SHUCA , stariteti-noviteti "N"

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Uh, sad si me zatekao-ne rasklapaju mi se ponovo, pa cu probati ovako-

Zamislite sasiju sa CESALJ otvorima za ose (CRVENO) a ispod dodje dekla koja je ravna.(ZELENA LINIJA)..
Problem je sto otvor ima oblik pravougaonika po vertikali a ne kvadrata...
Duzina pravouglog otvora za osovinu je prevelika sto daje vertikalnu setnju osovine. (ZUTO)
Epilog je da ose poskakuju kako ih poluge pogone..
Jednostavno sam smanjio taj vertikalni hod, dodavanjem komacica tanke plastike na
poklopac sasije i time eliminisao visak prostora.
ZELENO ZADEBLJANJE poklopca na poslednjoj osi.
Nakon toga osovine vise nisu imale prostora za prevelike ekskurzije.
Bilo je dovoljno oko 0,5 mm dodati, taman da pasent udje u ureze na metalnoj sasiji.
Ose vise nisu skakale i lokomotiva je mirno vozila.. Samo ne treba preterivati jer onda nalepka koci osovinu.
Mora imati malo zazora .

View attachment 97058
A sto da si stavio u taj prostor mali feder ili komad savinutog lima od federbronce za kompenzaciju ? :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jedno pitanje... koje sam postavio u temi o DC upravljanju.
Kod N loksi (DC), koje je pravilo za smjer vožnje... da sve lokse idu npr. prema naprijed,.... na koju tračnicu u tom slučaju dođe plus. gledajući u odnosu na smjer vožnje?
 

SHUCA

Poznati forumaš
A sto da si stavio u taj prostor mali feder ili komad savinutog lima od federbronce za kompenzaciju ? :)
Radi se o povrsini 1,5 x 1 mm debljine 0,5mm za zvaki lezaj....
Komad zalepljene plastike daje mogucnost dorade po potrebi.
Ponekad je dovoljna kapljica super lepka preko, da jos minimalno smanji prostor, ili
mini turpijom koji put za skinuti jos koji mikron-ako treba, ukoliko zakocuje osovinu....
Tako malenu oprugu ili komadic metala-pitanje je kako ucvrstiti.
Ovako jednostavno zalepim plastiku na plastiku tecnim lepilom, sacekam min. 12 sati
da se sve stegne i osuci potom doterujem i montiram...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Radi se o povrsini 1,5 x 1 mm debljine 0,5mm za zvaki lezaj....
Komad zalepljene plastike daje mogucnost dorade po potrebi.
Ponekad je dovoljna kapljica super lepka preko, da jos minimalno smanji prostor, ili
mini turpijom koji put za skinuti jos koji mikron-ako treba, ukoliko zakocuje osovinu....
Tako malenu oprugu ili komadic metala-pitanje je kako ucvrstiti.
Ovako jednostavno zalepim plastiku na plastiku tecnim lepilom, sacekam min. 12 sati
da se sve stegne i osuci potom doterujem i montiram...
:)
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ovih dana mi samo stizu neki novi stariteti...

Ovoj Malletki sam odolevao 20 leta, i na kraju se predao.. Novitet kod mene :yes
ARNOLD metalika, jedan od poslednjih projekata i izrade, iz najrobusnije-a precizne serije Arnolda
pre no sto je firma zapala u teskoce......
BR 96 sa vucom na sve osovine. Tezak kao da je HO..
IMG_3511.jpgIMG_3503.jpg
A vratio se ( nije Sime) ovaj moj nekadsnji DSG vagon Minitrixa izradjen pocetkom 80-ih..
IMG_3507.jpg
Koji rad, a tek tisak ..:slinim:Ponekad pomislim da to nije "N"...:hihihi:
IMG_3508.jpg
Pravi STARITET , a nov, skoro nevozen....SNCF dizelka izrade LIMA pocetkom 70-ih...
Uh , kako sam je zeleo imati:ljubav....I imao sam dve ali sa ogrebotinama.... Ova je mint.:palac_gore:
IMG_3510.jpg
Ima jos stariteta ispod cekica, ali to postavljam sutra...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Krasotica od " Ibertren-a", spanske firme koja vise ne postoji.. Br 92
Ovaj primerak je kupljen sa ugradjenim Faulhaber motorom.. Kako to mili..:naklon:

Original ove lokomotive je najpoznatiji po vuci slepova u Sipskom kanalu u Djerdapu.

IMG_3514.jpgIMG_3505.jpg
I malo bolja fotka BR 96.
IMG_3516.jpg
Odoh ponovo u hibernaciju da popunim rupe u novcaniku...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Treba se setiti...

Moj prijatelj Petar je uspeo od dva , neugledna "G" vagona starog PIKO-a, da
napravi zanimljiv vagon ... Poslao mi je jedan primerak kojeg sam " tockorizovao",
i udario prvu farbu.... Zanimljivo izgleda-moram priznati...
piko3.jpg
piko 1.jpg
Ovo je " donator organa.."
piko.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Bice da me uhvatio virus "sekundarac":hahahaha:....
Ovo je doslo do mene u komadima, ostecene stampane ploce, i malo pohabane haube...
Stara verzija "Minitrix" SBB Ae 6/6... Metalika, nego sta...
IMG_3547.jpg
Interesantno, ni jedan vitalni deo nije falio-ni sijalice...:yes Trebalo je premostiti stampanu plocu, i nedostajuci selektor gornji/donji vod.
Hm...Motor je malko ze..zao ali sam mu doakao pa sada prede kao macor.
Da nije malih fleka po bokovima i nestale stampe, rekao bi covek da je ovo novo.:hahahaha:IMG_3545.jpg
IMG_3546.jpg

A ovo dole je zakasnela radnja, samo nekih 40 godina.:vrag:
Napokon sam dodao treci "fenjer od zlata" na vrh ove lokomotive nabavljene 79-80..
Dobro sam se setio gde je to stajalo ...:hahahaha:

IMG_3550.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Bice da me uhvatio virus "sekundarac":hahahaha:....
Ovo je doslo do mene u komadima, ostecene stampane ploce, i malo pohabane haube...
Stara verzija "Minitrix" SBB Ae 6/6... Metalika, nego sta...
View attachment 98864
Interesantno, ni jedan vitalni deo nije falio-ni sijalice...:yes Trebalo je premostiti stampanu plocu, i nedostajuci selektor gornji/donji vod.
Hm...Motor je malko ze..zao ali sam mu doakao pa sada prede kao macor.
Da nije malih fleka po bokovima i nestale stampe, rekao bi covek da je ovo novo.:hahahaha:View attachment 98866
View attachment 98865

A ovo dole je zakasnela radnja, samo nekih 40 godina.:vrag:
Napokon sam dodao treci "fenjer od zlata" na vrh ove lokomotive nabavljene 79-80..
Dobro sam se setio gde je to stajalo ...:hahahaha:

View attachment 98867
:cool1:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Secate li se ove tuge???IMG_3108.jpgIMG_3109.jpg
Ti nije sve...Kratki spoj preko metalne osnove drehgestella je uzrokovao krivljenje plastike tockova..
To sam uspeo popraviti (centrirati) takodje grejanjem.
Veci problem je sam odlivak kotla -fabricki je PREPECEN, tj. pregrejana plastika pri brizganju...
Rezultat je pojava malih napuklina i otpadanje delica.
To sam mogao spreciti samo ulivanjem super lepila iznutra iz nekoliko puta.
Sada je sve na okupu, nema opasnost od daljeg krunjenja haube, ali velika steta je vec nacinjena!

Tender je posebna prica-namam ni "M" od mehanike.. Samo malo neocuvanije haube.
Resenje je napraviti sam odgovarajucu mehaniku... ZIVELA Mehanotehnika.:palac_gore:
Od dva drehgestela USA dizelki sam spajanjem dobio odgovarajuci raspon osa..
Na zalost, pogon ce imati samo osovine 1 i 4...Vise no dovoljno..One su i na originalnom mestu.
chap2.jpg

Ovo je razvoj- Mashima motor sa dvostrukim vratilom ....Lepo stane u haubu..
chap1.jpg
Hm, pa ovo i nije lose..
chap.jpg
Ali , lokomotiva je veci problem...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Idemo na microhirurgiju.. Face-lifting takoreci... Nova kabina je skinuta da delpradove statik SNCF
lokomotive,,, Seci, ravnaj, gadjaj pravac-ha, uspelo je , mada nijansa bija i nije ista..
IMG-cbabb53fc9ff4af8ac60c31a82f632b8-V.jpg
Skinuh i krasne vindblehe..
IMG-861b713f72ea607e428a8d5f96569f01-V.jpg
Pa ovo je blizi "Lemaco" originala...(Pazi da nije za hiljadarku i jednu osu manje )
lemaco.jpg
To bi izgladalo nekako ovako ?? Morace malo nijansiranja kolora da padne ...
IMG-a78e0591081baa8c2af3b1226ceb7c5e-V.jpg

A onda mi je sinulo da i haubu tendera transplantiram sa istog izvora-ista je boja...
Nastavak u sledecem broju..:vrag2:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Potom...IMG_3570.jpgIMG_3571.jpgIMG_3569.jpg
A jos i svetli... I poklopac dimnjace je nedostajao, ovo je sa static modela.
Malo mi bilo no ubacio i trece svetlo:yes
IMG_3573.jpg
Ostaje predamnom veliki posao na uklapanju mehanike u haubu tendera... Imam nekoliko opcija, ali moram
ostaviti mogucnost rasklapanja i servisiranja u buducnosti...Uz to moram naci dovoljno mesta za balast
kako bi dobio bolju adheziju...
"Zabave" na pretek...:harakiri:hahahaha::vrag:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh