Samogradnja Eas-z

Almir

Član foruma
Počeo sam samogradnju teretnog vagona Eas-z ŽFBiH. Kao što znamo iste i lične vagone u svom rolling stock-u posjeduje veliki broj željezničkih uprava u okruženju pod različitim oznakama tipa kao što su eanos, eas i dr. Služi za transport pretežno rasutih tereta kao ugalj, kamen itd. U ŽFBiH ima oznaku eas-z i dolazi u nekoliko varijanti koje se razlikuju po nekim detaljima koje su našim forumašima veoma dobro poznate. Naime, kao materijal za izradu koristim forex različitih debljina i još neke materijale.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kolega samo naprijed s temom :palac_gore:

Pitanjce; koliko je foreks postojan... statican.. za tu preradu.. znam da je relativno savitljiv.. iako na male duzine moze proći..

Ps. I za "Mađara" očekujemo koje slovo ;)
 

Davor

Veteran foruma
Forex da ali za uvežbavanje dok za model koji će potencijalno biti često u rukama nikako ne preporučujem da se izbegne u širokom luku. Koliko god delovao čvrst ipak je osetljiv i vremenom će se javiti oštećenja na mestu sečenja.
Preporuka je styren koji je daleko podesniji za ovakav posao. Moram ti potražiti link modelara iz Slovačke koji je ceo vagon napravio od styrena kao od šale.
 

nik

Veteran foruma
Još je jednostavnije kupiti gotovi Eas-z od KMB.
DSC_4780_zps39sjcvvj.jpg~original

Foto: @KAPO
 

Almir

Član foruma
Da definitivno se slažem s @nik , kupi KMB Eas pa skini tampon tisak i naljepi dekale. Moj dodatni prijedlog bi bio PIKO Eas ako želiš jednostavniju i jeftiniju verziju. Kvaliteta samogradnje će biti sigurno lošija i od PIKO modela, pa si uštedi živce i vrijeme. :palac_gore:

http://www.modellvasut-center.hu/pr...ott-oldalfalas-nyitott-teherkocsi-eas-mav-e6/
Piko58734HochbordwgnEasM%C3%81Ve6h-1024x348.jpg
Svakako, slažem se da je nalakše kupit a nije li sastavni dio ovog hobija i samogradnja? I kad se govori o PIKO modelima uvijek se nekako stavljaju u niži rang ("...i od PIKO modela"), mada po mom mišljenju expert linija ništa ne zaostaje za ostalima. Staviše, kvalitet ugrađenog materijala i uštimanost dijelova kod PIKA zna da bude mnogo bolji od npr. Roco ili Tillig modela. Imao sam neke vagone mnogo hvaljenog Tillig-a kod kojeg je kinematika uvijek nešto zapinjala, iskakala iz ležišta, što je dovodilo do iskakanja iz šina i na većim radijusima.To se ni kod PIKO hobby linije nije nikad desilo.
Forex da ali za uvežbavanje dok za model koji će potencijalno biti često u rukama nikako ne preporučujem da se izbegne u širokom luku. Koliko god delovao čvrst ipak je osetljiv i vremenom će se javiti oštećenja na mestu sečenja.
Preporuka je styren koji je daleko podesniji za ovakav posao. Moram ti potražiti link modelara iz Slovačke koji je ceo vagon napravio od styrena kao od šale.
Slažem se oko karakteristika materijala, dugo radim sa tim izrađujući makete zgrada i sl. Za moju upotrebu i gušt, mislim da je sasvim dovoljno čvrst, a dodatno se može učvrstiti raznim plastifikatorima i naravno bojenjem.
 

wiggum

Veteran foruma
To je drugačiji tip Eas od onog kojeg sam mislio da ćeš raditi. To su oni novi, iznutra neofarbani. :hihihi:
Jako dobro izgleda, vjerujem da će biti još bolji nakon dorađivanja. :palci_gore:

Što se postolja tiče, obavezno kupi gotova, nemoj se zezati s njihovom izradom. :sef:

Samo naprijed, željno iščekujem nastavak! :respect:
 

Almir

Član foruma
Čisto sumnjam da ću uspjeti naći gotova okretna postolja. Ako ne uspijem onda mi ništa drugo ne preostaje nego samo svoj majstor. A imate li kakvu informaciju gdje bi se mogla nabaviti gotova?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Almir, imaš možda koji AlbertModell Eas/Eams sa Y25 postoljima?
Inaće ta postolja prodaja L.S. Models, ACME, Roco (pitaj u Memobi)
 

Almir

Član foruma
Almir, imaš možda koji AlbertModell Eas/Eams sa Y25 postoljima?
Inaće ta postolja prodaja L.S. Models, ACME, Roco (pitaj u Memobi)
Sad sam provjeravao na stranici Memobe ali ova postolja nažalost nemaju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh