JŽ D66 kasnije JŽ 761 iz Limine HL2005 Krauss Maffei

Mon

 
Osoblje foruma
D66, kasnije JZ 761 iliti Limina Krauss Maffei :)

Cena nije strasna (jos uvek) a model je vise nego odlican.
Neverovatno je koliko ovaj model moze da povuce, sve ostale lokomotive koje sam imao su ravna "NULA" naspram nje.
Ima NEM 652 prikljucak za dekoder tako da model pase i DC i DCC-ovcima.

Ukoliko je preradite u JZ D66/761 i jos dodate Milosev set od 6 vagona Plavog voza, moci cete cak i da ponudite turisticke voznje po maketi! :D
http://www.ebay.de/itm/1536-Lima-Diesel ... 2eba415394
Lima HL2005.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Zaboravio sam da dodam da unutra ima puno mesta tako da ugradnja/smestaj dekodera sa zvukom i zvucnika
je prava decja igra!
 

Mon

 
Osoblje foruma
Konacno je i ovom lepom modelu dosao red da se odomaci.
Zbog velike slicnosti modela i prototipa citava ce se ova "prerada" ustvari odnositi na prefarbavanje i re-oznacavanje a ne preradjivanje modela u pravom smislu reci;
oni koji prate moje radove vec znaju da ja ne tezim preradama 100% vernim prototipu vec da idem na to da prerade vizualno lice prototipu. :cool:

Za prototip sam uzeo JZ D66-002 KOZARA koja je najmanje (po slikama) disponirana lokomotiva od sviju tri D66.
01sk 159_Plavivoz1_1.jpg

Proceduru prefarbavanja sigurno mozete naslutiti ali cu ipak ukratko i uz malo slicica da je prikazem.
Prvo sam sa sredstvom za ciscenje laka sa noktiju koji NE-sastoji aceton skinuo KM natpise i oznake nakon cega sam maskirao delove koje netrebamo prefarbati: gornji deo sanduka, stranicna prozora (x2 na svakoj strani) i svetla.
Da napomenem da su plastike-imitacija prozorskih stakla zaljepljena tako da ih je bilo rizicno skidati - a i nije bio neki veci problem maskirati ih i tako zastititi od boje.
Isto, maskirana je i donja linija sanduka posle cega sam krenuo sa farbanjem.
02DSC09208.JPG

Za farbanje sam (posle duuugog razmisljanja i prikupljenih podataka) odabrao Humbrolovu Midnight Blue15 boju zato sto sam na osnovu slike D66-Dinare i Sutjeske odlucio da ona najvise odgovara modelu kojeg ja hocu.
03DSC04368.JPG
.
dinarasutjeska6ad.jpg

Kad se boja osusila prosao sam rukohvate, kisni stitnik i bravu na vratima kaligrafskim srebrenim flomasterom, koji je vodootporan.
Isto, na slici mozete da vidite razliku originalne boje modela i Humbrola (crvene strelice).
04DSC04373.JPG

ZA KRAJ ovog da ga tako nazovem I dela: iskusno oko ce sigurno zapaziti granulaciju Humbrol-boje koje sam koristio - veca je nego kad se sprica airbrush-pistoljcicem.
Meni licno uopste ne smeta ali sigurno nekom nije po volji.

Toliko za sada, nastavicemo kad se pripreme oznake. A do tada :daj_pivu:!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo jedne sličice, koju uploadam umjesto Miloša Jocifa (član Miloš ovdje) jer nema gumba "Dodaj datoteku". Ovo je fotka plavog vlaka sa JŽ 666 koje je on (Miloš) preradio. Slikano na maketi Jesenice, mislim da u mjesecu martu 2013.
Miloš_JZ666_Jesenice.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Hteo sam samo skrenuti pažnju na to,da je Lima radila dvaput ta model,i da su različiti.Pogledajte srebrni V na čelu izpod prozora.Meni je širi-stariji model lepši i više nalik na pravu lokomotivu.Zaboravio sam,kakvu variantu je uradio Maerklin.Samo toliko,razlika se vidi na slici.
LP Miloš
 

1borna

Veteran foruma
Kolega Woelfl iz Zagreba ima već 10-ak godina 2 prerade Lime, djelo ZES-a....
DSCN1054_zps7c11d991.jpg
DSCN1055_zpsafdf19e5.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Razmisljao sam i ja Velimire i dosao do zakljucka da onakva iskustva i tutorijali za i oko farbanja zasluzuju svoju vlastitu temu.
Bila bi prava steta da ostanu sakriveni u nekoj temi koja s nicim ne odaje da su oni tamo pa da kolegama bude tesko da ih pronadju.
..............................................................................................................................................................................................................................................................................

Sto se same prerade tice zaboravio sam da kazem da je najbolje da se maskirne trake sa bocnih prozora i svetala neskidaju (bele strelice na slici) u ovoj fazi
jer ce se model kad zavrsi obelezavanje odn. leplenje dekala lakirati.
Naravno da mozete da ih i u ovoj fazi skinete ali cete onda trebati ponovo maskirati kad bude doslo vreme lakiranja jer u protivnom ce lak da da vam "matira" prozore i svetla
tako da cete izgubiti sjaj koji prozori i svetla imaju.
Ja sam ove maskirne trake ostavio i model spremio da odmara u vitrinici dok traje priprema dekala; u medjuvremenu cu najverovatnije da maskiram i gornje prozore.;)

DSC04422sm.jpg
 

crhav

Aktivan član
Sto se tice te lokomotive, pa nije i "Markez" radio nesto takvo? Od njega bi smo moglo dobiti informacije.
Velimir
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Mon, ne bi ja predugo ostavljao maskirnu traku. Kad ti se boja skroz stvrdne mogao bi imati problema kod skidanja. Moze se dogoditi da traka potegne boju i dobijes nazubljeni rub. Samo ti nju skini. Lakse ju je ponovo stavit nego se razocarati......
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicna primedba WECoyote! :palac_gore:

Ja sam ostavio maskirnu samo na prozore i svetla jer su oni udubljeni tako da boja koja je na nima nije "u dodiru" sa bojom na sanduku.
A maskirne trake sa sanduka koje su stitile gornji "srebreni" deo i koje su mogle da naprave nazubljeni rub sam skinuo. :)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mon, a postolja?

Evo i slikovitog odgovora na Damirovo pitanje. :)


Najpre sam dobro ocistio tockove i masku postolja jer oni znaju biti veoma masni od raznih podmazivaca pogonskih zupcanika.
Pogadjate da sam za ciscenje kao i do sada koristio sredstvo za otklanjanje laka sa zenskih (WECoyote :vrag3: ) noktiju koje ne sadrzi aceton i
stapic za ciscenje svih vidova usiju (i ne samo usiju :D ).
.
z1-DSC04704.JPG



...posle cega je doslo samo farbanje spoljneg dela tockova i maski sa Humbrol MATT 33, koje sam, i to mozete pogoditi, uradio sundjerom.
.
z2-DSC04701.JPG


...nakon sto se boja osusila "obrisao" sam razlivenu boju sa venca, stapala i ruba tocka - istim gorenavedenim sredstvom , a sa osovine tocka sam je ogreb'o vrhom skalpela jer
sam se bojao da to uradim stapicem za ciscenje usiju iz straha da ne bi ostetio ili cak obrisao boju i sa unutrasnjeg ruba tocka.
.
Kad je ciscenje bilo gottovo, ofarbao sam rub tocka i osovinu sa "marker-flomaster-bojom"; neznam kako se ovaj marker zove kod nas ali je to ustvari boja usuta u telo flomastera koji se pre upotrebe promucka dok se ne cuje lupanje kuglice - slicno kao i kod sprejova.
.
z3-DSC04712.JPG
.
Na kraju sam pospricao lakom ofarbane delove tockova (ostatak sam maskirao) i maske postolja i s'time zavrsio i ovaj deo posla.
.
z4-DSC04715.JPG
.
...pre i sada:
.
z06-DSC04422.JPG
.
Nastavljam ubrzo (nadam se) sa dekalima i ostalim sitnurijama. :cool:
.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlicno....stvarno dobro i odlicno potkrepljeno slikama..

Pitanje; hoce li ova boja na tockovima biti postojana???
 

Mon

 
Osoblje foruma
:naklon:Zlajo!

Kako to mislis "postojana"? :hmmm:

Ako mislis hocu li je menjati - ne, necu, ostat ce kako je sada.

Ako mislis hoce li se oljustiti i spasti - neznam, nadam se da nece jer sam tockove zaista dobro ocistio i koristio uljani Humbrol koji se odlicno lepi za podlogu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh