Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

andrej

Aktivan član
with fine sandpaper
image125.gif


:vrag3:
 

mehano

Član foruma
Jel mi netko može izmjeriti veličinu tucanika tj. jednog kamena od nekog Modelarskog Proizvođača ( Noch, Roco,.....) Zanima me koliko mm je velik taj tucanik?
 

hyperion

Veteran foruma
Neki dan sam u dučanu u ZG gledao kamenčice, koji imaju veličinu po nekakvoj numeraciji. Pa me zanima, koliko da budu veliki kamenčići za gredu u H0?
 

mmatja

Poznati forumaš
Neki dan sam u dučanu u ZG gledao kamenčice, koji imaju veličinu po nekakvoj numeraciji. Pa me zanima, koliko da budu veliki kamenčići za gredu u H0?
Ako nečeš uzeti original od modelarskih proizvođača, kojih ima nekolicina...(Faller, Noch, Woodland, Asoa,itd,itd... onda ti savjetujem sljedeče: Uzmeš metar i kalkulator, ideš na neku prugu, izmjeriš nekoliko kamena, uzmeš neki prosijek i to podeliš sa 87...:D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Neki dan sam u dučanu u ZG gledao kamenčice, koji imaju veličinu po nekakvoj numeraciji. Pa me zanima, koliko da budu veliki kamenčići za gredu u H0?
Prvo nisam skontao o kakvim kamenčićima za gredu pitaš.
Ukoliko si mislio na kamenčiće za tucanik onda mnogi kažu da je "idealna" veličina od 0,3 do 0,5 mm ... u svakom slučaju ja ne bi išao iznad 1 mm (probao sam, ne izgleda lepo) ...
 

1borna

Veteran foruma
Nailazio sam na teme o veličini (i boji) šodera na gotovo svakom stranom forumu.......mnogi su došli do zaključka da ljepše i vjernije
izgleda kad se upotrijebi manji kamen, neki su čak išli i na šoder za TT stavljati na H0.
Da imam više vremena prekopao bih net u potrazi za time, no mislim da je savjet našeg Mjeseca sasvim ok (0,3 do 0,5)!
Kod boje budi umjeren, nemoj ići na pretamno ili previše svjetlo kamenje.
Šoder između više kolosjeka može biti još sitniji, tako je i u stvarnosti!
 

bigboy

Novi član
Veličina zrna tucanika je 31,5 (32) - 65 mm. U mjerilu 1:87 je 0,38 - 0,75 mm.

Malo sam istražio. Za zastorsku prizmu se kod nas koriste različiti materijali. Tucanik na glavnim prugama, a šljunak se koristi na industrijskim kolosjecima i nekim sporednim prugama (brzine manje od 50 km/h). Zanimljivo je da se na dijelovima transibirske pruge, kao i većini pruga u Sibiru za kolosječni zastor koristio pijesak. Izbor veličine zrna posipa zaista ovisi isključivo o tome koji period i željezničku upravu maketa predstavlja.
 
Last edited by a moderator:

Thommo

 
Osoblje foruma
Što mislite, koji bi posip (za 1:87) najbolje odgovarao za modelirati svijetli tucanik koji se koristi kod nas u HR i SLO? Noch? Faller?
2015-04-12%2045_zpsuceoafso.jpg

IMG_1220_zpsetc86byr.jpg

IMG_1222_zpspebcqlgf.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ja se nebih zamarao kupovinama tvorničkih šodera pored krasnog materijala kojeg ima naš Angelz po daleko
povoljnijoj cijeni!
Treba ga samo obojiti svijetlije, njegov je više tamno-siv i odgovara starom i šporkanom šoderu
(i ovaj novi gotovo bijeli na slikama će godinama potamniti)
 

mmatja

Poznati forumaš
Što mislite, koji bi posip (za 1:87) najbolje odgovarao za modelirati svijetli tucanik koji se koristi kod nas u HR i SLO? Noch? Faller?
Ni jedan od navedenih...Ovaj na donjoj slici je absolutno potpuno jednak, kao što se koristi kod nas u SLO na pravoj željeznici. To tvrdim zato, jer sam imao uzorak iz kamenoloma Verd gdje se tučanik za potrebe SŽ kopa, odnosno drobi. Prije nekoliko godina jedan stariji čovijek koji je sad več u penziji i koji je nekad radio u tom kamenolomu, prosijavao je tu istu "skalu" (iz koje se i drobi tučanik za SŽ) u mjerilo H0 i imao sam taj uzorak. Kad sam ga ja zatrebao za svoju maketu, na žalost taj čovjek mi ga iz spomenutih razloga ( penzija..), nije mogao više nabaviti. Od ovog na donjoj slici sam slučajno od jednog modelara dobio mali uzorak za uspoređivanje, i mogu reči, da su bila uzorka (onog iz kamenoloma Verd i ovog od Woodland potpuno identična.
dscn0229.jpg

Tako, da je jedino to, to!
L.P.
 

mmatja

Poznati forumaš
E sad, mali problem je gdje i kako ga sad još dobiti? Naime takvog u dučanima u EU na žalost nema. Pretražio sam e-Bay i jedino kod modelarskih dučana u USA (preko bare), se može dobit. Ali tu je onda drugi problem: visoka poštarina!!! U ono vreme (prije nekoliko godina) kad sam ja radio ostali dio makete, poštarina iz USA je bila još jako prihvatljiva. Zato sam tada uzeo 3 ovakve "boce", misleči, da če mi to biti sasvim dovoljno. Ali prevarao sam se...Za ovaj novi dio (Moškanjci) koji je u izradi, če mi ga biti premalo, zato ču ga još nekako morati nabaviti, kako god bilo...Ako si i ti zainteresiran a i isto tako i ostali, mogli bismo se dogovoriti za zajedničku naruđbu pa da podijelimo onda troškove slanja. Evo jednog jako povoljnog prodavača: http://www.ebay.com/itm/NEW-Woodlan...663601?hash=item5aecd86e31:g:VgEAAMXQ-KRRgXYA
Za detaljnije morebitno dogovaranje bolje bi bilo koristiti PP ili e-mail
L.P.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Što mislite, koji bi posip (za 1:87) najbolje odgovarao za modelirati svijetli tucanik koji se koristi kod nas u HR i SLO? Noch? Faller?
2015-04-12%2045_zpsuceoafso.jpg

IMG_1220_zpsetc86byr.jpg

IMG_1222_zpspebcqlgf.jpg

Odlične slike :)
I mene zanima koji posip bi bio najbliži ovom na slikama... uglavnom velika većina je posipa je prevelika .
Iako sam zadnji koji može nešto reći o posipima.... ako promatramo dio izvan pruge onda je vidljivo da ima nekoliko tonova svjetlo sive i mali dio crnih točkica.
Trebalo bi eksperimentirati i kombinirati i mixati neke od ovih

Woodland scenic Light gray ballast fine mi se čini prilično sličan. S tim Fine mislim da bi postigao efekt kao na slici.
BAL-LG_f_2.jpg



Gray blend ballast nije loš ali je previše taman i u svakom slučaju Fine jer Medium je prevelik.
BAL-GB_f_2.jpg


Kod Medium-a kamenčić je veći od 1 mm.
Osim toga u njihovoj tablici vidi se da Medium ima veličinu kamenja od 74 - 110 mm u promjeru tako da je to malo preveliko... i onda na slikama to izgleda igračkasto.
upload_2016-6-3_21-55-6.png

Uglavnom svijetliji bi mogao sa strane a mješani ispod pruge... treba se malo igrati s "blendanjem" i na kraju weathering bi dao onaj final touch....
 

Thommo

 
Osoblje foruma
E sad, mali problem je gdje i kako ga sad još dobiti? Naime takvog u dučanima u EU na žalost nema. Pretražio sam e-Bay i jedino kod modelarskih dučana u USA (preko bare), se može dobit. Ali tu je onda drugi problem: visoka poštarina!!! U ono vreme (prije nekoliko godina) kad sam ja radio ostali dio makete, poštarina iz USA je bila još jako prihvatljiva. Zato sam tada uzeo 3 ovakve "boce", misleči, da če mi to biti sasvim dovoljno. Ali prevarao sam se...Za ovaj novi dio (Moškanjci) koji je u izradi, če mi ga biti premalo, zato ču ga još nekako morati nabaviti, kako god bilo...Ako si i ti zainteresiran a i isto tako i ostali, mogli bismo se dogovoriti za zajedničku naruđbu pa da podijelimo onda troškove slanja. Evo jednog jako povoljnog prodavača: http://www.ebay.com/itm/NEW-Woodlan...663601?hash=item5aecd86e31:g:VgEAAMXQ-KRRgXYA
Za detaljnije morebitno dogovaranje bolje bi bilo koristiti PP ili e-mail
L.P.
Matja, itekako imaš u EU dućana koji drže Woodland Scenics! Npr. engleski Hattons: http://www.ehattons.com/stocklist/SiteResults.aspx?searchfield=Woodland Scenics ballast

Npr ovaj: http://www.ehattons.com/19084/Woodland_Scenics_B74_Bag_of_Ballast_Fine_Light_Grey/StockDetail.aspx
ili veće pakovanje: http://www.ehattons.com/41861/Woodland_Scenics_B1374_Ballast_Shaker_Fine_Light_Gray/StockDetail.aspx
B1374_36320_Qty1_1.jpg


Više puta sam uzimao od njih, vrlo poštena poštarina i intuitivno sučelje.

Kad smo kod toga što je pravo ili nije, naš tucanik (bar tu oko Rijeke) je prvenstveno svijetlo sivi kamen, od cca 5 do 10cm max, s time da je svaki recimo dvadeseti crni ili tamno sivi... Znači u ovaj Fine Grey bi se moglo dodati mala količina tamnijeg i to bi bilo otprilike to.

Ovaj tvoj "Grey blend" na slici meni se čini malo prešaren, previše tamnih kamenčića. Možda bi uživo bio OK.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh