Savjeti/pitanja/mišljenja o preradama cestovnih modela

Damir

 
Osoblje foruma
Ja to radim na isti način kao i Vule. Ipak kad su oni pipci u rupi kabine drže bolji oslonac.
Naravno prije nego ih gurnem u rupe stavim malo sek.ljepila.
 

Herbie

Član foruma
Ja to radim na isti način kao i Vule. Ipak kad su oni pipci u rupi kabine drže bolji oslonac.
Naravno prije nego ih gurnem u rupe stavim malo sek.ljepila.


Ja ću isto probati kao i Vi momci. Nekako mi to ipak izgleda čvršće.
Koje sekundarno lijepilo stavljaš, jer mi se ponekad zna dogoditi od tih ljepila da pobijele?
 

Damir

 
Osoblje foruma
precision.jpg


Meni nije nikada pobjelilo jer ga ne nanosim previše.
 

speed2

Član foruma
Točno to što su ti Damir i Hyperion rekli, iglom nanesi ljepilo ili ga stavi malu točkicu. Neće ti poblijediti, jer nećeš ga puno staviti na nosač retrevizora.
 

Herbie

Član foruma
Završilo je preuređivanje Unimoga od Wikinga. Nedostaju još neke sitnice, ali i to će biti sređeno.










Model je kompletno prebojan u narančastu i crnu boju jer je došao u žuto-plavoj kombinaciji. Premještena je rotirka na krovu, dodana su dodatna svijetla s prednje strane. Na zadnjoj strani nije bilo uopće svijetla pa sam i naknadno dodao. Napravljen je i sanduk od kartona jer mi se nije sviđalo da posipač dolazi na glavnu šasiju. Sad se još jedino čeka snijeg da se testira vozilo :D
 

Herbie

Član foruma
Davnih dana sam pisao o svojem sistemu izrade ploče za ralicu. Obećao sam da ću slikati i napisati kako to izgleda pa s malim zakašnjenjem ispunjavam želju.

5oyu.jpg


1. Ploče za ralicu izrađujem iz plastike koju nađem doma. Na nju se natakne ralica. Dimenzije određujem
proizvoljno, ali važno je da širina odgovara limenom dijelu na ralici.
2. Uz pomoć distancera, komada plastike, napravim razmak između ploče za ralicu i branika kamiona. Na taj
način dobivam prostor da bi se ralica mogla nataknuti na ploču. Distancer ne mora biti velike debljine.

4. Graničnik pravim isto od plastike, ali može i od tvrđeg kartona.
5. Limeni dio je zapravo plašt od malih svijeća (mislim da se nazivaju lučice). Savijam ga na način da na
stavljam na ploču s distancerom i uz pomoć prstiju se vrlo lako savija, a i lako se reže nekim manjim
škarama.

Sve to spajam uz pomoć brzinskog ljepila i bojam standardnim bojama s kojima bojam i modele.
 

mr.0

Član foruma
Koje sekundarno lijepilo stavljaš, jer mi se ponekad zna dogoditi od tih ljepila da pobijele?
Ako ti je pobijelilo, to lako riješiš vodom i šamponom. Kada sam ja imao takav problem, zamutio sam šampona i vode u jednu čašu, i stavio Kamiončić unutra da se kupa preko noći ;) 100% djeluje
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja ću isto probati kao i Vi momci. Nekako mi to ipak izgleda čvršće.
Koje sekundarno lijepilo stavljaš, jer mi se ponekad zna dogoditi od tih ljepila da pobijele?
Ja za ljepljenje retrovizora koristim "Kristal Klear" sredstvo, američki proizvođač Microscale.

Kad se osuši postane potpuno prozirno tako da se može koristiti i za izradu manjih prozora. Također ne napada plastiku i lako se skine kad se osuši, npr. ako vam se greškom dotakne na plastičnu kabinu.

mi9.JPG


gekkogc_217.jpg

http://www.hyperscale.com/features/2001/gekkogc_2.htm
 

Herbie

Član foruma
Jedna rano jutarnja slika iz moje priručne radionice gdje se uređuje Siku labudica. Prvo je sve ofarbano u sivu boju. Nakon toga uslijedilo je lijepljenje zaštitne (pik) trake i farbanje drvenih dijelova u smeđe. Pojedine rubove trebalo je popraviti nakon skidanja pik trake.

 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Daj blizu sliku kako si rijesio ucvrscivanje trepa.
Ili si ih samo razrezao i zalijepio,pa su fiksirane.
Jos samo "Noteboom" naljepnice na stranicama:palci_gore:
Inace su ove labudice kod mene pretvorene u vojne verzije.
Svidja mi se rjesene trepa,ukrast cu ideju ako su funkcionalne.
 

Herbie

Član foruma
Daj blizu sliku kako si rijesio ucvrscivanje trepa.
Ili si ih samo razrezao i zalijepio,pa su fiksirane.
Jos samo "Noteboom" naljepnice na stranicama:palci_gore:
Inace su ove labudice kod mene pretvorene u vojne verzije.
Svidja mi se rjesene trepa,ukrast cu ideju ako su funkcionalne.



Naravno da su trepe funkcionalne. Vidiš i sam da je između trepa velika crna ploha (ploča) koja ih spaja (drži skupa). Fino to odrežeš i ostaviš mali spoj koji drži trepe skupa i omogućuje im spuštanje/podizanje.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
To mi poblize poslikaj da vidim tocno kako je izvedeno.
Ako imas volje?
Ja sam kod svojih ostavio dio te plastike koja veze trepe,ali mi se ne dopada.
 

Herbie

Član foruma
Pobliže sam ti uslikao dvije labudice kojima su rampe sređene na isti način. Moj savjet ti je da pogledaš koju vrstu labudice imaš i ukoliko je to ova lijeva (siva) da odrežeš ili pobrusiš ovaj sivi "osigurač" rampi. Predlažem ti to jer su rampe napravljene od neke čudne plastike i boja mi se nije najbolje primala pa kod podizanja/spuštanja rampi postoji mogućnost da se boja skine neovisno o tome što je i lakirano mat lakom.

Zanemari što na crvenoj labudici nije napravljena imitacija drva. Uskoro će i ona u radionicu jer ova kiša vani ne prestaje pa nemam što raditi ;)

 

Herbie

Član foruma
Doradio sam i crvenu Siku labudicu. Moram priznati da se na njoj lakše izradila imitacija drva pošto je podloga bila lakirana.



Usput sam složio i jedan teret za nju poštu su stari kamioni prebačeni na sivu. Ispod plave "cerade" koja je zapravo najlon od vrećice za trgovinu nalazi se jedna stara plastična cerada na koju sam zalijepio podvozje nepoznate kabine :D Preko improvizirane cerade prebacio sam tanki lim napravljen od izgorjele lučice (svijeće) kako u vožnji cerada ne bi odletjela :D



Ostalo je jedino za riješiti učvršćivanje tereta za labudicu. Nisam siguran koliko bi gurtne tu mogle pomoći pa svaku drugu i bolju ideju vrlo rado prihvaćam :)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Stavi opet novi red gurtni preko svega do ovih limica koji drze ceradu.
Gurtne obavezno napravi narancaste;).
Salim se,ja bi tako slozio samo vezanje za labudicu.
Da se ispod cerade vide kotaci vozila,mogao bi fiksirat same kotace na labudicu u "kriz".
 

Herbie

Član foruma
Salim se,ja bi tako slozio samo vezanje za labudicu.
Da se ispod cerade vide kotaci vozila,mogao bi fiksirat same kotace na labudicu u "kriz".

Razmišljao sam o nekom križ vezanju, ali ništa mi za sad još nije palo na pamet po pitanju izvedbe. Izgleda da će na kraju ipak biti narančaste i pokoja zelena gurtna :D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh