Par pitanja oko postavljanja tracnica???

NesBG

Član foruma
1. Da li je bolje kucati sine za drvenu podlogu ili ih je bolje lepiti?
2. Sta mislite o lemljenju sina?
3. Nasta je bitno obratiti paznju prilikom postavljanaj sina kako bih kasnije voz bio tih.
 
A

Anonymous

Guest
Ukucavanje tracnica u podlogu (najcesce drvenu) je vrlo uobicajeno mada ne i najbolje. Svaka kruta povezanost tracnica / podloge daje nezeljeni zvucni efekt. Ipak ima maketara kojima to ne smeta. Isti zvucni efekt se dobiva kod sodranja tracnica gdje ljepilo povezuje tracnicu - sodar (tucanik, balast) - podloga.

Ljepiti tracnicu za podlogu moze dati isti efekt ovisno o ljepilu. Bezuvjetno se izmedju tracnica i podloge mora postaviti neka zvucna izolacija, najcesce i isprobano je pluto odgovarajuce debljine. Tako ljepljenu tracnicu moze biti tesko odvojiti od podloge ako jednog dana to bude aktualno.

Odgovor na 3 se donekle vec nalazi u ova prijasnja dva. Voznja modela nikad nije sasvim tiha a nebi trebala ni biti.
Ipak su to modeli koji docaravaju vozila sa citavom hrpom tona u stvarnosti, a to se cuje, mora se cuti. Predlozio bi ti da uzmes jednu "flex" tracnicu, zakucas je na podlogu koju mislis koristiti i dati se na ispitivanje, laboriranje, pa kad dodjes do zadovoljavajuceg (osobnog dakako) rezultata onda to i primjenis na maketi.

Jos ce se netko javiti, malo sacekaj....
 

Mon

 
Osoblje foruma
NesBG kaže:
1. Da li je bolje kucati sine za drvenu podlogu ili ih je bolje lepiti?
Ne preporucuje se zakucavati/lepiti direktno na drvenu podlogu/konstrukciju makete. Piccolo je odgovorio zasto.

NesBG kaže:
2. Sta mislite o lemljenju sina?
Zasto lemljenje?
Nepotreban rad - ukoliko su dobro sastavljene spojnice perfektno rade svoj posao.

NesBG kaže:
3. Nasta je bitno obratiti paznju prilikom postavljanaj sina kako bih kasnije voz bio tih.
I na ovo pitanje je piccolo odgovorio.
Ja bih ukazao na druge stvari: dobro spajanje zbog dobrog protoka struje, da nisu sine banana-iskrivljene,
da se pruga ravnomerno podize/spusta po celoj svojoj duzini (posebnu je ovo vazno za krivine)...

Eto u kratko, ostali ce sigurno da uskoce u pomoc. :palac_gore:
 

torrente

Poznati forumaš
ma samo povuces jednu tanku liniju sintelana sredinom na poledjini sine. to ce ti drzati dovoljno jako da mozes zavrsiti prugu na maketi i sve isprobati.
ako je sve kako treba nasip sa ljepilom ce to zabetonirati. svakako poslije drvofixa i pijeska vise nema skidanja.
 

NesBG

Član foruma
Ja sam mislio ovako. 6mm neki penasti materijal koji ide kao zvucni izolator ispod laminata. Pa na njega sine. A kroz njega da kucam za drvenu podlogu.

Mislio sam na lemljenje kako bih odradio spojeve sto finije. Possto kad postavim sine na nekim spojevima se neuklapaju bas najbolje. Otprilike je to konstrukcija koju sam mislio da napravim.
 
A

Anonymous

Guest
torrente kaže:
ma samo povuces jednu tanku liniju sintelana sredinom na poledjini sine. to ce ti drzati dovoljno jako da mozes zavrsiti prugu na maketi i sve isprobati.
ako je sve kako treba nasip sa ljepilom ce to zabetonirati. svakako poslije drvofixa i pijeska vise nema skidanja.

Molim torrente da se ne ljuti na editiranju njegovog posta sa moje strane. Ali upravo to "zabetoniranje" je najveca baba-roga za prenosenje zvuka sa tracnica na podlogu. Eto, i opet vecina "betonira" svoje tracnice sa mjesavinom drvofiksa, vode, + po jos koji dodatak kod samo sodranja. I ja cu tako najvjerojatnije ukoliko mi na pamet ne patne nesto fenomenalno (u sto cisto sumnjam :D )
 

1borna

Veteran foruma
Ispod tog betoniranja treba biti traka od pluta, tanke spužve ili gume kao izolacija! Dakle najprije drvo makete, pa sloj izolacije, i na kraju šoder sa prugom....
 

torrente

Poznati forumaš
piccolo kaže:
torrente kaže:
ma samo povuces jednu tanku liniju sintelana sredinom na poledjini sine. to ce ti drzati dovoljno jako da mozes zavrsiti prugu na maketi i sve isprobati.
ako je sve kako treba nasip sa ljepilom ce to zabetonirati. svakako poslije drvofixa i pijeska vise nema skidanja.

Molim torrente da se ne ljuti na editiranju njegovog posta sa moje strane. Ali upravo to "zabetoniranje" je najveca baba-roga za prenosenje zvuka sa tracnica na podlogu. Eto, i opet vecina "betonira" svoje tracnice sa mjesavinom drvofiksa, vode, + po jos koji dodatak kod samo sodranja. I ja cu tako najvjerojatnije ukoliko mi na pamet ne patne nesto fenomenalno (u sto cisto sumnjam :D )

ma tesko da ces naci drugi nacin. kako god da zalijepis pijesak, prenosi se. a moras ga lijepiti zbog usisavanja.
to se moze smanjiti jedino sa podlogom ispod pruge u vidu pluta, stirodura ili specijalizovanih guma od nocha i drugih.

btw izbjegavaj podlogu za laminat. stirodu, pluto ili guma. sve ostalo je problem za kasnije.
 

Schigi

Član foruma
Da se odmah ogradim :arrow: nemam maketu a od sina imam jedino mehano

i moja su iskustva sledeca:

1. Da li je bolje kucati sine za drvenu podlogu ili ih je bolje lepiti?

nikako zakucavati jer koji god da je izolator izmedju sina i drveta ekseri ce preneti vibracije na drvo i eto opet buke. sastavljao sam ovale na univeru, sperploci pa i punom drvetu i ispod sina stavljao razne izolacione materijale ali kad god sam fixirao sine za tvrdu podlogu ekserima, svaki izolator je izgubio smisao

2. Sta mislite o lemljenju sina?

ja ne verujem spojnicama (mozda jer nemam iskustva sa nekim kvalitetnijim) i smatram da lemljenje nije losa ideja

3. Nasta je bitno obratiti paznju prilikom postavljanaj sina kako bih kasnije voz bio tih.

posto si kolega znas sigurno kako se radi zvucna izolacija izmedju spratova pomocu tzv plivajuceg poda.. isti je princip i ovde. sve povrsinske vibracije se moraju preneti na podlogu iskljucivo preko izolacionog sloja. podloga za laminat, stiropor, stirodur i svi ti materijali koji "odzvanjaju" kad ih kucnes po meni nisu dobri kao podloga dok bi guma, pluto i naravno specijalne gumene ili sundjeraste modelarske podloge za sine trebale odlicno da odrade posao
 

NesBG

Član foruma
Dragi kolega poznati su mi plivajuci podovi i isto tako znam da je masa nekog materijala apsorber. Ali ovde za nase potrebe nepostoji mogucnost nekog debljek materijala.
Ova podloga od laminata je penasta i postavlja se ispod podova kako bi apsorbovale zvuk zenskih stikli(prema specifikaciji proizvodjača. Testiracemo ga pa ce mo videti. Na kraju krajeva nezelim da ubijem sav zvuk onda zeleznica gubi car. Eksere planiram da povadim kad sve to fiksiram.
Probam pa javljam rezultate. I
 

torrente

Poznati forumaš
podlaga za lesonit je ok kao zvucna izolacija kad se koristi zasta je namjenjena. medjutim racunaj kad budes pospipao pijesak da ces to zalijevati razdrijedjenim drvofixom i detrdjentom u obilnim kolicinama (pogledaj po forumu kako se to radi, ja sam pisao barem dva puta). to kad se stvrdne neces dobiti zvucni izolator vec nesto ekvivalentno mesinganom zvonu. >:)
 

NesBG

Član foruma
Jel moze da mi neko objasni kako da zalepim vec postavljene i ukucane sine.
Molio bih korak po korak kao i lepak koji koistite.
Vec sigurno imate negde ovaj forum ali moram pitati jos jednom.
Podloga na koju sam postavio je stirodur.
 

keko

Poznati forumaš
Ja, iako sam u N, nisam ljepio tracnice na podlogu. Tračnice pričvrsti sa nekim špenadlama ili ekserčićima, a kad budeš šodrao sve će se zaljepiti samo od sebe :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Tko ima iskustva s postavljanjem RocoGeoline tracnica (betung) na pluto.
Molim za savijet kako ih zaljepiti odnosno koje ljepilo korisiti?
I da li korisiti cavlice ili ne? I naravno sva iskustva kod postavljanja.
Na nekim mjestima koritit cu soder ali na nekim mjestima tracinica ide direktno na pluto (npr skirvena stanica).
Unaprijed hvala :)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja plutu namazem sa univerzalnim lepkom pa je prvo zalepim po nacrtanoj shemi po maketi i kad se ona zalepi onda namazem sine pa ih zalepim na plutu! To je neki redosled.. lepak je onaj koji namazes predmet sa obe strane pa sacekas par minuta i onda spojis te dve namazane strane!
Kod nas se zove Sintelan e sad ima ih u dosta varijanti i naziva a imaju isti princip lepljenja!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ja plutu namazem sa univerzalnim lepkom pa je prvo zalepim po nacrtanoj shemi po maketi i kad se ona zalepi onda namazem sine pa ih zalepim na plutu! To je neki redosled.. lepak je onaj koji namazes predmet sa obe strane pa sacekas par minuta i onda spojis te dve namazane strane!
Kod nas se zove Sintelan e sad ima ih u dosta varijanti i naziva a imaju isti princip lepljenja!

Brojcile hvala na odgovoru :)
Znam na koje ljepilo mislis.
Cime nanosis ljepilo na tracnice?
Ovaj GeoLine ima nasip (betung) koji s donje strane ima rubove debljine oko 1.5 do 2 mm (crvene strelice).

Roco GeoLine detalj.jpg

Mislio sam nanositi nekim kistom ili dvenom letvicom.
Zanima me nakon sto se osusi kako ti se prima drvofix na to ljepilo na plutu kod sodranja odnosno postavljanja balasta?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Mazem cetkicom/kistom koji mi sluzi samo za taj lepak a posto ja nemam nasip ne bih nao da ti kazem kako se vezuje drvofix ali mislim da nece biti problema druze.. sigurno ce da se vezuje samo prvo namazi nerazredjenim drvofiksom pa onda postavi posip!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mazem cetkicom/kistom koji mi sluzi samo za taj lepak a posto ja nemam nasip ne bih nao da ti kazem kako se vezuje drvofix ali mislim da nece biti problema druze.. sigurno ce da se vezuje samo prvo namazi nerazredjenim drvofiksom pa onda postavi posip!

Brojcile hvala na odgovoru.
Sada sam tek kod izrezivanja podloge od sperploce za prugu a onda slijedi pluto i ljepljenje tracnica.
Hamletovsko pitanje: cavlici ili ne cavlici?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ako ces lepiti onda ti oni ne trebaju.. kao sto si rekao znas koji je lepak u pitanju i kada spustis tracnicu/sinu na namazano mesto nema vise pomeranja tako da nema potrebe za eksercicima/cavlicima!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh