Poštanski vagoni ex Yu

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Pošto je Y vagon i da bi bio exact 1:87 onda bi trebao biti dugačak 281,6mm. Inaće taj model jeste u razmjeru 1:87 ali ne po dužini.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Evo pogodnog modela za preradu u JŽ/HŽ/SŽ - Tillig 74860, novitet za 2015. godinu:

oSEUARb.jpg


u načelu izvrsno urađen vagon, samo mu treba produžiti trup za ukupno 30mm i bit će 1/1.
Nabavio sam dva komada, jedan će biti JŽ naravno, a drugi HŽ u sivoplavom bojanju kakvi su sad trenutno još ispred pošte.
 

Stanley

Poznati forumaš
Danas sam malo hodao po pruzi i nedaleko stajališta Zaprešić Savska, tamo gdje se nalazi vozni park i skladište HŽ Infre, vidio ovaj kasirani vagon:

ywjR8WF.jpg


SjoVMZw.jpg


Njegov izgled me zaintrigirao i sve mi se čini - premda nisam sasvim siguran - da bi mogla biti riječ o nekadašnjem poštanskom vagonu PTT Zagreb - GPPC Zagreb 2 kakav je početkom sedamdesetih godina prometovao na putujućoj pošti Zagreb - Osijek. S time da su na vagonu rađene neke pregradnje.
Po čemu pretpostavljam da bi mogla biti riječ o poštanskom vagonu? Prije svega po tragovima dvostrukih vrata:

xIAphZN.jpg


Zatim, vidljivo je da vagon nema čeona vrata za prolaz putnika što je bilo tipično za poštanske vagone, a s jedne strane se nalazi prostor za kočničara. Također bi i okretna postolja odgovarala tom tipu vagona
Pokušati ću uskoro obići taj prostor Infre i razgledati vagon izbliza.
Ako netko zna nešto više o tom vagonu neka me ispravi ili dopuni.
Nažalost ne postoji ni približno odgovarajući model.
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Naparavio sam malu usporedbu modela :citaj: i dosao do sljedeceg zakljucka :

Tillig 1:87 Duzina 24,8 cm visina 4,9 cm
Roco 1:87 Duzina 26,0 cm visina 4,7 cm

Tillig är za 2 mm visi i 1,2 cm kraci od Roco modela.

DSC_0136.JPG
DSC_0138.JPG
DSC_0134.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
mala bi bila opsaka da čemu uopće ih uspoređivati, kad je Tilig napravio 1:100 - sve to već znamo, a takav modelić već tek plastičnom operacijom se može preobaziti u nešto nam potrebno, 1:87.
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Ne bi ga ja ni usporedjivao , nego pitao me Damir ":Reci ti nama najvažnije, jel on u razmeri (kako se špekulisalo) ili je kao i dosadašnji?"
Sto se mene tice model ovoga vagona je super .. :)

/Dani
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pošto je Y vagon i da bi bio exact 1:87 onda bi trebao biti dugačak 281,6mm....
... a pošto je model o kom pričamo (najverovatnije) u 1:100 dugačak je 250 mm... i meni to nije uopšte smetalo pa ga imam. :D
JZ Post - 1DSC04527.JPG
Hirurgiju produživanja jednog ovakvog modela je mislim napravio nik...:dada:
.
 

Stanley

Poznati forumaš
Evo malog dodatka povijesti poštanskih vagona i putujućih pošta na području ex-Yu, pa koga zanima taj neka baci oko. Izvor je arhivska građa Muzeja pošte i telekomunikacija u Zagrebu, Jurišićeva 13.

Članak o ispitivanju kočnica novog poštanskog vagona Fa-3:

97t85Ku.jpg


Čini se da je riječ o današnjem muzejskom vagonu HŽM:

AWCqIcg.jpg


Pregled kartiranja za putujuću poštu broj 32 Zagreb - Split iz 1938. godine:

oA8sQBc.jpg


Pregled kartiranja za putujuću poštu broj 24 Zagreb - Sušak iz 1938. godine:

eHnD89K.jpg


Pregled kartiranja za putujuću poštu broj 232 Sisak - Karlovac iz 1938. godine:

qgncqwU.jpg


Za neupućene (a to su uglavnom svi): pregled kartiranja je službeni dokument Zajednice JPTT - koji ima snagu propisa! - gdje su navedene relacije i brojevi putujućih pošta, brojevi vlakova u sastavu kojih prometuju, službena mjesta gdje se obavlja razmjena poštanskih pošiljaka, poštanski uredi od kojih se primaju i za koje se predaju zaključci, kao i putujuće pošte kojima se može u slučaju potrebe dodati ''zatvor'' (dodatni teretni vagon u kojem se prevoze pošiljke koje ne stanu u putujuću poštu).
 

Stanley

Poznati forumaš
Najprije moram sâm sebe išamarati :mad: i zatim korigirati - ''zatvor'' nije dodatni vagon, nego takozvani direktni zaključak koji se ne prerađuje u putujućoj pošti.

Dodatni vagon se zvao paketska nuskola:

hCVKR8N.jpg


Bivši prometnik na Glavnom kolodvoru u Zagrebu Milan Cvijić napisao je na forumu zeljeznice.net: ''Te 1978. i kasnije u zagrebu smo često dodavali Gbs vagone za potrebe pošte za sve pravce na vlakove 623 za Beograd, 741 za Sarajevo, 294 za Ljubljanu, 821 za Split, 933 za Osijek, 411 za Skoplje i Nis, 291 za Kosovo Polje. Uvijek je bilo Gbs kola u rezervi za potrebe Poste''.
Pa tko poželi imitirati garnituru s putujućom poštom i dodatnim vagonom ne mora razbijati glavu - iza lokomotive Gbs, zatim poštanski vagon i dalje po volji.

Nego, vratimo se na pregled kartiranja iz 1938. godine. Za početak nešto za Zagorce i Međimurce, da ne jamraju kako su diskriminirani - putujuća pošta broj 212 Zagreb - Donja Lendava:

mMXVUyE.jpg


I za kraj - pošta se prevozila i uskotračnim prugama:

5V0ellu.jpg


vCnt4bf.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Iz arhivske građe Muzeja pošte i telekomunikacija, Zagreb, Jurišićeva 13, prenosim tri fotografije razmjene poštanskih pošiljaka s putujućom poštom. Slike su loše kvalitete ali to ne umanjuje njihovu dokumentarnu vrijednost.

Zagreb Glavni kolodvor, 1954. godina:

feDoL6L.jpg


Nepoznata lokacija, 1922. godina:

x7Z1S7N.jpg


Nepoznata lokacija, tridesete godine:

jD5lPZz.jpg
 

nik

Veteran foruma
Riječ je o njemačkom poštanskom vagonu (DBP) ali kako su oni vozili u mješovitom turnusu sa austrijskim i jugoslavenskim vagonima stavljam ga u ovu temu.

Slika je iz neke JŽ publikacije sa početka 70-ih a vagon iza lokomotive je Schürzenwagen (Gruppe 39) ali sa uklonjenom suknjicom (što kod njemačkih poštanskih Schürzenwagena nije bila rijetkost). Nije mi poznato o kojem je vlaku riječ.
dbp.png

Liliput model iz seta 835.
IMG_6524.JPG
IMG_6526.JPG
Na modelu nije uklonjena suknjica ali je žutom bojom ofarbana ručica za regulaciju kočnica.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh