Par pitanja oko postavljanja tracnica???

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ako ces lepiti onda ti oni ne trebaju.. kao sto si rekao znas koji je lepak u pitanju i kada spustis tracnicu/sinu na namazano mesto nema vise pomeranja tako da nema potrebe za eksercicima/cavlicima!

OK Hvala :)
 

1borna

Veteran foruma
Jednostavan alatić za određivanje točnog razmaka između kolosjeka
20160417a.jpg

Na drvene blokove se zalijepe letvice koje određuju razmak (može se i urezati no jednostavnije je dodati letvice)
20160417b.jpg

Prvi i treći blok je za razmak do ruba (perona) a srednji za razmak između kolosjeka
20160417c.jpg

Prije fiksiranja pruge treba raditi probe sa najdužim i najširijim vozilima
/http://www.punktkontakt.de/_sgg/m1mb_1.htm/
 

DadoOs031

Član foruma
Pozz.
Molio bih nekoga za pomoc oko postavljanja podloge uspod tračnica (slike).Zanima me kako ste vi to radili.znaci poslozio sam tracnice i sada bih trebao rastaviti ih poljepiti podlogu pa vratiti tracnice nazad..e sad da li ste podlogu ljepili prvo na tracnice pa onda na šper..ili kako da ocrtam sadašnju trasu na šper...eto molio bih iskusne za pomoc i sugestije kako
20170330_170603.jpg 20170330_170544.jpg
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da imam gotovi ali me zanima kako dobro obiljeziti trasu pruge na sperploci
Super si napravio podlogu za celu maketu.Lagano a cvrsto:palac_gore:

Lenjiri,uglomeri klasicna metoda. Napravis šestar od letve ili sa obicnim kanapom vezes olovku.Nadjes centar, Ali tu koliko vidim ce biti problema sa centrima jer nece moci pravilan krug. Pa i ne mora ici pravilan jer to zavisi od duzine i sirine pa bi mozda morao puno da kratis stanicu.To se vidi od oka da ce biti tako. Ali ako je dovoljno velika duzina i sirina ,moze pruga da ide tako kako si postavio.Samo da radijusi nisu premali.

Ja sam imao roco geoline gotove radijuse R4 i R3 pa sam ih spojio u krug i tako nacrtao krivine a onda slagao flexice.

20170330_170544.jpg
Evo mozda ovako
 

DadoOs031

Član foruma
Hvala ti al ne kontam baš mislim kontam to sa kutevima ali ja trebam cijelu ovu trasu pruge bas takvu kakva je ocrtati da bih mogao staviti podlogu ispod tracnica s tim da je ova gotova podloga sira od pruge malko sa svake strane
 

AMERICAN train

Član foruma
najbolje kada složiš cjelu trasu onda uzmeš taj gotovi balast i koliko je širji sa svake strane tolku trakicu odrežeš od papira il kartona nevažnoi bilježiš i nema greške ako ispadne negdje ti širje staviš u centar i to je to
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh