Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ovo je po meni, skoro savršen izgled pruge.
17967705kk.jpg

http://www.forum.hag-info.ch/index.php?page=Thread&threadID=4047&pageNo=3
Bas ocaravajuce izgleda..kao da gledam fotografiju pravih koloseka:eek:
Razmisljam kako li je dobio ovaj efekat??:hmmm:
Po kamenju se ne primecuje nikakav tretman pigmentima ili sa AB ili je kamen minimalno postaren!
Sine kao da su pre postavljanja obojene sa AB pa se po lepljenju balasta dodao malo pigment..nemam pojma predpostavljam sve ovo:dada:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sve skupa, sad ipak puno više znam. Čini se da je airbrush najbolje rješenje, ili?

Međutim, što je nezgodno; ja imam osobni problem s vidom (imam svega nekih 10-12% normalnog ljudskog vida), pa mi to uzrokuje i problem s bojama. Gledati izbliza, ne vidi se stvarni efekt, a iz daljeg ne vidim dobro........

Tako da mi i nijansiranje baš ne ide.

Gledam po internetu weathering, ali, bez konkretnog tutoriala (koliko čega), ja to teško mogu usvojiti i primijeniti.

Ima puno uradaka koji mi se sviđaju, ali, naprosto, ne znam koje su to boje i kako ih dobiti.

Npr;

kako iz ovog; (moja maketa)

index.php
Fino si ovo pošodirao:palac_gore: Pedantno nema šta. Samo si izabrao pogresan šoder.:palac_dolje: Imao si takvu nijansu sa slike,no moze ovo da se sredi sigurno sa malo truda.

Metoda airbrush bi dala efekte ali licno to nebih radio jer tako bih farbao i same šine pa posle morao da struzem tu boju sa gornje strane šina ili gazišta.

Ali kad je ovakva situacija onda bi to bilo mozda najbolje resenje, Rad sam da pomognem jer imam odredjena iskustva sa bojanjem sina i sodera
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Bas ocaravajuce izgleda..kao da gledam fotografiju pravih koloseka:eek:
Razmisljam kako li je dobio ovaj efekat??:hmmm:
Po kamenju se ne primecuje nikakav tretman pigmentima ili sa AobB ili je kamen minimalno postaren!
Sine kao da su pre postavljanja obojene sa AB pa se po lepljenju balasta dodao malo pigment..nemam pojma predpostavljam sve ovo:dada:
ovo je genijalno. U prvi tren sam pomislio da je prava slika. E sad...
ocigledno je weathering napravljen prije balasta / šodera.
Pragovi (ako su) su napravljeni zasebno. Šine imaju samo boju hrđe koja je ručno miješana jer se vidi razlika u tonu kod englezera i skretnice u donjem desnom kutu.
sve je najvjerojatnije ručno ofarbano.
Mislim da mu se više posrećilo... a realnosti pridonosi kvaliteta Tillig skretnica i pruge. Gornja strana šina nije očišćena...sve kvari loša trava.... sve u svemu genijalno mu je ispalo :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ako bas hocete da se trujete za male novce,imate u farbarama u komsiluku da kupite pigmente za beton.A te su mnogo zeznute i opasne
Te pigmente obicno i prepakuju i za bukvalno 6x vise novaca prodaju:palac_dolje:

Posle tretiranja modela,obavezno treba zastitni sloj da se nebi rukom dodirivala obojena povrsina.Znaci bezbojni lak.
Tu nema stednje jer ce vas to kasnije skupo kostati.

Posledice udisanja i drzanja obojenih predmeta se nece odmah ispoljiti

Bez deklaracije i uputstva nista nekupujte i nekoristite.Ko ima problema sa ocima sinusima plucima i kozom nikako.


Bolje je onda uzeti pigmente za freskoslikarstv:ovde se prodaju za 99 dinara sto je manje od 1 eura za 50 grama sto je osetno jeftinije od Vallejo pigmenata
http://www.spektar.slikarske-boje.c...mart_product_id=970&virtuemart_category_id=33

Mislim da su to cuveni Grcki pigmenti

Neke boje su skuplje ali ove zemljane nijanse sto su za maketu su ta cena

I one nisu bas zdrave ali su mnogo manje stetne od betonskih

To su koncentrati

Ovi slikarski su ok jer je maketa veca povrsina mada ima boljih metoda za bojanje sodera.Na internetu ima puno tutorijala
Na primer akrilne boje na vodenoj bazi.

Na kraju Vallejo za modele. Jeste manje pakovanje ali tu se ne troši puno a boje ce vam biti postojane i nece posle nekog vremena potamneti.

Pa ceo svet ih koristi i svi ozbiljni maketari.To je provereno i istestirano po standardu
Neka admini obavezno istaknu ovaj post!!!!!!
Premalo se govori o sigurnosti koristenja boja i pigmenata i koliko to moze biti opasno ako se ne zna sastav odnosno koliko je nešto štetno. Npr... ulje za dimilice seuethe trajno oštećuje bubrege i jetru kod udisanja zbog ksilena, a svi volimo vidjeti kako dimi loksa. Zato treba kupovati ulja bez ksilena. Možda da se napravi tema o sigurnosti upotreba kemikalija i alata...
Zato je Acin post vazan i trebalo bi ga istaknuti.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Pa dobro znamo svi o tim opasnostima jer nismo deca..
Uljane boje pa razredjivaci itd itd sve to isparava i štetno je..samo je pitanje koliko se ko štiti pri radu sa hemikalijama! A poznavajući naš narod..zaštita je jako slaba!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pa dobro znamo svi o tim opasnostima jer nismo deca..
Uljane boje pa razredjivaci itd itd sve to isparava i štetno je..samo je pitanje koliko se ko štiti pri radu sa hemikalijama! A poznavajući naš narod..zaštita je jako slaba!
Treba pisati o tome :) npr. U cigaretama, posebno americkim, je Polonij 210 iznimno su radioaktivne... isto tako iznimno štetno zrači (elektomag.) ispravljač napona i trafo. Laptop, osobno znam studenta koji se tesko razbolio od laptopa. Zato ispravljace i slicnu opremu traba treba držati što dalje od sebe.... a tek kemikalije posebno u aerosol stanju. Npr, Aclad boje su iznimno štetne, pa kemikalije za jetkanje, itd itd. Kako nisu svi upućeni doboljno mislim da he važno govoriti o opasnostima u nasem hobiju. A gdje su nozevi, rotirajuci alati, rezni alati...
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Pa onda otvori temu o opasnim materijama..o alatu ne moras pisati to svi znaju sta je tu opasno! Glupo je napisati da je ubodna testera jako opasan alat..ali za hemikalije se slazem da dosta nas ne zna opasnost pojedinih materija!
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Meni izgleda kao da je tu nedavno nešto razgrtano pa zgrnuto opet.. ovako izgleda kamenje koje je bilo jedno vrijeme u zemlji... treba sačekat par jačih kiša pa će se onda dobro vidjeti
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Meni izgleda kao da je tu nedavno nešto razgrtano pa zgrnuto opet.. ovako izgleda kamenje koje je bilo jedno vrijeme u zemlji... treba sačekat par jačih kiša pa će se onda dobro vidjeti
I pragovi su ztrpani.nesto se tu radilo :)
 

1borna

Veteran foruma
Imade još jedna stvar koja nije navedena- deblji sloj šljunka je elastičan, kad prolazi vlak on se sabija (pruga se spušta i do
10-ak cm kod većih opterećenja) a nakon prolaska se vraća u prvobitan položaj!
Vremenom se šljunak usred trenja zaobli (i razlomi) pa više nema sposobnost amortizacije pa se tada mijenja.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Imade još jedna stvar koja nije navedena.....
I novine nisu što su nekad' bile! :hihihi: :palac_gore:

...deblji sloj šljunka je elastičan, kad prolazi vlak on se sabija (pruga se spušta i do
10-ak cm kod većih opterećenja) a nakon prolaska se vraća u prvobitan položaj!...
.Nagradno pitanje:
kako sada ovo spuštanje izvesti na maketi, kad kompozicija dođe da se sine spuste za 1 i nešto milimetar pa kad ona prođe da se iste vrate natrag?!? :D :p
.
 

1borna

Veteran foruma
Prugu i šoder bi trebalo polijepiti na spužvu debljine 1 centimetar (ne previše gusto i previše lijepila) pa će sve biti
donekle elastično! Doduše to bi do izražaja došlo tek kod najtežih lokomotiva.
/Nešto slično samo bez šodera sam napravio jednom starijem članu KŽMZ-a pred 40-ak godina sa DC vlakićima,
vozili su takoreći bezšumno!/
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hehehe ma ja sam se samo šalio al me je Borna ozbiljno shvatio. Mislim da je praviti to "propadanje" na maketi sasvim nepotrebna stvar.
Prugu i šoder bi trebalo polijepiti na spužvu .../Nešto slično samo bez šodera sam napravio... pred 40-ak godina sa DC vlakićima,
vozili su takoreći bezšumno!/
Izolacija između šina i podloge makete pomaže "bezšumnim" kotrljanjem modela ali ukoliko nam balast na nekom delu dodiruje podlogu ta "bezčujnost" nestaje, posebno ukoliko je podloga od šperploče ili sličnoga. :fp: :mamurluk:
Najbolje je da se napravi tako da balast uopšte nema kontakta sa podlogom s' čime će se izbeći prenošenje vibracija na istu prilikom prolaska modela.
:)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pozdrav,

trebao bih malu pomoć; naime, ne znam kojom bojom i kako postarati, odnosno, patinirati, tračnice i posip. Vidim po internetu da to rade airbrushem (to još nemam), ali, da li postoji i neki drugi način? Kistovi, spužva, krpica, krede....?
Koje boje (mislim, ne po proizvođačima, nego nijansama) koristiti...
Neko univerzalno iskustvo....

Evo obecao sam da cu da probam da pomognem. Probao sam danas da obojim parce balasta na mom poligonu za testiranje s88 modula.
Koristio sam samo dve akrilne nijanse boja marke "Lefranc" oznake Yellow ochre i Burnt umber

Obe sam smutio kao mleko i tako cetkicom natapao po balastu
Evo par slika

Ovakav je bio pre farbanja
IMG_7694.JPG

A ovakav posle
IMG_7722.JPG

IMG_7721.JPG


Jos se nije osusilo skoz i nisam krpicom obrisao spoljne pragove pa se sijaju ali kad se osusi bice to sve ok. Ali sam posle par minuta sa suvom krpicom pobrisao pragove unutar šina a ove spolja vidim da nisam sve ali nema veze osucice se to


Evo i metoda mesanja

IMG_7695.JPG

Nista nisam potrosio boje i sa ovo malo sam mogao dosta toga da obojim

IMG_7697.JPG

Treba u savakom slucaju ako je ostalo parcica šinskog materijala i sodera da se na speru napravi malo probni model pa da se tu odredi nijansa boje.
 

Davor

Veteran foruma

Oštre ivice tucanika vremenom gube svoje glavno svojstvo - specifičnu moć uklještenja (SMU). Zbog toga se prilikom remonta pruga vrši zamena starog za novo.
Različite vrste kamena imaju različitu moć uklještenja. Zbog toga se u novije vreme prilikom izgradnje ili remonta pruga namenjenih velikim brzinama koristi tucanik sa veoma visokom SMU.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dobiti ovo (desni kolosijek, slika s neta)

index.php

Evo pokusao sam da napravim tu nijansu sa slike pa sad kolko sam uspeo proceni :neznam:
Sada se boja osusila i neskida se ni prstom a ni krpom a bas sam se trudio da je sastuzem. Otpadne koji kamenčić koji se nije zalepio dobro ali boja ne :palac_gore: Sto znaci odrzavanje usisavanje nece praviti probleme.

Obojio sam i parce stene sa tom istom bojom cisto malo smeka radi;)
IMG_7766.JPG


Mala je povrsina bojena ali sa visine kada gledam to mu dodje ta nijansa i taj smek

IMG_7768.JPG

Nadam se da sam pomogao ako nista eto moze balast da se prefarba i sa akrilnim bojama:pozdrav:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo pokusao sam da napravim tu nijansu sa slike pa sad kolko sam uspeo proceni :neznam:
Sada se boja osusila i neskida se ni prstom a ni krpom a bas sam se trudio da je sastuzem. Otpadne koji kamenčić koji se nije zalepio dobro ali boja ne :palac_gore: Sto znaci odrzavanje usisavanje nece praviti probleme.

Obojio sam i parce stene sa tom istom bojom cisto malo smeka radi;)
View attachment 80793


Mala je povrsina bojena ali sa visine kada gledam to mu dodje ta nijansa i taj smek

View attachment 80795

Nadam se da sam pomogao ako nista eto moze balast da se prefarba i sa akrilnim bojama:pozdrav:
Jako uvjerljivo :) :_) ova stijena pored je odlična :) dobro ukompnirane boje :)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Jako uvjerljivo :) :_) ova stijena pored je odlična :) dobro ukompnirane boje :)
Hvala Kameni:palac_gore:

Stena nije problem da se oboji, jer je gips.Tu sam se navezbao u svim bojama,od sivih,preko crvenih do crnih.ali soder na kome je drvofix je problem.Ipak to moze da se dotera.Ovo je iz prve i obojio bih to bolje al sta je tu je samo kao ilustraciju kolegi.Mozda malo te otrovne pigmentacije nebi bilo lose samo da se nedize prasina puno:hihihi:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh