Pojačane-duplirane šine za most

Mon

 
Osoblje foruma
Jel neko ima ili je izradio H0 pojacane sine koje se koriste na mostovima?

Jedine koje sam ja nasao su WalthersShinohara ali su c.83 (2,1mm); jel postoje sa c.100 (2,5mm)?
WalthersShinohara 948-899.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Pojacane sine za most

Da li si razmišljao da ih sam napraviš? Malo šina iz neke flexice, zalijepiti... Ne bi smjelo biti teško. ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Pojacane sine za most

Najverojatnije da ce i tako biti Thommo, jer izgleda da samo ovaj c83 postoji.
Ma, smislit cemo nesto. ;)
 

Davor

Veteran foruma
Re: Pojacane sine za most

Ja ih planiram. :zvizdi: I mislim da su izuzetan dodatak na maketi.
Za neupućene, evo čemu služe duple šine:
To su sigurnosne šine i sa njima obezbeđujemo vozna sredstva od iskliznuća. Ugrađuju se na mostovima dužine veće od 20m, zatim kada je otežan prilaz mostu zbog krivine ispred mosta ukoliko je poluprečnik manji ili jednak od 300m, zatim u krivinama radijusa manjeg ili jednakog od 500m, i kada je prilaz mostu podužnog nagiba većeg od 15 promila. Sigurnosne šine prelaze dužinu mosta za 3m računajući od parapetnog zida mosta, a na krajevima se savijaju u ukupnoj dužini od 10m obostrano.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jedno razmišljanje: upotrebiti šine manjih mjerila za pojačanje.

H0m (12 mm) je taman ali ne znam jel' bi točkovi svih modela mogli da se uvuku u procep.
Sa N-om (9 mm) je procep malo prevelik a i vidljiva je razlika u veličini same šine:

1. pojačanje pruge - DSC02226.JPG
 

Martin

Poznati forumaš
Onim Wurth super ljepilom.....može se i na kojem mjestu ojačati zalemljenim komadom ubačenim ispod, među pragove.....

Mene je toga bilo pomalo strah, ali na kraju je ispalo dječja igra.

A, na pružnom prelazu sam, mislim, među Peco, stavio Piko tračnice. Isto dobro.
 

Martin

Poznati forumaš
Da se vratimo u ovu temu, a vis a vis Monove dvojbe. Mislim da bi za veće dužine za unutrašnju tračnicu trebalo staviti neku s manjom visinom, kako sam napisao, code 83, npr. (dobro, Mon koristi code 75, pa je manju teško naći). Privremeno fiksirati tako da između vanjske i unutarnje šine stavimo neki elastični kabel primjerene širine (da drži jednoliku distancu), i onda pokapati mjestimično malo super ljepila.
Ili, ako se koristi gotova tračnica užeg razmaka, polemiti odozdo na svakih desetak centimetara neki U ili C profil od kakvog P voda....i onda to ugurati.......Ide to s lakočom.
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Walthers HO 948-886 Code 83 Bridge Track with Guard Rails and Separate "V" Approach Ends (18" 1/2 Meter)

948-886-2.jpg


https://www.modeltrainstuff.com/Walthers-HO-Code-83-Bridge-Track-p/948-886.htm
 

nik

Veteran foruma
To je isti/slični produkt sa onim u prvom postu teme... šteta što nema i code 75.
.:(
Nisu iste. Prve su u komadu sa završecima a druge su u dijelovima pa ih se može spajati u dužinu. Code 75 nema jer su to 'presitne' šine za Ameriku.
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh