Sastavi vlakova ex YU

4w4

Član foruma
...i ja cu se ubaciti.. i tu smo da razmjenjujemo misljenja i inace volim ovaj ceski site...rijec je samo o mojim zapazanjima SA TERENA, barem ono sto znam,a ne mora nikome znaciti...ne vjerujem da su 86/87. beogradska "Y" kola u narandzastom koloru...provjeriti , siguran sam da je jedan obrt na poslovnom Beograd-Bar sa narandzastim "z" kolima 86/87.(bilo je ljeto 86. kad sam ga vidio u Beogradu sa 441, NE 461 ...ja i moj drugar koji danas zivi u Italiji smo cekali" 591". za Skopje ,a isli u Grcku,potom iz Skopja"Macozzom" do Gevgelije pa na "Veneziu" do Thessaloniki-a,pa do Larisse neki unutarnji.... odozdo "Hellas" u komadu od Athenes do Beograd )...zagrebacke kompozicije su malo idealizovane...dakle uglavnom noviji "Y" sa prugom...nije sve bas tako...sarajevske su osim nekoliko poslovnih prilicno nereprezentativne ...nikada prije 1990 . ovaj" OBB "ov sto trci u 296/297 nije bio ovakav kao sto je predstavljen ...vec malo ofucaniji ,onaj sa WC-om u sredini...a i 1990. je on uglavnom..."950". nikada nisam vidio jaceg od devet kola...a ponekad je sarajevski rashod bio takav da su isli i dvoosovinci...isto sa odredjenim zimama rashod je bio nevjerovatan da su kompozicije bile recimo od samo cetvora(treba 9-10 redovno) kola na "296" izmedju Ploca-Sarajeva...svojim ocima vidio...nesto interesentno...jedanput je neko od forumasa iz Slovenije iskazao svoje odusevljene sa kolor -shemom "Bosna Ex" negdje po forumima(mislio je na '82 verziju) i pritom zalio sto nisu stizali do Slovenije...zimama kada je bio veliki rashod kod Sa popunjavani su 850/ 851/852/853, a jednom vidjeh i u "296" jedan na poziciji gdje je trebao biti zeleni "a" Ploce-Ljubljana..znaci iznimno je stigao u Sloveniju...ou "Dioklecijan" sam vec iznio nepouzdana sjecanja da je bilo vjerovatno i zagrebackih spavacih...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
...ne vjerujem da su 86/87. beogradska "Y" kola u narandzastom koloru....
Bila su zelena. Isto tako, vezano za EX416/417 u ono vrijeme, OBB vagon 1/2 kl. je uglavnom bio u kracoj verziji 'AB'.
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
...i ja cu se ubaciti.. i tu smo da razmjenjujemo misljenja i inace volim ovaj ceski site...rijec je samo o mojim zapazanjima SA TERENA, barem ono sto znam,a ne mora nikome znaciti...ne vjerujem da su 86/87. beogradska "Y" kola u narandzastom koloru...provjeriti , siguran sam da je jedan obrt na poslovnom Beograd-Bar sa narandzastim "z" kolima 86/87.(bilo je ljeto 86. kad sam ga vidio u Beogradu sa 441, NE 461 ...ja i moj drugar koji danas zivi u Italiji smo cekali" 591". za Skopje ,a isli u Grcku,potom iz Skopja"Macozzom" do Gevgelije pa na "Veneziu" do Thessaloniki-a,pa do Larisse neki unutarnji.... odozdo "Hellas" u komadu od Athenes do Beograd )...zagrebacke kompozicije su malo idealizovane...dakle uglavnom noviji "Y" sa prugom...nije sve bas tako...sarajevske su osim nekoliko poslovnih prilicno nereprezentativne ...nikada prije 1990 . ovaj" OBB "ov sto trci u 296/297 nije bio ovakav kao sto je predstavljen ...vec malo ofucaniji ,onaj sa WC-om u sredini...a i 1990. je on uglavnom..."950". nikada nisam vidio jaceg od devet kola...a ponekad je sarajevski rashod bio takav da su isli i dvoosovinci...isto sa odredjenim zimama rashod je bio nevjerovatan da su kompozicije bile recimo od samo cetvora(treba 9-10 redovno) kola na "296" izmedju Ploca-Sarajeva...svojim ocima vidio...nesto interesentno...jedanput je neko od forumasa iz Slovenije iskazao svoje odusevljene sa kolor -shemom "Bosna Ex" negdje po forumima(mislio je na '82 verziju) i pritom zalio sto nisu stizali do Slovenije...zimama kada je bio veliki rashod kod Sa popunjavani su 850/ 851/852/853, a jednom vidjeh i u "296" jedan na poziciji gdje je trebao biti zeleni "a" Ploce-Ljubljana..znaci iznimno je stigao u Sloveniju...ou "Dioklecijan" sam vec iznio nepouzdana sjecanja da je bilo vjerovatno i zagrebackih spavacih...

Ad UB 950/951 + Dioklecijan + UIC-Y vs. UIC-X:
If STU say that I put that info to composition. I supposed, that in real trffic were lots of chnge (and from that reason there is function "real composition" and if anybody remember or have any pic, he can put there real composition in real date). But if STU say f.e. at Dioklecian only Bd WL, I put there only Bd WL, ... :neznam:

Ad ÖBB on 296/267: Thank you and same request as for Sky. Can you choose right coache from database? http://pc.pxtr.de/f22/f3222e.htm
 

4w4

Član foruma
...moram odgovoriti ovako...posto sa engleskim nisam bas,a francuski kojim vladam nece biti od pomoci...a i gospodin iz Ceske razumije... ma ja pisem cisto da bih prezentirao sjecanja iz zivota zeljeznice nekada kojem sam svjedocio...a i mladji railfanovi mislim da vole ... a i moje informacije su bez garancija... posmatrano sa strane...dakle to je svrha,inace bilo je i procjena da je tacnost na vasem siteu najmanje 80%(odnosi se na JZ) i moja neka procjena je na toj liniji apsolutno...sto se tice ostalog mogu ubaciti( ovo bez obaveze na intervenciju) da "x" -ova ima jos uvijek svugdje oko 1990....cesti su i u 590/591 i to bas na oglasenoj distanci Ljubljana-Bitola(veceg kapaciteta,a osjetno manjeg komfora)....840/841 u punoj ljetnoj spici nije ispod tri "bc"itd...inace nastavite ,barem ja redovno pratim...
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
...moram odgovoriti ovako...posto sa engleskim nisam bas,a francuski kojim vladam nece biti od pomoci...a i gospodin iz Ceske razumije... ma ja pisem cisto da bih prezentirao sjecanja iz zivota zeljeznice nekada kojem sam svjedocio...a i mladji railfanovi mislim da vole ... a i moje informacije su bez garancija... posmatrano sa strane...dakle to je svrha,inace bilo je i procjena da je tacnost na vasem siteu najmanje 80%(odnosi se na JZ) i moja neka procjena je na toj liniji apsolutno...sto se tice ostalog mogu ubaciti( ovo bez obaveze na intervenciju) da "x" -ova ima jos uvijek svugdje oko 1990....cesti su i u 590/591 i to bas na oglasenoj distanci Ljubljana-Bitola(veceg kapaciteta,a osjetno manjeg komfora)....840/841 u punoj ljetnoj spici nije ispod tri "bc"itd...inace nastavite ,barem ja redovno pratim...

Your rembering are very welcome of course and thank you for them. It is good for comparing what was plan at STU made by directorate and how was reality, ...

Btw. what about my request about ÖBB coache?
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
Go to your database RIC1951 folder and take the coach OBB AB3940 in C1 livery.

El Ron de Cuba, you have done a great job!!:palac_gore:

Thank you, but it is not my database, there are sharing pic (basicly made for screen saver) lots of authors from world. I make only any pic of JŽ and JŽ follow-companies.
I tell admin to add that coache, but C1 is not good quality, so we will use this one http://pc.pxtr.de/p/p078/p324.gif

Bcl - green
WLAB - dark blue
BR - green (?)

So it meaning, that at 86/87 were no Beograd´s UIC-Y in orange livery? And I should use for all Beograd´s UIC-Y Al, ABl, Bl, ARl, BRl a Bcl green livery and for WLABl only dark blue (same as f.e. WL Zagreb or WL Sarajevo)?
 

4w4

Član foruma
Your rembering are very welcome of course and thank you for them. It is good for comparing what was plan at STU made by directorate and how was reality, ...

Btw. what about my request about ÖBB coache?
..nisam pazljivo citao na engleskom (sa kojim nisam bas) postavljeno pitanje ...rijec je o(u D296/297) OBB N28 bs...do 1983 .je zeleni/green,a potom "jaffa" kolor...1990. se mogao vidjeti i ovaj (ja mislim da je xx80) uglavnom,26,4m ,uzih prozora i vecih razmaka izmedju njih u orange koloru ....mislim da je to C1...ali idalje je u kompoziciji uglavnom N28....
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
So it meaning, that at 86/87 were no Beograd´s UIC-Y in orange livery?
Correct. Orange livery came with delivery of Z2 coaches.
So, absolutely no problem to use green livery for ABl, Bl, BRl, Bcl Y and dark blue for WLAB coaches to present trains 1986/87.
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
Thank´s both of you.

Is possible, that Beograd had in 80´s and 90´s any other full "D" 4-axles type coache, than Goša UIC-Y?

In which year end steam heating of passanger coaches? And in which year (if earlier) end using of "special heating coaches"?
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
Correct. Orange livery came with delivery of Z2 coaches.
So, absolutely no problem to use green livery for ABl, Bl, BRl, Bcl Y and dark blue for WLAB coaches to present trains 1986/87.

So if there were only green, it means, that on Titograd Ex was green ARl (or any other livery)? And same thing with Kosovo Ex which have Beograd´s composition of Al/Bl/BRl, this train was whole green too?
 

nik

Veteran foruma
So if there were only green, it means, that on Titograd Ex was green ARl (or any other livery)? And same thing with Kosovo Ex which have Beograd´s composition of Al/Bl/BRl, this train was whole green too?
Together with green coaches there was also white/silver and blue at the same time. Titograd Express had white/silver Pafawag/Goša 'X' coaches until mid-80s. I dont know when ended use of red 'X' and 'Y' coaches from 70s (it was probably Kosovo Express).
 

nik

Veteran foruma
Titograd Express cca 1985. ('X')
img-332905-a377d99b79.jpg

6cf4d79bef52.jpg

http://www.malezeljeznice.net/forum...slovni-vlakovi-u-ex-yu.1762/page-5#post-65065

Titograd Express 1986. ('Z2')
JZ_1986_Titograd-Express_Beograd-Bar_1986.jpg

Foto: Rolf Wiemann
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
So if there were only green, it means, that on Titograd Ex was green ARl (or any other livery)? And same thing with Kosovo Ex which have Beograd´s composition of Al/Bl/BRl, this train was whole green too?
These were 'P' trains, and therefore the coaches were painted in different liveries:

Bl 50 72 20-80 903-6 type Y (Kosovo Polje):
507220-80903-6%20Bl[1].jpg
(Photo http://www.kosrail.de/)

Blm type Z2:
229_9030_1[1].jpg

ABlm type Z2:
BM CG JZ May97a.jpg
(Photo Balkanmodels)
 

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
Together with green coaches there was also white/silver and blue at the same time. Titograd Express had white/silver Pafawag/Goša 'X' coaches until mid-80s. I dont know when ended use of red 'X' and 'Y' coaches from 70s (it was probably Kosovo Express).
Is any pics of that red coaches (becouse I should drow them to Kosovo Ex)?

Titograd Ex: pic from 86 with Z2, mening, that in timetable 86/87 runs composition with Alm Z2 Beograd + Titograd and orange ARl Y Beograd? Becouse Goša reference list told that Titograd got Z2 in 87 and Beograd have only 11 Z2 in 86 and it was not too much for both compositions.
 
Last edited:

El Ron de Cuba

Član foruma
Supporter 2020
These were 'P' trains, and therefore the coaches were painted in different liveries:

Ok, so I know, that Kosovo Ex. in blue livery (at first Y, than Z2) have only coaches from Priština, and STU told, that Priština gives composition only for 160/163. And all pics of blue coaches on Kosovo Ex which I ever saw have numers 9XX ŽTO Priština, domestic station Kosovo Polje.
161/162 gives Beograd, becouse my question targets on 161/162 and livery of this composition :neznam:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh