Sanos S14 u H0

željko halambek

Veteran foruma
Drago mi je da se pojavio ovaj projket. Ovako u grubo 3d izgleda dobro. Još treba napraviti onaj tipićan buhtlasti krov koji izgleda kao da je rađen iz dva djela.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Drago mi je da se pojavio ovaj projket. Ovako u grubo 3d izgleda dobro. Još treba napraviti onaj tipićan buhtlasti krov koji izgleda kao da je rađen iz dva djela.
Ovo je samo grubi početak Željko, ima još puno da se radi po svuda pa i na krovu.
Postavit ću i završni crtež na uvid pa ćemo moći ispraviti greške pre samog printanja.
:palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Polako ali sigurno bus dobija oblik:
01Sanos 2019-06-02.JPG

Pitanje:
jel imamo točkove sa odgovarajućim ratkapnama na neki postojeći model koje bi mogli da upotrebimo i za Sanos-a
ili ćemo morati i točkove štampati?

Neki Brekina modeli imaju nešto u tom stilu ali ipak to nije to... :hmmm:
0. Sanos tockovi - Brekina Magirus clz.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Mon, kad ide u štampu, skinite natpis Sanos i logo. Boljde da se to napravi sa dekalima. Neki fini detajli se na žalost neće dobro isprintati. Uobičajeno ono manje od 0,2mm ispupčenja, treba testirati sa printerom.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala na pouke @Gorchi ! :palac_gore:
Prvi primerak ću da naručim da odštampaju sa svim detaljima bez razlike na njihovu veličinu pa ću postaviti slike da vidimo šta bi moglo da se ostavi a šta ne.
Najveći problem će izgleda biti debljina printanog materijala koji ako se ne varam ne može biti tanji od 1 ili 1,5 mm.

Ovo su preliminarne skice, hajde pogledajte i recite ukoliko ima neki propust koji trebamo promeniti pre nego što ga pošaljemo na štampanje.
:cool:

Sanos S14 - 3D - 191020 - 01.JPGSanos S14 - 3D - 191020 - 02.JPGSanos S14 - 3D - 191020 - 03.JPGSanos S14 - 3D - 191020 - 04.JPG
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mon, kad ide u štampu, skinite natpis Sanos i logo. Boljde da se to napravi sa dekalima. Neki fini detajli se na žalost neće dobro isprintati. Uobičajeno ono manje od 0,2mm ispupčenja, treba testirati sa printerom.
Moze li se printati negdje s resinom..?
 

nik

Veteran foruma
Hvala na pouke @Gorchi ! :palac_gore:
Prvi primerak ću da naručim da odštampaju sa svim detaljima bez razlike na njihovu veličinu pa ću postaviti slike da vidimo šta bi moglo da se ostavi a šta ne.
Najveći problem će izgleda biti debljina printanog materijala koji ako se ne varam ne može biti tanji od 1 ili 1,5 mm.

Ovo su preliminarne skice, hajde pogledajte i recite ukoliko ima neki propust koji trebamo promeniti pre nego što ga pošaljemo na štampanje.
:cool:

View attachment 108819View attachment 108820View attachment 108821View attachment 108822
Farovi ne valjaju, ni malo. Pravi se skoro dodiruju a na modelu su razmaknuti, i vjerojatno premalog promjera. Osim toga imaju zajednički obrub a toga na modelu nema.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Debljina više od 1mm je veliko. Okej ako bi bio izradjen klasičnim putem onda bi napravio iz debljine 0,9-1mm...
Printanje od rezina? Mislim da znam kaj misliš. Kolega od KkStB signala ima neki takav printer pa sam video rezultate a u Novegru su kod Tomassoner Art Models pokazali printane kabine i ostale dijelove za teretnjake koje prave. Jako lijepo i moram reči da sam iznenadjen nad kvalitetom takvog printa. I sigurno kabine nemaju stijene od 1,5 mm nego manje. Na žalost nisam uspio napraviti sliku :(
 

željko halambek

Veteran foruma
Trebalo bi provjeriti ovaj specifični grbasti krov. Izgleda kao da je ona donja grba iznad samih prozora previsoka u odnosu na gornji dio krova. Ovako kao je sada napravljheno na ovom 3d modelu imao je prototip A12 te svi stariji modeli Sanosa i Ohrida. Serijski A12 je imao malo više prozore tako da se nivo gleve putnika više ne poklapa sa nivojem uzdožne lajsne šibera na prozoru. Kako su prozere mao povisili tako se i smanjila ta prva grba iznad prozaora a gornji dio krova je ostao isti. Također mi se čini da bi zadnji prozor mogao biti malo viši tako da je bočna silueta pada krova manja. Na prvoj slici je je S/A14 na drugoj slici je prototip A12 (koji ima taj viši krov) a na trećoj slici je serijski S12.
22310644_1474069146042516_4496932717050010110_n.jpg

36338126_1677591022338760_4846801981433446400_n.jpg48427671_2116830738356377_7187390666186424320_n.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh