Oklopni vlak

Stanley

Poznati forumaš
Topic koji sam nedavno objavio (sanitetski vlak) potaknuo me da otvorim sličnu temu, ovaj put posvećenu oklopnim vlakovima. Nešto od toga već je viđeno na forumu, ali ne u sistematičnom obliku već u fragmentima.
Napominjem da je ovo skraćena i prilagođena verzija teksta koji je već objavljen na forumu zeljeznice.net. Iz istog izvora potječe i većina fotografija
Biti ću po običaju nešto opširniji pa koga zanima taj neka čita, a ostali neka si potraže prikladnije teme.

Pojam

Oklopni vlak (eng. Armoured train, fr. Train blindé, tal. Treno blindato, njem. Panzerzug, rus. Бронево́й по́езд, бронепоезд) je željeznički vlak namijenjen za oružanu borbu. Sastoji se od oklopljene lokomotive, nekoliko oklopljenih naoružanih vagona i pomoćnih vagona ili platformi.
Ne treba ga miješati s topovima koji su smješteni na željezničkim vagonima. To je tzv. željezničko topništvo (artiljerija), a ne oklopni vlak.
Oklopni vlak kao borbeno sredstvo prvi put se pojavio u Američkom građanskom ratu (1861.-1865.), a zatim i u Austrijsko-pruskom ratu (1866.), Njemačko-francuskom ratu (1870.-1871.), Burskom ratu (1899.-1901.) i u Rusko-japanskom ratu (1904.-1905.).

I. svjetski rat

U I. SR austrougarske trupe koristile su nekoliko oklopnih vlakova na ruskoj i talijanskoj fronti. Dva britanska oklopna vlaka, zajedno s konjaništvom i oklopnim automobilima, korištena su 1914. u zapadnoj Flandriji i sjevernoj Francuskoj za pokretnu obranu zrakoplovnih baza. Nijemci su ih koristili pri prodoru u Sovjetsku Rusiju 1918. godine.
Najveća primjena oklopnih vlakova uslijedila je za vrijeme iznozemne vojne intervencije i građanskog rata u Rusiji od 1918. do 1921. Prostrano ratište, bez neprekidnih linija fronte, kao i nedovoljno jako topništvo omogućili su njihovo uspješno djelovanje. Općenito se smatra da je Crvena armija u to doba najviše razradila način upotrebe i borbenu taktiku oklopnih vlakova.

Austrougarski oklopni vlak iz 1915. godine:


Improvizirani oklopni vlak za vrijeme građanskog rata u Rusiji s brodskim topovima 152 mm:


Međuratno razdoblje

Poslije I. SR s efikasnom upotrebom oklopnih vlakova računali su samo SSSR, Poljska, Čehoslovačka i Njemačka (zbog planiranih djelovanja na istoku). U zapadnoevropskim državama smatralo se da, unatoč razvijenoj željezničkoj mreži, neprekidne i čvrsto posjednute linije fronte nisu pogodne za njihovo djelovanje.
Pri izgradnji oklopnih vlakova naročito se vodilo računa o oklopnoj zaštiti i naoružanju. Da bi bila što lakša i da bi mogla ponijeti što više goriva i vode, lokomotiva je oklopljavana čeličnim pločama samo radi zaštite od malokalibarskih zrna i od krhotina granata. Oklop vagona u pravilu se sastojao od od dvije ploče debljine 5-8 mm, između kojih je bio naliven beton. Ukupna debljina takvog oklopa bila je na prednjoj strani do 300 mm, na bočnim i na zadnjoj strani do 100 mm, a mogao je izdržati pogotke topovskih zrna kalibra do 100 mm.
Vagoni su obično naoružavani s 1-2 topa kalibra od 75 mm do 254 mm u kupolama, te 2-16 mitraljeza od kojih dio za protuzračnu borbu. Prednja kupola obično je bila niža da bi se što jača (dvokatna) topnička paljba mogla koncentrirati prema naprijed.
Standardni oklopni vlak obično je imao na čelu i začelju tzv. kontrolne platforme, radi izazivanja eksplozije mina prije nailaska glavnog dijela vlaka, natovarene tračnicama i drugim materijalom za popravak pruge. Iza prednje platforme postavljana su 1-2 oklopljena vagona, zatim lokomotiva i oklopljeni vagoni s pješadijom.
U II. SR sastav i naoružanje oklopnih vlakova ponešto su modificirani.

Drugi svjetski rat

U II. SR masovna upotreba oklopnih jedinica, topništva i zrakoplovstva umanjila je značaj oklopnih vlakova i gotovo isključila njihovu upotrebu na frontama.
Britanci su ih 1940. koristili za ophodnje duž morske obale u očekivanju njemačke invazije. Na Istočnoj fronti i Nijemci i Sovjeti koristili su ih za djelovanja na dugačkim komunikacijama preko stepa i pošumljenih područja.
SSSR je koristio veliki broj oklopnih vlakova različitih tipova:
- VS-60 iz 1931. godine, izrađeno 13
- BP-35 iz 1936. godine, izrađeno najmanje 47
- NKPS-42 iz 1941. godine, izrađeno 5
- OB-3 iz 1942. godine, izrađeno oko 65
- BP-3 iz 1943. godine, izrađena najmanje 22
Također je izrađen i stanoviti broj drugih oklopnih vlakova, pojedinačno ili u nekoliko primjeraka.
Najveću primjenu oklopni vlakovi imali su u okupiranim zemljama Europe, naročito u bivšoj Jugoslaviji, za zaštitu važnih željezničkih pruga i objekata na njima od napada partizanskih jedinica. I Nijemci i Talijani koristili su ih u velikom broju. U Hrvatskoj i BiH je postojao i stanoviti broj oklopnih vlakova s domobranskim posadama.

Oklopni vlak BP-3:


Oklopni vlak BP-35:


Njemački oklopni vlak na Istočnoj fronti:
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 177
  • 1 civil152mm.jpg
    1 civil152mm.jpg
    61.5 KB · Pregleda: 175
  • 3 bp3.jpg
    3 bp3.jpg
    61.5 KB · Pregleda: 175
  • 4 bp35.jpg
    4 bp35.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 175
  • 5 njemakioklopvlak.jpg
    5 njemakioklopvlak.jpg
    44.8 KB · Pregleda: 174

Stanley

Poznati forumaš
Sovjetski oklopni vlak iz II. SR u muzeju:


Improvizirani oklopni vlak iz II. SR, vjerojatno njemački:


U II. SR oklopni vlakovi korišteni su i kao pokretne platforme za protuzračnu obranu, naoružani PZO topovima različitih kalibara. Sovjetska vojska koristila je oko 230 takvih vlakova, sastavljenih od 3-6 vagona s topovima kalibra 37 mm i 76 mm.

Sovjetski oklopni vlak za PZ obranu s topovima 76 mm, u prvom planu optički daljinomjer:


Obje zaraćene strane u II. SR koristile su i oklopne automobile specijalno prilagođene za kretanje po tračnicama. Ovo je talijanska Autoblinda AB 40 ferroviaria:
 

Attachments

  • 6.jpg
    6.jpg
    90.6 KB · Pregleda: 167
  • 7.jpg
    7.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 167
  • 8.jpg
    8.jpg
    79.3 KB · Pregleda: 166
  • 9.jpg
    9.jpg
    157.1 KB · Pregleda: 166
  • 10.jpg
    10.jpg
    88 KB · Pregleda: 165

Stanley

Poznati forumaš
Poslije Drugog svjetskog rata

Poslije II. SR ni jedna ozbiljna vojska nije predviđala upotrebu oklopnog vlaka kao borbenog sredstva. Danas se oklopni vlak uglavnom smatra arhaizmom i reliktom prošlosti. Međutim, njihova uloga u ratovima nije sasvim nestala. U međuvremenu je bilo nekih improvizacija, koje su korištene ili predviđene za korištenje u lokalnim ratnim sukobima.
Primjerice, jedan takav vlak (La Rafale) s nekoliko provizorno zaštićenih vagona koristili su Francuzi u ratu u Indokini. U ratovima na području bivše Jugoslavije 1991.-1995. postojala su, koliko je poznato, tri improvizirana oklopna vlaka (+1 oklopljena lokomotiva HŽ 2132). To su oklopni vlak HV u Splitu (nikada korišten u borbi), oklopni vlak vojske RSK ''Krajina Ekspres'' (korišten povremeno na Unskoj i Ličkoj pruzi, za vrijeme Oluje pušten u ponor kod Pribudića na pruzi Gračac - Knin) i oklopni vlak vojske RS (uništen od strane Armije BiH kod Gradačca, vjerojatno projektilom RPG, a spominje se i tenk T-55).
Posljednji poznati primjer suvremenog korištenja oklopnih vlakova zbio se u ratovima u Čečeniji i Dagestanu (sve do 2010.!). Vojska Ruske federacije koristila je improvizirane oklopne vlakove za nadzor pruga na području sjevernog Kakvaza. U Stavropolu se navodno i danas čuvaju dva takva vlaka za slučaj potrebe.

Oklopni vlak vojske Ruske federacije korišten u ratovima u Čečeniji:
 

Attachments

  • Q 1.jpg
    Q 1.jpg
    135.6 KB · Pregleda: 178
  • R-1.jpg
    R-1.jpg
    90.9 KB · Pregleda: 177
  • R-4.jpg
    R-4.jpg
    101.7 KB · Pregleda: 174
  • R-5.jpg
    R-5.jpg
    107.3 KB · Pregleda: 175
  • R-6.jpg
    R-6.jpg
    132.7 KB · Pregleda: 175

Stanley

Poznati forumaš
Oklopni vlakovi u ex-Jugoslaviji poslije 1945.

Stariji forumaši, koji su davnih vremena putovali vlakom iz Zagreba u Zagorje ili prema zapadu, možda se prisjete da je u kolodvoru Zaprešić nekada postojao dugački slijepi kolosijek koji je završavao (ili počinjao, ovisi s koje strane se gleda) odmah kod željezničkog mosta na Krapini. Tragovi nasipa vide se i danas. Na njemu su godinama bila parkirana i obrasla u vegetaciju različita željeznička vozila čudnog izgleda, a riječ je o ostacima oklopnih vlakova. Ni u jednoj vožnji vlakom nisam propuštao pogled na njih, a bili su gotovo na dohvat ruke. Bilo je tu svega - od pravih oklopljenih vagona do otvorenih vagona u čijoj su se unutrašnjosti jasno vidjele pancirne i betonske ploče. Uklonjeni su negdje sedamdesetih godina, a kolosijek je nakon toga skraćen.
Tijekom završnih operacija 1945. godine JA je između ostaloga zaplijenila više različitih oklopnih vlakova i improviziranih oklopnih vagona od potučenih njemačkih jedinica. Najveći broj ovih vlakva je u različitim stupnjevima oštećenja zaplijenjen u Sloveniji, u pograničnim područjima s Italijom i Austrijom. Veliki broj različitih oklopnih vagona je zatečen i po različitim željezničkim depoima širom bivše Jugoslavije.
Oklopni vlakovi i vagoni tijekom prve mirnodopske godine nisu korišteni i bili su u nadležnosti Komande pozadine JA. Naredbom načelnika Generalštaba od 24. svibnja 1946. oklopni vlakovi prešli su u nadležnost KTMJ (Komanda tenkovskih i motoriziranih jedinica). Ova komanda dobila je zadaću da utvrdi brojno stanje i stupanj oštećenosti oklopnih vagona i temeljem toga izradi prijedlog o formiranju jedinica oklopnih vlakova i njihovom razmještanju, kao i da predloži način i uvjete popravka oklopnih lokomotiva i vagona.
U tom razdoblju postojala su 242 oklopna vagona i 3 oklopne lokomotive, od čega su samo 4 vagona bila ispravna, a ostali s oštećenjima u rasponu od 60% do 100%. Osim navedenog, u VTZ "21. oktobar" u Kragujevcu bilo je 100 vagona, od kojih 60 oklopljeno, a 40 s betonskim ojačanjima.
Poslije višemjesečnog rada iz te mase je izdvojeno 13 motornih oklopnih kola s benzinskim motorima (tipa Steyr) i 7 motornih oklopnih kola s dizel-motorom (tipa Ansaldo), kao i veći broj drugih oklopnih vagona.
U prvom slučaju je riječ o njemackim oklopnim vagonima "Steyr schweren Schienenpanzerzug K2670", koji su bili samohodni i mogli su se koristiti samostalno ili u sastavu oklopnih vlakova. Razvoj ovih vagona započet je u zimu 1943. Razvijene su četiri osnovne verzije ovih vagona: artiljerijska s kratkim topovim L24 od 75mm, PZO s topovima 20mm, zapovjedna i pješadijska, obje naoružane strojnicama.
Oklopni vlak je činilo 12 ovakvih vagona - 4 artiljerijska, 2 PZO i 6 zapovjedno-pješadijskih. U praksi su viđane i razne druge kombinacije. Sva kola su imale benzinske motore firme Steyr snage 76 ks. Artiljerijska varijanta je bila naoružana kupolom sa starijih verzija tenkova Pz.Kpfw IV. Ovakva kupola je imala kratki top KwK L24 kalibra 75mm, koji je bio pogodan za djelovanje po pješadiji. Maksimalna brzina je bila 40 km/h, odnosno do 70 km/h kod ostalih verzija. Oklopne ploče su bile debljine 20 mm. Bila je planirana izgradnja 16 ovakvih vlakova, ali je izgrađeno samo 6 koji su postali operativni u razdoblju studeni 1944. - travanj 1945. pod oznakama 201-206 s.SP.

Steyr Schweren Schienenpanzerzug K2670



Drugi tip koji je korišten u JA je bio samohodni oklopni vagon (motorna kola) Ansaldo Littorina Blindata ALn 56. Ove vagone su od Talijana zaplijenili Nijemci, da bi na kraju rata došli u posjed JA. Osnovno naoružanje ovih vagona činile su dvije tenkovske kupole s topovima kalibra 47 mm, ili teške strojnice, odnosno topovi 20 mm. Maksimalna brzina je iznosila 70-80 km/h, a debljina zaštitnih ploča 10-15 mm.

Ansaldo Littorina Blindata ALn 56


Tokom kolovoza 1946. godine odabrana motorna kola i oklopni vagoni upućeni su u Mladenovac, gde se nalazila Centralna tenkovska radionica, zbog nužnih popravaka i kompletiranja naoružanja i opreme.
Zatečenih oklopnih vlakova bilo je i na uskotračnim prugama 760 mm. U Sarajevu je od 89 oklopnih vagona probrano 16, od čega 6 borbenih, koji su također upućeni u Mladenovac. Kako nije bilo raspoloživih oklopnih lokomotiva za uski kolosijek predloženo je da se u borbene vagone ugrade motori Steyr, a razmatrana je i prepravka 16-tonskog gusjeničara u oklopnu lokomotivu.
Viškovi oklopnih vagona (73 u Sarajevu i 37 u Kragujevcu), nakon skidanja improviziranih bunkera, predani su Ministarstvu prometa FNRJ.
Generalštab JA predvidio je ove zadaće oklopnih vlakova: osiguranje transporta, osiguranje komunikacija i borba na unutarnjoj fronti. Komanda TMJ je predložila formiranje tri divizona oklopnih vlakova i to u Beogradu (Sremska Kamenica), Zagrebu i Sarajevu. Nije poznato jesu li su ovi divizioni formirani. U pregledu formacije JA iz 1949. oklopni vlakovi se nalaze pod zapovjedništvom divizija Korpusa narodne odbrane Jugoslavije (KNOJ). Temeljne organizacijske jedinice bili su vodovi, koji su se nalazili u sastavu sve četiri divizije KNOJ-a.
Nakon rasformiranja KNOJ-a ožujka 1953., umjesto kojeg su formirane granične jedinice, oklopni vlakovi su došli pod zapovjedništvo oklopnih divizija.
Opće stanje oklopnih vagona i motornih kola bilo je jako loše. Prilikom obilaska jedinice oklopnih vlakova u Batajnici od strane organa tenkovskog roda ustanovljeno je niz problema i loše tehničko stanje vagona. Tehnička dokumentacije nije postojala, pa su sredstva održavana ''od oka'' uz česte improvizacije. Jedinica nije vršila odgovarajuću obuku i gađanje, a i kadrovska popunjenost je također bila loša.
Predložena je nova formacija, organizacija i lokacija oklopnih vlakova. Listopada 1954. oklopni vagoni su koncentrirani na Istočnom kolodvoru u Zagrebu. Iako su svi motorni oklopni vagoni do Zagreba stigli svojim hodom (usput se samo 2 Steyra pokvarila), naredbom DSNO od 22. studenog 1955. priopćena je odluka o rashodu svih oklopnih vagona.
Ta odluka nije provedena odmah, jer je od 27 raspoloživih motornih oklopnih vagona 4 rashodovano, a 20 je određeno za popravak. Motori su skinuti i upućeni u TRZ u Bregani, a naoružanje u vojnu radionicu br. 69 u Zagrebu.
Druga komisija, koja je ocjenjivala i sve ostale oklopne vagone (raznih tipova), ocijenila je da osim 20 kola tipa Steyr i 4 tipa Ansaldo ostalo nema veliku borbenu vrijednost. To su uglavnom bile ratne improvizacije Nijemaca i ******, nastale od običnih vagona. Dva vagona za nošenje tenkova mogla su samo primiti tenkove do 15 t. Također i dvije oklopne topovnjače sa haubicama od 100 mm su ocijenjene kao neperspektivne. Naročit problem je bio nepostojanje oklopnih lokomotiva za ove vagone. Smatrano je da se remont ovih vozila ne isplati, a da zbog ružnog izgleda štete ugledu vojske.
Listopada 1957. bilo je pokušaja kompletiranja jednog oklopnog vagona Steyr radi analiziranja i konačnog prijedloga o sudbini oklopnih vlakova. Tada je konstatirano da vagoni na zagrebačkom kolodvoru sa skinutim motorima i oružjem, za koje ne postoje rezervni dijelovi, nemaju perspektive. Sva tehnika je predložena za rashod, što je kasnije i učinjeno.
Oklopni vagoni prebačeni su na slijepi kolosijek u kolodvoru Zaprešić, gdje su godinama stajali kao zapušteni spomenik jednom prohujalom vremenu.

Modeli

Nakon poduljeg uvoda (moje čestitke preživjelima :D ) stigosmo i do modela.
Na internetu sam našao (skrušeno priznajem da se nisam pretrgao od traženja) prikladne primjere - dva seta Liliput H0 (AC). Riječ je o oklopljenim motornim drezinama koje se mogu složiti u kompoziciju oklopnog vlaka, kao što je već spomenuto u prethodnom tekstu. Mislim da su slike već viđene na forumu, ali od viška glava ne boli.

Prvi set. Lijevo je zapovjedni vagon (Kommandowagen), desno vagon za pješadiju (Mannschaftswagen):


Drugi set. Lijevo je vagon za pješadiju (Mannschaftswagen), desno artiljerijski vagon (Kanonenwagen):


Već od ova dva seta, plus po jedan vagon-platforma na oba kraja (natovareni tračnicama i vrećama pijeska), a može i koji vagon s flakom, mogla bi se složiti vjerna replika oklopnog vlaka.
Modelarima koji bi bili zainteresirani da si sastave neki drugi, izgledom i sastavom zahtjevniji, oklopni vlak trebalo bi nešto strpljenja i podosta truda. Primjera kako bi on mogao izgledati ima ovdje, a na internetu u izobilju. Može se dati i mašti na volju, pa tko voli nek' izvoli.
 

Attachments

  • Y - 1.jpg
    Y - 1.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 167
  • Y - 2.jpg
    Y - 2.jpg
    153.8 KB · Pregleda: 165
  • Y - 3.jpg
    Y - 3.jpg
    86 KB · Pregleda: 167
  • Z-1.jpg
    Z-1.jpg
    30 KB · Pregleda: 165
  • Z-2.jpg
    Z-2.jpg
    45.8 KB · Pregleda: 164

Damir

 
Osoblje foruma
Stanley tema je vrhunska! :palac_gore:

Da se nadovežem: Inače oklopne vlakove radi u malo serijskoj proizvodnji (limitiranoj) Micro Metakit.
2001.god izdana je serija od 50 kom Kriegslok BR 52 (oklopljena) i 30 garnitura pratećih oklopljenih vagona koji sadrže 5 vagona Panzerzug 82.

2013-01-22_164646.png

Y101-PZugSet_i.jpg


!BTO!W2!B2k~$(KGrHgoH-C0EjlLlzVpnBKHT68b-sw~~_12.JPG




Jako puno modelara radi prerade modela u oklopljenih vlakova tako da se ponekad na e-bayu da naći široki spektar home made modela.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
K.u.K. Panzerzug (MAV lokomotive)
04.jpg

03.jpg

http://ah.milua.org/austria-hungaria/ar ... erzug2.htm

H0 (1/87) scale model of the No. VIII. Austro-Hungarian Armoured Train from the WWI
This is a working H0 (1/87) scale model of the Austro-Hungarian No. VIII armoured train, produced by Oliver Mark

H0 model od kartona.
http://www.kartonist.de/wbb2/thread.php?postid=188704
Panzerzug PP-2 Smialy (ex. kuk-Panzerzug) 1918 1:25 + 1:87
6383_0.JPG

http://www.kartonmodellshop.de/shop/pro ... -1-87.html
 

Davor

Veteran foruma
Nik ovo prvi put vidim. :palci_gore:
Panzerzugg se se može videti u filmu Dvoboj za južnu prugu
 

Attachments

  • dvoboj za južnu prugu 1.JPG
    dvoboj za južnu prugu 1.JPG
    27.6 KB · Pregleda: 129
  • dvoboj za južnu prugu 2.JPG
    dvoboj za južnu prugu 2.JPG
    24.2 KB · Pregleda: 131
  • dvoboj za južnu prugu 3.JPG
    dvoboj za južnu prugu 3.JPG
    25.9 KB · Pregleda: 130
  • dvoboj za južnu prugu 4.JPG
    dvoboj za južnu prugu 4.JPG
    28.4 KB · Pregleda: 132

Stanley

Poznati forumaš
Damir kaže:
2001.god izdana je serija od 50 kom Kriegslok BR 52 (oklopljena) i 30 garnitura pratećih oklopljenih vagona koji sadrže 5 vagona Panzerzug 82.
Model (bolje rečeno set) je zaista facinantan, ali ima jednu manu: lokomotiva je na krivom mjestu.
U stvarnosti je lokomotiva uvijek bila u sredini vlaka, ili bliže stražnjem kraju, i to iz dva razloga: da se omogući široko polje djelovanja oružja (naročito prema naprijed) i da sama lokomotiva bude bolje zaštićena od mina.
Ovako složen oklopni vlak mogao bi služiti samo za povlačenje (čitaj bježaniju).
Druga je stvar ako se garnitura može presložiti po vlastitoj volji i bliže stvarnom izgledu oklopnog vlaka, ali na lokomotivi ne vidim kopču.
 

Schlange

Novi član
Pozdrav.

Trebam pomoć u vezi tipa oklopnaoga vlaka koji je bio stacioniran u Ogulinu tokom WW2. Da li možda netko zna njegov tip odnosno potrojbu?
Koliko sam shvatio, NOB povjesnica navodi da je jedan oklopni vlak bio stacioniran u Ogulinu tokom razdoblja od 1941 - 1945, ali se navodi tip ili postrojba istoga.

Zahvaljujem unaprijed.
 

vule

Poznati forumaš
vojna povjest ,rujan 2015,skeniral sam ,ali mi nemre preuzeti "prevelika datoteka"kak da to rešim???
 

Schlange

Novi član
Refrerirate se na članak o Njemačkim (WH) vlakovima?

Koliko sam uspio doznati mistiriozni oklopni vlak se prvi puta spominje tokom 1941. godine, a Ogulin je sve do 1943. godine bio pod Talijanskom vojnom nadležnošću.
 

Mon

 
Osoblje foruma
vojna povjest ,rujan 2015,skeniral sam ,ali mi nemre preuzeti "prevelika datoteka"kak da to rešim???
Ukoliko je to fotografija Vule,
maximalna veličina koju naš sistem prihvata je 1200 x 1024 pixela tako da moraš da je smanjiš
.
 

Schlange

Novi član
Prije svega, zahvaljujem na postavljanju scanova.

Pročitao sam taj članak već prije (pošto imam taj broj VP), no u njemu se prvenstveno govori o oklopnim vlakovima pod nadzorom Njemačkog WH, dok o Talijanskom vlakovima odnosno o njihovoj organizaciji, nema ni riječi sve do 1943. godine, kada se dogodila kapitulacije Kraljeine Italije.
No nedavno sam usppio saznati da je Talijanska Litorina na 24. stranici časopisa VP fotografirana u blizini Ogulina tokom veljače 1943 godine, pa bi me interesiralo ako možda netko zna točnu lokaciju? (Odvojak pruge prema Lici?)

Inače pišem članak o ogulinskim vojnim fortifikacijama u toku WW2 na mojoj enciklopedijsko-refrentnoj web stranici http://deus-ex-militaria.com/Bunker2HRV.php , pa bi mi ilo kakva pomoć dobro došla.
 

Schlange

Novi član
Nakon malo istraživanja, uspio sam pronaći podatak da je u Ogulinu bio stacioniran oklopni vojni vlak br. 10, desetak lakih pružnih oklopnih vozila Ansaldo Autoblinda 40 (A.B. 40), te jedna Litorina Blindata. Vojne formacije NOVJ su pružna vozila tipa Litorina Blindata nazivale teški pružni tenk, dok vozila tipa A.B. 40 bio poznat pod nazivom laki pružni tenk.

Na mojoj web stranici sam također izradio članak o Talijanskom bunkeru kod Sopača (lokve) iz doba WW2:

http://deus-ex-milit.../Bunker1HRV.php

(Bilo kakve kritike ili zamjerke na članak su dobrodošle.)
 

Stanley

Poznati forumaš
Možda netko od modelara dobije inspiraciju...

Uskotračni oklopni vlak u kolodvoru Kakanj 1945. godine:

0UmMQoO.jpg


Oklopni vlak izbačen iz tračnica kod Bosanskog Novog 1942. godine:

GkOePlH.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh