Papirnati modeli

Igor_A.

Član foruma
Papirnati modeli se uglavnom "tiskaju" u mjeriju 1:25, međutim ako download-aš neki papirnati model i pustiš ga na print, budući da se radi skeniranim originalima, teško da ćeš dobiti mjerilo 1:25. Ali ono što imaš je digitalna slika-nacrt na kojoj relativni odnosi štimaju, da bi takvu sliku doveo u željeno mjerilo potrebno je poznavati barem jednu referentnu duljinu, a onda pomoću nekog programa za crtanje i poznate "referentne" duljine podesit ispis u željenom mjerilu. Naprimjer ja takve stvari radim u AutoCadu, insertiram rastersku sliku, naredba "Insert - Raster Image", nakon insertiranja nacrtam referentnu duljinu u Acad-ovim jedinicama, recimo duljina lokomotive je u stvarnosti 18,5m, ja onda nacrtam u AutoCadu duljinu od 18,5 jedinica i tu duljinu poklopim sa rasterskom slikom-nacrtom koju sam prethodno insertirao, onda pomoću naredbe "Scale" dovedem nacrt (rastegnem tj. skaliram sliku) u mjerilo 1:1 i nakon toga mogu printati u bilo kojem mjerilu, samo je, ovisno o željenom mjerilu, potrebno podesiti omjere prilikom printanja. Vjerojatno je i sa drugim sličnim programima za crtanje moguće izvesti istu stvar, samo možda na malo drugačiji način. Do refrentnih podataka o nekom vozilu, u ovom slučaju o lokomotivi, najčešće dolazim postavljanjem upita preko Googla i onda se među rezultatima obično pojave nekakvi tehnički podaci, kao što su između ostalog i duljina, širina i visina. S obzirom da su tračnice standardnih širina, kod lokomotiva bi se kao referentna duljina mogao koristiti upravo razmak kotača na istoj osovini, koji bi trebao odgovarati širini tračnica. ;)
 

NClight

Hybernated
Sve je to divno, ali kada nešto od ovih gotovih karton-papir-modela smanjiš sa 1:25/35/45/50 na 1:87 ili nedajbože 1:160 stvari nisu baš tako sjajne... jer je model gotovo nemoguće bigati/savijati i spojiti dijelove ljepljenjem, sve postane previše sitno. >:x)> >:p>
 

Igor_A.

Član foruma
NClight kaže:
Sve je to divno, ali kada nešto od ovih gotovih karton-papir-modela smanjiš sa 1:25/35/45/50 na 1:87 ili nedajbože 1:160 stvari nisu baš tako sjajne... jer je model gotovo nemoguće bigati/savijati i spojiti dijelove ljepljenjem, sve postane previše sitno. >:x)> >:p>

Pa istina je, u tom slučaju ti nacrti mogu poslužiti kao referenca za izradu vlastitih, koje onda pojednostaviš i prilagodiš željenom mjerilu. Jedino, postavlja se pitanje čemu bi služio takav papirnati model, ako već imaš pravi sa ugrađenim motorom i pripadajućim vagonima, ali na istoj internetskoj stranici je i rubrika "BUILDINGS",

http://bommodeli.ucoz.ru/news/1-0-2

Ima raznoraznih objekata u raznim mjerilima, uglavnom sitnijim, pa vjerujem da bi se nešto od ovih papirnatih objekata dalo ukomponirati u neku maketu. Nije nužno da se objekti izrade od papira, dalo bi se kombinirati sa raznim materijalima.
 

Igor_A.

Član foruma
Hogwarts Castle - od papira i kartona, sa osvjetljenjem!

Evo, da ne otvaram novu temu, sinoć sam na gore spominjanoj stranici, http://bommodeli.ucoz.ru/news/1-0-2 pregledavao ponudu papirnatih i kartonskih objekata koji bi se eventualno mogli uklopiti u moju buduću maketu, nisam našao ništa što bi mi odgovaralo, ali sam zato naišao na papirnati model 'Hogwartsa', velebnog dvorca u kojem je smještena škola za vještice i čarobnjake iz filmskog serijala o malom čarobnjaku Harryju Potteru. Učinilo mi se kao zgodan model pa sam downloadao, iako za nešto tako veliko na mojoj budućoj maketi neće biti mjesta :S: . Kad sam raspakirao download-ani .rar fail, iznenadio sam se kada sam uz nacrte za konstrukciju samog dvorca našao i detaljna uputstva sa elektroničkim shemama koje služe za izvedbu osvjetljenja uz upotrebu hrpe ledica :shock: . Što se tiče elektronike, ja spadam u one blažene neznalice, tako da meni ove sheme nebi mogle biti od koristi :zvizdi: , al' možda će nekoga zanimati u svakom slučaju djelovalo bi efektno na maketi, pogotovo ako uz to posjedujete kompoziciju sa parnom lokomotivom koja nalikuje 'Hogwarts Expressu' i naravno ako ste ljubitelj Harryja Pottera :D .
Evo još i par fotki koje sam posudio iz uputstava koja su priložena uz sam model, uputstva su na njemačkom jeziku, a tvorac ovog modela je očito i sam željeznički modelar, što dokazuje fotka na kojoj je vidljv predmetni dvorac namontiran na željezničku maketu...
 

Attachments

  • Hogwarts-1.jpg
    Hogwarts-1.jpg
    97.1 KB · Pregleda: 222
  • Hogwarts-2.JPG
    Hogwarts-2.JPG
    22.2 KB · Pregleda: 222
  • Hogwarts-3.JPG
    Hogwarts-3.JPG
    31.5 KB · Pregleda: 222
  • Hogwarts-4.JPG
    Hogwarts-4.JPG
    44.3 KB · Pregleda: 222
  • Hogwarts-5.JPG
    Hogwarts-5.JPG
    27.3 KB · Pregleda: 222

NClight

Hybernated
Zaboravio si napomenuti da je model predviđen za N mjerilo ako se ne varam >:)
Skinuo sam ga davno... a i kompozicija je u pripremi... i to u N-u! Samo moram srediti loksu u odgovarajuće boje (Za zainteresirane radi se o Graham Farish modelima - britanci naravno :hmmm: )
Da izgleda odlično, i to je istina... za sladokusce pravi izazov!
(Nisam valjda rekao da imam i kompletnu postavu ORIGINALNIH zgrada u N-u, napravljenih u resinu za stanicu Hogsmeade >:) )
 
A

Anonymous

Guest
Simatično za one koji vole. Dvorac, vlak, leteća metla...možda i cijela maketa poleti.....

:palac_gore: :palac_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh