Pogoni skretnica

Bero01

Veteran foruma
@shrasto4 - jedina prednost Conrada , po meni, je cijena.
Jeftini su, pa ako i otkaže, lako ga je zamijeniti, odnosno, mogu se naručiti u HR preko Conrada.
Iako, i ovi mali Peco PM-1 pogoni, koji se meni dopadaju su tu negdje, u istom cjenovnom rangu.
Morat ću nabaviti par komada za probu, da vidim kakvi su.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Pa dobro ako idu ispod onda ne bi trebalo da ti prave problem što su veliki..jedino ako planiraš stavljati jedan do drugoga zbog takvog rasporeda skretnica..;)
 

Bero01

Veteran foruma
Conrad.hr zaboravi...pakiranje tri komada 220 kn + 30 kn dostava

Ideš???
Pa oni su kao davali popust na veću količinu, tako da Conrad definitivno izlazi izvan razmatranja.
eBay definitivno... Peco?
 

Bero01

Veteran foruma
Peco nisam ni razmatrao...

Peco je jedan od vodećih proizvođača šina, skretnica i pratećeg pribora.
Imam utisak da maketari na ovim prostorima nisu baš upoznati sa tom firmom i njihovim proizvodima;
što je veliki i zapravo neopravdani previd?

http://www.peco-uk.com/

Istina je, odrastao sam na Rocu i Mehanu, i kad sam počinjao sa nabavkama tračnog materijala,
i meni su oni bili nekako previše egzotični i neobični, ali danas, u doba eBaya, i online kupovine...???
:dada:
Peco je u prvih tri, ako ne i broj jedan.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Podrzavam fabricke namenske proizvode. To je sve lepo istestirano i tu problema nema. Sve ostalo je budzenje koje moze a i ne mora dobro da radi.

Tu su jako bitne one celicne zicice ili opruge koje su veza izmedju motora i same skretnice.To ne dopusta improvizacije,vec mora prava zica namenjena za to.Sami otkloni moraju da budu idealni da se ta zica neuvija previse kada je u krajnjem polozaju. To se sa servo motoricima podesi vrlo precizno.

Ne znam kako Conradovi motorici rade?.Imaju li oni mogucnost podesavanja otklona?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Sve ostalo je budzenje koje moze a i ne mora dobro da radi.
Pa ne znam baš da ne mora da dobro radi:hmmm:..moje sve "budževine" godinama rade besprekorno! Drugo je kad se ne smeš upustiti u tako nešto pa napišeš da je samoizrada njesra..ali koliko ja znam da ovaj hobi nije samo kupovina gotovih proizvoda jer to može svako uraditi iako nema veze sa maketarenjem..već bi trebalo da ovaj hobi prima u svoj svet inovativne ljude!:dada: Ono što je za tebe budzevina..za druge je maketarenje,to treba da ragraničiš i nećeš više vredjati samograditelje da daa:crazy:

Evo jedan primer inovativnog momka..;)
http://model-railroad-hobbyist.com/node/24780
Ovo mislim da je mehanički tip upravljanja..
http://updunesjunction.blogspot.rs/2011/05/bullfrog-mechanical-turnout-controls.html
..
http://model-railroad-hobbyist.com/...1 Simple Switch Machines for the BNML (1).JPG

Ovaj motor je jako lako pronaći svuda..uz malo truda i eto svoj lični pogon za skretnice:dada:
Motor ya skretnicu.jpg
http://www.builders-in-scale.com/bis/images/sm/sm-mt-ill.bmp
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo još malo budzenja sa ovim sjajnim motoricima koji su super sa cenom..;)
View attachment 82872
http://model-railroad-hobbyist.com/node/20997
Uz malo igranja...i znanja i eto pogona!:yes
Podrzavam samogrdnju. Eto bas tako sam napravio,pa jos i bolje od ovoga.

Ali jesi li ti te tvoje skretnice svaki dan koristio i prebacivao po sto puta dnevno za sve te godine?

I ja imam maketu koja nije zavrsena pa znam kako to extra radi.:hihihi: Provozam jednom u tri meseca cak i ne menjam polozaje. Ovo sa budzevinama je samo klasican sleng za samogradnju.Nisam hteo da vredjam
.
Radio sam puno sa budzenjem motora od tomosa do Hondinih masina.Generalne i tako to,pa je ostalo kao uzrecica.:hihihi:
Zato postujem kolega Bornu jer je on veliki strucnjak za sus motore.:naklon:



Mozda ako bi 1000 puta menjao polozaj sa ovim rucnim radovima da nekazem budzevinama bi se tu nesto ojelo,pojelo,izgrizlo. Ovaj motoric poznajem dobro cak imam i bolji kvalitetniji od ovoga kineza.Bas ovaj sa slike crkne ako se zaglavi slucajn:ode tranzistor ko od sale.Toga sam se nagledao sa RC drustvancem.

servo.PNG


Odmah sam uocio da ova zica sa slike nije flexibilna ili se varam.I da jeste mnogo je debela da bi bila elasticna na maloj duzini.

Lici mi na spajalicu koju su ispravili. Te zice znaju da ojedu plastiku skretnice ako nisu od kvalitetnog materijala.Pa onda skupo sve izadje na kraju kad moras celu skretnicu da menjas.Tu se mora kupiti barem zica koja je namenjena za skretnice. Ona ima finu elasticnost i kad se trimuje servo uvek se jedan klik doda vise da se malko nategne a opet zica nece ostati u kriva kad se krene u drugu stranu.To bar nije skupo.

Ovaj sistem na slici gore radi kao pila iliti ubodna testera.To nikako ne preporucujem jer moze plastika da se ojede na skretnici a onda steta bude velika.Sama fizika kaze da kada je u krajnjem polozaju ta zica ide van dok je u ovom srednjem na najnizij tački,Tako mrdanjem levo desno dobija se efekat ubodne testere.

Fabricki pogoni su atestirani i garantuju vise hiljada okidanja ako ne i miliona. I ovaj servo je fabrika pa sam rekao da se obrati paznja na nacin montaze i da sto manje ima ugibanja sto je sa ovim primerom sa slike nemoguce


Preporucio bih ovakvu vezu kao sto kolega Bero01 preferira,jer se ovi servoi natrimuju precizno a i sam Peco je to uvideo. Tako da ako hocete kvalitetno i dugotrajno koriscenje,samo iskopirajte. Tako sam na kraju i ja napravio samo sam zicu malo duzu postavio i servo ce biti sakriven.
Peco_w_servo.JPG

No treba kupiti kvalitetno ko ima mogucnosti. Ko nema nije sramota i treba da napravi.To,podrzavam.

Usteda je tolika da za cenu jednog motora moze ovakvih i do deset komada da se kupi. Ipak na kraju moze da se desi da sto se na cupriji neplati,platice se na mostu:djed

Moj savet je da ako se ima novaca da se kupe fabricki ove kornjacice sto imaju Thommo i mmatja.

Na mojoj vecoj maketi imam osam skretnica te nije neki trosak a funkcija i kvalitet su odlicni:dada:

Pogotovo jer mogu da rade i nezavisno i sa dekoderima ako se nevaram?
 
Last edited:

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Imam 7 ili 8 komada Roco digitalnih pogona za skretnice (Roco 42624) kojem je cijena po komadu vrtoglavih i bezobraznih 45-50 eura. Pogoni su totalni DIZASTER. Smeće. Žali bože svakog centa uloženog u njih. Kad krenem u realitaciju makete postupit ću daleko pametnije i vrlo vjerovatno ću se prikloniti samogradnji.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Aco nije problem kupiti gotov proizvod ali je problem ako je on bezobrazno skup..nije bitno da li neko ima para ili nema ali je bitno da neko takav ne ispadne budala! Video sam pogone od 100$..:eek:

Aj mi sad reci jel normalno da kupiš takav pogon za te novce pa makar bio jako finansijski stabilan i makar na maketi imao jedan komad skretnice!

U tome je caka..tema će otići predaleko ako nastavimo o izboru opreme u zavisnosti da li želimo da to bude top oprema ili želimo da nam ovaj primera radi mehanizam za skretnice jednostavno prebacuje skretnicu:o

Nema frke kupiti novo..ali ako se može improvizovati ,zašto da ne?!

Ovi Kineski motorići se sigurno mogu iskoristiti..a to što pominješ hiljade i hiljade pomeranja? Pa to nećeš doživeti i malo preteruješ sa ciframa:cool:

Moje rade savršeno na 3v..a 12v im je normalno u autima i traju par godina a šta misliš koliko će na 3v da traju?
Palim ih ne često ali ih palim..
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Imam 7 ili 8 komada Roco digitalnih pogona za skretnice (Roco 42624) kojem je cijena po komadu vrtoglavih i bezobraznih 45-50 eura. Pogoni su totalni DIZASTER. Smeće. Žali bože svakog centa uloženog u njih. Kad krenem u realitaciju makete postupit ću daleko pametnije i vrlo vjerovatno ću se prikloniti samogradnji.
Prvi put vidim takve pogone. To ima i dekoder?

Pojasni sta to nije u redu sa njima,da znamo zasto da ih izbegavamo?

Imam Roco pogon i dekoder za geoline seriju od Roco. Pogon i dekoder oko 40 eur
geoline.PNG
Bezmalo za desetak ovih skretnica sa motorima i dekoderima dati 700 eur je puno

Ali to radi bez greske ,jedino sto je elektro magnetno prebacivanje,pa nema onu realnost polaganog prebacivanja.

Inace imam poverenja u taj pogon i dekoder,te sam skretnicu sa tim pogonom postavio na nepristupacno,nevidljivo mesto,baš iz razloga pouzdanosti.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Prvi put vidim takve pogone. To ima i dekoder?
Pojasni sta to nije u redu sa njima,da znamo zasto da ih izbegavamo?

Mislim da nema bitnih problema osim nekome neprivlačnog izgleda tucanika.
Ovim skretnicama mislim da se koristi kolega @prle kc pa neka da i on kakovu izjavu o ovom velikom upitniku.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Mislim da nema bitnih problema osim nekome neprivlačnog izgleda tucanika.
.
A da li se taj tucanik može skinuti kao što kolega SBB kaže? Ili još lakše bi bilo kada bi se preko te imitacije postavio pravi tucanik..da ne bude predebeo sloj posle:hmmm:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh