Molim pomoć - vagoni i lakiranje

tram1jmn

Član foruma
Pozdrav,
Naišao sam na stvarno veliki problem, posljedice lakiranja vagona.Nedavno sam od jednog gospodina kupio četiri putnička vagona, rekao je da su imali više vlasnika, što se vidjelo po stanju krova vagona, ali je sve ostalo bilo u redu. Odlučio sam ih prelakirati tako da im malo vratim stari sjaj.
Kada sam išao lakirati krov vagona pokušao sam ih izolirati kako boja ne prodirala donji dio vagona. Koristio sam sivi sprej za plastiku.

Sve je bilo u redu tijekom nanošenja boje. Ali kada sam skinuo traku za izoliranje pao mi je mrak na oči. Cijeli gornji dio vagona bio je pun sive boje.. Pokušao sam boju skinuti acetonom, ali to je samo pogoršalo stvari, naravno, dio boje se skinuo, ali se zato skinula i temeljna boja i oznake na vagonu.

Sada sam stvarno očajan, ne usuđujem se ići dalje ili to prebojavati drugom bojom
jer se bojim da boja ne bi došla i na druga mjesta. Ako itko zna kako se takve stvari rješavaju, molim da mi pomogne nekim savjetom ili da bude toliko ljubazan i izađe mi u susret te mi pomogne to popraviti. Molim vas da mi se ne smijete, imam tek 14 godina i početnik sam.

(Slike vagona stavim za 20 min.)
 

1borna

Veteran foruma
Kod nekih modela se krov može skinuti kao zasebni dio dok je kod drugih cijeli gornji dio karoserije u komadu.
Napravio si 2 velike greške- nisi dobro izolirao donje dijelove (to se radi posebnim trakama koje se mogu naći u prodavaonicama boja i lakova.
Još veća greška je bila primjena acetona koji nagriza boju i plastiku!
Dovoljan bi bio alkohol, sintetski razrjeđivač ili benzin za čišćenje.
Ostatak nakon slika (ali tek sutra)
 

Damir

 
Osoblje foruma
Da li si krep traku skinuo odmah poslije nanošenja boje ili si pričekao kak bi se reklo par minuta 10-30 min?
Ako si čekao tako dugo onda ti je nova nitro lak farba digla onu prvu zbog naglog sušenja,a i iz tog razloga jer originalna farba nije na nitro bazi...
 

tram1jmn

Član foruma
U ovom slucaju vagon nije imao vijke s kojima bih krov odvojio od ostatka vagona, cekao sam tek toliko da mogu skinuti traku, a sto se tice acetona tu ste u pravu...
CAM00677.jpg CAM00679.jpg
 
Last edited by a moderator:

tram1jmn

Član foruma
Ovo se dogodilo kada sam skinuo traku i pokusao to skinuti acetonom koji je ispao moja najgora pogreska opcenito u mom iskustvu u zeljeznickom modelarstvu..:(
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
U kom dijelu sada tocno trebas pomoc??

Sad i ne vidi se bas stupanj unistenosti.. (prvo se pita pa farba a ne obrnuto..al.na greskama se uci ;) )
Ali vagon bi se mogao popraviti "uvjetno" receno.. al uz kompletno lakiranje...
jesi na to mislio??

moj savjet.. neuzimaj ovo k srcu.. nek ti ovi vagoni budu testni poligon za obuku u farbanju.. ;)
 

tram1jmn

Član foruma
Trebam pomoc u tome da pobojam donji dio ili prelakiram ga te ocistim vagone od te boje. Ili da ih barem vratim u nekakvo normalno stanje.
Mislio sam i na to ih cijele prelakiram ponovno, ali se bojim da ce biti jos gore...
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Pala mi je jedna ideja na pamet ..ovako gledajuci ove vagone..

Recimo..mogao bi na ove vagone baciti "postarivanje" malo pogledati kako se to radi i pokusati..
Oko ovih nagrizenih dijelova.. baciti imitaciju hrdje.. zaprljat ga i baciti matni neki lak.. i tako se malo poigrati..

Druga opcija sve rastaviti.. dobro pobrusiti, pokitati neravnine, baciti primer..tj temeljnu farbu pa ponovo sve lakiarati..

Svaka druga opcija ciscenja ce svakako utjecati i ostaviti vidljive tragove na vagonu..tako da kako god okrenes rjesenje ce ti se svesti na jednu od gore navedwnih opcija..
Moj prijedlog je prvo navedeno..jer zadrzis orginalne natpise i ostane relativno korektan i realan model..
 

tram1jmn

Član foruma
Jooj, postarivanje, to je meni znanstvena fantastika, znam postupak, ali tu treba biti uzasno precizan, ja se jos uvijek cudim kako vi svi to radite bez greske. Meni je onda sigurnije sve to pokusati rastaviti te dio po dio sve obnoviti. Iako bi postarivanje izgledom bilo puno ljepse.
(Ps. hvala na savjetu)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Ne radimo bez greske,samo se ne hvalimo njima.
Ja recimo vagon razmontiram, a ako je krov u komadu sa bocnim stranama koristim zastitnu traku koju
zapeglam na plohu krpom i opet ima greskica.
Posto ja bojam auto lakovima,bitan je i kut bojanja,da mlaz ne odize traku.
 

1borna

Veteran foruma
Probaj se igrati patiniranja modela sa temperama, vodom razrijeđenima koje je lako kasnije isprati! Ako ti se izgled dopadne posudi od mame
lak za kosu i sve dobro pošpricaj da se zaštiti.
Za početak odaberi neki jednostavniji i stariji vagon za vježbanje, pripremi više raznih kistova, podlogu za miješanje boja, krpice i spužvice za
brisanje.....i samo polako. Raznih slika /uzora na forumu imadeš podosta!
Slikaj razne faze pa nam pokaži.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ja sam imao slicnu nezgodu jednom davno i tocno znam kako se osjecas.
Ipak nije tako strasno i moze se popraviti :) da se gotovo i ne vidi samo trebat ce truda i vremena :)

@djzlaja je opisao jedno od mogucoih rjesenja a nakon sto sve zavrsis onda bi mogao postariti model za probu kako je opisao @1borna.

Dakle prvo sve dobro posusi, rastavi i odmasti. Najbolje je kositi mekanu cetkicu za zube i deterdjent za sudje i lagano sve isperi u vodi i posusi.
Nabavi maskirnu traku npr Tamya (zute boje) ta traka treba biti u kutiji jer ako nije na rubove se uhvate dlacice i prasina pa se onda to vidi na rubu boje.

Maskiraj ne osteceni dio vagona s tom trakom jer ona ne skida decale ni boju.
Nabavi Tamya Putty ili slican kit za plastiku. pokusaj skinuti prozore. Ako su osteceni oni su najmanji poroblem.
Nakon sto uklonis boju s krova prvo popravi sva ostecenja finim brusnim papirom za vodeno brusenje sto vece finoce. Prije kitanja stavi malo Tamya cement (ljepila) jer ce se putty bolje povezati.
Nakon kitanja i popravaka sve fino pobrusi vodenim brusnim papirom. Ja sam poceo s 300 pa sam isao do 1200.
Uglavnom gledaj da ne ostaju tragovi od brusnog papira. Posebno pazi na prelaz izmejdu popravljenog i neostecenog. (pazi da ne uprljas model)

Sve natpise i oznake koji nisu osteceni maskiraj. Moras nabaviti i boju s istim ili slicnim RAL (oznakom boje).
Kolege s foruma tocno znaju koji RAL je boja tog vagona. boju koju trebas mozes nabaviti preko Modellbahn LIppe oni imaju boju koju trebas (i ja sam tamo nabavljao boju za moj DB vagon)
Obavezno korist Air brush jer autolakovi nisu najbolje rjesenje. Za Air brush trebat ces malo prakse pa je bolje da das nekom kolegi koji ti to moze prelakirati.

@tomislavm je upravu i kut spricanja air brusha mora biti preko trake jer se inace nakuplja boja uz rub trake ili se podvuce pod traku pa se kod skidanja dogode gadni problemi.

Kada sve zavrsis prespricaj cijeli model s semigloss lakom a onda na postarivanje.
Mislim da ces biti prezadovoljan rezultatom :) a uz to mozes malo rjesiti interijer i rasvjetu :) promijeniti kopce itd... uglavnom pravi pravcati makover :)
Ako si ostetio natpise na vagonu, na forumu ima kolega koji su specijalizirali decale pa im se javi da ti pomognu.

E da i na kraju provjeri cijenu tog vagona an ebay da te taj popravak ne bi kostao vise nego novi vagon :) Taj vagon uvijek mozes npraviti da izleda kao zapusteni vagon na nekom zapustenom kolosijeku. I na njemu mozes vjezbati weathering :)
 
  • Like
Reactions: Mon

1borna

Veteran foruma
Ovaj dobar ali za tebe ipak prezahtjevan postupak (što je napisao Kameni) ostavi za starije dane....
probaj što jednostavnije postarati vagon (i druge iste, možda u manjoj mjeri). Jednog dana kad se izvježbaš i kad ćeš
imati sve od nabrojanog pribora uvijek možeš isprati patiniranje i početi pravu obnovu!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh