Restoran/bife vagoni u sastavima ex YU

nik

Veteran foruma
wiggum kaže:
npr. 85-10 005-1 ARl
2 kupea (čiji se zid između da otvoriti)
separe
"kupe" za osoblje s ormarima

Vjerojatno 2 kupea i 1 konferencijska sala (salon); to su bili poslovni vlakovi sa odgovarajućim profilom putnika i njihovim potrebama...

BTW jesi detaljno poslikao interijer svih tih ARl vagona?
 

Vedi

Član foruma
Sky kaže:
Vedi kaže:
ŽG Ljubljana je recimo imala ARl sa 4 odjeljka (plavi InterCity koji je vozio na Savi express), dok su Zagrebački bili svi sa 3 odjeljka.
Vedi, zašto onda neki Buffet-i iz Branimirove imaju žutu crtu preko 4 prozora? :??:

Koji? Imaš fotku? Ja sam videl jedino preko 3 prozora. I na svima piše broj sjedala 12 ili 18.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Evo jedne stare, koju vjerujem imaš:
(photo: M-1142, 'željeznice.net')
 

Attachments

  • 290r5ef[1].jpg
    290r5ef[1].jpg
    41.6 KB · Pregleda: 116

wiggum

Veteran foruma
Vedi kaže:
Sky kaže:
Vedi, zašto onda neki Buffet-i iz Branimirove imaju žutu crtu preko 4 prozora? :??:

Koji? Imaš fotku? Ja sam videl jedino preko 3 prozora. I na svima piše broj sjedala 12 ili 18.
wiggum kaže:
npr. 85-10 005-1 ARl
2 kupea (čiji se zid između da otvoriti)
separe
"kupe" za osoblje s ormarima

Plus Sky-jev primjer 85-00 003-8

ARl 50 78 85-00 001-2
za slike unutrašnjosti nisam siguran ako imam (imam nekakve, ali nisam siguran ako su od njega ili 004-4). Ako je sila, to poslije napišem ako imam. Ali evo vam jedan zanimljiv detalj s trupa:


ARl 50 78 85-00 003-8
imam slike izvana, ali ne i iznutra. Ima 18 sjedala pa pretpostavljam da ima 3 komplet opremljena kupea (normalna ko u putničkim vagonima) s naravno 6 sjedala.

ARl 50 78 85-00 004-6
3 normalna kupea
"kupe" za osoblje

slika normalnog kupea


ARl 50 78 85-10 004-4
2 normalna kupea sa 6 sjedala (1 i 2 na slici)
separe (3)
"kupe" za osoblje -> s ormarima i ostalo. (4)



ARl 50 78 85-10 005-1
2 kupea (čiji se zid između da otvoriti)
separe
"kupe" za osoblje

1. kupe







otvorena vrata i pogled u 2. kupe


2. kupe s pogledom u prvi




separe


ARl 50 78 85-10 006-9
2 normalna kupea
separe
"kupe" za osoblje

ako vas kaj dalje zanima, pitajte.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
wiggum, ja nemam riječi :!:

Ti si zakon! :naklon:
 

nik

Veteran foruma
Bio sam uvjeren da wiggum ima to poslikano... :)

Koliko znam 85-10 su originalni nepregrađeni (električno i parno grijanje) ARl vagoni za poslovne vlakove pa zato imaju i originalni interijer. Za razliku od njih 85-00 su isti tip ali modernizirani (pretpostavljam krajem 80-ih) pa imaju samo električno grijanje (toplozračno) a onda su im, valjda, preuredili i interijer. Izvana je razlika što 85-00 sa strane imaju rešetku za usis zraka a ispod nemaju vod za paru (koji još uvijek postoji na 85-10).

:D
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
ARl vagoni za poslovne vlakove pa zato imaju i originalni interijer.
...osim novog tapecirunga sjedala, zavjesa i ostalih sitnica.. :D


Zahvaljujući wiggumu, iz priloženih podataka i slika možemo zaključiti da su HŽ ARl Buffet-i također imali koncept od 4 odjeljka, ali različitih namjena:

Verzija Buffet-a sa:
-2 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 'separe' odjeljak
-1 odjeljak za osoblje,
ili
-3 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 odjeljak za osoblje


Wiggum, imaš li možda slike buffet prostora tih vagona (šank, ostava i sl..) ? :molitva
 

Vedi

Član foruma
Sky kaže:
Zahvaljujući wiggumu, iz priloženih podataka i slika možemo zaključiti da su HŽ ARl Buffet-i također imali koncept od 4 odjeljka, ali različitih namjena:

Verzija Buffet-a sa:
-2 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 'separe' odjeljak
-1 odjeljak za osoblje,
ili
-3 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 odjeljak za osoblje

Zakaj je onda i taj odjeljak za osoblje bil “ispod žute crte“???

Jer je bil odjeljak za osoblje 1. razreda? :)
 

wiggum

Veteran foruma
Sky kaže:
Verzija Buffet-a sa:
-2 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 'separe' odjeljak
-1 odjeljak za osoblje,
ili
-3 putnička odjeljka sa po 6 sjedala
-1 odjeljak za osoblje
Wiggum, imaš li možda slike buffet prostora tih vagona (šank, ostava i sl..) ? :molitva

Da, ali i u orginal interijerima vagona 85-10 ima razlika, tj. vagon 85-10 005-1 ima pomičnu stijenu između kupea, a 004-4 i 006-9 imaju 2 normalna kupea.

A modernizacijom se umjesto separea napravio dodatan kupe, i samim time se proširio odjeljak za osoblje jer je kupe dosta manji od separea.

Zašto na boku vagona 85-00 001-2 piše restoran? Samo "gredeljevci" tj. greška ili ima nešto u tome?

Koja je to radiona broj 289 gdje su se radili VP (npr. '89.g.) i SP (npr. '04.g.) na ARl vagonima?

detalji iz 85-10 005-1









85-10 004-4






 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
wiggum kaže:
Da, ali i u orginal interijerima vagona 85-10 ima razlika, tj. vagon 85-10 005-1 ima pomičnu stijenu između kupea, a 004-4 i 006-9 imaju 2 normalna kupea.
Točno! Generalno gledajući, shema im je isto '2+1+1', uz mogućnost spajanja prva dva odjeljka u jedan.

wiggum, još jednom ti se moram zahvaliti na ovim fotkama ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Vedi kaže:
Zakaj je onda i taj odjeljak za osoblje bil “ispod žute crte“???

Jer je bil odjeljak za osoblje 1. razreda? :)
Isto označavanje možemo vidjeti i kod Ac kušeta, gdje se žuta crta proteže duž čitavog vagona, uključujući i odjeljak za osoblje!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Wiggume, ove fotke su čisto rasvetlenje :D Uistinu puno hvala na tim fotkama ali pitam se, kako si uspio fotografirati unutrašnjost :) ?

Inaće na prošloj strani si pokazao još jednu zanimljivu fotku. Kako smo rekli da Goša nije nikada proizvedla restorane nego samo bife vagone onda je ARl 50 78 85-00 001-2 bio proizveden kao bife, zatim nekada pretvoren u restoran i na kraju vraćen u bife. Zanimljivo!
Inaće ako su bife pretvorili u restoran, kakve izmene su u stvari uradili? Skoro bih rekao da praktično ništa?
I na kraju - već nekoliko vremena se pitam koja je razlika između bifeja Arl i Brl? Samo ona crta iznad prozora i možda jedan kupe manje? Jel postoji koja razlika u udobju vožnje? Sumnjam.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi kaže:
I na kraju - već nekoliko vremena se pitam koja je razlika između bifeja Arl i Brl? Samo ona crta iznad prozora i možda jedan kupe manje? Jel postoji koja razlika u udobju vožnje? Sumnjam.
Gorchi, osnovna razlika sigurno leži u veličini odjeljaka, pošto BR vagoni imaju 10 prozora, a AR 9.
Isto tako, ove verzije sa separeima i spojivim odjeljcima vjerujem da su se radile samo kod AR vagona.
 

wiggum

Veteran foruma
Gorchi kaže:
ali pitam se, kako si uspio fotografirati unutrašnjost :) ?

neki su otvoreni bili, neke sam otvoril firkantom, a u neke nisam mogel uci jer su bili s lokotom zatvoreni pa sam njih riješil ovak: :D :D

 

damir661

Veteran foruma
Sky kaže:
Gorchi kaže:
I na kraju - već nekoliko vremena se pitam koja je razlika između bifeja Arl i Brl? Samo ona crta iznad prozora i možda jedan kupe manje? Jel postoji koja razlika u udobju vožnje? Sumnjam.
Gorchi, osnovna razlika sigurno leži u veličini odjeljaka, pošto BR vagoni imaju 10 prozora, a AR 9.
Isto tako, ove verzije sa separeima i spojivim odjeljcima vjerujem da su se radile samo kod AR vagona.

Mislim da se kod ARll vagona iz sastava Bosne express nisu vidjali takvi odeljci sa separeima.
Na ZFBH vozi jedan ARl iz sastava nekadasnjeg "BE", i cini mi se da nema takve odeljke.

Cinjenica je da su i ti AR iz "BE" isto modifikovani vagoni iz obicnih vagona, sumnjam da je ta stvar oko separea, originalno isporucena od Gose.
Inace ZTP Sa je imao i BR vagone 85-10, nekoliko jehivoih krseva se moze videti u Doboju i Rajlovcu, a zanimljivo je da su imali siroku belu straftu kao i vagoni ZTP ZG.

I ostaje jos da proverim kakvi su bili BRl ZTP BG, oni barem standardni od ranije, sad se mogu videti neki novi sa prolaskom kroz sredinu, a ima i Z2 verzija
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Mislim da se kod ARll vagona iz sastava Bosne express nisu vidjali takvi odeljci sa separeima.
Na ZFBH vozi jedan ARl iz sastava nekadasnjeg "BE", i cini mi se da nema takve odeljke.

Cinjenica je da su i ti AR iz "BE" isto modifikovani vagoni iz obicnih vagona, sumnjam da je ta stvar oko separea, originalno isporucena od Gose.
Inace ZTP Sa je imao i BR vagone 85-10, nekoliko jehivoih krseva se moze videti u Doboju i Rajlovcu, a zanimljivo je da su imali siroku belu straftu kao i vagoni ZTP ZG.

I ostaje jos da proverim kakvi su bili BRl ZTP BG, oni barem standardni od ranije, sad se mogu videti neki novi sa prolaskom kroz sredinu, a ima i Z2 verzija

Sarajevski A i AR iz "novog" BE (od 1982, uoči ZOI) su dijelom novograđeni (sivo-srebrni sa crvenom i plavom crtom) a dijelom modificirani (krem-crveni, "stepenasti") u Gredelju, od 1982. To je manje-više poznato ali se zaboravlja da ti "modificirani" BE vagoni nisu rađeni na bazi "običnih" vagona već na bazi srebrnih/bijelih A i AR vagona "starog" BE (koji je vozio od kraja 60-ih Zg-Sa kao i "Sarajevo Express" Bg-Sa istih godina). Ti "stari" sarajevski A i AR vagoni su isti onakvi kakvi su bili i zagrebački ("Kvarner Express" Zg-Ri i "Zagreb Express" Zg-Bg) a njima su i počeli prometovati JŽ poslovni vlakovi.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
E wiggume, stvarno si se dobro snašel, bravo! :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore:
Nadam se da tokom takvih fotografskih ekspedicija nisi imal nekih velikih problema :molitva
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Slika starog zelenog JŽ Buffet-a 2. razreda (BR sa 5 odjeljaka):
(photo: chris 'railserbia.net')
 

Attachments

  • Buffet.jpg
    Buffet.jpg
    97.2 KB · Pregleda: 97

damir661

Veteran foruma
Evo jedna moja slika iz Novog Sada. Nažalost ne znam sta je danas sa ovim vagonom
BR 50 72 85-27 ili 26 xxx-x
IMG_0687.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh