Roco set 'Güterzug Jugoslawien' ep.IVb

nik

Veteran foruma
Ovaj post me podsjetio na povremene rasprave o tome što bi 'domaćega' Roco mogao ili trebao napraviti.

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/moje-prerade-modela.6094/#post-77313

U 40-ak godina Rocu se samo dvaput 'omaklo' da napravi model nekog vozila sa područja istočno od Slovenije. Prvi put je to bilo 80-ih sa JŽ lokomotivom serije 35 (komično bojenje sa crvenim kočionim papučama i divovske pločice) a drugi put 90-ih sa HŽ Aeelmt vagonom (promašene boje i mjerilo 1:100). S obzirom na spomenute greške bilo bi bolje da niti to nisu radili.

Da Roco (odnosno 'Rocofleischman' tj. Modelleisenbahn München) stvarno ima ikakvog interesa za ovo tržište već bi imao u ponudi ono za što posjeduje alate a uklapa se u epohe koje su na ovom području interesantne. To su prvenstveno 80-e godine odnosno epoha IVb a lokomotiva koja se u tom slučaju sama 'nudi' je JŽ serija 33 odnosno DRG 52 čiji je prilično novi Roco model daleko najbolji na tržištu (iako nije bez mana). Serija 33 je u Hrvatskoj vozila do sredine 80-ih a u Srbiji do kraja 80-ih. Drugo što nam apsolutno nedostaje na tržištu su JŽ teretni vagoni iz iste epohe a tada je u prometu bilo još puno exDRG tipova za koje također posjeduju vrlo dobre ili odlične alate (porijeklo; Roco, Fleischmann i KMB).

Zaključak je da o Rocu kao 'igraču na domaćem tržištu' možemo ozbiljno razmišljati tek nakon što u prodaju stavi ovakav ili sličan set odnosno setove. Sve ostalo su prazne priče.

Ovdje se vidi koja verzija modela bi otprilike odgovarala za JŽ.
cifj78khbcly7s8g1.jpg

Roco model je nedavno dobio nove, metalne, kotače i filigranske motke.
cifjdxcn26cpsaugx.jpg

Jedina mana su kočione papuče na tendru koje nisu u ravnini sa kotačima.
cifjd3g2qq5nk3gzl.jpg

http://www.kleinbahnsammler.at/wbb2/index.php?page=Thread&postID=134746

Evo i nekoliko teretnih vagona koji kao JŽ odgovaraju za navedeno razdoblje.

Za početak Fleischmann alati (isključivo klizni ležajevi)
rmrso_31__db__421_445j0ukv.jpg

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=35&t=9633&start=25#p1036320
dsc05539dguva.jpg

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=64&t=81918&start=125#p990414

Pa onda KMB alati (klizni ili kotrljajući ležajevi).
fefi9c.jpg

http://www.nexusboard.net/sitemap/2408/g-oppeln-t314966/
KMB3112.jpg

http://miniaturbahn.com/product_info.php?products_id=2324
_DSC0188.jpg

http://www.ebay.de/itm/Klein-Modellbahn-3365-H0-DB-Kesselwagen-BP-BA-Uerdingen-E2042-/321277350780
1j6q89.jpg

http://w.stummiforum.de/viewtopic.php?f=2&t=89952&start=25#p989368

To bi bilo samo nekoliko modela, kao primjer, mogućnosti ima puno više.
 

damir661

Veteran foruma
Hm MAV Ks i Gbs ako dobro vidim i ruska cisterna.
Ovo ti trebalo prebaciti u sastave.

Da dopunim Nika, nešto od mene. Modele radi PIko i mislim marklin
IMG_1783.JPG IMG_1783.JPG
 

Attachments

  • IMG_1784.JPG
    IMG_1784.JPG
    168.9 KB · Pregleda: 19

Davor

Veteran foruma
Čak i kada bi Roco napravio neki takav set bojim se da bi ta "ekskluziva" koštala papreno.
 

nik

Veteran foruma
Na prvoj slici se, iza službenog, vidi hrpa 'Fleischmann' vagona (imaju dolje 'policu' za skinute stupove).

Na ŽTP Zagreb je serija 33, prema podacima iz Horvatove knjige 'Parna vuča u Hrvatskoj 1860-1988.', prestala prometovati 20.3.1983. (zadnje tri lokomotive). Međutim, prema podacima iz monografije 'Zagreb Ranžirni kolodvor 1978-2003.', ova serija je zbog kroničnog nedostatka manevarskih lokomotiva na Zagreb RK ponovo aktivirana 1984. da bi konačno prestala voziti nakon dolaska polovnih lokomotiva DB 260/261 (kasnije JŽ 734) 1985. godine.

Zagreb RK, vjerojatno u zimi '84/85.
IMG_4706.JPG
Slika iz monografije 'Zagreb Ranžirni kolodvor 1978-2003.'.
 

Davor

Veteran foruma
Da ne idemo previše u OT...33-ojka u stanici Čurug u okolini Novog Sada, 1987. godina.
Generalno, može se reći da su vozile do druge polovine 80 - tih godina.
 

Attachments

  • jz-333106d_zpse861dcb9.jpg
    jz-333106d_zpse861dcb9.jpg
    254.3 KB · Pregleda: 27
  • jz-333106a_zpsb2f8cf21.jpg
    jz-333106a_zpsb2f8cf21.jpg
    207.4 KB · Pregleda: 26

nik

Veteran foruma
Čak i kada bi Roco napravio neki takav set bojim se da bi ta "ekskluziva" koštala papreno.
Pa
Čak i kada bi Roco napravio neki takav set bojim se da bi ta "ekskluziva" koštala papreno.
Pa zna se koje su cijene ove lokomotive i ovih vagona tako da tu nema nekih velikih nedoumica. Kako je serija 33 na JŽ bila sveprisutna (uključujući i Sloveniju 70-ih) mislim da barem nekih 300 modela uopće nebi bio problem globalno prodati. Od postojećih velikoserijskih modela jedino su za 80-e (što je trenutno komercijalno 'najzanimljivija' epoha) moguće serija 33 (Roco) i serija 62 (Hornby-Rivarossi/Jouef) kao i muzejska 03 (Roco; ali znamo što smo tu dobili). Za 70-e još dolaze u obzir serija 53 (Roco ili Liliput), serija 36 (Hornby-Rivarossi), serija 25 (Roco, na bazi KMB; potrebni dodatni alati) i serija 18 (Roco, na bazi KMB; potrebni dodatni alati) ali one su zanimljive samo za slovensko tržište unutar exYU područja (u toj epohi).
 

damir661

Veteran foruma
Pa

Pa zna se koje su cijene ove lokomotive i ovih vagona tako da tu nema nekih velikih nedoumica. Kako je serija 33 na JŽ bila sveprisutna (uključujući i Sloveniju 70-ih) mislim da barem nekih 300 modela uopće nebi bio problem globalno prodati. Od postojećih velikoserijskih modela jedino su za 80-e (što je trenutno komercijalno 'najzanimljivija' epoha) moguće serija 33 (Roco) i serija 62 (Hornby-Rivarossi/Jouef) kao i muzejska 03 (Roco; ali znamo što smo tu dobili). Za 70-e još dolaze u obzir serija 53 (Roco ili Liliput), serija 36 (Hornby-Rivarossi), serija 25 (Roco, na bazi KMB; potrebni dodatni alati) i serija 18 (Roco, na bazi KMB; potrebni dodatni alati) ali one su zanimljive samo za slovensko tržište unutar exYU područja (u toj epohi).
33jka bi se svakako isplatila, mislim da tu nema dileme. Pitanje je jedino da li bi došla kao i svaki model 52jke ili sa detaljima kao i na 33jci (mislim pre svega na lim ispod kotla i sl)
 

nik

Veteran foruma
Prilično sam uvjeren da bi se iz postojećeg Roco alata (ili uz neke minimalne dodatke kao što su nadogradnja na tenderu ili usmjerivač dima iza dimnjaka) mogla 'složiti' gotovo 100% korektna lokomotiva JŽ 33 iz epohe IV (u ovom slučaju razlike između 70-ih i 80-ih praktički ne postoje). Lokomotiva bi trebala biti u uobičajenoj crno-crvenoj kombinaciji boja (bez bijele na kotačima i sa ne previše crvene naokolo) kao i obavezno sa zastavama na 'ušima' (što je bilo vrlo karakteristično a i prisutno na većini ovih lokomotiva). Uz nedavno napravljene alate za metalne kotače (sa niskim vijencem) kao i lijevane metalne motke (bez vidljivih šarafa) ovaj model nije ništa lošiji od barem 100 eura skuplje 03.
 

nik

Veteran foruma

nik

Veteran foruma
Da mogu birati kao prva tri modela JŽ parnih lokomotiva koje bi htio imati bili bi slijedeći:
-JŽ 33 sa 'okruglim' tenderom koje se dobro sjećam iz djetinjstva (Zagreb, cca 1975.)
-JŽ 11 bez 'uha' sa kojom sam se, jedini put parnjačom, vozio u redovitom vlaku (Koprivnica, 1980.)
-JŽ 03, već muzejska, koje se dobro sjećam sa jedne turističke vožnje (Karlovac, 1990.)
...prvi i treći model se možda na kraju i pojave od Roca a drugi je najvažnija mađarska serija parnjača, po njihovom mišljenju, tako da je i taj model moguć u doglednoj budućnosti (ACME?).
 

damir661

Veteran foruma
Od potencijalno novih alata, mislim da bi najbolju prodju imale pre svega JŽ 11 / MAV 424, kao i neke od borsingerica 05,06 i 30 (u mogućnost menjanja osovina), i možda 01 ne znam koliko je 01 bila zastupljena u Sloveniji.
 

nik

Veteran foruma
Od potencijalno novih alata, mislim da bi najbolju prodju imale pre svega JŽ 11 / MAV 424, kao i neke od borsingerica 05,06 i 30 (u mogućnost menjanja osovina), i možda 01 ne znam koliko je 01 bila zastupljena u Sloveniji.
Serije 05/06/30 su, zbog zajedničkih dijelova, isplative samo na prvi pogled ali kako je riječ o lokomotivama koje nisu vozile nigdje izvan exYU trošak izrade takve parnjače je jednostavno prevelik tako da mislim da na njih možemo zaboraviti (osim toga, uz iznimku serije 06, te lokomotive su i dosta davno prestale voziti; na samom početku ep.IV).

Serija 01 uopće nije vozila u Sloveniji tako da je ona i još manje moguća nego 05/06/30 a isto vrijedi i za seriju 26 (iako je ona čak bila isporučena i njemačkoj vojnoj željeznici u WW1). Jedina 'domaća' serija koju bi se jednog dana moglo očekivati kao model je, možda, serija 20 jer je ista rađena i za Tursku.

Zato pak ima smisla očekivati naše najbrojnije 'mađarice' koje i oni smatraju svojim najvažnijim parnjačama a to su serije 11, 22 i 51 a tu je i serija 32 koja je čista egzotika i netko bi ju mogao napraviti ali ne prvenstveno za naše i mađarsko već za globalno tržište (kao nakakav europski Big Boy).

Ostaju serije 37 i 38 koje će sigurno, prije ili kasnije, netko napraviti; prva je američka vojna lokomotiva iz WW2 i bila je široko zastupljena a druga je UNRRA pomoć razrušenim zemljama nakon WW2 i, osim kod nas, vozila je u Luksemburgu te Čehoslovačkoj i Poljskoj a to sve je područje sa 75 milijuna stanovnika.
 

Davor

Veteran foruma
Za Roco bi bilo najbolje da pusti probni balon u vidu seta teretnih vagona poput seta 44002 koji ima osam teretnih vagona uz vrlo pristupačnu cenu od oko 75 e.

I lično mislim da bi eventualni set bez E kola bio nepotpun. A alat imaju jer rade MAV model.
81030.jpg
 
Last edited:

Coppaz

Član foruma
Teretni vagone iz JŽ treba da bude od interesa van granica bivše Jugoslavije. JŽ-vagone smo mogli videti ovde i tamo u Evropi gde su bili normalne pruge na raspolaganju. Jedini izuzetak je bila Britanija i Irska , ali čak i u Skandinaviji su takvi vagone često stigli.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh