P 100/101 Sava Express

damir661

Veteran foruma
Re: GOŠA Y: A, AB i B vagoni

Da li je moguce da su postojali plavi IC vagoni kao 2.raz. Slika je navodno sa Save express 1989.
Evo jedne slike, jasno se vidi da nema ni trake 1. raz. i izmedju prozora stoji 2.

06SavaexpressBeograd731989.jpg
 

nik

Veteran foruma
Re: GOŠA Y: A, AB i B vagoni

Moguće da je to onaj Slovenski ARl sa 10 odjeljaka (!) koji je prije valjda bio BRl (to bi objasnilo otkud 10 prozora).

JŽ AR 51 72 85-80 100-1, Ljubljana 1992.

jzar517285801001ljublja.jpg


Foto: Rolwie

BTW imaš li još fotki Save?
 

Železničar

Poznati forumaš
Interesantan set bi bio recimo:
Al - ZG ljubljana
ARl - ZG Ljubljana
Al - ZTP Zagreb
SR - ZTP Zagreb

Uz to da mogu da se dokupe bar po jedan Zagrebacki i jedan Ljubljanski Al sa razlicitim brojevima. Odprilike kao JZ Mimara set + odvojeno vagoni.
 

nik

Veteran foruma
Ljubljanski vagoni u sastavu Save (Al i BR/AR).

JŽ Al 51 72 19-80 004-5, Ljubljana 18.8.92.

Vedi je napisao da je ovaj Al iz 1983.

JŽ AR 51 72 85-80 100-1, Ljubljana '92.

Obje fotke su od Rolwie-a.

JŽ BR (?), Beograd 1989.

Pretpostavljam da je ovaj BR u nekom trenutku preobilježen u AR i da je to isti vagon kao i na slici iznad
 

Attachments

  • jzal517219800045ljublja.jpg
    jzal517219800045ljublja.jpg
    138.4 KB · Pregleda: 231
  • jzar517285801001ljublja.jpg
    jzar517285801001ljublja.jpg
    111.2 KB · Pregleda: 615
  • Sava 1989.jpg
    Sava 1989.jpg
    511.7 KB · Pregleda: 226

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
Interesantan set bi bio recimo:
Al - ZG ljubljana
ARl - ZG Ljubljana
Al - ZTP Zagreb
SR - ZTP Zagreb

Uz to da mogu da se dokupe bar po jedan Zagrebacki i jedan Ljubljanski Al sa razlicitim brojevima. Odprilike kao JZ Mimara set + odvojeno vagoni.

Nikako!
Sava se sastojala od 2 dijela i to bi trebali pratiti i setovi jer je kroz Sloveniju vozio samo ljubljanski dio.
Smisleno bi bilo slijedeće:

1. set (LJ-BG):
Al Lj
BR Lj
Al Lj

2. set (ZG-BG):
Al Zg
Al Zg
SR Zg
Al Zg

dodatni vagon (ZG-BG):
Al Zg

Tako bi kupci, ovisno o željama i mogućnostima, imali priliku kupiti 1, 3, 4, 5, 7 ili 8 različitih vagona.

Ali pustimo sad ACME i setove i posvetimo se otkrivanju detalja o sastavu ovog vlaka kroz vrijeme.
 

damir661

Veteran foruma
Zna li se koliko je vagona bilo u ovim bojama, tj njihova numeracija, mogli bi napraviti njihov spisak (pripadnost ŽTP/ŽG, godina proizvodnje, individualni broj, osobenosti tipa tanka bela crta/debela, Goša 100 postolja). :>idea:
 

Železničar

Poznati forumaš
Gledajuci vremena na vagonweb vidi se da je za dnevni obrt obrt bilo potrebno samo ovih 10 vagona.
P101 je polazio u 2:40 iz Ljubljane i u Beogradu je bio oko 9:40.
P100 je polazio u 15:00 iz Beograda i u Ljubljanu je dolazio u 22:10.
E sad predpostavljam da je za Savu koristena ova jedna garnitura, dok su slicni vagoni koristeni na drugim vozovima kao Kornat Ekspres.
Verovatno je tu bila i nekoliko rezervnih vagona, posto su vagoni ponekad isli na reviziju pa moraju privremeno da se zamene drugim vagonima.
No mislim da ce Nikola moci vise da kaze.
 

damir661

Veteran foruma
Pa nije samo Kornat, već pre svega poslovni za Rijeku, Rivijera i Rijeka express, onda Podravka.
Ne znam da li ŽG Lb svoje IC vagone koristila na nekim drugim vozovima osim na Savi?
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Pa nije samo Kornat, već pre svega poslovni za Rijeku, Rivijera i Rijeka express, onda Podravka.
Ne znam da li ŽG Lb svoje IC vagone koristila na nekim drugim vozovima osim na Savi?

Korišteni su takvi zagrebački vagoni i na drugim poslovnim vlakovima ali ljubljanskih mislim da je bilo samo ova 3-4 za Savu. Svi ostali poslovni vlakovi u Sloveniji su bili sa motornim garniturama. I čini mi se da su na Savi, barem prema slikama, vozili samo ovi vagoni sa tankom crtom (iako su ljubljanski u stvari isto godište kao zagrebački sa širokom prekinutom crtom).
 

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
Gledajuci vremena na vagonweb vidi se da je za dnevni obrt obrt bilo potrebno samo ovih 10 vagona.
P101 je polazio u 2:40 iz Ljubljane i u Beogradu je bio oko 9:40.
P100 je polazio u 15:00 iz Beograda i u Ljubljanu je dolazio u 22:10.
E sad predpostavljam da je za Savu koristena ova jedna garnitura, dok su slicni vagoni koristeni na drugim vozovima kao Kornat Ekspres.
Verovatno je tu bila i nekoliko rezervnih vagona, posto su vagoni ponekad isli na reviziju pa moraju privremeno da se zamene drugim vagonima.
No mislim da ce Nikola moci vise da kaze.

Sava je bila samo jedna garnitura. Vlak u suprotnom smjeru je, puno kasnije uveden, bio Matoš (ali samo na relaciji Beograd-Zagreb).
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Hm zar ljubljanski nisu 1979. godište? Dok su prvi zagrebački bili 1977.

Vedi je bio napisao da su ljubljanski '83. godište čemu odgovaraju i detalji na vagonu. Ne znam točno ali sigurno su mlađi i drugačiji od zagrebačkih, samo je bojenje isto.

Veeediii...???

BTW damir661 imaš li ti još neku sliku Save osim one sa vagonom 2. razreda?
 

damir661

Veteran foruma
Mislim da su uglavnom sve vidjene
442-001 sa Savom na Novom Beogradu 1987.
442-001-1.jpg


Ovo mi deluje da je isto Beograd
TITUOIut.jpg
 

nik

Veteran foruma
Donju nisam još vidio. Bile viđene ili neviđene samo ih stavi u ovu temu. Na toj donjoj slici se kao drugi vidi onaj ljubljanski BR sa 10 prozora i bez crte. Pretpostavljam da je na toj slici vlak u odlasku iz Beograda.
 

nik

Veteran foruma
Zagrebački vagoni u sastavu Save (Al i AR/WR/SR/štoveć).

Al vagoni iz 1977. u originalnom 'izdanju' iz tvornice.
jy05002.jpg

Iz Goša monografije 1923-1983.

Isti vagoni ali sa novim piktogramima.
jzal.jpg

Foto: neki kalendar ŽTP Zg

AR/WR/SR (?) bife vagoni iz 1980. (bilo ih je 4) i nisam siguran da li su vozili u sastavu Save.


WR/SR restoran vagoni iz 196x. koji su građeni kao Bl a kasnije pregrađeni, bilo ih je 3.
jzsr507287802007vinkovc.jpg
 

Attachments

  • ar-plavi.jpg
    ar-plavi.jpg
    906.2 KB · Pregleda: 97

nik

Veteran foruma
Brojčane oznake serija vagona u sastavu Save.

19-80 Al (Zg i Lj)
85-80 BR (Lj) 1x
87-80 SR (Zg) 3x
89-80 ?R (Zg) 4x

Molim ispravke i dopune...
 

damir661

Veteran foruma
Nik, ova slika ispred kukuruzišta, jel to uopšte sa Save, ti reče da noviji zagrebački vagoni sa debljim belim trakama nisu vozili u sastavu Save?
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Nik, ova slika ispred kukuruzišta, jel to uopšte sa Save, ti reče da noviji zagrebački vagoni sa debljim belim trakama nisu vozili u sastavu Save?

Mislim da nije Sava. Ali je jedna od 2 slike na kojima se vidi plavi bife vagon. Zato sam i napisao sa nisam siguran da je taj tip vagona uopće vozio na Savi. Pretpostavljam da je, u početku dok ga nije zamijenio restoran pregrađen iz Bl-a. Ali to su zasad samo nagađanja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh