Savjeti/pitanja/mišljenja o preradama cestovnih modela

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Dragi moji forumaši, trebao bih Vašu pomoć.

Probao bih izraditi posipač za Unimog. Ideja je u glavi, ali nedostaje mi materijala. Da li znate možda gdje bi se u Zagrebu mogao kupiti deblji papir od
šeleshamera? Može i informacija o nekoj dobroj trgovini s papirima pa ću sam pogledati što nude. Hvala

Zalijepi dva sloja papira(kartona)skupa,kao sto to ja radim za objekte.
((koristim sve moguce kutije,samo da nije valoviti karton)
Stavi pod uteg i dobit ces zadovoljavajuci materijal.
Mogu reci iz iskustva da je najbolje ljepilo za to UHU"glue pen"jer ostaje relativno fleksibilno,ne lomi se.
Samu debljinu materijala lako izradis u kucnoj radinosti,boja sve skupa ucvrsti.
Najbolje kod tih materijala iz kucne radinosti je da ih mozes rezati,brusiti,bojati i cuda raditi od njih.
Pogotovo za modele manjih dimenzija kao posipac za Unimog.
Probaj:zvizdi:
 

Herbie

Član foruma
Zalijepi dva sloja papira(kartona)skupa,kao sto to ja radim za objekte.
Mogu reci iz iskustva da je najbolje ljepilo za to UHU"glue pen"jer ostaje relativno fleksibilno,ne lomi se.
Probaj:zvizdi:


Razmišljao sam i nabavio papir, ali je problem što ne bih smio koristiti UHU i ostala brzinska ljepila jer imaju jake mirise koji mi štete :( U svakom slučaju, probati ću s papirom pa ću vidjeti kako će ispasti.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Razmišljao sam i nabavio papir, ali je problem što ne bih smio koristiti UHU i ostala brzinska ljepila jer imaju jake mirise koji mi štete :( U svakom slučaju, probati ću s papirom pa ću vidjeti kako će ispasti.

UHU glue pen ti je tekuce ljepilo za papir bez mirisa.;)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Bijela tj Ante bus . :D
a ima tu posla i farbe jer je veliko mjerilo..al čini mi se da taj bus dođe zlatne boje...:citaj:
nisam siguran dal bi bijela išla tj dobro sjela bez primera..(a onog bijelog Revell primera nigdje ni za lijeka)
Ja bi ti to odradio (naravno besplatno) kad budem nekad na ljeto na odmoru no ne znam gdje si..problem je to transportirati u Mostar i naročito gotov model nazad tebi..
Javi se na pp..ako se netko od kolega bliže tebi ne javi ;)
 

AnteMAN

Član foruma
a ima tu posla i farbe jer je veliko mjerilo..al čini mi se da taj bus dođe zlatne boje...:citaj:
nisam siguran dal bi bijela išla tj dobro sjela bez primera..(a onog bijelog Revell primera nigdje ni za lijeka)
Ja bi ti to odradio (naravno besplatno) kad budem nekad na ljeto na odmoru no ne znam gdje si..problem je to transportirati u Mostar i naročito gotov model nazad tebi..
Javi se na pp..ako se netko od kolega bliže tebi ne javi ;)


On dođe u bijeloj a boje moraš kupvat sam :D meni nije problem sastavit nego obojit ali već mi se javio jedan kolega tako hvala .
 

Herbie

Član foruma
Evo rezultata izrade posipača za Unimog od papira. Ovo je prvi posipač koji sam probao kod kuće izraditi. Nije bilo teško, ali je bilo dosta pipljivo zbog malih dimenzija. Karton je od nekih keksa koje sam jeo dok sam spajao dva sloja kartona kako bih dobio jaču čvrstoću :D

Koliko me pamćenje služi uz Unimog nisam dobio nikakve retrovizore kad sam ga kupio. Pronašao sam ove retrovizore doma i odlučio ih staviti na njega. Sve ove naljepnice dobio sam u nekom setu od Kibria pa sam malo rezuckao i lijepio po Unimogu.





Sad je i on kompletno spreman za zimu :)
 

hyperion

Veteran foruma
Evo prerade Majorette kamiona

img2958a.jpg


 

Herbie

Član foruma
Prčkao sam opet malo po modelima i odlučio staviti imitaciju kamena u PP. Da li bi Vi na tu imitaciju kamena nanosili bezbojni lak ili ne? Usput, ima li netko ideju kako na Siku model staviti retrovizore od Herpe. Hvala :)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ako kamenčiće žališ učvrstiti i fiksirati kao teret da više nikud to nejde, onda odi ispočetka s postupkom kao kad "štrekari" fiksiraju balast oko pragova. Istovari agregat i onda nasipaj jendan sloj šodera. Pošpricaj s vodom u koju si kapnuo kap-dvije običnog deterdženta za pranje suđa. Nakon toga dobro "nasaftaj" s mješavinom vode i bijelog stolarskog ljepila (50:50). Kad se to osuši bit će tvrdo i fiksirano. Ponovi prethodni postupak dok ne dođeš do forme tereta kako ti odgovara. Samo onda zaboravi da buš ga izvadil van.....
 

Herbie

Član foruma
Herbie, od čega je imitacija kamena?
Wile, kako napraviti teret da se može kasnije izvaditi?


Davnih dana kupio sam Faller betonaru pa sam dobio šljunak s njom. Kad ga ponestane, uzeo budem majci malo sito iz kuhinje i prosijavati ću razne sitne agregate koje imamo doma. :D

Dok ti kolega ne napiše neku bolju ideju, budem ti ja napisao onu koja je meni pala na pamet. Kupio bih u trgovini prozirnu foliju koju koriste domaćice u kuhinji i stavio u polu-prikolicu i napravio sve ovo kaj je moj Zagorec napisal. Nakon kaj bi se osušilo, izvadio bih van i skinuo (strgao) tu prozirnu foliju s tereta. Eto, to ti je moja ideja.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Wile, kako napraviti teret da se može kasnije izvaditi?
Za prikolicu izrežeš komad stiropora koji bude služil kao podloga i koji bude legao u prikolicu. E na tom stiroporu onda napraviš opet ono kaj sam prije napisal s šoderom. Kad kamion ide prazni izvadiš taj stiropor sa zakeljenim šoderom i to je to. Možda jedino prije nego ideš lijepit šoder na stiropor da ga prefarbaš s nekom smeđom bojom za slučaj da ti šoder ne prekrije baš svaki milimetar stiropora. Onda se nebu vidla bijela podloga stiropora....
 

speed2

Član foruma
A kako bi ti Vule recimo na Siku model stavio retrovizore od Herpe? Ne bih ih stavljal, al dečki mi se stalno žale da ništa ne vide. :D :D

Vule ti je rekao kako bi on, a evo kako bi ja: jednostavno zaljepio sekundarnim ljepilom. One iglice na njima što ulaze u rupu na Herpa kabini skalpelom odrežeš i ostane ti ravna podloga koja se zalijepi na Siku kabinu. I to je to :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh