Prerada modela (Herpa, Wiking....) na Car system

robogovi4

Poznati forumaš
E da, kombičeki pa i terenci, eventualno još neki karavani bi se dali al recimo, kaj mi ovak pada na pamet i kaj bi bio vrh, je nešto tipa Jaguar E-type i sl., to da vozi bila bi nirvana.

kaj se tiće baterija, u busevima i kamionima koristim LiPo upravo zbog cijene al i prilagodljivih dimenzija, to što su na 3,7V nema veze, motori rade od 1 pa do ..... V samo je onda razlika u broju obrtaja a time i u brzini vozila pa treba pripazit na prijenos; prijenosi se rade od 1:18 pa do 1:120 i imaš specifikacije broja obrtaja na određenoj voltaži pa se dade prilagodit. Em, u budućnosti planiram ugradit i dekodere u vozila tako da onda moš na njima regulirat brzinu putem CV-a. Jedino kod LiPo baterija treba pazit na odgovarajući punjač em ne vole skladištenje "na prazno" i još neke "igre".
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
E da, kombičeki pa i terenci, eventualno još neki karavani bi se dali al recimo, kaj mi ovak pada na pamet i kaj bi bio vrh, je nešto tipa Jaguar E-type i sl., to da vozi bila bi nirvana.

kaj se tiće baterija, u busevima i kamionima koristim LiPo upravo zbog cijene al i prilagodljivih dimenzija, to što su na 3,7V nema veze, motori rade od 1 pa do ..... V samo je onda razlika u broju obrtaja a time i u brzini vozila pa treba pripazit na prijenos; prijenosi se rade od 1:18 pa do 1:120 i imaš specifikacije broja obrtaja na određenoj voltaži pa se dade prilagodit. Em, u budućnosti planiram ugradit i dekodere u vozila tako da onda moš na njima regulirat brzinu putem CV-a. Jedino kod LiPo baterija treba pazit na odgovarajući punjač em ne vole skladištenje "na prazno" i još neke "igre".
Za busiće i kamione slepere je super resenje 2x AA mala verzija kao na jednom autobusu sto si postavio slike.
LiPo koristim dugo godina i ako se pravilno koriste dugo ce trajati. Kada se ne koriste,onda moraju na "storage mod"
Najbolje je kupiti punjac koji ima tu opciju.Ima ih za 15 $
Kod tih baterija je vazno da napon ne padne ispod 3,2v a najbolje je da se dopuna vrsi kada padnu na 3,6v
Kada voltaza padne ispod ove donje granice,onda pocnu da se naduvavaju a to je znak da su jos malo pa odsvirale svoje.

Male dugmaste NiMh trpe vece praznjenje ali su preskupe. One su dobra opcija samo bih vise voleo da imaju lezista i da se pojedinacno vade te tako mogu da ih napunim ponaosob.

Za lipo ima resenja u vidu maloga kontrolera ali to je dodatni trosak. Daju sigurnost jer iskluce i obaveste da je baterija zrela za punjenje. kad kazem zrela to kod lipo znaci da je negde na pola hehehe
 

robogovi4

Poznati forumaš
ma da, to se slažem; sve veće (busevi, kamioni) obavezna verzija sa 2x3a baterijama, najeftinije i lako dobavljive i to bi se moglo koristit ovak nekaj; eventualno se malo obrade/smanje nepotrebni dijelovi i zaljepi na podvozje, imaš i sve žice em odma služi kao "pojačanje" .
bat.jpg


kaj se tiće printa "u zraku", predlažem da se printa bez blatobrana , isto tako onaj dio kao nosać motora bi bio isti problem, pa je možda i to najbolje odštampat posebno ili i ne (to se može napravit od obićnog komada plastike debljine recimo 3mm i dimenzija 10x20 mm (10mm je visina motora) koje se uljepe na razmaku od istih tih 10mm, a čak ne mora ni to, Faller na gradskim busićima nema nosaće nego je motor jednostavno samo zaljepljen sa donje strane za postolje i drži savršeno)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo kolega Robogovi4 mi je poslao njegov projekat podvozja za model autobusa koji je odlicno nacrtao i ja sam to odprintao kao neku svojevrsnu probu.Znao sam unapred da to nece biti dobro resenje za printanje iz komada na ovom tipu printera ali neka.To je pokazni da se vide sve mane ovakvoga projektovanja. Inace ovo bi ispalo sjajno na printerima od par hiljadarki eurića koji imaju najmanje dva materijala i kojima jedan filament radi ispunu i sluzi kao podpora. Kasnije se taj materijal uz pomoc odgovarajuce hemije odstrani i onda izadje komletan cvrst proizvod.
Evo prikaza u cura programu za printanje Robertovog nacrta.
19489998_1563228113687485_328290834_o.jpg


Sama podloga je je odprintana super na brzom programu ali delovi sto su u vazduhu a to su blatobrani i nosac prednje osovine nisu bas najbolje ispali. To je zato jer nemaju podrsku kao sto ostatak podvozja ima u vidu zagrejane plotne na kojoj lezi.
P1590782.JPG

Ovi blatobrani su otpali na malo jaci stisak prstima.a i sama prednja osovina ce uskoro na test.
Sada imam dimenzije pa cu napraviti po svome kao na ovoj skici koju sam na brzinu nasvrljao.
To je mnogo bolje i jace resenje. svi delovi bi se posebno stampali pa slozili citaj zalepili
blatobrani bi isli polukruzno i na gore.
19478084_1563593506984279_575087504_n.jpg
P1590785.JPG

evo rukom sam odvalio laganice blatobrane samo zato sto nisu imali potporu kod printanja pa je printer fakticki u vazduhu pravio neku vrstu potpore koja nije imala tu gustinu i toplinu da bude homogena kao donja strana koja je na ringli od 50 stepeni.
P1590790.JPG
Kao sto se vidi na slici svi otvori su precizno odradjeni sem ovoga gore na prednjoj osovini. Tu je sam materijal gibao jer nije na cvrstoj podlozi. To moze rucno da se obradi ali zasto to da radimo kad mozemo to elegantnije da resimo.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Idemo dalje.

Ovde se vidi kako printer pravi grede za stampanje nosaca prednje osovine.
P1590776.JPG
To je sada taj vazduh o kome pisem.
On je tu poceo da plete nekakvu mrezu i to odozdole izgleda ovako
P1590792.JPG
Sa gornje strane je to sasvim ok i nemam zamerki ali to ne valja i nije cvrsto kao sam patos.
P1590779.JPG
sprega izmedju zagrejane ploce koja greje na 50 stepeni i zagrejane glave printera koja je 200 stepeni je kljuc za dobar i cvrst print.
Sve ovakve situacije gde se prave ove mreze za potporu nisu dovoljno pouzdane.

Moj je savet da se pre svakoga nacrta unapred sagledaju te situacije i da se delovi odstampaju iz delova.

Sa printerom se druzim izvesno vreme i sve radove sto sam do sada radio su jako dobro odradjeni ovakvom metodom

Inace ove 3D printere u neku ruku tretiram kao 2D.

Evo jednog primera gde sam pravio gibnjeve za prikolicu.
Mogao sam to da nartam iz jednog dela ali bi ovaj deo gde su ušice bili lose resenje iz razloga sto bi se jedan gornji deo stampao u vazduhu. To bi tu bilo krto i podlozno pucanju a ova prikolica nece biti bas lagana.
P1560961.JPG

To sam onda podelio na tri bloka koja su se posebno printala i svaki je bio na ringli i tako dobro ispekao kao PIZZA
A ona se pece kada ima dobra vatra od dole a i od gore


Takvom metodom sam dobio cvrst homogen proizvod


18216140_1502293943114236_2102261488_o.jpg

nastavak sledi
 

robogovi4

Poznati forumaš
Oki doki, sad smo opet malo nekaj naučili (ok, ti si odma rekel da će se to dogodit ;) pa sad ideme dalje.

Pošto ćeš ti onda napravit tu "podjelu" na dijelove za ovaj slučaj, ja onda se sad idem primit nacrta za buseve sa zadnjim tandem osovinama, pa VW T1, pa imam tu jedan MB Viano, jen stari 310 i dugi sprinter i VW Touareg pa..... imam "zadovoljstva". Malo sam bacil oko i na Golfija IV al to moram prvo vidit kuda i kakve upće baterije nać za tak nekaj, nije problem ni prednja osovina ni motor (našel sam male od 4x8mm sa prenosom) ali baterija, to bi mogel bit problem.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
View attachment 89528

znaci istom metodom treba sve raditi bez obzira sta je u pitanju

Evo tu se rade i neki modeli lokomotiva ali otom potom
vidi se veliko iskustvo u printanju. Milsim da je rjesenje da se printa pola pola kako si i ranije napisao i to u vertiklanom položaju pa da se sve fino spoji CA ljepilom. Da li postoji mogućnost da se naprave ulošci od istog materijala kao što je i podloga koji bi privremno držali materijal kod printanja u zraku.
Mogli bi se obljepiti Kapton trakom jer se na nju 3D print ne lijepi :) :_)
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

pošto je Aca rješio bus, ja sam se bacil na neke druge, trenutno sam gotov sa izmjerama i napraviil sam odokativne skice zbog dimenzija:
banda na okupu;
gore VW T1, ispod su MB Kombi i Viano; na istom su mjestu jer mogu koristit ista podvozja; širina 19mm duljina kombi 56, viano 54, s time da je 2mm razlika samo od zadnje osovine prema otraga; dakle podvozje se sa zadnje stane krati za tih 2mm, jednostavnije nego radit novo, il možda i nije, će razmislimo :)
pa sprinter i donji VW Touareg; e sad, kod njega su branici ispupčeni em podvozje ide prema "gore" jer se na istom nalazi i prednja maska em sa zadnje strane ima rupe za montažu svjetala. pošto će to bit problem napravit, mislim da će se to podvozje radit bez toga, dakle samo do "ravno iza kotača", dok bi se sami branici uzimali/rezali sa orginala i nadoljepili (ako tko ima bolju ideju, samo napred)

DSC_0016.JPG

DSC_0018.JPG

Dalje, za pogon ovih minijatura predlažem ovo: cijena je 20e ali, mislim da bi kod tih malih modela moglo bit problema kod montaže orginalnog faller pogona; nosać za 7mm motor je ovdje nemoguće montirat jer je pre velik a ako se ide na verziju bez nosaća, onda treba dolje napravit 1mm provrt za osovinu (koji mora bit za 2mm spušten u odnosu na podvozje) na samom podvozju na sredini treba napravit "kadu" dubine 2mm u koju će leć motorić, pa prorez za zupčanik (isto ko na busu samo je ovdje daleko manje mjesta) itd. a ušteda u odnosu na ovaj pogon je oko 5-6e (jer uz kineski motorić još treba i puž i zupčanik koji nisu jeftini) pa je usplativost upitna.
motor 7mm.jpg

Za Touareg (pa onda i dr. te velićine) predlažem ovo: kao što se vidi dimentijama ne previše al bitno manji u odnosu na gornji em jeftiniji (15e) razlika osim u cijeni je i u motoriću (ovdje je 6mm) i prijenosu (ovdje 1:18, gore od 1:18 do 1:46) naravno, sukladno prijenosu, razlika će bit i u brzini modela al to se da rješit.
motor 6mm.jpg
I na kraju ovog dosađivanja, baterija; obzirom da je ovdje "mjesto" ograničavajući faktor, predlažem ovo:
26x14x6mm 150mAh, stane u sva navedena vozila il pokušat tražit male LiPo baterije ali; obzirom na njihovu voltažu, dobit ćete F1 bez obzira koji motor i prijenos koristili.
v150h.jpg
 

robogovi4

Poznati forumaš
Mda, najbitnje sam zaboravil; pitanje svih pitanja a to je isplativost pa dakle idemo redom.

Ovdje, da odmah rješimo dilemu, nije rijeć o nekoj ogromnoj uštedi, više se radi o tome da možemo napravit modele koje Faller (ni itko drugi) ne radi i vjerojatno nikad neće.
E sad na matematiku, pa kaže;
1. pogon 10e (bus) do 20e kod gore spomenute najskuplje varijante
2. prednja osovina sa kotačima; 7e
3. skija (ne, ne, ovaj put ne za Merklin ;) , 3e
4. reed, prekidać i konektor za punjač; 2e (kod kineza, al dobri su)
5. baterija; 4e
6. model ????????????????????????????? kako se tko snađe ;)
_______________________________________________________
36-46e + model + štampa podvozja , dakle, možemo računat 55-65e, e sad jel to puno il malo, pogotovo za model koji vjerojatno ne možete nigdje kupit, to svatko mora odlučit za sebe, ja na to pitanje neću posebno odgovarat, se razme / skoro sam napisal.............................. :hmmm:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
vidi se veliko iskustvo u printanju. Milsim da je rjesenje da se printa pola pola kako si i ranije napisao i to u vertiklanom položaju pa da se sve fino spoji CA ljepilom. Da li postoji mogućnost da se naprave ulošci od istog materijala kao što je i podloga koji bi privremno držali materijal kod printanja u zraku.
Mogli bi se obljepiti Kapton trakom jer se na nju 3D print ne lijepi :) :_)
Hvala Kameni na pohvalama i "vidi se veliko iskustvo" :hihihi: Da imate printer kod sebe vrlo brzo bi usli u gvint i otkrili sve prednosti i mane. No to je ipak masina koju je covek napravio i ona nije pametnija od nas:dada:
Zato se dovijamo na razne nacine i nedamo masini da vodi nas,nego mi nju.


Stampaju ovi printeri u vazduhu tu nema price i to ispadne upotrebljivo. Ovo podvozje od busa sto je Robert crtao je jako upotrebljivo. Samo da nije stanjio na jednome delu to bi radilo posao.

To sa uloscima otpada iz puno razloga a jedan je presudan. Glava bi udarila u ulozak jer printer printa od temelja na gore.

Za ovo printanje za boka je odlicno resenje za male autice. Robert mi je poslao nek slike originalnih podvozja i ja sam onako odokativnom metodom nacrtao jedan model cisto da vidim kako ce to da ispadne.


roby3.JPG roby5.JPG

Evo odprintano i zalepljeno.
tu su samo branici stampani u vazduhu ali samo strana koja se ne vidi. Ova sa spoljne strane je ispala super.
P1590430.JPG

Eto to je varijanta sa boka koja radi posao super.

Na kraju sam zalepio i vozi Misko

P1590446.JPG
Posto je ultra brzinac upaljen na printeru tu se sada vide ove neravnine na prednjem i zadnjem delu sto nebi bio slucaj da sam stampao polozeno. Ali ne bih onda mogao fino da odradim ovo ojacanje za osovinu tocka u stvari bilo bi nemoguce i ova dva zida na prednjoj osovini bi bila problematicna. Ima jos tu nekih delova koje bi se u stampale u vazduhu.

To vam dodje kao da hocete jaje da odprintate u komadu. Stampac krece od dole i nize po lejerima u vis. Bukvalno bi sa tacke krenuo u vis a to je mala povrsina koja treba da drzi posle ceo predmet dok glava gore pljucka filament i mrda u svim pravcima.

To bi se odlepilo i otislo sve u trešće. Onda se jaje podeli na pola i polozi ravna presecena povrsina gde printer samo nize na gore.

Kasnije dva takva ista dela spojimo lekom i eto nepobedivog uskrsnjeg jajeta:hahahaha:
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hvala Kameni na pohvalama i "vidi se veliko iskustvo" :hihihi: Da imate printer kod sebe vrlo brzo bi usli u gvint i otkrili sve prednosti i mane. No to je ipak masina koju je covek napravio i ona nije pametnija od nas:dada:
Zato se dovijamo na razne nacine i nedamo masini da vodi nas,nego mi nju.


Stampaju ovi printeri u vazduhu tu nema price i to ispadne upotrebljivo. Ovo podvozje od busa sto je Robert crtao je jako upotrebljivo. Samo da nije stanjio na jednome delu to bi radilo posao.

To sa uloscima otpada iz puno razloga a jedan je presudan. Glava bi udarila u ulozak jer printer printa od temelja na gore.

Za ovo printanje za boka je odlicno resenje za male autice. Robert mi je poslao nek slike originalnih podvozja i ja sam onako odokativnom metodom nacrtao jedan model cisto da vidim kako ce to da ispadne.


View attachment 89565 View attachment 89566

Evo odprintano i zalepljeno.
tu su samo branici stampani u vazduhu ali samo strana koja se ne vidi. Ova sa spoljne strane je ispala super.
View attachment 89567

Eto to je varijanta sa boka koja radi posao super.

Na kraju sam zalepio i vozi Misko

View attachment 89568
Posto je ultra brzinac upaljen na printeru tu se sada vide ove neravnine na prednjem i zadnjem delu sto nebi bio slucaj da sam stampao polozeno. Ali ne bih onda mogao fino da odradim ovo ojacanje za osovinu tocka u stvari bilo bi nemoguce i ova dva zida na prednjoj osovini bi bila problematicna. Ima jos tu nekih delova koje bi se u stampale u vazduhu.

To vam dodje kao da hocete jaje da odprintate u komadu. Stampac krece od dole i nize po lejerima u vis. Bukvalno bi sa tacke krenuo u vis a to je mala povrsina koja treba da drzi posle ceo predmet dok glava gore pljucka filament i mrda u svim pravcima.

To bi se odlepilo i otislo sve u trešće. Onda se jaje podeli na pola i polozi ravna presecena povrsina gde printer samo nize na gore.

Kasnije dva takva ista dela spojimo lekom i eto nepobedivog uskrsnjeg jajeta:hahahaha:
:)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mda, najbitnje sam zaboravil; pitanje svih pitanja a to je isplativost pa dakle idemo redom.

Ovdje, da odmah rješimo dilemu, nije rijeć o nekoj ogromnoj uštedi, više se radi o tome da možemo napravit modele koje Faller (ni itko drugi) ne radi i vjerojatno nikad neće.
E sad na matematiku, pa kaže;
1. pogon 10e (bus) do 20e kod gore spomenute najskuplje varijante
2. prednja osovina sa kotačima; 7e
3. skija (ne, ne, ovaj put ne za Merklin ;) , 3e
4. reed, prekidać i konektor za punjač; 2e (kod kineza, al dobri su)
5. baterija; 4e
6. model ????????????????????????????? kako se tko snađe ;)
_______________________________________________________
36-46e + model + štampa podvozja , dakle, možemo računat 55-65e, e sad jel to puno il malo, pogotovo za model koji vjerojatno ne možete nigdje kupit, to svatko mora odlučit za sebe, ja na to pitanje neću posebno odgovarat, se razme / skoro sam napisal.............................. :hmmm:
:)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mda, dobro da nisam krenul od nacrta za taj VV, to si ti već rješil (skoro) samo ću ti poslat toćne dimenzije i razmake da to popraviš a ja ću za to vrijeme :plaza:
Hahaha da popravim. Znas i sam da to mora iz pocetka sve. Da imam model pred sobom samo papir end šubler i to je reseno.
Po slikama ne mogu da se snadjem bas i to me brine.Ali resi ce mo ;)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Posle par konsultacija sa kolegom robogovi4,dosli smo do konacnih resenja na podvozjima koji su usli u serisku proizvodnju.

Mozda ce mo oped da čačkamo i hebavamo ale,ali za sada ovo izgleda da ce da radi.
Metoda da se odvojeno stampaju delovi je mnogo bolja od metode da se stampa sve izjedna.

Robert je preuzeo na sebe nacrte i siguran sam da je nasao pravo resenje. Vidi se da ima veze sa masinstvom :dada: Ove trapez spojke to dokazuju:palac_gore:

nosać osovine trapez.jpg

Na velikom busu je moje resenje,ali smo mogli i tu trapez.
ideala.JPG

sredina2.JPG
Sve jedno oba resenja su odlicna i dobro drze spojeve.

Na kraju sam sve to odprintao i Robert uskoro to stavlja na proizvodnu traku .Sledi ugradnja motora,osovina,baterija,prekidača,menjača,reed prekidaca i karoserija:ples2:

P1610115.JPG
 

robogovi4

Poznati forumaš
mda, sada još samo ostaje dilema koji ćemo prvo pustit da trči, pogotovo ako uzmemo u obzir da su sve firme koje smo do sada napravili, obavezno za kratko vrijeme poslije kihnule na rosu :crvenilo::crvenilo:
(to valjda rade namjerno da ih ne bi slučajno pitali za "sponzorstvo" pa onda radije propadnu )
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
mda, sada još samo ostaje dilema koji ćemo prvo pustit da trči, pogotovo ako uzmemo u obzir da su sve firme koje smo do sada napravili, obavezno za kratko vrijeme poslije kihnule na rosu :crvenilo::crvenilo:
(to valjda rade namjerno da ih ne bi slučajno pitali za "sponzorstvo" pa onda radije propadnu )
može pojašnjenje na nekom stvarnom primjeru?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Posle par konsultacija sa kolegom robogovi4,dosli smo do konacnih resenja na podvozjima koji su usli u serisku proizvodnju.

Mozda ce mo oped da čačkamo i hebavamo ale,ali za sada ovo izgleda da ce da radi.
Metoda da se odvojeno stampaju delovi je mnogo bolja od metode da se stampa sve izjedna.

Robert je preuzeo na sebe nacrte i siguran sam da je nasao pravo resenje. Vidi se da ima veze sa masinstvom :dada: Ove trapez spojke to dokazuju:palac_gore:

View attachment 90036

Na velikom busu je moje resenje,ali smo mogli i tu trapez.
View attachment 90037

View attachment 90038
Sve jedno oba resenja su odlicna i dobro drze spojeve.

Na kraju sam sve to odprintao i Robert uskoro to stavlja na proizvodnu traku .Sledi ugradnja motora,osovina,baterija,prekidača,menjača,reed prekidaca i karoserija:ples2:

View attachment 90039
:respect::cool1::aplauz:
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

eh da, pošto je i ovaj godišnji završil, pa je i paketić sa dijelovima koje je Aca odštampao konaćno došao doma (a i ja skupa s njime :() pa smo odmah danas se bacili na probiranje učinjenog pa also dakle;

- podvozja za buseve funkcioniraju savršeno; osovinice prednje i zadnje ugrađene za 10-ak minuta
(s time da svi razmaci i kutevi pašu na dlaku i to od prve i bez mjerkanja, razmišljanja, pripasivanja, ne mora ić na naknadno podešavanje "špura" ;) ) a to i jest bio cilj cjele ove igre i bitno olakšava izradu/preradu,

- podvozja za SUV (Touareg, ML, X5) pašu također, potrebno je jedino lagano obradit/pobrusit krajeve jer su na modelima uglovi zaobljeni a na ovim podvozjima su rađeni pod pravim kutem al to je najmanji problem,

- Sprinter također mila majka,

- e sad, da nebi baš sve bilo savršeno, zgleda da mi je kod MB Viano modela maca popapala mjeru pa je podvozje 2mm predugo (i to na međuosovinskom razmaku) dakle, moram na popravni kaj se toga tiće.

Pošto mi se danas nije dalo naslikavat (a i ova proba je bila samo provizorna), sutra slijede detalji sa foto prilogom :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh