Postavljanje posipa / tucanika na prugu (šodranje)

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
To je kamenje koje nabavljam sa elektrane..to je kamen iz uglja koji ispada sa transportne trake na filterima dima!
Naravno sve je uredno prosejano na odgovarajucu dimenziju kamena!

Auu pa kad bi ovu slajfericu upalio i naslonio na sine raspala bi se sva scena na maketi :hihihi::hihihi::hihihi:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
To je kamenje koje nabavljam sa elektrane..to je kamen iz uglja koji ispada sa transportne trake na filterima dima!
Naravno sve je uredno prosejano na odgovarajucu dimenziju kamena!

Auu pa kad bi ovu slajfericu upalio i naslonio na sine raspala bi se sva scena na maketi :hihihi::hihihi::hihihi:
:)
 

Goran

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter 2020

malo drugačija a opet ista tehnika da se ne gubi nagib kod šodranja
kako uštediti balast
ravnanje tucanika sa unutrašnjom stranom pragova
 

AMERICAN train

Član foruma
znam sa se treba razrijediti DRVOFIX s vodom i znam da ide pola pola ili koliko se stavi ljepila toliko i vode se mora staviti eh sada što prije kad je več tucanik složen i spreman da se zaljepi s čime pošpricati?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pošpricati možeš sa običnom špricaljkom ili ga naneti sa kistom (lošija varijanta).
pvc_spricaljka_tifani.jpg
Google

A što se mešanja tiče:
hmm ja stavljam 4-5 kapi (ofrlje >:) ) detrdjenta u fildzan i dodam vodu. dobro nakvasim pijesak da pocne da se nakuplja voda oko pijeska. nije sad bas da pliva ali ima dosta vode. sto se tice drvofixa koristim pateex henkel. i mijesam ga 2:1 voda - ljepilo. kod N-a je pijesak duplo sitniji tako da ljepilo mora biti rjedje ali mi je uvijek radilo sve kako treba.
...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Voda+deterdžent pa pospricaš kamenčiće nakon čega naneseš tekućinu za lepenje tj drvofix+voda. :)
 

AMERICAN train

Član foruma
jesi li ti na kraju svoju uspio pošodrati
ja sam si napravio napravicu za praviti nasip sličan ovome na slici ovoj što je aleksandar postavio
 

1borna

Veteran foruma
Vidim da je pruga na stiroporu koji je preusko odrezan, taman kolika je širina pragova? Pogledaj pravi nasip
(ili neku prugu sa gotovim nasipom kao Roco) i vidjet ćeš da nasip treba biti širi od pragova barem za pola cm
sa svake strane!
 

MrVirus

Poznati forumaš
Vidim da je pruga na stiroporu koji je preusko odrezan, taman kolika je širina pragova? Pogledaj pravi nasip
(ili neku prugu sa gotovim nasipom kao Roco) i vidjet ćeš da nasip treba biti širi od pragova barem za pola cm
sa svake strane!

Kako se meni čini stiropor je rezan u neku kosinu. Potrošiti će malo više tucanika da dobiju tu kosinu nasipa, ali bit će to ok..
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da, ta kosina zna ustedeti na tucaniku;)
Malo je zahebano iseci to da bude na koso..
 

AMERICAN train

Član foruma
biti če sve ok vidjet čete kada stigne tucanik sada radim trenutno na kozarama za slijepe kolosjeke. Evo vam jedne slike kako zamišljam ja svoj kolosjek mada je to u G mjerilu. Zašto nebi i moja tako izgledala meni je ljepša ta O UKUSIMA SE NE RASPRAVLJA tucanik-makete-zeljeznica-slika-26196187.jpg
 
Last edited:

Thommo

 
Osoblje foruma
Kad dođe vrijeme za šodranje, ja bi htio postići otprilike ovakav efekt. Uzeo sam "light grey ballast" i pomiješat ću 20-25% tamnijeg sivog. Vidjet ćemo kako bude ispalo.
2007-03-12_Kojonac%202_zps3em9yxtn.jpg

2007-03-12_Kojonac%203_zps5roprjyf.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ako imas dovoljno zivaca pa taj tamniji postavi po sredini koloseka..ako zelis ovakvu nijansu pragova onda ih oboji pre postavljanja! Ja sam se shebao sto to nisam tako uradio..sad moram da se polomim da te pragove obojim u neku nijansu!:mamurluk:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Probat ću testirati to bojanje pragova na dijelu koji će biti ispod nadvožnjaka, pa ako ispadne lošije neće se jako vidjeti.

Ovo po sredini sam mislio pipetom razrijeđenu smeđe-crno-hrđavu boju nakapati, kad šodranje bude gotovo. Takav je bar plan.

E, a kakva su vam iskustva - bojanje šina u smeđe, mislim ove rubove vanjske i unutarnje, prije ili poslije šodranja??
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
To bi trebalo pre sodranja da obojis..lakse je! Jesu li ti sine fleksy ili gotovi radijusi?

Ako su flexy,ako ih obojis pre postavljanja onda se zna videti neobojeno mesto na onim delovima srafovima sta li su vec sto drze sine sa pragove pri savijanju sina ce se videti ta neobojena mesta..
 

Martin

Poznati forumaš
Definitivno je jednostavnije pragove i šine pofarbati prije šodranja. Neusporedivo. Ali; kod nanošenja ljepila, jako teško je izbječi nanošenje i na pragove. A, koliko god ljepilo postalo prozirno kad se osuši, ipak prag malo pobijeli od njega, osobito kad se gleda sa strane; vidi se kao da je prašan. (To se može donekle izbječi korištenjem veće koncentracije deterdženta, ali to donosi druge probleme, osobito kod neravnih dijelova, gdje se onda ljepilo jako slijeva.)
S drge strane, ako se pragovi bojaju nakon šodranja, jako je teško izbječi da boja tu i tamo ne dospije i na šoder.
Ja sam svoje, na ovom zadnjem uratku, obojio prije šodranja (iako, nije najbolje ispalo), a popravljat ću pragove kad ustrojim pogon za weathering.
WS nudi flomaastere za bojanje, ima promo video, čini se to dobro, samo, onda je sve jednako....
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ti markeri su dobri za same sine a pragovi bi se trebali ranije obojiti..
Jedino biti jako pazljiv sa nanosenjem lepka..da se izbegne to belilo!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh