Nase makete - zdaki i darko

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

...
 

Attachments

  • slika13-3.jpg
    slika13-3.jpg
    93.7 KB · Pregleda: 325
  • slika13-2.jpg
    slika13-2.jpg
    96.9 KB · Pregleda: 325
  • slika13-1.jpg
    slika13-1.jpg
    112.6 KB · Pregleda: 325
  • slika12-2.jpg
    slika12-2.jpg
    86 KB · Pregleda: 325

NClight

Hybernated
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

E, vi niste normalni >:D: >:D: >:D:
Odlično momci... oduševljen sam! :palci_gore: :palci_gore:

Kad će maketa na kojoj će sve te kućice stajati?
 
A

Anonymous

Guest
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Svaka čast

84.gif


Ovi krovovi su tak pimplavi! Jeste li vi opisali izradu negdje? (nisam pretraživao :crvenilo: )
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

pa jos nemamo pismenu potvrdu da nismo normalni, ali nam dosta njih to kazu :D Hvala i mi smo bili odusevljeni kad smo ih napravili. U pola noci smo dolazili da vidimo da li su tu :D
Sto se tice same makete, izrada i skupljanje materijala idu polako i postepeno u skladu finansiskim i vremenskim mogucnostima. Radimo deo po deo, za sad smo sakupili oko desetak putnickih i desetak teretnih vozila, imamo valjda oko 12-13 gradjevina i nigde ne zurimo. Na dalje cemo raditi i dalje gradjevine, smisljamo ideje za neke sitnice kao npr. ulicne svetiljke, izradu figurica, posto sam negde video da je i to moguce u kucnoj varijanti, pa postolje, skupljanje para za sine i vozila itd. Ma ima vremena zivot je pred nama :D
A izrada krovova je veoma jednostavna. Iseckas, lepis i to je to :D jedan talasasti smo odradili od onog papira talasastog iz kutija, ostali su isto od hamera ali lepljeni na razlicite nacine :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Jos kad ih postavite u blizini pruge koja ce vam uskoro stici!
:palci_gore:
 

torrente

Poznati forumaš
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

odlicno
jos oluke i okapnice na prozorima.
dodaj na neke kucice 10-11 milimetara podzida sa donje strane da nisu sve iste visine. na podzidu se mogu napraviti podrumski prozori i u tom slucaju naravno idu i stepenice ispred vrata.
ulica i broj isprintano na debljem papiru, postanski sanducic, stender za struju na krovu i mozda cak i antena. lako je mozes napraviti lemljenjem bakarne zice.
odlicno
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Hvala, trudimo se :) Naravno Mon, ima vremena tek smo poceli, a starost je daleko hehe :D
Torrente postavili smo i vertikalne i horizntalne oluke, samo se mozda ne vide na slikama. :) Do sada smo pravili sve oluke od izolacije zice, ali cemo na neku sledecu napraviti one ugaone kao sto si mi objasnjavao u onim ranijim porukama. Za okapnice na prozorima mislis na one drvene kapke koji sluze kao roletne ili nesto drugo? Sto se tice podzida ima ih na nekoliko ranijih kucica, ali samo jedna ima te podrumske prozore. Bice ih :) A brojeve i ostalie sitnice, cemo verovatno u nekoj sledecoj fazi. Hocu da sredim sve te stvari koje su za stampanje i odstampam ih u nekoj fotokopirnici na a3 formatu. Pa kad se skupi materijala odradicemo i to.
A mora da pitam. Probao sam da zalemim bakarnu zicu kalajem i nije mi uspelo. Nisam bas neki strucnjak, pa da pitam u cemu bi mogao biti problem? I jos jedno pitanjce :). Na koji nacin je nabolje zastititi kucice od propadanja? Trenutno stoje na ormaricu gde nema direktne sunceve svetlosti, nema vlage i temperatura je kao i svuda u kuci. Jel postoji jos neki nacin zastite?
hvala svima za komentare jer nam puno znace i daju volju da idemo napred, ucimo i radimo :)
 

torrente

Poznati forumaš
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

okapnica ti je onaj lim koji dodje ispred prozora sa vanjske strane. a kad si vec spomenuo i drveni kapci itekako igraju.
sto se tice zice treba ti i cinol pasta za lemljenje. navuces malo paste i onda ide lemilica sa kalajem.
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

hvala torrente, probacemo. Ovo bi trebalo da bude pekara, koja ide uz kompleks od ranije. Sa leve strane ide jos neka zgrada. videcemo sta... Dajemo oglas, pa ako neko hoce da otvara pekaru neka se javi :D. Jedino plocice treba da se postave, ali je sve ostalo ok :D
 

Attachments

  • slika14-5.jpg
    slika14-5.jpg
    64.7 KB · Pregleda: 48
  • slika14-4.jpg
    slika14-4.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 49
  • slika14-3.jpg
    slika14-3.jpg
    69.2 KB · Pregleda: 48
  • slika14-2.jpg
    slika14-2.jpg
    88.5 KB · Pregleda: 48
  • slika14-1.jpg
    slika14-1.jpg
    88.4 KB · Pregleda: 47

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

...
 

Attachments

  • slika13-5.jpg
    slika13-5.jpg
    90.6 KB · Pregleda: 251
  • slika13-4.jpg
    slika13-4.jpg
    95.4 KB · Pregleda: 251

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Crkvica za nasu varosicu :D Zvono smo narucili, trebalo bi da stigne iz livnice ovih dana, ako ne sacekace praznik sv. Lazar :) Treba odraditi jos neke detalje ali nismo imali strpljenja i odlucili smo da slike odmah podelimo sa vama. :)
 

Attachments

  • slika16-4.jpg
    slika16-4.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 206
  • slika16-3.jpg
    slika16-3.jpg
    58.6 KB · Pregleda: 206
  • slika16-2.jpg
    slika16-2.jpg
    59.3 KB · Pregleda: 206
  • slika16-1.jpg
    slika16-1.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 206

vule

Poznati forumaš
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

odlično je sve,sad bi još morali podeliti snama ,materijale i način izrade :citaj:
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Evo navescu sve materijale koje smo koristili. Lepenka od 1 i 2mm, hamer papir, celofan, ono crno na zvoniku je neka smirgla i iskoristio sam staru polomljenu iglu za heklanje i povezuje krov zvonika i krst. :) Sve to lepimo uglavnom drvofixom, a ponekad koristimo i tigrokol.
Nacin izrade nista posebno. Lepenku crtamo i secemo na licu mesta. Neke delove odradim na kompjuteru i istampamo na hameru (prozore, vrata...), isecemo. Posle toga farbanje obicnim temperama i to je. Sve ostalo je stvar maste i iskustva :)
Sve sem jedne makete su "kopirane" od raznih proizvodjaca maketa, ali nikakav problem nije da napravimo nesto iz realnosti na osnovu slike i maste.
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

To radimo iz glave. torrente mi je dao neke osnovne smernice, npr. jedan obican sprat kuce je oko 28-29mm, visoki plafon je 35mm, vrata pravimo oko 21-22mm... Uklopimo sve da bude srazmerno i lepo za oko. Vidimo sliku, sednemo i odradimo plan i mere delova i radimo :)
 

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Prvo da zahvalim Monu koji nam je iz daleke nam Svedske poslao paket, sa sinama, diodicama, ulicnim lampicama, skretnicama... I Mon ovih dana cu odraditi onu fotografiju koju sam obecao, imao sam ispit danas pa nisam stigao :D
Evo da vam predstavim nas novi rad. Ova maketa nije za nas, vec je radjena po narudzbini. Odradili smo i malenu dioramicu uz nju. Maketa je isto u HO. Sve standarno, iskreno brat je malo vise vremena posvetio samoj maketi, a ja diorami :D
Sto se tice same diorame, podloga je sper ploca, zatim dva sloja stiropora od 1cm i preko toga smo lepili ubrus provucen kroz gipsano mleko. Nakon toga smo sve premazali braon tonerom. Trava je obojena sitna piljevina. Mesali smo dva tri tonera i dobili zadovoljavajuce nijanse. Zbunovi su mleven sundjer takodje farban tonerom. Sve je lepljeno drvofixom i razredjenim drvofixom.
Zao mi je samo sto nisam imao foto aparat da slikam svaki postupak, ali bice sl put. Inace ovo nam je prva diorama koju smo napravili :)
 

Attachments

  • slika17-5.jpg
    slika17-5.jpg
    106.6 KB · Pregleda: 104
  • slika17-4.jpg
    slika17-4.jpg
    94.7 KB · Pregleda: 103
  • slika17-3.jpg
    slika17-3.jpg
    102.4 KB · Pregleda: 103
  • slika17-2.jpg
    slika17-2.jpg
    94.4 KB · Pregleda: 100
  • slika17-1.jpg
    slika17-1.jpg
    98.9 KB · Pregleda: 100

zdaki

Aktivan član
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

...
 

Attachments

  • slika17-7.jpg
    slika17-7.jpg
    73.6 KB · Pregleda: 88
  • slika17-6.jpg
    slika17-6.jpg
    98.6 KB · Pregleda: 90

NClight

Hybernated
Re: Moja maketa HO - zdaki i darko

Manijaci... vas dvojica ste stvarno manijaci :plaza:
Odličan posao sa minimumom materijala... bravo! :ples2:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh