Podmazivanje

hyperion

Veteran foruma
Zanima me, da li je finomehaničko ulje prikladno za podmazivanje zupčanika lokomotiva i točkova vagona? Imam ulje za šivaće strojeve i slično, pa me zanima kako je s tim.
 

Damir

 
Osoblje foruma
To ti je odlično ulje jer ima svojstva podmazivanja,a bez da na sebe nakuplja prašinu.
Tako je bar bilo sa "Bagat" mašinskim uljima za finomehaniku.
 

hyperion

Veteran foruma
Što mislite, da li bi to ulje bilo u redu?

img4070a.jpg


img4071a.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Da! To je dobro ulje.
Kako sam već gore napisao,ova ulja imaju jako dobar
viskozitet i ne vežu (skupljaju) prašinu na sebe ;)
 

hyperion

Veteran foruma
Kako je s mogučim otapanje plastike? Inaće piše acid-free lubrication, a podmazivao bi zupčanike i točkove (kontakt između kotaća i postolja).
 

Damir

 
Osoblje foruma
Nemaš problema što se tiče plastike jer na šivaćim mašinama
gdije je predviđeno podmazivanje mnogo je takvih elemenata.
Ja ne bih s uljem išao na zupčanike više sam pobornik masti,a što se tiče vodilica
na kotačima loksi ili samog spoja u postolju gdije se okreću ti kotači,svakako!
 

hyperion

Veteran foruma
Branko pak tvrdi, da to ulje nikako nije prikladno. Što je još opcija? Najbolje je kupiti posebno Fleischmannovo ulje?
 

Damir

 
Osoblje foruma
Ne bin se štel mešat ko je što rekao i zašto ;)
Probaj sam pa se uvjeri, nije kiselina da će pojesti plastiku.
 

kvrga_mrga

Aktivan član
pozdrav evo pitanje od mene! neki dan sam bio u doticaju s masti za podmazivanje "hiltika" tj bušilica za štemanje, i ta mast podsjetila na mast kojom tvornički budu podmazane lokomotive! dali je netko možda probao to koristiti tako nešto za podmazivanje lokomotiva ili sličnu svrhu...

Kakvu mast preporučate za podmazivanje!

Hvala :D
 

thomcro

Aktivan član
kvrga_mrga kaže:
...
Kakvu mast preporučate za podmazivanje!
...
Znam da će zvučat čudno (čak i suludo :D !), svojedobno sam ja jednu lokomotivu "podmaz'o" sa pravom domaćom svinjskom maščuvarom
1561410528.gif
i sve je fino funkcioniralo nekoliko dana dok odjednom nije sve zapeklo i zupčanici o'šli kvragu.

Nakon toga više nisam experimetirao, otada koristim samo ulje za šivaću mašinu.
 

wiggum

Veteran foruma
Da li se te masti i ulja za podmazivanje zupčanika mogu koristiti i za podmazivanje ležaja osovina na vagonima?
 

wiggum

Veteran foruma
Danas smo baš razgovarali o tome, i jedna stvar nam nije bila jasna - čemu eksperimentirati i možda oštetiti lokomotivu, ako se mogu kupiti za 10EUR i koristiti orginal masti i ulja koja traju nekoliko godina?

10 EUR raspodjeljenih na nekoliko godina zbilja nije puno. Da pokvarite i neku bezveze Mehano loksu, šteta će biti minimalno 10 EUR, pa nije li bolje odmah kupiti pravu stvar za nekoliko eura koja će trajati i trajati?

Ovo je jedan vrlo skup hobi, upozorili su me to na samom početku, a i sam sam se više puta u to uvjerio. Nebi li onda najmanji problem za kupiti trebala biti orginalna mast za par eura? :)
Ja bih ovo možda nazvao štednju na krivom uglu. Ali na svakome je da sam odluči. ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Potpuno se slazem sa wiggumom.

Sa jednom originalnom flasicom mogu se podmazati brdo H0 i N lokomotiva; to podmazivanje ce biti dovoljno i trajat ce godinama.
Naravno, ukoliko modele vozite non-stop (k'o sto ih voze u Vunderlandu) trebat ce vam kanta umjesto bocice. :D
 

hyperion

Veteran foruma
wiggum kaže:
Danas smo baš razgovarali o tome, i jedna stvar nam nije bila jasna - čemu eksperimentirati i možda oštetiti lokomotivu, ako se mogu kupiti za 10EUR i koristiti orginal masti i ulja koja traju nekoliko godina?

10 EUR raspodjeljenih na nekoliko godina zbilja nije puno. Da pokvarite i neku bezveze Mehano loksu, šteta će biti minimalno 10 EUR, pa nije li bolje odmah kupiti pravu stvar za nekoliko eura koja će trajati i trajati?
To je pitanje, zbog kojeg sam otvorio ovu temu. Možemo zaključiti, da je najbolje kupiti ulje i mast baš za ovu svrhu.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Baš kako sam ti danas i rekao na druženju:
Invensticija od 10,50 eu riješava problem za mnogo godina ;)
Već poprilično imam veliki broj loksi i vagona i taman da se zaustavim ovaj moment sa skupljanjem modela ,a to nema šanse :D
imam Roco masti minimalno za 5 godina,a Faller ulja i za 20 ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh