Poslovni vlakovi u ex-YU

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Moguće, da je autor teksta pod pojmom 'visokokomfornog' Biffe vagona mislio na Biffe vagon sa salonom...
 

Stanley

Poznati forumaš
Negdje pri početku ove teme nik je već objavio nešto o poslovnim vlakovima u voznom redu 1969./1970., a ja objavljujem cjeloviti prikaz iz istog razdoblja - popis, vozni red i sastav svakog pojedinog vlaka.

4xdnX2K.jpg


qrPK2f9.jpg


WM1bPwC.jpg


Q8KJRIn.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
cWREiXu.jpg


6Jt9RKU.jpg


DwKzZG1.jpg


I za kraj Maestral, noćni poslovni vlak Zagreb - Split - Zagreb. Većina pod imenom Maestral podrazumijeva kasniji međunarodni vlak Budapest - Split, ali je on tek naslijedio ime nekadašnjeg poslovnog vlaka. Kada sam to nekima tvrdio smatrali su da bulaznim, a ja ga se itekako dobro sjećam jer je u ljeto 1969. naš vagon rezerviran za izviđače bio prikopčan na Maestral u Perkoviću i on nas je doveo sve do Zagreba. Vagoni Maestrala su bili u istoj srebrno-bijeloj boji kao i drugi vagoni poslovnih vlakova:

jHwDvJu.jpg
 

kreso_he

Član foruma
Zanima me kad su na Riječkoj pruzi počeli voziti Poslovni vlakovi, i kakav su sastav imali?

Hvala puno i srdačan pozdrav
Kresho
 

Stanley

Poznati forumaš
Zanima me kad su na Riječkoj pruzi počeli voziti Poslovni vlakovi, i kakav su sastav imali?

Prvi poslovni vlak na mreži JŽ bio je Kvarner Express na liniji Zagreb - Rijeka - Zagreb, koji je počeo voziti 1966. godine, čini mi se negdje u jesen. Bio je sastavljen od nekoliko (ne znam točan broj) vagona Goša Y isključivo prvog razreda, koji su tada još bili u klasičnoj zelenoj boji. Nije imao bavljenje niti na jednom usputnom kolodvoru.
S voznim redom 1967./1968. uvedeni su i drugi poslovni vlakovi, kao i novo (srebrnasto bijelo) bojanje.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ipak korekcija, za red vožnje 1967/68, točnije 24.9.1967. na stupanje zimskog, počinje ZR, smo 1R, u 6.01 iz Zagreba i dol u Rijeku u 9.49. U 7.00h išao je brzi 302 koji je imao stajanje Karlovac, D. Resa, Gen. Stol (ukrštanje sa jutarnjim brzim Rijeka-Zagreb), Ogulin, Skrad, Delnice, Fužine i dol Rijeka u 11.15h.
Kvarner exp RZ kretao je iz Rijeke u 17.09h i dolazak Zgb 20.50h. Brzi 311 kretao je oko sat kasnije za Zagreb (bez stajanja u Gen. Stolu).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh