Roco SŽ/JŽ 03 (SB 109)

nik

Veteran foruma
Roco je za 2012. najavio novi model A-U parne lokomotive. Riječ je o Südbahn (i SHS) 109 odnosno J(D)Ž 03.

http://www.tecnomodel-treni.it/dettagli ... lica-ep.II

http://de.wikipedia.org/wiki/SB_109

109.jpg

http://www.vef.at

jz-03.jpg

http://www.vlakovi.com
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicna informacija nik.
Dobro je da se u zadnje vreme "desavaju" noviteti koji i nas zasezu. :palac_gore:
 

Balkano

Član foruma
E kad bi Roco barem izdao jednu SHS/JDZ/JZ ili cak SZ verziju! Najvjerovatnije ali nece kao sto ni Brawa u slucaju KKStB 178: iz svih ostalih drzava di je ta lokomotiva prometovala su izdali verziju, samo ne iz podrucja bivse Juge! :S:
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
E kad bi Roco barem izdao jednu SHS/JDZ/JZ ili cak SZ verziju! Najvjerovatnije ali nece kao sto ni Brawa u slucaju KKStB 178: iz svih ostalih drzava di je ta lokomotiva prometovala su izdali verziju, samo ne iz podrucja bivse Juge! :S:

Pa kkStB 178 je baš kao takva vozila na području Slovenije a ulazila je i u Hrvatsku (Bubnjarci) tako da su i to 'domaće' oznake samo iz starije epohe. Isto vrijedi i za SB koji je do početka 20-ih vozio na svojoj mreži paralelno sa željeznicom SHS u ostatku države tako da je i SB bila 'domaća' željeznica.

Roco je za 2013. najavio nekakav model parne lokomotive sa područja exYU.

http://freelancereporter.si/index.php/c ... -italijani

Roco
Po lanskoletni suši je avstrijski Roco držal obljubo in v katalog za letos ponovno uvrstil model SŽ lokomotive serije 541. Tokrat bo to številka 541-107. Gospod Lubosch Wimmer, predstavnik podjetja Roco, nam je v intervjuju najprej zaupal, da se je naša 541-008 zelo dobro prodajala in da je to največji vzrok za ponovno naklado. Dodal je tudi, da novo 541 lahko pričakujemo že marca ali aprila. Nas pa je seveda zanimalo, ali za naše področje pripravljajo še kaj. Prvi odgovor je bil da pripravljajo nekaj za naše (exJŽ/SŽ) področje, ampak da so to trenutno še poslovne skrivnosti. Seveda se z odgovorom nismo zadovoljili in smo malo povrtali še naprej. Najprej smo iztržili odgovor, da gre za lokomotive in sicer tako za elektro, kot za parne lokomotive in da so njihovi nameni okoli tega precej resni. Prve od teh novosti pa naj bi bile predstavljene naslednje leto v Nürnbergu. "Je mogoče avstrijska parna lokomotiva vrste 109 ena izmed omenjenih skrivnosti za naše področje?" se je glasilo naše naslednje vprašanje, preden je kljub ugovorom, češ, da ni fotomodel, gospod Wimmer posebej za Freelancereporter in modelni.vlaki.com poziral s prototipom modela omenjene lokomotive. Odgovor je bil diplomatski: "Potem, ko vidite, da je za to leto najavljena tudi v italijanskih barvah, si lahko predstavljate, da bo gotovo narejena tudi v barvah drugih železniških družb...".


20120204_048_Spielwarenmesse.jpg
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
Roco je za 2013. najavio nekakav model parne lokomotive sa područja exYU.

Najprej smo iztržili odgovor, da gre za lokomotive in sicer tako za elektro, kot za parne lokomotive in da so njihovi nameni okoli tega precej resni.

Odlicno! Bas su me obradovale te vijesti sada! Sta mislis, dali ce se kod tog za 2013 godinu najavljenog modela jedne jugoslavenske parnjace radit o nekoj seriji koja je sa austrijanskih terena dospjela u nase teritorije (=austrijanska parnjaca u SHS/JDZ/JZ verziji), ili ce se raditi o jednoj parnjaci koja je bas samo pa nasim prugama vozila? Jeli imas mozda ideju koja serija bi mogla imat najvece sanse da ju proizvode?
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
Roco je za 2013. najavio nekakav model parne lokomotive sa područja exYU.

Najprej smo iztržili odgovor, da gre za lokomotive in sicer tako za elektro, kot za parne lokomotive in da so njihovi nameni okoli tega precej resni.

Odlicno! Bas su me obradovale te vijesti sada! Sta mislis, dali ce se kod tog za 2013 godinu najavljenog modela jedne jugoslavenske parnjace radit o nekoj seriji koja je sa austrijanskih terena dospjela u nase teritorije (=austrijanska parnjaca u SHS/JDZ/JZ verziji), ili ce se raditi o jednoj parnjaci koja je bas samo pa nasim prugama vozila? Jeli imas mozda ideju koja serija bi mogla imat najvece sanse da ju proizvode?

Roco da radi YU-tip parnjače? Zaboravi to! Biti će vjerojatno neka koju već rade ili ju planiraju pa će napraviti ovdašnju verziju; mogu raditi JŽ 03, 33, 36 i 53 ili neku SŽ muzejsku; 03 ili 33 a moguće da će kasnije napraviti i nešto na bazi KMB alata (JŽ 18, 24, 25 i 106 ili SŽ 25).
Da RocoFleischmann ima malo mašte mogao bi složiti 'slovenski' JŽ-set iz kasne epohe III ili rane IV sa lokomotivom 53 koju rade i 2-os. putničkim vagonima koje također već imaju u programu (2 tipa Donnerbuchsena, 1 N28 i neki službeni) ali takvu inventivnost od njih nije za očekivati.
 

Balkano

Član foruma
Interesantno mi je, da Roco planira izdat talijansku FS verziju Südbahnove 109ice jos prije austrijanske muzealne verzije! Koliko sam cuo, talijanska FS verzija trebala bi vec ovo ljeto izac na trziste, dok austrijska verzije tek u jesen. Sad me bas zanima, dali bi za 2013 izdali i SHS/JDZ/JZ verziju!
Sta se tice austrijske verzije 109ice, taj model se slobodno moze koristit "po nasim terenima", jer su te lokomotive, koje su se nalazile na podrucju Juge, ostale u istom izgledu sve do kraja Südbahna 1923 godine. To znaci, ako neko na svojoj maketi ima tematiku sa slovenskog ili hrvatskog podrucja prije 1923 godine, onda moze slobodno upotrijebit austrijsku verzije 109ice bez ikakve promjene i netreba nikakve drugacije oznake itd..
Za JDZ i JZ verziju znam, da su za razliku od gotovo posve crnih SB/KKStB verzija imale medu naravno drugacijim oznakama i neke djelove nafarbane u crveno i neke ukrasne crte u bjeloj boji.
A sta se tice SHS verzije, bas nista neznam. Zanimalo bi me, dali su 109ice SHSa u razdoblju od 1923e do 1929e ostale u posve istoj boji kao za vrijeme Südbahnovog vlasnistva, ili su vec za vrijeme SHSa odmah nakon 1923 godine poceli prefarbanjem.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Interesantno mi je, da Roco planira izdat talijansku FS verziju Südbahnove 109ice jos prije austrijanske muzealne verzije! Koliko sam cuo, talijanska FS verzija trebala bi vec ovo ljeto izac na trziste, dok austrijska verzije tek u jesen. Sad me bas zanima, dali bi za 2013 izdali i SHS/JDZ/JZ verziju!
Sta se tice austrijske verzije 109ice, taj model se slobodno moze koristit "po nasim terenima", jer su te lokomotive, koje su se nalazile na podrucju Juge, ostale u istom izgledu sve do kraja Südbahna 1923 godine. To znaci, ako neko na svojoj maketi ima tematiku sa slovenskog ili hrvatskog podrucja prije 1923 godine, onda moze slobodno upotrijebit austrijsku verzije 109ice bez ikakve promjene i netreba nikakve drugacije oznake itd..
Za JDZ i JZ verziju znam, da su za razliku od gotovo posve crnih SB/KKStB verzija imale medu naravno drugacijim oznakama i neke djelove nafarbane u crveno i neke ukrasne crte u bjeloj boji.
A sta se tice SHS verzije, bas nista neznam. Zanimalo bi me, dali su 109ice SHSa u razdoblju od 1923e do 1929e ostale u posve istoj boji kao za vrijeme Südbahnovog vlasnistva, ili su vec za vrijeme SHSa odmah nakon 1923 godine poceli prefarbanjem.

Roco će, nažalost a kao i kkStB 310, raditi samo muzejsku verziju SB 109 (Ep.V/VI) ali ne i originalnu (Ep.I/II).
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
Roco će, nažalost a kao i kkStB 310, raditi samo muzejsku verziju SB 109 (Ep.V/VI) ali ne i originalnu (Ep.I/II).
Odkud ti ta informacija? Zanimalo bi me. Nije mi logicno: ako vec rade FS verziju, onda zasto nebi mogli i originalnu Ep. I/II verziju napravit.
Ali zapravo u cemu je razlika izmedu muzejske i originalne Ep.I verzije? Koliko ja znam, muzejska verzija je manje vise replikacija originalne verzije bez nekih vecih promjena na prvi pogled, ili?
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
Roco će, nažalost a kao i kkStB 310, raditi samo muzejsku verziju SB 109 (Ep.V/VI) ali ne i originalnu (Ep.I/II).
Odkud ti ta informacija? Zanimalo bi me. Nije mi logicno: ako vec rade FS verziju, onda zasto nebi mogli i originalnu Ep. I/II verziju napravit.
Ali zapravo u cemu je razlika izmedu muzejske i originalne Ep.I verzije? Koliko ja znam, muzejska verzija je manje vise replikacija originalne verzije bez nekih vecih promjena na prvi pogled, ili?

Kompresor za zračnu kočnicu, generator za električnu rasvjetu itd.

BTW niti uskotračnu MH6 nisu radili kao Ep.I nego kao muzejsku (Ep.V) i kao DRG i OBB (Ep.II, III i IV).
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
BTW niti uskotračnu MH6 nisu radili kao Ep.I nego kao muzejsku (Ep.V) i kao DRG i OBB (Ep.II, III i IV).
Da, bas cudno. Ali ajmo se onda kad vec izdaju FS verziju nadat SHS/JDZ/JZ verziji ako vec nebude Ep. I verzije...
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
BTW niti uskotračnu MH6 nisu radili kao Ep.I nego kao muzejsku (Ep.V) i kao DRG i OBB (Ep.II, III i IV).
Da, bas cudno. Ali ajmo se onda kad vec izdaju FS verziju nadat SHS/JDZ/JZ verziji ako vec nebude Ep. I verzije...

Prije bih rekao da možemo očekivati muzejsku JŽ/SŽ 03 u Ep.IV/V...
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Momci da bi pre 15-20 godina neko najavio 109 samo u austrijanskim bojama svi bismo bili zadovoljni a sada svkai traži dlaku u jajetu. Ja se nadam da če 109 biti pokupljena toliko da Roco nastavi sa Goelsdorf Gold Collection u bilo koji epohi. Samo mi recite na kojim šinama vozite ako uopšte vozite jer nije do sada napravljena nijedna kako biste vi tražili da su napravljene lokse.Šta va bih ondal loksa napravljena po vašim željama pa da je vozite ili stavite na šine od 2,5 mm visine i kretnice gabarita koje su dosada napravljene. Ja se veselim 109 pa bila ona kakvo napravi Roco.Vjerujte neče biti slaba. Poznajem Roco još iz doba kad je bio konstruktor naš čovjek i puno smo pričali sa njime o tome kako kad se nešto napravi sve sve znaju bolje ali od početka baš niko ne počne. Imate pravo na primjedbe svakako ali polako traženje zakovica in ostalih stvari prelazi granice onog čemu je taj hobi služi. Neki voze neki skupljaju a neki traže dlake u jajetu.
pozz
 

nik

Veteran foruma
Ako Roco za lokomotivu koja realno vrijedi 250-280 eura u najavi stavi cijenu 399 i to bez zvuka ili dekodera onda kupci itekako imaju pravo tražiti 'dlaku u jajetu' i 'brojati zakovice' jer svatko po toj cijeni želi baš verziju koja njemu paše a jako sam uvjeren u to da dvije verzije ili više njih za te novce kupiti neće gotovo nitko sa ovih prostora; 2 lokomotive za 500 eura su još OK ali za 800 baš i nebi išlo.
>:)

BTW lokomotivu SB 109 nije konstruirao Gölsdorf nego Prossy; Gölsdorf je napravio razvikanu kkStB 310 koja je tehnički bila promašaj (isto kao i razvikani Roco model iste lokomotive).
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Oko cijene se slažem ali ne vjerujem da če u to vreme na kugli zemaljskoj neko promeniti ekonomiju i stav vlasnika kapitala. Samo da ne kupujemo ništa al neko duže vreme pa če biti nekih rezultata. Da 109 nije Goelsdorfova to stoji ali ideja od GGC postoji več od 310. (Sada u 21 veku sa svim današnjim znanjem i aparaturama nije na mjestu kritizirati jednog od najgenijalnih konstrukotra. ) Zanimljivo da sa svim komentarima zamislima i znanju na prostoru ex Yuge nema više nijedne tvornice igračka. Sa svim tim znanjem u komentarima očekivao bih da počne raditi naj.... tvornica modelnih željeznica. I još nešto šine niko ne komentira.
pozz
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
kkStB 310 koja je tehnički bila promašaj (isto kao i razvikani Roco model iste lokomotive).
Neslazem se! 310 je izvrsna konstrukcija, cak je bila uspjesnija nego bavarska S3/6 iako nije u toliko primjeraka i tako dugom razdoblju gradena ko ona. A Roco model iste lokomotive je izvanredan u izgledu i performansu. Znam o cemu govorim jer imam taj model.
Inace se slazem s cinjenicom, da za 400 € ili vise imam i te kako pravo trazit dlaku u jajetu. Inace nisam neki tip koji je puno zagrizen za detalje, ali kod ovakve cjene jednostavno model mora biti 100% ispravan.
Ja cu pricekat do studenoga ili prosinca da vidim koju ce verziju te lokomotive Roco najavit za 2013. Ako nebude neka verzija sa podrucja bivse Juge, onda kupujem muzejsku Ep. VI verziju i koristit cu je kao Ep. I verziju. Briga me ako u Ep. 1 nije imala kompresor za zracnu kocnicu ili generator za elektricnu rasvjetu, jer stvarno nisam tip, za koga moraju bas svi detalji da epohalno stimaju.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
kkStB 310 koja je tehnički bila promašaj (isto kao i razvikani Roco model iste lokomotive).
Neslazem se! 310 je izvrsna konstrukcija, cak je bila uspjesnija nego bavarska S3/6 iako nije u toliko primjeraka i tako dugom razdoblju gradena ko ona. A Roco model iste lokomotive je izvanredan u izgledu i performansu. Znam o cemu govorim jer imam taj model.
Inace se slazem s cinjenicom, da za 400 € ili vise imam i te kako pravo trazit dlaku u jajetu. Inace nisam neki tip koji je puno zagrizen za detalje, ali kod ovakve cjene jednostavno model mora biti 100% ispravan.
Ja cu pricekat do studenoga ili prosinca da vidim koju ce verziju te lokomotive Roco najavit za 2013. Ako nebude neka verzija sa podrucja bivse Juge, onda kupujem muzejsku Ep. VI verziju i koristit cu je kao Ep. I verziju. Briga me ako u Ep. 1 nije imala kompresor za zracnu kocnicu ili generator za elektricnu rasvjetu, jer stvarno nisam tip, za koga moraju bas svi detalji da epohalno stimaju.

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... 17,5885586

Die 310 wurde von den BBÖ ab 1923 - dem Jahr, in dem die Serien-Lieferung der 113 (33.1) begann - zunehmend wegen mangelnder Eignung für die Strecken im Staatsgebiet der heutigen Republik Österreich, allgemeiner Leistungsschwäche, übermäßigen Kohlenverbrauchs und Verkehrsrückgangs abgestellt. Die kleinrädrigen 113 (33.1 nur 85 km/h Höchstgeschwindigkeit!)) und 729 (78.6) waren für den schweren Schnell- und Eilzugdienst wesentlich besser geeignet, wenn man von leichten kurzen Luxuszügen mit sehr wenig Zwischenhalten und möglichst hoher Geschwindigkeit absieht. Für diese besonderen Verhältnisse waren die Mängel der 310 weniger relevant zumal dort die Konkurrenztypen gerade ihre deutlichen Schwächen hatten. 1938 waren nur 17 Maschinen der Reihe 310 betriebsfähig, von denen nur 4 in einem Mischplan mit 729ern eingesetzt waren; die zwischenzeitlich gelieferten, nach neuzeitlichen Grundsätzen konstruierten 114/214 (12, 12.1) hatten sowieso längst den Schnellzugdienst übernommen (Schröpfer, S. 46).

Nach der Annektion stieg der Reiseverkehr sprunghaft und die Deutsche Reichsbahn nahm viele abgestellte 310 - Maschinen wieder in Betrieb (S.Schröpfer S.81), Das sollte in der Tat nur eine "kurze Blütezeit"(Schröpfer, aaO.) sein, weil nämlich diese Verkehrspitzen nicht mit Neubauten abgefangen werden sollten. Die vor dem deutschen Einmarsch ab 1937 längst laufende Elektrifizierung der Westbahn sollte kriegs-(vorbereitungs-)bedingt nur kurzzeitig unterbrochen werden. Für diese Zwischenzeit bis zur Fertigstellung der Elektrifizierung hatte man sich des von der östereichischen Eisenbahnverwaltung längst auf dem Rand gestellten "Altmetalls" erinnert. Im Krieg hat man dann sowieso alles eingesetzt, was irgendwie irgendwas befördern konnte - und sparsame Bahnbeamte, die den Aufwand und Nutzen gegenrechnen wollten, hatten "ihren Griffel zu halten"

Nach dem Krieg wurden nur noch 5 Maschinen ans Laufen gebracht und sporadisch eingesetzt. Der Rest war abgestellt oder längst vor der buchmäßigen Ausmusterung verschrottet worden. (Einzelheiten bei Schröpfer, S. 100ff; er hat sich im Text zunächst um 2 Maschinen verzählt, das aber stillschweigend ergänzt).

...

It should be said that, despite beautiful appearance, these locomotives were not entirely satisfactory. Fuel consumption was higher than expected and design speed and tractive effort values were not met. Increased boiler pressure (from 310.29 onwards) gave little improvement. These shortcomings were in part due to both high-pressure and low-pressure cylinders on each side being served by a single piston valve, which reduced weight and simplified the design, but deteriorated performance at high speed.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021

Balkano

Član foruma
@ Nik: I dalje se neslazem. Nezelim rec da je ta lokomotiva tehnicki savrsena, jer to nije bila nijedna pa ni ta. Ali je definitivno jedna od uspjesnijih bila. Sama cinjenica da je od 1911e do 1938e svakodnevno vukla luksuzne CIWL vlakove vec govori sve. Da je tako losa, to sigurno nebi bio slucaj. Osim toga se na tim lokomotivama do samoga kraja kasnih 50ih godina vrlo malo promjenilo/modificiralo. Kad usporedis naprimjer s bavarskom S3/6: ta lokomotiva je u toku godina dozivjela raznoraznih modifikacija i poboljsanja, pa je zato ostala tako dugo uspjesno u servisu. Originalna verzija S3/6e nebi bez tih promjena ni priblizno tako dugo preziivjela kao 310, koja je ostala do samoga kraja manje vise "originalna". Naprimjer su do 30ih godina sa S3/6 imali konstantne probleme s pratecom osovinom, jer se zbog prevelikog tereta na njoj cesto zagrijala itd..
Al dobro, nemojmo vise o tome, ovo stvarno odlazi previse u off-topic.

@ Gorchi: Odlicne vjesti! Barem za vas Slovence! Ako je Roco dosao slikat 03-002 u Ljubljanu, onda valjda mozemo racunat s time da Roco ozbiljno misli izdat SZ ili JZ verziju te lokomotive.
Inace imate sta se tice lokomotiva vise srece nego ostale ex-Yu drzave: Roco vam je vec izdelal Taurus, pa sad mozda 03-002 i na kraju jos mozda i Brizitku. Znaci vec 3 razlicite lokomotive. Super! ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh