Sastavi vlakova ex YU

nik

Veteran foruma
Red (?) Goša 'Y' B in Zagreb.
scan0074.jpg

Foto: 1borna
 

KAPO

Poznati forumaš
Kako nisam našao odgovarajuću temu, staviti ću ovdje! Izvinjavam se ako je film već bio na forumu :fp: .
U filmu ima svega! Žutka, Zeleni vlak, JŽ vagona, dizela,...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ionako možemo samo nagađati...
Zanimala bi me više slika ARm vagona u JŽ izdanju (zelenog ili srebrnog/bijelog).
... ili recimo plavog:
scan0009f[1].jpg

(slika sa neta)
 
  • Like
Reactions: Mon

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
Dobar dan, najavljene su nove godine:


Nažalost, neki su izvori nepotpuni, netočni ili kontradiktorni. Moguće je da će ispravke i poboljšanja uslijediti u budućnosti. Bit će nam drago bilo kakvo dodavanje nedostajućih dokumenata i informacija. Hvala vam.

P.S. Ispričavam se zbog nesavršenog jezika.
 

4w4

Član foruma
..ranih 70 ih ..do 1972..vjerovatno na tim sporednim lokalnim kompozicijama Sarajevo-Zenica ..i sve izmedju ukljuceno ..bijahu 441..ali nakon toga ..ne vjerujem..1975--77..to je 662 ..ukljucujuci i one iz Sarajeva u Slavoniju ...Vinkovci..Sl.Brod..dobro se sjecam nekih putavanja ...i 1978 ..vise nije bilo tako ..sve 441...441 124 ..bijase u sluzbi i sve do 1985 i 441-801 Sarajlije ne uzese nista novo..
 

Globetrotter335

Novi član
Doberdan.

I am composition maker at vagonweb.cz since January 2018.

Sem rojen v Firenze, Italia, moja mama bila je iz Ljubljane, moja stara mama bila je iz Rusije ( Saratov).

I have friends and relatives all over ex-Jugoslavija ( Slovenia, Croatia, Serbia).

My nickname as composition maker at vagonweb.cz is EC 50.

I have made many hundreds of train compositions of trains running in Jugoslavia, Slovenia, Croatia, Italy, Switzerland, France, Austria, Germany, Belgium, Netherlands and Great Britain (Eurostar) from 1968/1969 to 2020.

I know Slovenian and Croatian languages because since I was a child I spent part of my life in Slovenia.

I am currently making train compositions of trains running from France, Switzerland and Italy to Jugoslavia from 1968/1969 to 1976/1977.

Thank you for any help and advice you would be able to give me.

Hvala in nasvidenje. Kolja
 

Attachments

  • Screenshot_20220501-205959.png
    Screenshot_20220501-205959.png
    317.7 KB · Pregleda: 25

Michal

Član foruma
Doberdan.

I am composition maker at vagonweb.cz since January 2018.

Sem rojen v Firenze, Italia, moja mama bila je iz Ljubljane, moja stara mama bila je iz Rusije ( Saratov).

I have friends and relatives all over ex-Jugoslavija ( Slovenia, Croatia, Serbia).

My nickname as composition maker at vagonweb.cz is EC 50.

I have made many hundreds of train compositions of trains running in Jugoslavia, Slovenia, Croatia, Italy, Switzerland, France, Austria, Germany, Belgium, Netherlands and Great Britain (Eurostar) from 1968/1969 to 2020.

I know Slovenian and Croatian languages because since I was a child I spent part of my life in Slovenia.

I am currently making train compositions of trains running from France, Switzerland and Italy to Jugoslavia from 1968/1969 to 1976/1977.

Thank you for any help and advice you would be able to give me.

Hvala in nasvidenje. Kolja
Ciao Kolja,

welcome on board, I am really appreciate your coming. Living currently in Pragu but I am the similar “mix” as you are, father was Croat, mother Hungarian, was born in Slovakia…

but why I writing, in whych language is best to communicate with you? Can I aske you in the future once nor will be fully clear to me of wagon web? I am interest of internstional expreses around EU, in the epoch IV & V especially CSSR, GDR, YU, H, D and A.

I am a menber of one the Prague club.


Best
Michal
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Informacija o ovoj novoj knjizi najvjerojatnije spada ovamo - navodno u njoj ima i sastava vlakova za ex YU.

1001 Composizioni ferroviarie di Paolo Casini:
1651959615324.png
1001-Composizionidi-treni-5.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh