RŽV wiggum

wiggum

Veteran foruma
Potaknut dvjema godišnjicama 01.05.2009. (tj. 04.05.2009.) i 27.04.2010. odlučio sam otvoriti ovu temu. Premda malo kasnim, ali ajmo reći da sam još uvijek na vrijeme otvorio temu da bude slavljeničkog duha.
Dakle, prošlo je 11 godina od kako i službeno imam željeznicu za hobi. Bilo je i prije odlazaka na kolodvor u Varaždinu i slikanja, ali ništa specijalno. Tek nakon dolaska u Zagreb i nekih 7,5 mjeseci kasnije, počeo sam se detaljnije baviti željeznicom. Baš za prvi maj 2009. g. sam bio u ZG i otišao na kolodvor da slikam ciljano sve. Tako sam onda sreo i Kvarner i Optimu. Kvarner sam u međuvremenu sastavio u 1:87, ali Optima je još uvijek tiha (i daleka) patnja.
Evo i par slika tog dana kao mali uvod:
Ovih dana je aktualna korona, a onda je bila svinjska gripa. Čak je i vlak vozio na toj relaciji:
001.jpg

Optima s Car Rail Logistics šarenim vagonima:
002.jpg

I Kvarner koji je taman došao na kolodvor i kojeg sam išao tada secirati kao prvu kompoziciju ikad :fotic:
003.jpg

A zašto je u tome bitan i 04.05.2009.? To je bila samo potvrda da mi je željeznica postala hobi i da odricanja nisu problem. @Vedi me zamolio da idem slikati EN241 u dolasku iz Venecije. Tada sam ustao oko 3.30h ujutro da stignem na kolodvor i poslikam ju. Bilo je to prvo buđenje/provedena noć uz željeznicu od 3.30 do 7h. I Venezia je jedna tiha patnja, koja nije sastavljena u 1:87 kao Kvarner, ali zato imam neke potrebne modele za nju za razliku od Optime. :dada:
Evo i dvije slike od tog dana:

Slatko iščekivanje
004.jpg

Skoro svi vagon, osim zadnjeg sivog ŽS Bcl 59-80 601-9
005.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
A sada o drugom datumu - 27.04.2010.
Premda sam 16.05.2009. posjetio Burzu željezničkih modela kod đamije, trebalo je proći skoro godinu dana nakon prave željeznice, da dođe red na male željeznice kako bi mi postale hobi. Neke iste modele vidim da se i dan danas prodaju kao i te 2009. g. :o:mamurluk:

Prošlo je već 10 godina od kako sam se učlanio na forum i kupio prvi model. Nemam orginalnu kutiju, ali mislim da se radi o Roco 46184 VTG cisterni.
006.jpg
izvor fotke- https://www.mobadaten.info/wiki/Datei:ROC_46184.jpg

Sjećam se tog sunčanog dana kada sam ju kupio i poslije ju gledao kao nešto presavršeno, divio se detaljima, nikada nešto slično nisam vidio uživo...
Danas nisam ni siguran gdje mi je točno taj model i uopće mi se ne uklapa u interese skupljanja, ali imam ju i dalje (barem se nadam :mamurluk: ). Moram ju sutra potražiti. :neznam:
To mi je bio doslovno prvi model, ali prvi model i jedini koji sam kupio prije nego sam znao što želim skupljati. Drugi, treći i četvrti model koje sam kupio mjesec dana kasnije, su već pravi obrisi okvira/cilja kolekcije koje i danas imam pri skupljanju modela. No, o tome kasnije.

Zašto se tema zove RŽV wiggum?
Kratica RŽV zapravo znači "Radionica željezničkih vozila". Na ime ove teme sam se odlučio prije nekoliko godina, a ideja je došla od Radionice željezničkih vozila Čakovec, koju sam često posjećivao i još uvijek posjećujem (najviše izvana, ali bila su i dva-tri posjeta unutra) da ulovim vagone koji su na popravku ili čekaju na njega.

Premda sam u početku i pokušavao prerađivati modele, ali odustao sam zbog neiskustva i neposvećenosti zadatku :harakiri:glup:

Prerada u Eas-HŽ vagon

Tagps - RCH/MÁV - prerada
...koji mi je tiha patnja još tamo od 2011. godine

MÁVC (ili RCH) Tagps... :ljubav
QUAbla ga ima u najavi već skoro godinu dana.

Ali nebi se bunio niti da neki stariji model ulovim bilo QUAbla ili BYG.


Danas se posvećujem najviše skupljanju modela uz evo sad u zadnje vrijeme i njihovom dorađivanju. Možda jednog dana budem imao i vlastite prerade, ali za sada planiram ići malim koracima naprijed.
Nije niti da RŽV Čakovec radi vagone od nule. Zadnje koje su radili su bile RoLe i prerada Gbs u Lgs. Rade oni i revizije i popravke na vagonima, pa tako da naziv teme i nije pogrešan.

Kako sam zamislio temu?
Ponekad samo neke slike modela iz kolekcije uz neku priču kako i zašto ga imam, ponekad slike dorade vagona/lokomotiva sa slikama prije i poslije i kako sam nešto odradio, možda ću nekad odrađivati neke cjeline (sastavljene teretne ili putničke kompozicije sa slikama vagona). Možda će biti malo više o teretnim vagonima jer su mi oni interesantniji, pa je i omjer u kolekciji 2:1 u njihovu korist.

Uglavno naglasak u kolekciji je - HŽ i sve što je vozilo i vozi na hrvatskim prugama od 2009./2010. godine, uz mala odstupanja. Ima tu malo i modela i kompozicija koje nisu s naših pruga (Austrija, Švicarska) ili HŽ iz ep. V, ali to su iznimke.
Npr. Italija, Njemačka, Francuska, JŽ, sve ranije od ep. V (ili čak točnije VI) me ne zanima. Austija i Slovenija su mi već interesantnije. Skupljam ono što sam vidio ili osobno ili na slikama da od te 2009./2010. godine, od kada mi je željeznica hobi, vozi po hrvatskim prugama. Jako mi je bitno imati foto dokaz za neki vagon da je vozio našim prugama i gotovo uvijek će mi uz sliku vagona koji pokazujem, doći i slika stvarnog vagona s hrvatskih pruga. Nažalost ta stroga pravila u skupljanju modela su i razlog zašto imam malo lokomotiva, nesrazmjerno u odnosu na vagone.


Imam mislim dvije dorade poslikane prije nekoliko godina, ali i neke svježe koje sam nedavno odradio ili upravo odrađujem. Materijala dakle imam i radim na njemu.
Također moram postaviti i sliku drugog modela kojeg sam kupio, prava delicija. :gladan :slinim:
 

wiggum

Veteran foruma
Prošlo je već 10 godina od kako sam se učlanio na forum i kupio prvi model. Nemam orginalnu kutiju, ali mislim da se radi o Roco 46184 VTG cisterni.

Danas nisam ni siguran gdje mi je točno taj model i uopće mi se ne uklapa u interese skupljanja, ali imam ju i dalje (barem se nadam :mamurluk: ). Moram ju sutra potražiti. :neznam:

Model sam danas potražio i mogu reći da je na sigurnom i tamnom mjestu. :hihihi:


To mi je bio doslovno prvi model, ali prvi model i jedini koji sam kupio prije nego sam znao što želim skupljati. Drugi, treći i četvrti model koje sam kupio mjesec dana kasnije, su već pravi obrisi okvira/cilja kolekcije koje i danas imam pri skupljanju modela. No, o tome kasnije.

Također moram postaviti i sliku drugog modela kojeg sam kupio, prava delicija. :gladan :slinim:

Evo drugi ikad kupljeni model, koji je kako sam napisao, već bio kupljen prema smjernicama kolekcije koje i danas imam.
No, ovaj vagon je iznimka od onog pravila da moram imati foto dokaz ili da sam ga osobno vidio da je vozio našim prugama. Također vagon je specifičan po tome što je revizijom iz 1995.g., te se i po tome ne uklapa baš u ona moja pravila kolekcije.

Ali, imam potvrdu od @Vedi da je vagon sigurno osobno vidio na kolodvoru Varaždin, a i meni je nekako u magli iz djetinjstva da sam ga vidio. :hmmm: To mi je bilo dovoljno da ga kupim, kao model koji će biti u kompoziciji HŽ i nekih AAE vagona na kolodvoru Varaždin iz 2000-ih.

Vagon je decentno postaran i bio je sondermodel za švedsko tržište 1999. g. Uz jedan Albert Modellov teretni, to je najskuplji teretni vagon što imam u kolekciji. :prd:

Riječ je o Roco 47132.1 Habins941 Nordwaggon-u.

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Na model su stavljene:
-2 čeone stepenice
-2 mala čeona rukohvata
-2 velika čeona rukohvata
-2+2 bočne ručke za otvaranje haubi
-2 male bočne kuke
-2 male i 2 velike bočne stepenice
-2+2+2 table s natpisima

zssk09.jpg

Na jednom modelu su dodatno obojane:
-2 bočne ručke u žuto
-na oba postolja su dodane bijele crtice na poklopcima ležajeva

Samo na jednom modelu jer sam prema slikama s neta vidio i vagone s tom ručkom u plavoj boji, ali i bez bijelih crtica na poklopcima ležajeva.
Dodatno za raznolikost na modelima, zaljepio sam 1 tablu na drugačije mjesto u odnosu na drugi vagon, kako je to i na pravim vagonima slučaj.

Postavljanje tabli na pravo mjesto je bio najvažniji zadatak pri sređivanju modela.
Prvo sam postavio tablu kako bi trebala biti postavljena, i onda označio s tehničkom gdje su granice u kojima mogu postaviti ljepilo.
zssk11.jpg

Pa slijedi dodavanje ljepila
zssk12.jpg

I onda mi se pokazalo jako bitno da to ljepilo razmažem malo. Ako nisam ljepilo razmazao, čim bi stavio ploču, ona bi se odmah zalijepila i ne bih imao 5-10 sekundi vremena da pozicioniram tablu kako treba biti.
zssk13.jpg

Nakon razmazivanja ljepila, stavljam tablu i pozicioniram ju, te lagano pitišćem čačkalicom.
zssk14.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Na jednom modelu su dodatno obojane:
-2 bočne ručke u žuto
-na oba postolja su dodane bijele crtice na poklopcima ležajeva

Samo na jednom modelu jer sam prema slikama s neta vidio i vagone s tom ručkom u plavoj boji, ali i bez bijelih crtica na poklopcima ležajeva.
Dodatno za raznolikost na modelima, zaljepio sam 1 tablu na drugačije mjesto u odnosu na drugi vagon, kako je to i na pravim vagonima slučaj.

Slike prije i poslije lakiranja ručke u žuto:
zssk15.jpg

Bijele oznake na poklopcima ležajeva na postoljima:
zssk16.jpg

I evo slika koje pokazuju prave vagone s pofarbanim/nepofarbanim poklopcima ležajeva, žutu ručku koju sam dodatno ofarbao, ali i različito pozicioniranje jedne table:
zssk17.jpg
Slika lijevo: Lothar Stöckmann, bahnbilder
Slika desno: Frank Paukstat, bahnsichtungen.net

zssk18.jpg
Slika lijevo: henryk.flog.pl
Slika desno: Wojciech Liberda, czgk.pl
 

wiggum

Veteran foruma
Nakon male pauze, evo predstavljam jednu cijelu kompoziciju.
To je PKP kompozicija prvenstveno Eaos/Eanos modela, uz dvije male modifikacije.
Dodao sam u kompoziciju i PKP Res pošto sam ga viđao u Varaždinu.
Da kompozicija nebi bila bez pogona, dodao sam PKP lokomotivu, tako da je cijela kompozicija zapravo prikazana negdje u Poljskoj na putu za Varaždin. :hihihi:

Te vagone sam najčešće viđao u blok kompozicijama:
pkp06.jpg
Varaždin, V/'12.

pkp07.jpg
Koprivnica, IV/'12.

Fotografiju Res-a sam već stavio u temu o ČD/ZSSK/PKP vagonima:
pkp04.jpg
Varaždin, IV/'16.

U kompoziciji se nalazi 7 različitih Eaos/Eanos vagona, ali bih rado ubacio još možda jedan ili dva.:in_love:

Sastav kompozicije je:
Roco 62435 - MRCE PKP Intercity 189 151
Roco 76044/1 - 31 51 5376 652-4 Eanos
Roco 76044/2 - 31 51 5377 204-3 Eanos
Roco 67193/1 - 31 51 5376 848-8 Eanos
Roco 67193/2 - 31 51 5376 204-3 Eanos
Roco 76128/1 - 31 51 5350 639-1 Eaos
Roco 76128/2 - 31 51 5358 882-9 Eaos
Roco 76128/3 - 31 51 5350 937-9 Eaos
Roco 76590 - 31 51 3947 124-9 Res
 

wiggum

Veteran foruma
Na setu 67193 sam si dao malo više truda.

-popikane čeone ručke x3
-popikane stepenice za manevriste
pkp12.jpg

-na setu 76128 su stepenice plave, tako da sam na ova dva vagona obojao stepenice iz crnih u bijele (obojao sam ih tehnikom vulgaris - edding 750 marker i čačkalica)
Naime, na pravim vagonima se mogu vidjeti stepenice u crnoj, žutoj i bijeloj boji.

pkp13.jpg

- morao sam dodati i kola ručne kočnice, ali na modelu nema utora za njih. Napravio sam držaće za "kotače" iz malog komadića kvadratne cijevi nekog kineskog "stirena"

Rezanje cijevi na mjeru, rezanje cijevi po dijagonali, bušenje, farbanje nosača u crno i ljepljenje na vagon
pkp14.jpg

pkp15.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Prije zadnja dva E vagona iz ove kompozicije, evo Res-a.
Roco 76590 - 31 51 3947 124-9 Res

pkp18.jpg


- dodane 4 bijele crtice po vijencu kotača kao na pravom vagonu
pkp20.jpg
foto: www.wgk.cal.pl

- pripasana je tablica za popratne listiće
Bilo je potrebno onu na modelu skratiti, da bi ostala samo površina za metalnu koja se lijepi na nju.
pkp19.jpg

Tako je i na orginalu
pkp19a 31_51_3947_584-4_Res wgk cal pl.jpg
foto: www.wgk.cal.pl

Sada je površina pločice na modelu manja od one metalne koja se lijepi i neće kvariti dojam.
pkp19b.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
- montirani su bočni pomični stupići
- zaljepio sam uzdužne stranice jer su bile prelabave
- zaljepljene su tablice s brojem vagona i PKP Cargo logom (PKP tablice su stavljene na različite lokacije kako je to slučaj i na pravim vagonima)
pkp21.jpg

- obojane stepenice za manevriste u bijelo
- montirana ručna kola

A evo vagona prije:
pkp22.jpg

I poslije:
spušteni bočni stupići
pkp23.jpg

potignuti bočni stupići
pkp24.jpg

pkp25.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Zadnja dva vagona su iz seta 76044. Zanimljivo je da su ti vagoni zapravo singl modeli s kataloškim brojevima 66498 (na kutijama od modela u setu baš i piše 66498), ali su objedinjeni u set i prodaju se pod novim kataloškim brojem.

Roco 76044/1 - 31 51 5376 652-4 Eanos
Roco 76044/2 - 31 51 5377 204-3 Eanos

Od stvari koje sam doradio na modelima, neke sam već pokazao i neću ih opet:
- popikane čeone ručke x3
- popikane stepenice za manevriste
- dodani držaći za ručna kola kočnica jer nisu postojala na modelu

Ali na ovim modelima nisu bile lakirane pločice s polugama za kočnice, pa sam ih lakirao tehnikom vulgaris (Edding 750):
pkp26.jpg

Farbanje u bijelu podlogu
pkp27.jpg

Farbanje poluga u odgovarajuću boju
pkp28.jpg

A evo slika prije i poslije
31 51 5376 652-4
pkp29.jpg

pkp30.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Nakon duže pauze, evo novih modela koje sam sređivao.
Nažalost, nisam još uvijek za njih odredio točnu kompoziciju u kojoj će voziti (makar imam par dodatnih modela za tu kompoziciju).
To bi bila neka "drvena" kompozicija, ali još nemam dosta modela za nju, kao ni državu u kojoj bi vozila da bi mogao točno definirati otvorena pitanja.
Rnoos je vozio u Hrvatskoj (modeli koje ću predstaviti), kao i ostali vagoni koje imam za tu kompoziciju, tako da je dvojba Hrvatska ili Austrija. Ako bi to bila Hrvatska, limitiran sam izborom dostupnih modela lokomotiva od kojih je OBB Hercules već rezerviran za jednu kompoziciju, tako da ostaje samo OBB Vectron. Ako bi kompozicija vozila u Austriji, izbor lokomotive je puno lakši.

Evo i sad žalim odluku da otkažem rezerviranu lokomotivu kod Mario Dorra (sonderdruck.at) iz Austrije, a radilo se o OBB 1063 032-7 "Laci" lokomotivi za Hrvatsku.


Modeli koje ću predstaviti su austrijski vagoni za prijevoz drva tipa Rnoos.
Rnoos1.jpg
Flickr
2018-10-22 31_81_3523_269-8 at Bahnhof_Irnfritz

Rnoos2.jpg
Rnoos-uz,31813523334-0; wurde am Bhf. Ried fotgrafiert JohannJ

Konkretno se radi o dva vagona iz Roco seta 76142 Rnoos-uz. Set se mogao kupiti po sniženoj cijeni i bez tereta. Bilo je tih setova opremljenih i drvom, ali je Roco zbog tehničkih poteškoća jednu seriju tih vagona ponudio samo solo bez tereta.

Evo kako vagon izgleda direktno iz kutije.

Rnoos3.jpg

Rnoos4.jpg

Dijelovi za popikati na vagon (polovica ostaje za rezervu):
Rnoos5.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh