
 

damir661

Veteran foruma
Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

Zanimljivo da su ipak imali taj logo, onda su mozda i izlazili sa logom u sredini. klopa

Evo ga sarajlija
(slika maknuta zbog zaštite autorskih prava)

Jel bese sarajevo imalo i WL modifikovane 4vratne, kojima su ugradjivane disk kocnice i uklanjana jedna vrata i po jedan kupe?
Znam da je bilo slika na railfaneurope
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva i vagona sa prostora ex YU

A jel se vidi revizija na ovom 405-9 ?
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

SBB-CFF-FFS kaže:
nik kaže:
ACME:
52800 AB Y JŽ (LJ) 2 komada
52801 AB Y SŽ
52802 AB bic Y SŽ
52820 B Y JŽ (LJ) 4 komada
52821 B Y SŽ
52824 B Y SŽ
52841 Bc Y HŽ 1 komad
52850 WL Y JŽ (ZG) 1komad
52851 WL Y SŽ
52852 WL Y HŽ 1 komad
52853 WL Y JŽ (BG) 2 komada
52860 B Z1 JŽ (LJ) 'Mimara 1991.'
52861 B Z1 HŽ
52862 B Z1 SŽ
52863 B Z1 SŽ
52870 A Z JŽ (ZG) 'Mimara 1991.'
52871 A Z1 HŽ
52872 A Z1 SŽ
52880 AB Z SŽ
55047 'EC Mimara 1991.':
-A Z1 JŽ (ZG)
-WR Z1 JŽ (ZG)
-B Z1 JŽ (ZG)
-B Z1 JŽ (LJ)

55048 'Set SŽ':
-AB Z1 SŽ
-WR Z1 SŽ
55060 'Jugoslavija Express' (I):
-AB Y JŽ (ZG)
-B Y JŽ (BG)
-Bc Y JŽ (ZG)
55061 'Jugoslavija Express' (II):
-WL Y JŽ (BG)
-B Y JŽ (LJ)
-AB Y JŽ (ZG)

55074 'Avala 1991.':
-A Z2 JŽ (...?)
-B Y JŽ (NS?)
-B Y JŽ (NS?)
-B Y JŽ (NS?)
55075 'Jugoslavija Express' (III):
-AB Z2 JŽ (BG)
-Bc Y JŽ (BG)
-B Y JŽ (ZG?)
55076 'Set ŽS':
-AB Z2 ŽS
-B Y ŽS
55090 'Hellas Istanbul Express':
-Bc X TCDD
-WL X TCDD
-Bc X ili Y OSE

-B ili Bc Y JŽ (...?)

Memoba:
24000 Bc Y JŽ (SA)
24100 'IC Croatia 1991.':
-A Y JŽ (ZG)
-B Y JŽ (ZG)
-B Y JŽ (ZG)
24101 WR Z2 JŽ (...?) 'Avala 1991.'

LS Models:
40075 Bc X JŽ (SRB)
48070 Bc X JŽ (SRB)
48071 Bc X ŽS

Od danas i ja pripadam "klubu" kolekcionara ACME domacih modela vagona, naime stigao mi je prvi set od planiranih.... svih :D plavom sam oznacio ovo sta sam trenutno kupio

mali update: zelenom su označeni vagoni koji su upravo nadopunili moju ACME kolekciju :D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh