Ratne lokomotive (maskirane, oklopljene itd)

Bero01

Veteran foruma
Da, slažem se za Lenz, izgleda malo drugačije?
Po broju 36 414, rekao bi da je to poslijeratna serija tih lokomotiva, moguće je da su bile različite.
:o
I ova hand-made Lima simbioza V20+V36 je vrlo zanimljiva. Izvor je e-bay
Primjetio sam prodavače na bayu koji samo natrackaju modele u ''maskirno'', zalijepe križeve i
nekakve natpise, pa onda prodaju škart kao ''militariju''. Na žalost, ovo je jedan od njih.
:(
Naime, PZ 29 što je ovaj naljepio natpis na tu lokicu, imao je samo 5 vagona, prešpuranih na široki ruski kolosijek,
a uništen je početkom 1942 godine... i bio je jedini oklopni vlak sa V36 lokicom; koja je bila karakteristična po
antenama na gornjoj strani karoserije, i dodatnim oklopnim pločama (polu-oklopljena).
Bez fotke, makar i c/b kojom se potkrepljuje takav uradak... na žalost nula bodova, a ne 199,00 Eu.
:mamurluk:
 

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Kad smo već kod Lime,moramo pomenuti model dizel lok. serije D311 (kasnije V188 i 288), konstruisane od strane Vermahta za vucu cuvenih mega-topova Dore i Gustava.Zaobisao bih igricast model iz 70-ih i 80-ih i fokusirao se samo na modelu sa dva motora i pogonom na 4 osovine.Verzija je poznatija kao Walli i ofarbana je u zimskoj maskirnoj semi.Misljenje je po forumima da model nije bas« pogodjen ». v188d.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Puno podataka i slika o toj lokomotivi možete naći na http://www.e94114.de/V188.htm
V188_lima_c.jpg
Walli.jpg

I u stvarnosti je bila smiješno obojana :hihihi::fp:
 

Bero01

Veteran foruma
Slažem se da je to jedna zanimljiva lokomotiva, znam da ih je radio Gunther, i Merklin;
i šteta je što se ne proizvodi neki malo ozbiljniji veliko-serijski model osim ovog Liminog
V188_2.jpg
(bar ne u originalnoj militariziranoj varijanti).
:(
I ja sam ih viđao po bayu u zadnje vrijeme, ali taj Limin set je totalno igračkast, i zapravo netočan, bar po sastavu vagona koje su priključili. Pa da se osvrnem na taj set i onaj ključni detalj koji nedostaje. Topovima tog tipa OKRETNICA je u stvari bila paljbeni položaj:
turntable_01.jpg
Kao što se vidi iz priloženog, model se proizvodi, samo na žalost, u krivom mjerilu (odnosno za Hasegawin model).
turntable_02.jpg
Poljaci, kao i Česi, rade dosta tih malo-serijskih modela od resina, pa se nadam da bi se ova stvarčica mogla pojaviti
i u korektnom željezničkom mjerilu (1/87) čime bi i nabavka tog modela dobila smisao i opravdanje.
turntable_05.jpg
Naime šta, topovi tog tipa (K5) i slični, nisu se unaokolo vozikali pa dolazili negdje otvarat paljbu, kao što većina ljudi misli
ili prikazuje na kvazi dioramama, nego su korišteni kao fiksne vatrene točke na koje se oslanjala obrana neke zone, i stoga
su bili jedan od prioritetnih ciljeva za gađanje savezničke avijacije. Fama oko topa u tunelu kod Anzzija nastala je zato jer
se švabama potrefilo da su našli zgodno smješteni tunel, u kojem su mogli sakrivati to oruđe, ali i to je trajalo dok ih zaista
slučajno nije otkrio jedan saveznički pilot (mislim da je bio brazilac, ali nisam 100% siguran). Naime, posada koja se
odmarala kod ulaza tunela, panično je reagirala na prelet aviona, pilotu je to bilo sumnjivo, pa je dojavio zapovjedništvu...
a nakon toga, napipali su ih vrlo brzo.
page47-01.jpg
Za smještaj tih topova u zoni djelovanja korišteni su posebni bunkeri, gdje su bili relativno sigurni od zračnih napada,
a mogli su ih brzo izvući, i postaviti na paljbeni položaj. Okretnice nisu bile zaštićene....
 
Last edited:

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Set i meni kao laiku za militariju izgleda smešno.Siguran sam da su E i G vagon posleratne konstrukcije. Po meni,samo lokomotiva je vredna pažnje i to zadnja verzija sa 2 motora.Ja imam br 288 ali sa jednim motorom.Sem nedostatka snage,jedina zamerka je možda nepostojanje unutrašnjosti kabina.Gunter je skupa samogradnja,jedino bi Trix bio nama prihvatljiva varijanta.Ako pamtim dobro,Roco je napravio odličan model ove lakše u N razmeri.
 

Bero01

Veteran foruma
@dejan
e da, to je to, Atlantski Bedem, bar na početku filma. Lijepo se vidi paljbeni položaj sa okretnicom, utvrde i pravi military
feldbahn za prijevoz municije, kao i kombinacija V36+K5 kako izlazi iz onog bunkera, fotka koju sam postavio ranije.
Kasnije snimke me asociraju na Ruhrsku oblast (čeličane i hangari?), obranu Rajha i kraj rata?
Iako su se topovi tog tipa ponekad koristili i zakrivljenim kolosijecima kao paljbenim položajima, okretnice su bile bolje,
jer su pružale mogućnost rotacije za 360, i kao mali točkasti ciljevi, mogle su se lakše maskirati, samim time teže uočiti,
i pogoditi, čime su bile puno teži ciljevi za savezničko zrakoplovstvo, osobito ako su bile branjene (a jesu, Flaktrap i te priče).
K5E_Squadron_Signal.jpg
(imao sam knjigu K5 od Squadron Signal-a, prodao sam je jer sam odustao od nabavke modela, do daljnjeg )
Inače, ovakve feldbahne imale su i neke austro ugarske utvrde na našoj obali; i to za prijevoz municije, opreme i torpeda !!!
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Kad već pričamo o ratnim lokomotivama, i vojnim feldbahnima,
prilično sam siguran da je ovo najmanja ratna lokomotiva na tržištu:
Busch 12005 618x231.gif
Samo nekako sumnjam da je to imalo veze sa britima, bombe mi više izgledaju kao Luftwaffe tip,
a i lokomotiva je... njemačka?

Luftwaffe_feldbahn.jpg
Iako je ovo jako zgodno, i ja obožavam ovakve željeznice, modele i tematiku, cijena je na žalost, paprena,
i u potpunosti neprimjerena za dobiveno (mojih 5 lipa). Na žalost.
Busch 12209 353x190.gif
Zanimljiva fotka pravog aerodromskog feldbahna, ljeto 1944(?):
53844ac.jpg
:o
 

dejan

Član foruma
Supporter (2016)
Slucaj je hteo da sam dan pre nego sto si pisao o tom polozaju trazio reference za makete koje se spremam da radim u 1/35 i tako mi je ostao otvoren "prozor" sa ovim filmom na youtube. Nabavio sam sve Trumpeterove makete u 1/35 sto se tice leopolda i mersera. Ostalo je da nabavim neku lokomotivu (za pocetak cr360) i onda da nadjem vremena da pocnem sastavljanje maketa koje imaju od 1100 do 1450 delova svaka.
 

Bero01

Veteran foruma
@dejan - svaka čast, to je pravi poduhvat,
nadam se da ćeš objaviti fotke na forumu kad budeš gotov, volio bi to vidjeti!
:respect:
Ja ću ostati na 1/87, i planiram složiti jedan BP42 kao vozni model,
ali ne počinjem radove dok ne kompletiram cijeli vlak, što baš i neće ići brzo
zbog ne-raspoloživih financija u ovom trenutku. Ipak, bilo je nekih pomaka,
pa ću objavit ću fotku i opis modela kad stigne.
:dada:
Liska038 On the armored train.jpg
 

Bero01

Veteran foruma
Češka firma: http://www.hauler.cz/
proizvodi neke vrlo zanimljive malo-serijske modele šinskih vozila korištenih u WWII,
izrađene u resin/photo-etch tehnici. Obzirom na to da ih nitko drugi ne proizvodi,
vrlo su zanimljiva za popunjavanje rupa u vojnoj Wehrmacht željezničkoj tematici.
oklopna drezina Steyer:
HLR87081.jpg

http://www.hauler.cz/e-shop/1-87-(h0)-construction-kits-4/steyer-107
oklopna dresina T-18 Tatra
HLR87026.jpg
http://www.hauler.cz/e-shop/1-87-(h0)-construction-kits-4/tatra-t-18-97
te šinski kamion Tatra T111
Tatra_schienen.jpg
http://www.hauler.cz/e-shop/1-87-(h0)-construction-kits-4/tatra-t111railway-120
:ljubav
Na žalost, nisam siguran da ih je moguće napraviti kao vozne modele; iako,
sve se može kad se hoće, pitanje je samo koliko će vremena i novaca koštati.
Ako ništa drugo, bilo bi zgodno imati ih za popunu kolosijeka, ili kao teret na drugom vagonu.
;)
 

Bero01

Veteran foruma
Radarski vlakovi

Sredinom rata, kada se kolo sreće okrenulo, njemačka je vojska prešla u defanzivu. Nadmoć u zračnom prostoru
postala je upitna, a kako bi ipak zadržali mogućnost upravljanja i nadzora, zbog uništenja fiksnih zapovjednih i radarskih
položaja, oformljeni su pokretni, takozvani radarski vlakovi, koji su mijenjali položaje po potrebi. To su de facto bile pokretne radarske postaje sa opremom postavljenom na različite željezničke vagone. Tadašnji radari bili su daleko
skromnijih mogućnosti nego ovi današnji, ali od početka zamišljeni kao prijenosni, za potrebe pokretljive njemačke vojske,
pa je uz opći nedostatak goriva željeznica bila idealno prijevozno sredstvo, kako bi se bar donekle zadržala ta pokretljivost.
W-R zug farver.jpg
http://users.telenet.be/Atlantikwall-15tharmy/Funkmessluftwaffetekst.htm
:zarulja
Na gornjoj ilustraciji, iako je samo simbolička, lijepo se vidi sastav jednog takvog vlaka, sa dva zaštitna flakwagena,
dvije Freye (promatrački radari), dva Wurzburg-Riese radara (daljinac/visinac), plus ostali prateći vagoni. Naravno
da je sve to bilo maskirno obojano, kako bi se što teže uočilo, i bolje prikrilo od neprestanih izvidničkih letova savezničke
avijacije, koja je razarala njemačku željezničku mrežu, i ostalu infrastrukturu kao pripremu za skori kopneni napad.
:eek:
Na žalost, informacije o ovoj tematici teško su dostupne, jer do sada recimo nisam naišao na fotografiju Freye
na vagonu, kako gornja ilustracija sugerira, osim ove jedne, ali sa radarom tipa Wurzburg u prvom planu,
pronađeno na: http://www.gyges.dk/Ln zbV 16.htm
JUNO CZ (Large).jpg
A picture from Vlastimil Květenský et al.: "Květen 1945 ve Východočeském kraji", Kruh, Hradec Králové 1975
Na donjoj fotki se lijepo vidi maskirna shema na vagonima, kao i na samom radaru:
W-R_CZ_W_rzburg_Riese_FuMG_65_E_z_Ostrom__e.jpg
Wurzburg Riese radar of the train, 1945 in Ostroměř.
Da ne bi otišao OT, i da se vratim na modele, dalo bi se to napraviti u našem mjerilu, jel'da?
:dada:
Kao dobru osnovicu za jedan takav projekt njemačkog radarskog vlaka, češki Hauler proizvodi
FREYA LZ:
HLR87052.jpg
http://www.hauler.cz/e-shop/1-87-(h0)-construction-kits-4/freya-lz-104
(kompletni sastav antene je plahta photo etch dijelova...)
:ljubav
Za sada je ključni problem u ovoj priči nedostatak modela radara Wurzburg u mjerilu 1/87, iako se radi u mjerilima
1/72 i 1/32; čime bi bili dostupni svi potrebni elementi za izgradnju jednog ovakvog vlaka!
Tko zna, možda se uz malo sreće pojavi i taj model u H0, pa ovo postane ostvarivi projekt?
:pivo:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Na žalost, nisam siguran da ih je moguće napraviti kao vozne modele; iako,
sve se može kad se hoće, pitanje je samo koliko će vremena i novaca koštati.
Ako ništa drugo, bilo bi zgodno imati ih za popunu kolosijeka, ili kao teret na drugom vagonu.
;)
Evo dok cekam majstore da se vrate s materijalom.....
moguće je naravno bez ikakvog problema :) samo što nije jeftino.
Takva motorizacija košta oko 120-180 EUR s dekoderom
trebas npr nosač motora s zupcanikom Faller 0,3x30 i osovinom + dekoder
upload_2017-5-10_12-55-43.png

i motor + kotače s gumicama od N lokomotive
upload_2017-5-10_12-58-38.png
Ili gotov pogon od SB-a za N ili Z :) ali to je vec skuplja fora :)
Samo je potreban novac..... a i od novca se svašta može napraviti :cool_2:
upload_2017-5-10_11-41-52.png
 

Bero01

Veteran foruma
Za promjenu, jedna ruska oklopna lokomotiva, Typ O:
o-series.gif
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_locomotive_class_O
Zašto je ona zanimljiva i zašto je postavljam ovdje?
10959645_634088483362225_8216100836138718406_n.jpg
Pa zato što ruski(?) proizvođač REModels radi baš taj model, u nekoliko verzija bojanja!
Ali to nije sve, dotični proizvođač radi i vagone za kompletni ruski oklopni vlak:
:yes
armoured_train_kozma_minin-pic2.jpg
:ljubav
Malo više o toj tematici: http://wio.ru/rr/ww2sov.htm
RM-Feb-reviews-Armoured-trains.jpg
I ponešto o upotrebi http://soviethammer.blogspot.hr/p/russian-armoured-trains.html
Soviet_armoured_train.jpg
Naravno, bilo je i zarobljenih primjeraka, i Wehrmacht je koristio određeni broj takvih zarobljenih lokomotiva
i vagona za svoje potrebe, kako u pomoćnim oklopnim vlakovima, tako i u linijskim zaštitnim vlakovima.
https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=79&t=216807&start=30
Uglavnom, da ne odem OT, model je na putu. Prezentacija će biti na topicu o mojim military željeznicama kad se
vratim sa ljetovanja. Poštar neka zvoni više puta. Mačka je doma, i nije sama. A sada, odoh na Velebit.
:fotic:
PS - I'll be back!
:papa:
 

Bero01

Veteran foruma
Kao nastavak, slijede nacrti za ruski oklopni vlak ''Kozma Minin'':
Minin_1.jpg
Oklopna lokomotiva Typ-O
Minin_2.jpg
Oklopni vagon za direktnu artiljerijsku podršku PL-42
Minin_3.jpg
Vagon za PZO zaštitu, i vatrenu podršku, opremljen sa dva AA topa 1x37 mm (iako mi izgleda kao Bofors 40 mm?)
i raketnim lanserom ''Kaćuša''.
Minin_4.jpg
i kontrolni vagon, za zaštitu od mina, često ih je bilo više komada.
d7be245c8ccc01512861fa2eda77cdd9.jpg
Oklopni vlak u akciji - omiljeni cilj za Luftwafe Ju-87. Velika većina poljskih, i kasnije ruskih oklopnih vlakova nastradala
je na taj način, za razliku od njemačkih oponenata, koji su uglavnom bivali napušteni, i uništavani od strane vlastitih
posada, kada bi im rusi presjekli odstupnicu. Samo je nekoliko njemačkih oklopnih vlakova nastradalo u akciji,
i generalno gledano, posade su to doživljavale kao dobitak na lutriji i šansu da prežive rat.
:mamurluk:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh