Prerada modela (Herpa, Wiking....) na Car system

robogovi4

Poznati forumaš
E da,
sa tim malim kamionima nema problema kod rasporeda težine na prednje i zadnje osovine. Isto tako, na šleperima, nije problem sa zadnjim osovinama kada se motor ugradi okomito; tada je cijela težina motora (ma kako mala ona bila) na zadnjoj osovini no, kod vodoravne ugradnje (kao kod mene) je raspored težine motora na sredini vozila (malo naprijed, malo otraga a nigdje koliko treba) tako da na zadnju osovinu treba dodati nekakav teret, samo je pitanje nedostatka mjesta, a dodavanje tereta u poluprikolicu nema smisla; je da se ta tešina onda prenosi i na zadnju osovinu "traktora" ali se to događa preko one "kopčalice" na traktoru i prikolici, dakle dolazi do pritiskivanja same prikolice na traktor što onda otežava pa čak i onemogučava zakretanje iste.
 

ninoantoncic

Član foruma
Dragi kolega robogovi4 moja draga mi ne da mira u jutro, moja mala princeza ( moja beba) noćima,a ti kolega cjeli dan mi mira ne daš razmišljajući cijelo vrijeme o F C S-u i ne toliko o F C S-u koliko o ovoj preradi20161110_191724.jpg 20161110_201806.jpg
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pa ajmo sad ovdje dalje;

dakle, za onaj VW T1 model imamo predložak prema kojem će se napravit kopija podvozja (hvala ACA), isto tako, trenutno sam premjerio većinu postojećih autobusa u VTC i rezultat je sljedeći;

1. širina svih podvozja je 26mm,
2. duljina podvozja je 128mm za stari Neoplan Citiliner pa do 135mm za Setre, Neoplane, MB. Razlika od 7 mm nije problematićna, odnosi se na "prevjes" od zadnje osovine prema otraga, dakle, ukoliko se rade podvozja od 135mm nije ih problem naknadno skratit (ne utjeće na funkcionalnost)
3. na prvi pogled najveći problem; razlika u međuosovinskim razmacima; 68mm na Neoplanima, 70 na Setrama i MAN-u, pa do 72mm na MB modelima no; taj problem će se riješit na način da će ležišta za prednje osovine bit pomićna, dakle 70mm +-2-3mm tako da bi bilo moguće međuosovinski razmak prilagodit modelu koji se prerađuje.

Ovo sve gore navedeno se odnosi na modele sa pojedinaćnom zadnjom osovinom, tandem modele još moram premjerit al okvirno sam za sada na 2 razlićite i ukupne duljine i i međuosovinskih razmaka no to će bit drugi dio priće.

I sad treći dio za koji ćemo trebat malo "poguranac" pa s toga pitanjce; da li netko ima i voljan je "žrtvovat" (ne za uništenje, sačuvaj bože) kakav mali orginalni FCS auto (koliko mi je poznato, tu je Faller koristil jedna postolja za aute tipa VW Touareg, Porsche, MB ML, jedna postolja za MB Sprintere i VW T4 i još jedna na kojima je radio Golfove,Bube, MB T modele, BMW 7 itd) za slikanje i izmjeru postolja (nakon mjerenja vraćamo u jednom komadu i voznom stanju)

Skice, mjere.............. svega navedenog, stavit ćemo ovdje (il na drugo pogodno mjesto) čim budu gotove.

PS; ak ima još netko tko je "na ti" sa CAD programima i voljan se uključit u izradu 3d nacrta, slobodan se "ubacit", nećemo mu ništa ;)
 

robogovi4

Poznati forumaš
Evo, da nebude samo bezvezni tekst kojeg dio forumaša ne kuži, ajmo par slikica:

prvo slike jedne Setre u otvorenom stanju i to model sa u postolje integriranim "sandukom" ta 2x3A baterije;
zgodna verzija prvenstveno zbog lake i jeftine nabavke baterija.
setra1.jpg

pa to isto sa donje strane sa ucrtanim dimenzijama; širina nije upisana jer je na svima ista (26mm)
setra12.jpg

I druga verzija, ovaj puta sa "klasićnim gumb" baterijama (skupe, nisu jednostavne za nabavu)
setra21.jpg
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pa nastavak (pošto je limit 5 slika pa.... da ne mješam kruške i jabuke)

Dalje imamo Neoplan Citiliner; kao što se vidi, u ovoj verziji motor je ispred zadnje osovine a baterije su u "tornju" no, to je čista tehnikalija, ništa nas ne spriječava i ovdje koristiti one prethodne verzije.


neoplan citiliner1.jpg

neoplan citiliner2.jpg

Slike ostalih modela MAN, Starliner, MB neću stavljat, svodi se na vrlo slićan kupus.
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pa još malo o ostalim FCS vozilicama, slićnostima i razlikama: bmw 7
bmw71.jpg
isto to sa donje strane.
bmw72.jpg

jaguar1.jpg
Jag sa donje strane; usporedite sa BMW-om, jel vidite "razliku" :)
jaguar2.jpg

A ovo je Opel Omega sa donje strane:
omega2.jpg

Kao što možete primjetit na relativno velikim zazorima, Faller si je poprilićno olakšao posao; odnosno jedno postolje koristi za x modela.
 

robogovi4

Poznati forumaš
I 3. dio:

Postolja koja koriste za MB ML, VW Touareg, Porsche cayenne;
ml2.jpg
Ok, na ovom je nekaj muljano al osnova se vidi.

I nova verzija za ista vozila:
touareg, nova verzija.jpg

Sprinter, i možda još neki, po meni manje interesantni jer se daju jeftino kupit i gotovi.
sprinter2.jpg

i za finiš; VW T1 (to već vidim jen fini mali "Samba bus", podsjeća me na neka neponovljiva vremena:
vwt12.jpg
samba.jpg
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

malo smo se igrali ovih dana sa "sketchUp" programčekom, pri tome je ispalo ovo:
bus_1.jpg

postolje prilagođeno za ugradnju 10mm Faller motora i prednje osovine; napred je ostavljena mogućnost pomaka od nekih 5mm (za međuosovinski razmak od 68-73 mm) na način da je gore ostavljen šlic širine 1,4mm u koji ide "trn" nosaća osovine a, da se nebi dogodilo da se isti uljepi pod krivim kutem, boćne stranice su sa donje strane spuštene za 1mm sa razmakom od 10mm (to je širina nosaća)

donja strana; dakle, ova mjera 5mm je spomenuti šlic, a ovih 10mm je "udubina" između kojih sjedaju boćne strane nosaća; na kojoj god poziciji ga uljepite kad sjedne u udubinu kut mora pasat (u koso ga ne možete zaljepit :)
bus2.jpg
osovina i nosać osovine:
1a.jpg
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Super si ovo nacrtao :palci_gore: Znaci jos jednog novog projektanta imamo:dada::naklon:
Ovo je medju osovinski razmak od nekog odredjenog modela jer se razlikuju kako si napisao. Ja bih predlozio da se ovo izdeli na vise delova jer ce biti bolje za stampu. Ja sam puno toga sada naucio sa stampacem pa ti to pisem iz iskustva. Ovako odstampati iz jednog dela ce biti problem.


Prvi predlog je kao sto sam crtao za onaj wv kombic i to bi bilo super da se ovde primeni. Jos je tako lakse da se nacrta jer fakticki samo pola nacrtas pa onda samo slozimo u programu kopiju koju okrenemo paralelno. reversujemo
da se podsetimo sta smo na pp radili
roby3.JPG
samo polovina

onda napravimo klona ali riversovanog

roby 4.JPG

i na kraju to zalepimo cijanom koji je dobar za ovu plastiku

roby5.JPG

tako ce mo dobiti mnogo bolji rezultat veruj na rec.:dada:

Ovako kako si ti nacrtao ne ce valjati za stampanje jer deo na koji se kaci prednja osovina u vazduhu a to ne vole ovi stampaci. Da imamo onaj sto stampa sa ispunom onda u redu ,ali ovako ne.
No to sve moze sa boka ali i tu onda imamo ove blatobrane od kojih ce posledni imati taj problem stampanja u vazduhu.

Ima i treca varijanta ali otom potom.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sada kada nam ide od ruke projektovanje u 3d, nije neki problem da za svaki model ponaosob napravimo kao da je originalno sa svim uglovima gde se spajaju sa karoserijom.

Druga varijanta je da napravimo univerzalna podvozja ,nesto slicno novim FALLER 163703 podvozjima koje mi je Robert poslao na pp.

Evo i tog resenja koje uz mali edit moze da se napravi na 3d printeru.

faller.JPG

Ali kad imamo tu mogucnost da napravimo lepse podvozje zasto to da ne napravimo.
 

robogovi4

Poznati forumaš
Da, i to bi bila opcija smo malo kompliciranija, ako uzmemo u obzir koliko različitih modela postoji, no, neke je bojim se i nemoguće napravit zbog malih dimenzija vozila.
(nije problem prednja i zadnja osovina ali kud stavit čak i najmanju bateriju e to patuljci ne znaju :)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da, i to bi bila opcija smo malo kompliciranija, ako uzmemo u obzir koliko različitih modela postoji, no, neke je bojim se i nemoguće napravit zbog malih dimenzija vozila.
(nije problem prednja i zadnja osovina ali kud stavit čak i najmanju bateriju e to patuljci ne znaju :)
Ti mali autici su bas zeznuti ali kombići,kamioni i busevi su vise nego zahvalni za prerade.
Mene interesuju male lipo baterije od 3,7v. One kad su pune daju 4,2v. A male NiMh daju 1,2 do 1,5v po celiji pa se vezu u par Jel ima razlike u motoru ili se koriste isti jer je razlika u naponu?

Ima jeftinih kompleta sa vise baterija za mini dronove sa sve punjacem. kostaju do 15$

To je po meni dobra investicija. Ove dugmaste NiMh su preskupe i jos me nerviraju sto ih zaleme redno pa se vremenom razbalansiraju a onda se to odrazi na performanse.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh