Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Šta znam..ja mislim da svako od nas može sam sebi napraviti balast od materijala iz prirode!
Izadješ malo u prirodu ili na neko mesto gde se ima naći peska i kamena..lopatu u ruke i kući na prosejavanje!
I eto malo hoby zanimacije..ja sam sav moj balast sam nabavio u prirodi i prosejao na više granulacija!;)
20160528_213237-1024x576.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Još jedan primer..
20160604_070951-1024x576.jpg
Na taj način se uštedi koliko toliko..uostalom,ako vam se ne svidja nijansa boje uvek možete obojiti kamen u par nijansi koje vam trebaju pa sve spojiti u jedan balast!
Igrajte se malo ljudi..najlakše je otići i kupiti gotov proizvod a zar nije bolje te pare na ćevape spizditi:crazy:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Očito ste od "brojača kovica" prešli na "brojače kamenčiča"...Ajd pa da onda čujem, šta tome fali...
Uff s tobom je jako teško imati normalni razgovor... Rekao sam da se meni čini. I odmah počinje etiketiranje s tvoje strane - brojači ovoga ili onoga... :glup

Znači, tvoja maketa bi trebala biti neka nulta točka, etalon po kojem bi se svi trebali ravnati?? Svašta. :fp:

Uživaj u maketi koju ste ti i tvoj tim napravili, možeš biti ponosan na to. Ali vjeruj mi da sam čak i na forumu vidio slike maketa koje su meni realnije, daju dojam pravog života. ;)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
A dobro..nekima je ono njihovo najbolje ali to sigurno nije tako i ne moze biti nulta tacka za procenjivanje tudjih maketa!
Skoro uvek ima bolje i treba prihvatiti to..opet,sve TO zavisi od visine vaseg EGA:dada:

Mmatija ima toliki ego da mi se njegova maketa polako zavlaci u senku jer vise obracam paznju na taj ego i sta ce napisati nego na radove koje prezentuje..a inace mi se maketa jaaako svidja:papa:
 

mmatja

Poznati forumaš
Što mislite, koji bi posip (za 1:87) najbolje odgovarao za modelirati svijetli tucanik koji se koristi kod nas u HR i SLO? Noch? Faller?
Thommo, ovdje si ljepo napisao šta tražiš: tučanik koji se koristi u SLO! Ja sam lijepo napisao, da je jedino taj kojeg sam predložio i upotrijebio onaj pravi koji se upotrebljava i na SŽ. A ti si počeo sa nabrojavanjima nedostatka (boja?) i naveo si neki broj kamenčiča...Ponovno ču napisati: Taj tučanik je potpuno identičan onome što se upotrebljava u SLO! Kakav se upotrebljava u HR ne znam. I nikad nisam napisao da je moja maketa neki uzor za sve. Ja se samo pokušavam što više približiti originalu i dobronamjerno savjetujem svakome šta je po mom mišljenju najbolje. Na kraju krajeva, mi je baš svejedno šta češ upotrijebiti, važno da se tebi sviđa, pa makar nije baš ono pravo...
L.P.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Boro, mislim da te ne zeza...Samo ga zanima, (pa i mene!) kakve si to mreže, odnosno sita, upotrijebio kod prosejavanja...
L.P.
Uff..morao bi to slikati onda i postaviti u ovoj temi!
Ne tako davno sam krenuo u izradu jedne automatske sejalice pa kad je zavrsim predstavicu je ovde!
Imam dosta kamencica koje sam skupljao po svuda pa bi sejanje dugo trajalo pa sam smislio nesto brze..
Bicete obavesteni;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kolega @KAPO je stavio odličnu fotografiju na kojoj je vidljivo koliko je važno kod kupovine znati mjerilo :cool_2:
A sad malo ozbiljnije i ndam se da se kolega Kapo neće ljutiti zbog "krađe" ove slike.
Ova slika pokazuje veličinu kamenja između pragova, a posebno je zanimljiv sitniji šljunak između kolosijeka (ipak se radi o kododvorkim kolosijecima)
Ovo je zanimljivo iz više razloga. Vidi se da je kamen noviji ili opran i da nema tragova hrđe... Zanimljiva je i boja hrđe.


B480,481,482 i 483 (Ljubljana-Rijeka-Ljubljana)
DSC_5530_zpsp3xzzeqq.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Trix i Roco - Trix je nekako uvjerljiviji (ipak je to Marklin) - Roco prava igračka (moja omiljena)
DSqqs.jpg

Tjerenja maka na konac
Kako smo već i ranije govorili i raspravljali Roco se može s puno truda i šodrati....
DSq22222qs.jpg

Lagani Weathering (ljepilo se još nije osušilo)
DSq222qs.jpg

Stapanje nasipa s okolinom
001DSq222qs.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Visina nasipa može biti različita (a samim time i širina), na otvorenoj pruzi je nasip dosta viši i širi od ovog na tračnicama
sa tvorničkim nasipom (koji je neki kompromis) dok je na stanici nasip praktično stopljen (u istom nivou) sa okolinom.
4pb9AHafO4DLwLcNl8in_dyE7jN6aiFJiPb-79_kz69ibXxuUsIKUp8dzpJPdxT84xOmSOptNb1pn47J_7O0J8YfrRfAdZ6a-1fVgrM7GPwU2jYtI_xYKR7bCcz0JJtlXP1PsyBhLaJ0jU33PPonkkh38cnf_GFRXE8o5EiVErazaBNU5VijRdZWVHSD4yuycIvYQ58pg8Y14i7JzxEzryu4ByjeC8tvNJsTGRPRWra3i2mjktMwUCCgkEMp5WTMVO8ZXAUm9MFbjvlHCmQ30UFINcJsVqYmnXBAkBd6Cm7Cq3rzc3aWJbCqRzc8-eEoCNkoo04YkVlw27YhixusXPV7ABEdas3iYnZTTJO3E2_WUP0VQ4SyRU9ysXVxSuym3Ehigc6hZ2J0ctdQN8flMkZSWktm20BzEpbNTV4737dhoghUmNuAfEm0JwzUceyVPiHgSS6AkgJBJVgc5t33J5iyGHLPUSAhsRaMqCKwMZEwPfbEU3h6UMVpU7asMn2AZyXguIOKCgxcfHSf4SLX6AdMNXOz-oFQTNZIOdKCmc-ufgCUQHBI7jEAuCk73Do_oGzc-r2xU1vuh9bpY-8GBxc5BanOxeQR=w892-h643-no
v18KI2oPLsAhvOfP7I8-yt8DIxJb6bi7wqF7jg0XdXBNIzMeqIrkGQA_I-mKjNTSxYV7ED6KV98cDaUVLw6ItCjkAyVFeRSrElAof8nKHPWz8g-7HpSw97wgNDD6P9GWvD_9WHaSxu3IGdkuNovNthLj_cShGdM0H3dvYNHzMlILgnB4zbXkzecIg-TsHrDZvJ3KSrepWLdyH-LsFZsfH5IMhdddZ5BMOw7T-mIzN_ttr_6FlZ9bJrOppJVcrG3k4w6jijnqqXpSWihMbdH6ruZiQX5AIzxGHECGeGPYp_2aRV0GyD86tvVWiWk9k4igYnDanOePiHjaDz2IReFgDZMggjDIA9HWwt2-XMyQfWkP19RQH5Xx9bsTK9fD9bQh3WubYEU4TfoqeOAWlsD4RWEdrMQdij8w3tbGg52NwcsIxUHYst5wZf7JGkgXonfJksoyGIxYhDJvexhWO3NhMkpSd3QDr2dg9N64zqKUoic4-2HUbXuopaF0OZ--mJMo90bzgO6gf9v1Px56ZpDn5Xmfqxq_waX4LhUnPslZ_EKPvuwSps5Us2g7HTaMhlsT27XUc75TQ0kiOk_ZeUqwCwlQJPG4aWhE=w1015-h643-no
m6dz8lOXdXQR6E6RZE1Bc2z1-DRtcoRB8JE_zb0rM1DKPTXi4DsJobiEH6WF7e3rizzZPpQYZbqTnTHo0ukDTmpy_hlh-iNnG7UTuZtlnMe3aDOwZW6fH1vWGM6Yq2JmYL_j1ZeZvwN6k1aZDd-Czz5wLBIzJBcVRazgfEh6R14Ynqch7OhSCk85YJVD3bIu4PXB4uQBABgeFTXlzXOxDiSqo67tl-FUpVBUgDMBZWmXOJY99_rwNP9S9XaaELty09OhTjMHwMZqgDLXw86_D7OtQ7ZjlhwLoaFOXhsKJ7HwAP6L4dxNqu_KVSs43gwcUHJdUp6-tmIP3dVRwaCePTLv5NdDIRYT4Kt792czg4EaMCl6c7IR_G8DF3HBsNR9HY-pmMju6mLweXMxwS8VuNhPqHaB1fTOh9P3eNB2Wgk7-S7yx8_9rAfKjZebOZCS_dLyEYLKnoMohwjlU8QRcdhI-qFJRbTGsThFRgYNOX9vdSw0u9qxkfPu3ijYVlLwIi8tDIFQ-JTQQ47VanpaxHSItyvPnQIKnFLys6iAO2cD8EaHQc059UKhDuvNYFvnNed6CaAPdH7Kh_Zm7dGrNsrJrOOHkNjv=w1129-h643-no
wQzpqiRJ7vIgNPxBAkSHiPmdwo6_JoKI5C5pmDYUfk8-vKLMBEL-Xp9B6K11jV_hCSBPLWGI_U7s8sSq45-ud39S8uVq0yPttQCeBcK47-e9fDsikFOp-WZF8nuEr1YU-ZfMvvvRu2Qea46sfQLGgl6SKzVST0PR8C1ZLYNPhW75wWH_J3eNZE7jRgn8c4uiXGb7uxH2L2cAl6QZjjslaWl2PWhbroi-bi_3zXE_5HFF2Y7vlZb2kmVsAdi9h2fXSzaQjpTbSdcBWjdFWujfJ1ervbzmYDYfqLBsA63KDxnzZPBMWZeKbgy5glKdRZtmSFg_0WLFj58OWnlaoMFDoCPcba7mJItauC37ZksEOG44DkrduumXRAUbu1dKZ3PfmaTRipNVdct76v32WAksenEL6tucC2lOw6L2WfMCWk10NMI9yVuWaZpFyJiE-TV1AjRb6nkgYO6FqzRsbTiDpyapn4yo2plFnW8JSsOyzNiI6eT_X6XUklzMEmMsqDwToMG8ZS45N4mbx0zhXz3s0gh5cuTqIRbKH7K3kIJrKirJTybnMX0WgmotAVHZ8QBmNlTtQFVSYYyHJEYz6UYK9ZpJph0ydoUv=w962-h643-no
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ja bi ipak nekako preporučio šetnju/vožnju do neke prve pruge i pogledati kako to izgleda na terenu. Uzeti jedan kamen tucanika, odnijeti doma i napraviti izmjere pa eto..
Boja? Logika bi govorila kako je ona ovisna o: starosti samog tucanika, okoline, koliko su putnici vršili nuždu dok se nisu pojavili kemijski WC-i, tereta koji se prevozi i još stvari koje bi mogle utjecati na boju tucanika.
Znači, vlastiti vizualni osjet treba uključiti i doći će se do zadovoljavajućeg rezultata...
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

trebao bih malu pomoć; naime, ne znam kojom bojom i kako postarati, odnosno, patinirati, tračnice i posip. Vidim po internetu da to rade airbrushem (to još nemam), ali, da li postoji i neki drugi način? Kistovi, spužva, krpica, krede....?
Koje boje (mislim, ne po proizvođačima, nego nijansama) koristiti...
Neko univerzalno iskustvo....
 

Martin

Poznati forumaš
Još jedan primer..
View attachment 77052
Na taj način se uštedi koliko toliko..uostalom,ako vam se ne svidja nijansa boje uvek možete obojiti kamen u par nijansi koje vam trebaju pa sve spojiti u jedan balast!
Igrajte se malo ljudi..najlakše je otići i kupiti gotov proizvod a zar nije bolje te pare na ćevape spizditi:crazy:

Brojčile, kako je ovo dobiveno?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Martin ja to radim sa pigmentima..pronacicu video u kompu pa cu ga ubaciti na YT i postaviti ovde da vifis kako ja to radim!
Mozes i sa AB ali po meni su pigmenti obavezni..skoro pa obavezni!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh