Savjeti/pitanja/mišljenja o preradama cestovnih modela

gagy222

Aktivan član
ma da jako mi se svidja a imam priliku bar jednom sedmicno da ga vozim do carine i nazad (22km u oba pravca) kad ima neki pretovar iz drugog kamiona, a inace ga vozi vozac po Srbiji kad treba ici u predstavnistva, ja samo po Novom Sadu taman da me mine zelja. Odlican je osecaj posle skoro 10 godina ponovo sesti za volan velikog kamiona. :slinim:
Napravio bi i sebi jedan model a i gazdi.
Ovde ima poznavaoca takvih modela pa da mi skrate muke oko nalazenja pribliznog modela a ja cu za ostalo da se pobrinem.:cool:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Gagy, ne vidi se dobro, jer si otvorio vrata ;) , ali čini se da je to TGA XLX kabina? Ja bi na tvom mjestu uzeo kitove za sklapanje od Herpe:
www.herpa.de?082334 (kabina)
+
www.herpa.de?080569 (šasija)

082334.jpg

080569.jpg


S ovim kitovima ti neće biti problem bilo kakva prerada ili dorada. Problemčić bi ti mogla biti zadnja utovarna vrata, nisam to baš vidio na Herpa modelima... Možda kakav scratchbuilding, samogradnja? Ili da ti uleti Brojcile s tim detaljčićem? :vrag2:
 

gagy222

Aktivan član
ta utovarna vrata su dodatno stavljena na kamion ali to mi je najmanji problem. ovo nije lose, hvala.
 

Herbie

Član foruma
Ovaj vikend konačno sam završio svoje zimske projekte slaganja modela. Ovo je rezultat prerada i dorada:

Svi cestari na okupu





Zbog nedostatka ralica i premale količine ploča za povezivanje kamiona i ralica, morao sam se sam baciti u izradu navedenih dijelova. Kriza je napravila svoje po pitanju proračuna pa sam koristio materijale koje sam imao doma.

Ovu ralicu napravio sam na način da sam stari komad ravne plastike učvrstio na plastičnu cijev i stavio na kuhanje u vodu. Fino je poprimila zaobljeni profil. Odrezao sam donji dio i presavinuo prema gore. Na taj način dobio sam nož na ralici. Zadnji dio na ralici odradio sam na način da sam rezao stare dijelove šasija i lijepio. Zakretni mehanizam napravio sam na način da sam lijepio komade plastike u U profil i s vrućim komadom spajalice bušio rupe. Iste takve rupe napravio sam i na ralici. Postigao sam da se ralica zaokreće kao i kupljene. Na taj zakretni mehanizam lijepio sam priključak za povezivanje s kamionom. Priključak sam izradio od tankog lima na način da sam ga pigao i lijepio na gornji dio komad plastike. Plastiku sam lijepio kako bih dobio zatvoreni priključak i spriječio da ralica prilikom montaže ima graničnik. Graničnik služi tome da kad stavljam ralicu odozgo na ploču, ne ispadne samo dolje.

Ploče na kamionu radio sam od stare plastike na način da sam izrezao pravokutne ploče. Veličinom su prilagođene da na njih mogu nataknuti zatvoreni priključak na ralici. Ploče na kamionu morao sam odmaknuti za branika, a to sam opet izveo na način da sam na ploču nalijepio uski dio plastike koji služi kao razdjeljak između ploče kamiona i branika kamiona.


Ovako na kraju izgleda ralica domaće proizvodnje:





Cestarski kamioni bez zimske opreme:





Dok sam čekao da se sve ovo suši od lijepljenja i bojanja, malo sam uređivao obične metalne kamione. Na kraju je to ispalo ovako:



 

Herbie

Član foruma
Stari, ovo je mrak, kmica. Evo još jedan dokaz da recesija od nas radi majstore.
Još jednom kapa dole.

Ak ti veliš da je dobro, onda je valjda dobro.
Planiram sve manje kupovati nove modele, a sve više prikupljati "staro željezo" i kemijati. :D Postal bum otkupljivač dijelova na forumu :D

P.S. Ovo vrijedi za sve koji mi šalju pp.
Nijedan od modela koje sam sam doradio
nije na prodaju.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlično kolega.. stvarno odlično :naklon:
Jedino da je možda koji makro kadar ralica i priključaka :fotic: da malo bolje vidimo ovo o čemu pišeš..
Inače stvarno zapanjujuće i odlične prerade.. :palac_gore:
 

Herbie

Član foruma
Odlično kolega.. stvarno odlično :naklon:
Jedino da je možda koji makro kadar ralica i priključaka :fotic: da malo bolje vidimo ovo o čemu pišeš..
Inače stvarno zapanjujuće i odlične prerade.. :palac_gore:

Budem poslikao pa stavim na forum, ali prije moram pitati frenda da li smijem otkriti do kraja našu tehnologiju proizvodnje :D
 

Herbie

Član foruma
Ovo je rezultat jedne prerade:





Svi prepoznaju da je ovo obični MAN TGA od Siku. Bio je dosta "sirov" model pa sam ga malo doradio. Na kamionu sam obojao blatobrane u crno, nacrtao svijetla, stavio oznaku za teretno vozilo, "sedlo" za kopčanje prikolice obojao u crno, neke crijeva po kabini obojao u sivo, stavio antene da mi vozač može slušat glazbu i komunicirat preko radio stanica :D S flomasterom za foliju napravio sam brisače, uz pomoć čačkalice napravio gornja svijetla na kabini (mislim da ih nazivaju gabaritke, ali nisam siguran). Planiram još na kabini izbušiti male rupe i montirati retrovizore. Teško je voziti bez njih :D

Na poluprikolici - labudici nisam radio neke velike dorade. Odrezao sam komad plastike između rampi za utovar kako bi realnije izgledalo. Obojao sam rampe u crveno i sa smeđom bojom na njima napravio ispunu kao od drveta. Hidrauliku za podizanje odnosno spuštanje rampi također sam obojao. Zalijepio sam komade plastike i na njima obojao svijetla. Dodao oznake za priključno vozilo i stavio dodatne oznake da se zna da će tu biti raznih tereta.

Trenutno model prevozi jedan stari Man i rashodovanu kabinu od MB NG. S teretom se nisam previše zabavljao po pitanju uređivanja. Natovario sam gore i napravio improvizirane gurte da se sve to skupa malo učvrsti. Gurte su napravljene od pik trake, a sivi dio gurte bi trebao predstavljati mehanizam za pritezanje navedenih gurti.

Eto, to je moj rezultat dorade. Ja sam svoj dio napravio, a sad je na Vama da ocijenite kako je to ispalo :)

P.S. Dugujem Vam slike ralice domaće proizvodnje, ali krepao mi fotić. :/
 

Mon

 
Osoblje foruma
Budem poslikao pa stavim na forum, ali prije moram pitati frenda da li smijem otkriti do kraja našu tehnologiju proizvodnje :D

Pa Herbie, jel se to mi koji smo ovde na forumu i koji se divimo tvojim izradama/preradama ne racunamo kao tvoji frendovi?:cool:
 

Herbie

Član foruma
Pa Herbie, jel se to mi koji smo ovde na forumu i koji se divimo tvojim izradama/preradama ne racunamo kao tvoji frendovi?:cool:

Razmišljao sam i ne znam što da odgovorim, a da bude pametno. Mislio sam na frenda koji nije modelar i nije član foruma. Da je član foruma, bez problema bih s Vama podijelili način izrade ralice. Usput, isprika ukoliko se je netko uvrijedio :)
 

Herbie

Član foruma
Evo rezultata sitne dorade jednog Mana od Herpe. Dorada je bila uobičajena. Stavio sam oznake za teretno i priključno vozilo, uredio svijetla, stavio antene i teret na poluprikolicu. Postalo mi je jako zanimljivo sređivati sitnice i izmišljati terete pa će biti još slika, ali tek kad se baterije za fotić napune :D



 

Herbie

Član foruma
Evo slika nekih od mojih prerada tj. dorada. Ostale slike moguće je vidjeti na mojem facebook profilu. Previše ih je da bi ih objavljivao na forumu.

Ovaj MB SK nekad je imao oznake poznate tvrtke Fixemer i vukao je poluprikolicu hladnjaču. Natukao je puno kilometara i godina proizvodnje ga malo nagrizla pa sam ga odlučio kompletno urediti. Dobio je drugu poluprikolicu pa se sad kreće samo unutar granica RH :D Sve detalje izrađivao sam doma sam.







 

speed2

Član foruma
Sreća što je crvena boja u pitanju. Ona je još koliko toliko zahvalna za farbanje malo većih površina kistom, ali ostale boje... a-a.
 

Herbie

Član foruma
Sreća što je crvena boja u pitanju. Ona je još koliko toliko zahvalna za farbanje malo većih površina kistom, ali ostale boje... a-a.

Ne znam po kojoj logici sam odabrao crvenu boju za modele. Mene osobno je puno bolje raditi s zračnim kistom, ali nažalost nemam prostora da mi bude složena malo radionica pa se snalazim kako znam. Ponekad mi jednostavno treba uređivanje modela da se opustim i odmorim pa sam zadovoljan ako i rad s običnim kistom donekle dobro ispadne :)
 

AnteMAN

Član foruma
Pozdrav . Zanima me ako bi kupio 1216 Citylinera od Rvella tko bi mi ga mogao obojati i sastaviti ? Hvala .
 

Herbie

Član foruma
Dragi moji forumaši, trebao bih Vašu pomoć.

Probao bih izraditi posipač za Unimog. Ideja je u glavi, ali nedostaje mi materijala. Da li znate možda gdje bi se u Zagrebu mogao kupiti deblji papir od
šeleshamera? Može i informacija o nekoj dobroj trgovini s papirima pa ću sam pogledati što nude. Hvala
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh