SŽD i ex SŽD spavaći RIC vagoni, modifikacije i nasljednici

nik

Veteran foruma
ok-1

Spavaća kola željeznica nekadašnjeg Sovjetskog saveza koja su prometovala a i danas prometuju širom Europe. Vagoni su građeni u nekadašnjoj Istočnoj Njemačkoj prema RIC standardima a okretna potolja su izmjenjiva kako bi bio moguć promet na svim širinama kolosijeka (1435/1520/1668mm).
Sachsenmodelle je napravio ovaj vagon u H0 ranih 90-ih; ne sjećam se točno ali otprilike '93/94.
szd01.JPG szd02.JPG szd03.JPG szd04.JPG

nik

Veteran foruma
Model nije savršen i ima poneku grešku a nije niti tada u potpunosti bio na nivou ondašnjih Roco modela ali je njime Sachsenmodele, zajedno sa Klein Modellbahnom, označio novi smjer u izradi modela sa temom do tada na 'zapadu' u potpunosti zapostavljene 'istočne Europe'. U svakom slučaju ovaj model čak i danas zadovoljava zahtjeve većine modelara a osim toga u ova dva desetljeća se ionako nije pojavio bolji model tog tipa vagona.
szd05.JPG szd06.JPG szd07.JPG

nik

Veteran foruma
Revizija na vagonu je 22.01.91. pa odlično paše uz ACME modele JŽ vagona iz istog razdoblja koje Željko Halambek i ja zovemo 'Rolwieva epoha'. Na RIC tablici se lijepo vidi kako vagon može prometovati cijelom Europom a smije i na trajekt.
szd08.JPG szd09.JPG szd10.JPG

nik

Veteran foruma
Uz model su priložene bijele putokazne ploče bez natpisa i list samoljepivog papira sa otisnutim raznim relacijama pa ih treba izrezati i zalijepiti na ploče. Među nijma je i ona iz Moskve za Rim ali očigledno iz vremena kada je u Sloveniji i Hrvatskoj bio rat pa je vagon preusmjeren preko Austrije. Vidi se da u nizu, između Budimpešte i Venecije, fale dva grada; Zagreb i vjerojatno Ljubljana.
szd11.JPG szd12.JPG

nik

Veteran foruma
Evo tog tipa vagona i na Simplonu oko 1990. godine na prilazu Zagrebu iz smjera Slovenije. Fotka iz zbirke D.Staničića.
simplon.jpg

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Jel se zna u sastavu kojeg voza je bio na putu prema Atini?
B232/233 (332/333) 'Puškin' Moskva-Beograd i B262/263 'Venezia Express' Beograd-Atena.

Šest puta u tjedno do Atene a jednom do Skopja.

Evo i Rolwievih slika sa railfaneurope.
SZD_Athina-Moskwa_1986.jpg SZD_Skopje-Moskwa.jpg

Sviđa mi se: Mon

Martin

Poznati forumaš
Je, da, na kutiji ne piše, al, internet je točan. Nisam se ni potrudio pogledati. Da, to je taj set! Inače, vozna svojstva odlična; ja to uparim s Ljudmilom, pa, kao Vostok, iliti, LevantExpress.....

Mon

Osoblje foruma
Ja mislim samo u broju, boji crte ispod prozora i uzorku na zavjesama.
Jel bilo nekih isključaka pa da vagoni sa belom crtom krenu za Atinu a oni sa žutom ka Veneciji?
Od toga bi zavisilo koji model ovih vagona da se kupi i priključi kojoj kompoziciji...
.

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Na vrh