Muke s prugom

robertl

Novi član
Zanima me kako uspijete iskombinirati točno koje komade pruge trebate da bi realizirali neku šemu kolosijeka.
Ja sam nekada davno u Njemačkoj radio s Fleischmannom, pa je bilo lako otići u dućan, i tamo su imali naravno katalog svih pružnih elemenata i mogli su ti kazati što točno trebaš da bi složio što želiš. A kod nas nema dučana, naročito ne s organiziranim asortimanom nekog proizvođača.
A ja sada imam neku kombinaciju Fleischamanna, Lime i Mehana, jedan oval i kolodvor s dva kolosijeka. A želim dodati još jedan treći kolosijek u kolodvor.
Dvije skretnice (lijeva i desna) i ona dva kratka zaobljena dijela su od Fleischmanna, ravni su od svega troje navedenog, a polukrugovi su od Lime R=360.
I nisam pametan kako u sve to ubaciti još dvije skretnice i treći kolosijek, a vidim da su dužine i kutovi skretnica kod Mehana i Fleischmana drukčiji, dužine pruge također, isto radijusi,.... :evil:
Ako uzmem Mehanove skretnice???? kako će se sve to uklopiti?
Kako vi to rješavate, kako odredite što vam točno treba? Ili uzimate fleksibilu prugu? Da li radite sa šablonama?
Vidite dolje na slici, ono crno imam, a dodao bi još ovo što je smeđe... ;)
 

Attachments

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    12.7 KB · Pregleda: 1,032

NClight

Hybernated
Kao što sam već napisao, valja se držati jednog, maksimalno dva proizvođača i ne miješati ih međusobno, jer onda nema ovakvih problema sa geometrijom sustava. Drugi problem sam također spomenuo, a to je da različiti proizvođači na hrpi vizualno odudaraju, pa to izgleda vrlo neuredno i bez neke harmonije.

Ako baš inzistiraš na miješanju, morati ćeš sam složiti prilagodne tračnice, od segmentnih komada ili od fleksibilne tračnice.

Kod dizajna makete mnogi se koriste programom WinTrack (pogledati u forum "Skrivena stanica") ali ima i onih koji rade sa šablonama, prostoručnim crtanjem ili kopiranjem komada na papir pa slaganjem... ili jednostavno nabave materijal pa ga prevrću po podu dok nisu zadovoljni (najskuplje riješenje :hmmm )
 

Barney

Član foruma
Dobri, stari i provjereni alat zvan "modelarska pila" pomaze u rjesavanju mnogobrojnih problema, a narocito je prakticna kad treba prilagoditi duzinu pojedinih tracnica.

Barney
 

torrente

Poznati forumaš
ovdje nemas puno pruge tako da ti je moja topla preporuka da se odlucis za jednog proizvodjaca. Kad vec imas nesto od FL i ako je ok, dokupi ostalo od njega.
neces se pokajati. isto tako preporucujem ti da prije polaganja pruge na plocu farbas hrdju i patiniras nasip ili pospes novi pijesak izmedju pragova a sa strana kad polozis prugu. nakon polaganja pruge popravis boju hrdje na spojevima.


ovo dole ti je primjer
 

Attachments

  • nacrt.jpg
    nacrt.jpg
    123.7 KB · Pregleda: 345
  • lista.jpg
    lista.jpg
    255.2 KB · Pregleda: 897

robertl

Novi član
Evo na kraju je i nešto ispalo. Razna vlastita pruga, plus dokupnjena pruga od forumaša, moj prvi (parni vlakić), pa dukupljeni rabljeni s dizelkom V160 i tri OBB vagona na zadnjem susretu KZMZ, daska iz Bauhausa, zelena boja,.... :)
 

Attachments

  • loksi.jpg
    loksi.jpg
    87.7 KB · Pregleda: 364
  • loko.jpg
    loko.jpg
    91.8 KB · Pregleda: 362
  • stol3.jpg
    stol3.jpg
    85.7 KB · Pregleda: 367

NClight

Hybernated
Za početak, nije loše ;)
E, sada bi valjalo malko razmisliti kako stvar nadopuniti, i malko proširiti, zar ne :>idea: >:)
 

asalat

Član foruma
robertl kaže:
Evo na kraju je i nešto ispalo. Razna vlastita pruga, plus dokupnjena pruga od forumaša, moj prvi (parni vlakić), pa dukupljeni rabljeni s dizelkom V160 i tri OBB vagona na zadnjem susretu KZMZ, daska iz Bauhausa, zelena boja,.... :)
Gotov si :D Povratka ti više nema >:E:
 

robertl

Novi član
Samo se vi rugajte. :) :) danas sam još uvijek bio u radovima, pruga je imala na tri mjesta prekide struje, pa sam morao čupati ćavle van i ponovo slagati. Sada sve radi.

E, sad mi trebaju 3-4 tretna vgaona (rabljena) ;) , npr. jedan zatvoreni, jedna cisterna,...
Idealno bila još jedna lokomotive, dizelka, itd,...itd...
 

asalat

Član foruma
Samo polako robertl, potraži od nekoga tu iz Zagreba malo kataloga, pa vidi šta bi ti najviše odgovaralo. Prati malo i oglase u podforumu kuplja - prodaja.
Št bi rekao Darth Vader: "It is pointless to resist, my son." ...
 

kvrga_mrga

Aktivan član
predložio bih ti da odma počneš pošteno praviti maketu, znači smisli si neki zanimljiv oval za tu dasku, pa pluto ispod pruge i sve radiš sve po uputstvima forumaša s iskustvom...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh