Pogoni skretnica

ebi2

Član foruma
Dušan, odlično rješenje. Kako to spajaš na DCC. Preko schalt/switch dekodera ili imaš neki interface?
Zdravo,
ovaj moj post je malo off topic pa bi bilo možda bolje, da se otvori nova tema u DC/AC upravljanje pa neka admin prebaci, ako bi trebalo. Odgovaram na kratko.
Za sada je kod mene krmiljenje skretnica i signala neovisno od vožnje vlakova tako, da upravljavač (strojevođa) vodi brige o signalima i voznom putu. Kao si kazao, može biti obe varianti za spajanje servo kontrolera sa DCC.
LP
 

ebi2

Član foruma
Koja bi bila usporedba MTB pogona skretnica i serva u istoj ulozi (prednosti i mane jednog i drugog)?
Zdravo Nik,
evo mog viđenja situacije MTB vis SERVO pogona.

MTB:
+

- male dimenzije;
- vrlo jednostavna montaža;
- prekidač za polarizaciju elektrofroga je več integriran (imaš variante sa jednim ili 2 prekidača);
- vrlo jednostavno podešavanje konačne lege ostrice (mehansko);
- ne trebaš specialnog kontrolera za analogno krmiljenje;
- niska cena.

MTB
-

- nije baš najtišji;
- relativno brzo prebavacivanje iz jedne lege u drugo;
- ne možeš podešavati brzine;
- brez izrade nosača je možna samo horizontalna montaža;
- predefinisana dužina pomicanja poluge - moguče samo 3 distance pomicanja potrebno otvaranje MTB-ja i prestavljanje čepa na ekscentru.

SERVO:
+

možeš podesiti brzinu koju želiš;
dužina pomicanja ručke je moguča u velikom rasponu (nekoliko cm).
jednostavna horizontalna ili vertikalna montaža poluge za pomicanje;

SERVO
-

- trebaš specialni kontroler za krmiljenje;
- treba izraditi nosač servoa;
- relativno velike dimenzije sa nosačem;
- teško podešavanje konačne lege ostrice;
- treba izraditi posebnu elektroniku za polarizaciju elektrofroga (ako nemaš serijskog kontrolera)
- duljina kablova između kontrolera i servoa mora biti čim krača radi interferenci;
- vrlo osjetliv na RF motnje (i na mobilni telefon - počne da trza);
- jedan veliki manjko je kod startovanja servo kontrolera (ako nema posebne blokade). Ako prebaciš prekidač za položaj skretnice iz jedne lege u drugo kad je kontroler bez napona, a onda uključiš napon servo ide sa največom brzinom u drugi položaj. Možno je oštečenje poluge pa i skretnice.

Moje mišljenje je, da je MTB za krmiljenje skretnici bolji. A za mehanske signale, rampe i slično je po mom mišljenju krmiljenje sa servom bolje rješenje.

Lep pozdrav
Duško
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zdravo Nik,
evo mog viđenja situacije MTB vis SERVO pogona.

MTB:
+

- male dimenzije;
- vrlo jednostavna montaža;
- prekidač za polarizaciju elektrofroga je več integriran (imaš variante sa jednim ili 2 prekidača);
- vrlo jednostavno podešavanje konačne lege ostrice (mehansko);
- ne trebaš specialnog kontrolera za analogno krmiljenje;
- niska cena.

MTB
-

- nije baš najtišji;
- relativno brzo prebavacivanje iz jedne lege u drugo;
- ne možeš podešavati brzine;
- brez izrade nosača je možna samo horizontalna montaža;
- predefinisana dužina pomicanja poluge - moguče samo 3 distance pomicanja potrebno otvaranje MTB-ja i prestavljanje čepa na ekscentru.

SERVO:
+

možeš podesiti brzinu koju želiš;
dužina pomicanja ručke je moguča u velikom rasponu (nekoliko cm).
jednostavna horizontalna ili vertikalna montaža poluge za pomicanje;

SERVO
-

- trebaš specialni kontroler za krmiljenje;
- treba izraditi nosač servoa;
- relativno velike dimenzije sa nosačem;
- teško podešavanje konačne lege ostrice;
- treba izraditi posebnu elektroniku za polarizaciju elektrofroga (ako nemaš serijskog kontrolera)
- duljina kablova između kontrolera i servoa mora biti čim krača radi interferenci;
- vrlo osjetliv na RF motnje (i na mobilni telefon - počne da trza);
- jedan veliki manjko je kod startovanja servo kontrolera (ako nema posebne blokade). Ako prebaciš prekidač za položaj skretnice iz jedne lege u drugo kad je kontroler bez napona, a onda uključiš napon servo ide sa največom brzinom u drugi položaj. Možno je oštečenje poluge pa i skretnice.

Moje mišljenje je, da je MTB za krmiljenje skretnici bolji. A za mehanske signale, rampe i slično je po mom mišljenju krmiljenje sa servom bolje rješenje.

Lep pozdrav
Duško
Duško, odličan review.
:)
 

Martin

Poznati forumaš
Hvala svima na sudjelovanju u ovoj temi!
Kako sam dosad vec napisao, zasad ne mislim koristiti nikakve dekodere. Samo prekidace, dva servo testera, i servo motore.
Probao sam, radi......
Na skoro dvadeset metara awg 28 kabela.
E, sad, tocno je da neki motorici, nakon sto odrade pomak, jedni vrijeme jos lagano podrhtavaju, i vuku nesto vise struje - 0,03 A u odnosu na redovnih 0,01 ili 0,02 A. Mislio sam da je do duzine kabla, ali podrhtavaju i na 30 cm.....
U drugoj temi koju sam ovdje predlozio za pridruzivanje, o arduinu, spomenuto je da se to moze izbjeci kondenzatorina. Kako sam u elektronici laik, moze li to netko pojasniti?
Hvala!
 

tjan70

Aktivan član
Supporter (2016)
@Martin Na početku razvoja DCC kontrolera sam i ja mislio, da če pomoči kondenzatori, testirao sam i sa feritnim jezgrima ali nije bilo dosta bolje. Onda sam video da svi rješavaju taj problem softverski u samom mikrontroleru (Arduinu). Kada servo odradi svoj pomak, mikrokontroler softverski izključi izlaz. Tako nema podrhtavanja.
 

nik

Veteran foruma
Zdravo Nik,
evo mog viđenja situacije MTB vis SERVO pogona.

MTB:
+

- male dimenzije;
- vrlo jednostavna montaža;
- prekidač za polarizaciju elektrofroga je več integriran (imaš variante sa jednim ili 2 prekidača);
- vrlo jednostavno podešavanje konačne lege ostrice (mehansko);
- ne trebaš specialnog kontrolera za analogno krmiljenje;
- niska cena.

MTB
-

- nije baš najtišji;
- relativno brzo prebavacivanje iz jedne lege u drugo;
- ne možeš podešavati brzine;
- brez izrade nosača je možna samo horizontalna montaža;
- predefinisana dužina pomicanja poluge - moguče samo 3 distance pomicanja potrebno otvaranje MTB-ja i prestavljanje čepa na ekscentru.

SERVO:
+

možeš podesiti brzinu koju želiš;
dužina pomicanja ručke je moguča u velikom rasponu (nekoliko cm).
jednostavna horizontalna ili vertikalna montaža poluge za pomicanje;

SERVO
-

- trebaš specialni kontroler za krmiljenje;
- treba izraditi nosač servoa;
- relativno velike dimenzije sa nosačem;
- teško podešavanje konačne lege ostrice;
- treba izraditi posebnu elektroniku za polarizaciju elektrofroga (ako nemaš serijskog kontrolera)
- duljina kablova između kontrolera i servoa mora biti čim krača radi interferenci;
- vrlo osjetliv na RF motnje (i na mobilni telefon - počne da trza);
- jedan veliki manjko je kod startovanja servo kontrolera (ako nema posebne blokade). Ako prebaciš prekidač za položaj skretnice iz jedne lege u drugo kad je kontroler bez napona, a onda uključiš napon servo ide sa največom brzinom u drugi položaj. Možno je oštečenje poluge pa i skretnice.

Moje mišljenje je, da je MTB za krmiljenje skretnici bolji. A za mehanske signale, rampe i slično je po mom mišljenju krmiljenje sa servom bolje rješenje.

Lep pozdrav
Duško
Hvala!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
@Martin Na početku razvoja DCC kontrolera sam i ja mislio, da če pomoči kondenzatori, testirao sam i sa feritnim jezgrima ali nije bilo dosta bolje. Onda sam video da svi rješavaju taj problem softverski u samom mikrontroleru (Arduinu). Kada servo odradi svoj pomak, mikrokontroler softverski izključi izlaz. Tako nema podrhtavanja.
Najbolje I najjednostavnije rješenje.
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Zdravo,
na ovom videu može se vidjeti, kako radi MTB pogon na Peco ST 240 skretnici na mojoj maketi.
Taman mi stiglo 6komada MTB MP1 mislim da ce biti super jer jako malo mjesta zauzimaju, imaju sporo prebacivanje a znatno su jeftiniji od kornjača, pa cak mislim da i oni MTB5 6 7 koji imaju više funkcija su jeftiniji.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh