Par rijeci...

Didy

 
Osoblje foruma
Postovani clanovi,

Zloupotrijebit cu svoju administratorsku funkciju te odgovoriti na temu koja je zakljucana. Ali to je u sustini dobro jer samo zelim da kazem nesto a vezano za ovakve slucajeve koji se periodicno pojavljuju u “svijetu modelarstva” a ne da vodimo raspravu o tome.
Tekst sam originalno planirao postaviti u ovoj temi kao odgovor, ali mislim da ce post izazvati otvaranje drugih tema pa da ne komplikujem, bez veze.

Ovdje pisem ovaj posto ali se sadrzaj ne odnosi na konkretna slucaj vec na sve slucajeve ove prirode. Na kraju sam napisao poprilicno dug post iako sam imao drugi plan.... ali eto kome se da neka procita.

Ja vrlo cesto kada u “real life” spomenem ovaj forum i to kako je vec 12 godina tu sa nama, odmah dodam kako sam razocaran sa mentalitetom nekih nasih clanova ali u sustini i ljudi koji zive na ovim prostorima. Ja ono sto ne mogu da razumijem nikako ali bas nikako je to da nas na podruciju Balkana (prema Wikipediji) površine od 550.000 km2 i skoro 41 milijuna stanovnika, od kojih se mozda 500 maximalno 1000 vise ili manje bave aktivno ovim hobije, ali ne mogu da budu zajedno na jednom mjestu u virtualnom svijetu.

Primjetio sam da postoji par standardnih problema koji se provlace i ponavljaju od prvog dana postojanja foruma. Neke od njih mozemo (ako hocete ispraviti) a neke ne.

1) Problem autoriteta
Problem intervencija svih vrsta na forumu se ogleda u tome sto se dovodi u pitanje pravo adminima i moderatorima da intervenisu u smislu brisanja offtopica ili zatvaranja tema.
To je jednostavno tako i mora postojati neko ko ce o tome voditi racuna. Vjerujte da niti jednom od admina i moderatora uopste ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo to sto ima tu funkciju a najmanje da neko od njih ide lijeciti svoje komplekse na nacin da ce nekome brisati nesto na forumu. Uvijek smo isticali da ko god zeli da bude moderator to moze i biti uz odredjeno vrijeme provedeno na forumu.... Samo se treba javiti.

Istina bilo je par problematicnih poteza u proslosti kada se intervenisalo u sam sadrzaj sto smo utvrdili da nije uredu, ali ta praksa je iskorijenjena i sada se intervenise samo na nacin da se post brise ili edituje uz saglasnost autora.


2) Bolesni umovi
Mizeran broj nacionalisticko sovinistickih kretena koji su bili registrovani na ovom forumu i koji su poceli da prebrojavaju clanove po krvnim zrncima, nacionalnoj pripadnosti i pismu koje koriste. Njima su vrata zauvijek zatvorena i ni u kom slucaju nisu dobro dosli nazad na forum. Tako da ovaj slucaj ne uzimam kao pravilo ali imam potrebu da ga spomenem. Ostali dobronamjerni clanovi se mogu uvijek vratiti (kao i otici) kad god pozele.


3) Preosjetljivost na kritike i nekriticko pisanje postova
Eh, ovo je jedan od glavnih problema. Svako neka se zapita u svojoj glavi da li spada u ovu kategoriju.
Cest scenarij ide ovako:
Clan foruma nesto napravi u ovom hobiju, dodje na forum i to objavi u ocekivanju da ce ga svi pohvaliti (sto bi po meni i trebalo).
Clanovi umjesto da s oprezom pokretacu teme saopste gdje je po njihovom misljenju pogrijesio, sta da popravi ili jednostavno da na nekakv obziran kazu da im se ne svidja to sto vide, oni zaspu pokretaca teme sa uvredama i omalovazavanjem, sto naravno tu osobu povrijedi i onda krene sve nizbrdo. Prvo se njih dva posvadjaju, zatim se polarizuju ucesnici u temi i ovisno o tome koliko to daleko ode dodje do protestnog napustanja foruma ili uslovljavanja admina da se druga strana banuje/izbaci ili ce osoba otici sa foruma.

Ovdje se vracam na slucaj pod brojem 1 – potreba admina da intervenisu. Ako se ne intervenise tema ce otici u nedogled sa svadjom i besmislenim sadrzajem ali i kada se intervenise to se tumaci da se admini svrstavaju na jednu od strana u toj svadji, sto opet dovodi do bunta “druge strane”.

Ovo naravno nije tacno vec se admini svrstavaju na stranu vecine na forumu i onih koji ne zele vise citati i dobijati obavijesti o novim postovima iz te teme koja je postala besmislena.

Ali isto tako ne moze se ocekivati od admina da brisu post koji nije direktna uvreda ali nije ni korektan u potpunosti. Npr. Neko objavi neki model koji je napravio i dobije odgovor tipa: “ta lokomotiva je bas ruzna”. Osoba koja je pokrenula temu je sada uvrjedjena jer si je dala truda da nesto napravi, ali i ovaj sto je rekao da mu je lokomotiva ruzna nije na nikakv nacin prekrsio pravila, vec je samo na bezobziran nacin iznio svoje misljenje.... to govori o toj osobi kakva je ali nije razlog da se post obrise koliko god to smetalo drugoj strani.


4) Pogresno misljenje o svojoj licnosti
Zanemariv broj ljudi ali opet bilo je slucajeva koji su pokrenuli bunt i incirali neke odlaske iz razloga sto su smatrali da njihova licnost i znanje o temi zahtjevaju poseban i privilegovani tretman na forumu. U prevodu, takva osoba objavi sadrzaj koji ne smije imati niti jedan negativni komentar a posebno ne od nekog smrtnika koji nema pojma nista o hobiju. Ovaj slucaj obicno na kraju zavrsi sa kombinacijom preostala tri slucaja.


Da sumiram ovo svoje izlaganje:

1) Moderator na forumu moze biti svako ko je do sada pokazao da je pouzdan i voljan da to radi (realno zlonamjeran moderator moze unistiti forum sa par klikova). Trenutni clanovi se ne smatraju bogovima niti uzivaju u svojoj funkciji. Takodjer ako mislite da clanovi tima imaju ikakvu finansijsku korist od ovog foruma onda vam mogu reci samo da se doobro varate, jer i pored “donacija” clanovi tima svake godine izdvajaju znacajan iznos iz svojih djepova.

2) Mora postojati neka vrsta samo-kontrole u postovima na forumu kao i odredjena doza tolerancije na odgovore koje dobijate na forumu. Mora postojati balans izmedju slobode misljenja i toga da se izbjegava namjerno ili jos gore prikriveno vrijedanje clanova na forumu. Svjestan sam da odredjena doza anonimnosti na forumu daje hrabrost clanovima da pisu svasta, ali dajte probjate napisati onakav post kako bi ste to rekli toj osobi u lice da ste u istoj prostoriji. Pretpostavljam da bi komunikacija ipak bila malo kulturnija da se obracate osobi ili kad joj ovako pisete iza svog nadimka.

3) Sadrzaj bez kritike (ako to osoba zeli) moze koristiti portal i objaviti svoj rad te na taj nacin dobiti satisfakciju a bez toga da mu neko to popljuje.

Eto necu dalje duziti, jer i ovo je previse a napisao sam neplanirano... Uglavnom hajmo malo stati na loptu svi i probati zivjeti zajedno.
 
Last edited:

1borna

Veteran foruma
Imam nekoliko prijatelja koji su pored ovoga članovi i na drugim forumima slične modelarske ili sakupljačke
tematike, više puta su mi se požalili na iste probleme vrijeđanja ,netolerancije i ismijavanja.
Moglo bi se reći da smo općenito još nezreli i opterećeni raznim glupostima?
Srećom riječ je ipak o manjini koja uspijeva pokvariti sudjelovanje većini na forumima.
Član sam i na 10-ak stranih foruma iste tematike na kojima se također povremeno javi neki zločesti no
brzo biva odstranjen. Imade zaista velikih foruma sa preko 100.000 članova na kojima svakodnevno znade biti
1.000 posjeta i do 100 novih postova!
Takav opseg rada zahtijeva veliki broj moderatora i disciplinu / kulturu svakog člana.
Ja sam ovdje zadnje vrijeme stalno inkognito nakon što me jedan član uprave javno izvrijeđao i tako ću dalje
ostati jer nije bilo nikakovih sankcija? (običan član bi bio zauvijek baniran)
Oprostiti uvijek mogu ali zaboravit neću nikada! :pozdrav:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh