Mutayu-modeli HO

mutayu

Član foruma
Skoro sam poceo da prikupljam modele i polako ih osposobljavam i sredjujem. Prva na redu bila Mehanotehnika Plymouth MDT lokomotiva kojoj sam ocistio motor, prenos i kontakte, podmazao sve, dodao gumice na pogonske tockove, skinuo staru farbu i ponovo je obojio i na kraju napravio nedostajuce sirene i popravio ogradu i rukohvate. Ostalo je da dodam prednje svetlo. Paralelno sa njom uradio sam i napajanje 12V/5A sa PWM regulatorom brzine i sve to lepo upakovao. Sledeca je Mehanotehnika EMD F9.
image.jpegimage.jpegimage.jpeg
 

1borna

Veteran foruma
Stvarno je lijepo napravljeno, od takoreći bezlične lokomotive dobio si malu ljepoticu! :aplauz:
Vjerojatno bolje vozi sa PWM napajanjem jer joj tečna vožnja nije bila poznata?
I još jedno pitanje- dodao si kažeš gumice na pogonske kotače pa kako onda stoji sa pobiranjem struje?
(i bez gumica nije bila baš najsigurnija)
 

mutayu

Član foruma
Jos nije isprobana u voznji! Kao i za PWM napajanje, uradjena je samo staticka proba i osnovna elektricna merenja. Struju uzima preko obe osovine pa se nadam da nece biti problema.
 

1borna

Veteran foruma
Hmm, preko osovine na kojoj su gumice neće baš dobiti struje?
Dobro bi bilo napraviti bočne klizače po šinama kao što je nekad imao stari Trix ili danas male LGB lokomotive.
 

mutayu

Član foruma
Probao sam je danas u voznji sa i bez gumica. Za sada cu je , preventivno, ostaviti bez gumica da ne bih morao da modifikujem dovod struje.
 

mutayu

Član foruma
Postovani prijatelji, imam i stare Mehanotehna CIWL vagone pa sam pomislio da bi bili vredni laganog unapredjenja i dorade. Medjutim ne nalazim podatak koje bi vagone u realnosti oni trebali predstavljati. Postoji li uopste neki njihov uzor u stvarnom svetu ili su radjeni samo kao igracke iz starter seta?image.jpeg
 

1borna

Veteran foruma
U stvarnosti tako nešto nije postojalo, ovo je bila čista izmišljotina od Lime koju je kasnije preuzela
Mehanotehnika. U prvim epohama željeznice je bilo kratkih putničkih vagon sa 2 dvo-osovinska postolja
no karosrije nisu bile tako moderne poput ovih i bile su najčešće od drva.
I Postolja nisu bila ovako moderna kao ova koja spadaju u drugu polovicu prošloga stoljeća.
Model kao takav je pogodan za male makete sa malim radijusima na kojima duži vagoni izgledaju smiješno
no nema neku realnu osnovu.
Dakle kao neka igračka može proći ali nema neku vrijednost. Ja sam ih imao nekoliko desetaka i jedva sam ih
se riješio (poklanjanjem) ili sam njihova postolja iskoristio za druge vagone.
 

nik

Veteran foruma
Postovani prijatelji, imam i stare Mehanotehna CIWL vagone pa sam pomislio da bi bili vredni laganog unapredjenja i dorade. Medjutim ne nalazim podatak koje bi vagone u realnosti oni trebali predstavljati. Postoji li uopste neki njihov uzor u stvarnom svetu ili su radjeni samo kao igracke iz starter seta?View attachment 105983
To je u osnovi jako skraćeni model spavaćeg vagona tipa U-Hansa kompanije CIWL građenog kasnih 50-ih.

'Pravi' model ovog vagona od prije nekoliko godina radi ACME.
ACME_51002_Hansa_Seite21.jpg

ACME_51002_Hansa_Seite11.jpg

http://www.reisezugwagen.eu/?p=23876

Na bazi koncepta tog tipa vagona su početkom 70-ih građeni i 'CAF' spavaći vagoni za KSR (JŽ).
index.php

https://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/caf-wlm-vagoni.9513/page-5#post-152232
 
Last edited:

mutayu

Član foruma
Hvala na informacijama! Prerada u U-Hansa ili CAF vagone bi zahtevala malo ozbiljnije radove ukljucujuci mozda i kombinovanje dva vagona u jedan i prepravku krova. Pokusacu da nabavim nekoliko duzih Mehano vagona pa da onda njihovom prepravkom i doradom ovih kratkih u CAF napravim neku JZ kompoziciju koju bih kacio na Kenedi lokomotivu...
 

mutayu

Član foruma
Stigle su mi dugo cekane prinove: JŽ 661-149 od g.Slavka Jovanovica i putnicki vagoni Mehanotehna za prepravku.
Molio bih kolege clanove da me upute o kojim vagonima se u stvarnom svetu radi i koji bi se JŽ putnicki vagoni mogli preradom dobiti. Takodje zanima me i kako rastaviti vagon, tj. kako odvojiti krov i prozore od tela vagona?
Voleo bih da napravim vagone BI, AI, BRI, WLABI, BcI, DS, Post-I ako je moguce.
 

Attachments

  • image.jpeg
    image.jpeg
    141.5 KB · Pregleda: 36
  • image.jpeg
    image.jpeg
    115 KB · Pregleda: 36
  • image.jpeg
    image.jpeg
    158.2 KB · Pregleda: 41
  • image.jpeg
    image.jpeg
    107.2 KB · Pregleda: 43
  • image.jpeg
    image.jpeg
    127.2 KB · Pregleda: 34

1borna

Veteran foruma
Nažalost kod tih starih Mehano vagona nije moguće skinuti krov i prozore.
Kod sastavljanja je to zalijepljeno zajedno, teoretski bi see dalo silom razdvojiti no prije će
puknuti dio krova, prozora ili karoserije nego će se razdvojiti?
Krasna lokomotiva g.Jovanovića je zaslužila bolje vagone, ove je bolje prodati i sakupljati novce
za kvalitetnije, makar jedan po jedan!
 

mutayu

Član foruma
Hvala na brzom odgovoru!
Svakako cu polako sakupljati kvalitetne vagone za kompoziciju na cijem ce celu biti 661 ali bih voleo i da pokusam da izvucem nesto iz ovih starih vagona, cisto zbog DIY prakse.Zelja mi je i da vremenom kompoziciju voza 841 iz kasnih osamdesetih :D
 

1borna

Veteran foruma
Postolja bi trebalo mijenjati, boju, staviti druge natpise (dekale).....sve to bi koštalo više negoli vrijede?
Mogao bi ih jednoga dana pretvoriti u nekakav radni vlak?
b4pJrbsR1cVs3c1PUGQf7w_FWgJtaM5_G2Lkqd4Gb8aa7nG95RRZpr7xtG43tE5GW7Lyx1R6EzyEGKwZOriYTN1d9unjqm0ZN4iHdfsL9faVpHmTw_fhdEuyD9jeK1w2hFvd5SibmFndO9rD10iOlqdEZ0nlipilTOKY82PzcF1rHD_WHRcCzoYjux4w3Nzbd3fD0WVw7bRqjkVXDLR6pf_IafYtS3xMMz13gaijRVMe51Ly2vUU8x6BfRFlFngkmzqBhTt_eUo895I5zX8Mchuc624t39YVWf8YDISIJ9yOlVGIpiz2DfviLUQOwm7N2cp2CRp-eTrf7sTYbXiGEo_Pzr17sR2JC6qE42ZW-yIIxKWSVvZjp7dkLxeiYp_1JM60uxM-vNMH_0c3F7iGieHVfLOYnmYd81cXeyRlou7hJwAyB5mgHw3ffqmNxYOhgwe5Ypordmkq4tA33ZmDLSdUnif8KK_bVHT9jeeho9d7kpoCnMFm-zrAcsBMz1_d822pE0QgaXp_F8H8uEKSUHSIGTe5w0VGFcV-po-D47YRC1kdCIM1UiSJSW3nES17bhh7gj5DCbk3aPW9lKbpP6j0VJqRcQ9iC8EUC_K9LHZzmYeZR6jUMDvvSFdrbiw6Le-6jr8WA_zxM_iXY4dNuun3_L-Yl1E=w800-h600-no
Ja sam neke svoj vagončiće tako prenamijenio (jer su bili jako zahrđali)
J51mcOMNqpGL9ZXV4kgT4iHTCnLks3dRa6mSkb85e7-KxghBrXW3BdrPVQW6ot-xOF1nCOFpN1tSVDcBP7eFwXeR0MwYFOz2OsWikviTdlQie1QiKuzPHf9zQdvReb9ptp4MT07WqGZryAytHtQWRd3FdKFd9ZDEObl4jq-fQRvXcznAlPlG3NPLsaFhuU8eh5GxTAElu5SHkkvigfHq-N0jQzUgFisf72weC1FaddDCNNOYqOUENtAOwoc59TUtQNEbiYLWILmfTqdPOmpa3QqISO25B_P6M2UjXRYfC_4ZK6fFsaGzqpNbAMAGGHfobtLX0zFjI1WknbqOm7_xq8rQOAmKYZxx7zJ-A_6Wf5pqpvWzrQTutT86F63OTcHvPzhtFNvquKiHVEWiafH9aZao7wBICXK0TDkX52GkmvMJJHTGT1Wic-L5VLvgxWHnxinX4w0sh2nM90plZ8iHL3pvF87o3KifzroZ8z_NxJJzivg7olV0hfDiTg3ZTU_KMRuGSfnkXinNsKd9T4w_rbGRG_feSDx2lLi-c2SrR4WXdtH3_Cg84KGmHh6ZReoyel24ZCCHGT33jz3ITFAdUl-oFLtEIUttpO5uDxl2gTgtv1QxAQn6WbC_NOW6BJeVDi0_5cv0lF8uoSPU-dOgF-boC8VnAn1V=w1024-h333-no
CPxVOJoQ4t27ktmKLdQeyOGTgE3JMM1kE8Btctc79tc-eLBi8dZo3dDOMR4oY00rrrDHp8qNsqACJ_bEirSfnJfnYbj7-tYh4tzV0ul6Qyprl3ouD7no9iHVVAm51ljxZNdhGX3xDosZJy_dYHRV5yzu-vcMPv-NA2gwxoVEzHCQERtr40WJPw4lNb1cpbGUd46IB1b1JolVf5r-gkpEzCbVsNBdRIzDDK36cSZt2gxRBhTVXiNDWHZznctbolrlxeQvBw0ZxfkjAbnNtESKYZZ4o4t_v0EKwq5BIVW-jd8_Ol6Jtviuv9YEqWTC5nmIla8afQWg_U6VQsxa_UEnAuyR-JXqr9Ygf6BZqPBv5f2U1hIn-t9Pgosd_r5mR-yvCNxoIqYiLdITjYypOkKVGZkKnXKhYMLlNm1gmKT04F8Vyhp_oHKwRmqL3ZIUFtKKYIFZWvTwIpK37iAwLPcZEELvb9lEgtYiFVaREmuLBMxH7Jypmq52Z97_HcuuGHYqk0XSiBvZu1dNP-Srx7rHTk4Y4zCailyGjJF9AwXqm5b3TtPtY5v5W0wXI53_6AsEGMHKKrAYxlf5wMEzB4lvytWenYJ4y18kEvJsogHppZrowezKpVKyTjyI0SA_deqHziLvkQH2aUvEhr0Pb3p8EVjB8Y4nrfh9=w1024-h207-no
 

1borna

Veteran foruma
Ima nekoliko ljudi koji ih rade po narudžbi (pitaj g.Jovanovića) no nisu baš jeftini i dosta su zaposleni
pa treba dugo čekati da ih naprave. Napretkom grafičke industrije sve smo bliži mogućnosti da se i u
nekom grafičkom centru koji izrađuje razne naljepnice i slično naruči željeno po prihvatljivoj cijeni i
brzoj isporuci.
/ja se trenutno bavim nekim poslom na kući pa se povremeno uključim. Imam novog najboljeg
prijatelja a to je Hlaadan Tuš :hladno:/
 

mutayu

Član foruma
Izvinjavam se sto ometam radove!
Provericu kako se moze doci do dekala. Ako je moguce izbegao bih da sam radim pripremu za stampu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh