Prerada modela (Herpa, Wiking....) na Car system

robogovi4

Poznati forumaš
Evo, jedan primjer prijenosnih odnosa i voltaže za pojedine motore:
vrijednosti skinute odavde: (moguća i nabava navedenih motora)

http://www.mikromodellbau.de/Shop/artikeldetails.php?aid=587




... originalno FCS-vozilo sa punim, novim akumulatorom 420 UpM !

Getriebe Einsatzzweck
:
KG-1019 PKW - brza kombi vozila (VW-Bus, Transit etc.)
KG-1019-6-S jako brza osobna vozila ili lagani kamioni
KG-1019-30-S brzi kamioni, ili lagana vozila 1:43, do max. 100g
KG-1030 brzi OA i Kombi, dostavnjaci
KG-1048 LKW, strojevi 1.2 - 3.7 V
KG-1048-S-1.7 LKW, strojevi, posebno za 1.4 V (FCS-like)
KG-1048-S-2.3 LKW, strojevi posebno za 2.4 V (FCS-like)
KG-1048-S-3.3 LKW, strojevi od 2.4 V (FCS-like)
KG-1048 s LKW, strojevi od 2.4 V do 3,8 V
KG-1048-W30 teški kamioni
KG-1055-6 osobni automobili, transporteri
KG-1055-7 teški kamioni, radni strojevi
KG-1228 Table Top Truck Trial

Übersicht der Getriebe-Drehzahlen (Angaben gemessen an der Achse !) pregled broja obrtaja pojedninih prijenosa na različitim naponima. (obrtaji mjereni na osovini) Za konkretan proračun brzine vam je naravno bitan i podatak o vanjskom promjeru kotača.

Typ Upm / 3,7 V UpM / 2,4 V UPM / 1.2 V
KG-1019 930
KG-1019-6-S 2200 1400 600
KG-1019-30-S 960 600 300
KG-1030 600
KG-1048 360 240
KG-1048-S-1.7 840 570
KG-1048-S-2.3 840 540 250
KG-1048-S-3.3 600 420
KG-1048 s 360 240
KG-1048-W30 360 240 120
KG-1055-6 750 540
KG-1228 60
 

robogovi4

Poznati forumaš
Sledim ovu temu i mogu reći samo BRAVO i svaka čast za strplenje i majstorstvo robogovi4!


Mehaničke radnje su mi jasne ali ne i komandovanje; kakvi su ti dekoderi kojih spominješ a koji se ugrađuju u ove autiće?
Ili je možda bolje da pitam: jel rade na istom principu kao i DCC dekoderi za modele lokomotiva ili ne? Koje su im razlike/sličnosti?
.

Pa, da. dakle dc-car u biti isto fizički/mehanički "prati" žicu kao i obićni FCS.
Dalje, DC-car dekoder u biti podržava dcc protokol (postoji dc-car centrala, ili se može koristit i svaka druga dcc centrala koja, za sada samo sa programom Windigiped, šalje potrebne signale dekoderu u vozilu. To, za razliku od šinskih vozila, ne radi preko tračnica (kojih u ovom slučaju nema) već preko IR dioda koje moraju biti ugrađene uz cestu. Sam dekoder upravlja motorom (kretanje, brzina, usporavanje, stajanje) te ima isto funkcijske izlaze uglavnom za svjetla; prednja, zadnja, štop, žmigavci rotacijska itd. Također, za upravljanje nije nužno potrebna dcc centrala, već postoji i "centrala" koja ima 10 kanala, svaki kanal šalje po jednu, neku naredbu, npr. kanal 1.=žmigavac lijevi, kanal 2. žmigavac desni itd. Na svaki od tih kanala je moguće spojiti do oko 50 IR dioda a koje se onda moraju postavit na željenom mjestu uz cestu; npr. ispred skretanja na autobusnu stanicu postavi se dioda koju spajamo na kanal 2 (prema gornjem primjeru, pali desni žmigavac) a u samoj stanici postavimo diodu spojenu na kanal 3 , 4 i 5 (da, da, istu diodu je moguće spojit i na više kanala) a koja onda šalje signal " stani 15 sec. (kanal 3), upali štop svjetla na 5 sec. (kanal 4) i "ugasi žmigavac" (kanal 5) /ovo su dakako samo primjeri.

Razlika između tog sistema i sistema sa korištenjem dcc centrale je i u tome što dcc centrala osim "naredbenog signala" šalje i "adresu primatelja" dakle neka naredba na nekom mjestu će se odnosit samo na određeni dekoder dok, kod ove druge spomenute varijante, "centrala" uvijek šalje isti signal na istu IR diodu i to bez adrese, dakle, određenu naredbu će izvršavati sva vozila koja prođu uz diodu ali; i to se da obići na način da se, uz pomoć reedkontakata/halsenzora u cesti (il na vozilu) i mageta svaka naredba ogranići samo na dređeno/a vozilo/a.

Više o cijeloj prići možete pročitati ovdje:

http://wiki-en.dc-car.de/index.php?title=Main_Page

I da, sam zaboravio napomenut; navedene naredbe dekoder prima preko IFR tranzistora ugrađenih sa prednje i zadnje strane vozila, time je u biti integrirana i "kontrola razmaka" vozila, dakle, moguća vožnja u koloni, na raskrižju dovoljan samo 1 zaustavni magnet koji zaustavlja 1. vozilo, ostala iza se zaustavljaju sama itd. jako zgodno.
 
Last edited by a moderator:

1borna

Veteran foruma
Jeste da je jako zgodno ali uz to i jako koplicirano! Kad se čovjek jednom u to zapetlja nema izlaza (spasa), još malo i naš Robi bu počel
i u stvarnosti voziti samo uz pomoć dekodera i dioda?
/eto siroti Robi je zapustil i vlakiće kak je opsjednut tim malim avtićima/
 

robogovi4

Poznati forumaš
Jeste da je jako zgodno ali uz to i jako koplicirano! Kad se čovjek jednom u to zapetlja nema izlaza (spasa), još malo i naš Robi bu počel
i u stvarnosti voziti samo uz pomoć dekodera i dioda?
/eto siroti Robi je zapustil i vlakiće kak je opsjednut tim malim avtićima/

Jep, skoro pa si u pravu.
Već polako sanjam dekodere, motore, semafore............... al i vlakići su ipak još tu, ne brini niš zbog toga.
Btw, glavni krifac za ovaj trenutni cirkus je Darkec z Dubrave, on je prvi počel s tim glupostima jedino, kaj se on fino zaustavil na jenom obićnom krugu a meni pak vrag ne dal mira pa to moram malo "razvit" :mad:

I da, kad smo već kod krivaca; ti si kriv za to kaj on sad jadan glumi "marionetu" na žicama ispod makete jerbo si ga zapalil sa onom svojom maketom, pa sad bogec dela analognu automatiku. :hihihi:
 

1borna

Veteran foruma
Barem je to u analogiji jednostavno (da jednostavnije ne može biti) bez raznih skupih digitalija (za koje su lažno napisali da pojednostavljuje
upravljanje vlakovima- a u stvari se završi na N-toj potenciji i potrebnom znanju elektroničara).
 

robogovi4

Poznati forumaš
I za današnji finale; probirenzi sa kopčanjem različitih prikolica:

11.JPG

12.JPG

I još pojašnjenje ili bolje; zaključak!

Ovime smo si malo zakomplicirali život, (potrebno drastično sakačenje nosača motora i još par sitnica na okviru tegljača) no, u odnosu na okomitu ugradnju, izbjegli smo bušenje rupe od oko 11-12 mm u dnu prikolice (na taj način prikolicu u stvari nasađujemo na okomiti nosač motora koji u tom slučaju služi i kao kopča) em smo si omogučili vrlo jednostavnu zamjenu/kombinaciju različitih prikolica.
Naravno, ostaje ono da se u svaku prikolicu koju se misli koristit, mora ugradit baterija i prekidač, em moramo dodat i nekakve minikonektore od prikolice prema tegljaču ali.......

o tome drugi put ;)
 

robogovi4

Poznati forumaš
i 3. dio:

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

Probnu vožnju, na žalost, nećete vidjeti bar 2 tjedna; sam negdi spomenul da kad sve ovo radite, prvo detaljno očistite radni stol i da pazite na sitne dijelove: e pa sad bi se najrađe :spank: , pamet prodajem drugima a sam se nisam naučil pa mi je tom prilikom u "vječna lovištra" odlepršal šarafek od 1x3mm kojim se pričvrsti "skija" e sad, dok se ne nabavi drugi, nema vožnje (ne, ne pada mi na pamet skidat šaraf iz drugih auteka da se nebi dogodilo da moram mesto jednog, nabavljat 2 šarafa :glup)

I još jedna sitnica; na ovaj način smo dakle riješili jednostavnu zamjenu poluprikolica (kopčamo je originalnim kopčama, pošto ni sa ugrađenim baterijama prikolica nije preteška, nebi trebalo bit problema) ali; razmišljam i o varijanti da se nekakva mala NiMh baterija ugradi u samu kabinu tegljača, tada bi bila moguća i "solo" vožnja al o tome u sljedečem nastavku (sad idem na :pivo:
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

evo obzirom da je bilo nekih pitanja na pp a možda još kome zatreba pa da ne duplam.

Iako se ovaj put ne radi o preradama modela već više o elementima koji se mogu koristit za FCS, prvenstveno o nekakvoj, idemo reć analognoj automatici za upravljanje FCS-om, odlučil sam to stavit ovdje.

Pa idemo redom prvo sa osnovnim elementima FCS-a:

1. stopmagnet; kao što mu ime kaže, služi za zaustavljanje vozila, i to radi samo onda kada je pod naponom (elektromagnet), koristi se tamo gdje je zaustavljanje kratkotrajno (raskrižja, autobusne stanice itd./iako, za busne stanice, čitaj dalje :)
stop magnet.jpg

2. Parkmagnet; vozila zaustavlja uvijek kada nije pod naponom , dakle, radi suprotno od stopmagneta i zato je pogodan za parkirališta/depoe vozila (iskopčate struju i sva vozila kada dođu na parkiralište fino stanu ) ali; u kombinaciji sa određenim el. sklopovima se dade fino iskoristit za automatiku, pošto je za pokretanje vozila dovoljan i kratki impuls, jelda.

park magnet.jpg

3. Skretnica; netreba puno objašnjavat, služi za skretanje vozila, ovdje ugrađena u cestu:

skretnica2.jpg

4. Senzori; koji su u biti obićni NO reed prekidaći zakamuflorani v plastićni cilindar, i koji si faller da jako ljepo platit (nekih 15-16e za 3 kom., dok su kod kineza 10 kom 8 $ pa sad vidite)
senzor 1.jpg

5. I sad, nekaj kaj sa Fallerom nema drito veze, al ima veze kod nas: tajmer ili po domaće; vremenski sklop koji se aktivira preko ovih gore senzora i ostaje aktivan određeno vrijeme koje ste podesili (od 5 sec. pa do, mislim 1-2 min.) i dade se fino iskoristit za automatiku, kako na busnim stanicama, tako i na raskrižju, recimo, ja sam ga iskoristil za to da mi na busne, buseki sami skreću, zaustavljaju se i odlaze, kao i na raskrižju; neka vozila idu ravno a neka skreću, ovisno o tome dal ispod imaju/nemaju dodan magnet koji preko senzora u cesti okidaju sklop (koji aktivira skretnicu zaman tolko dugo dok vozilo ne prođe/skrene :)
no o tome detaljnije (i razumljivije) u filmeku koji sad idem snimit pa..................
tajmer.JPG
 

robogovi4

Poznati forumaš
Dobra,
ljepo vozi, em se baš fino vidi koliko šleperi jako sijeku zavoje; čisto da se to ima na brizi pri izradi cesta ;)
 

robogovi4

Poznati forumaš
A dobro, pretpostavljam da je to više napravljeno samo za isprobavanje vozila pa nije tolko bitno, em si može fino zabilježit za koliko prikolica bježi pa može po tome onda planirat cestu na maketi.
Mada, po meni, ak se planira vozit šlepe i kamione s prikolicama, onda je najbolje odmah se pomirit sa većim radiusima pa nije tolko upadljivo, kod mene su svi vidljivi R od 25-28 cm (unutarnji) i cesta u zavojima na širini od 10-12+1 cm "bankina" pa prolaze na taman.
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

e da, evo danas smo malo nekaj isprobavali i natrčali na neke problemčeke koje će trebat još riješit ali; istodobno je problem potaknul i neke nove ideje za budućnost :)

U biti, radi se o tome da, kod onog gore prikazanog Renault tegljača, imam problem premalog opterečenja zadnje osovine pa dolazi do proklizavanja pogonskih kotaća (čak i na ravnici, v breg da ne govorim) Iako se kao rješenje problema nameće dodavanje nekoliko gr. u prednji dio prikolice, to baš nije najbolje rješenje jer u biti time doduše povečavamo pritisak na pogonsku osovinu tegljača ali se to događa preko one "kopčalice" pa onda imamo problem kod skretanja dakle, treba tražit rješenje sa stavljanjem malo olova na sam tegljač samo sad treba nać mjesta za to. Ali, kažu da za svako rješenje postoji problem (il je bilo obrnuto) pa me cijela prića dovela do još jedne dodatne ideje (više u videu, koji baš nije neka kvaliteta, sniman šund fotićem, em sam zaključil da baš nije jednostavno držat i fotić i kamion i..............)

 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh