SHUCA , stariteti-noviteti "N"

1borna

Veteran foruma
gcycCp67jqKOGCV5Zn8nw-S-XgAYRCzsRyRsbHMNNnQaENQNlEYPz9qkenLStzreTlEz3p-gryMXqLY9IBqogpyt6d-RDWhGqzCtdSTOzvam9YD6Jmic3-pqqU5QIZ2LnIxhk_d4P_okhC7ix3Ion0fqCdAgEYg8Jvj9iP4OJdONZS1bX-SogDYPdulBg21iWNsWGUrYayC0WDkbb3JYBhegv-MmdJS2mGlEduuqpRp4Pkuegn3ig4TstDc8ttFoKZ9pMA5nPRUBeyf8ZqzpgthmiA5CkjdBv3rIB4SkO-x6l_-Yy7QiER4SawxrEZVn4EUd1mu5BEpLbsyQUY_BnJ6ejzXLttvA2w7_pMszGFBep_yDeRi03LXp2JDJ3CXEPXQnEwNS0xrbOHOdrBOeF-K1Gucb1_JIdoAG5CUBNJ2rbjVyH4sAmJyA6vQceYUKKyN84yimQwIL384jJ4ubkThREeS9UHBxelPLsvv2VV2VC-IikN4jVmCout9K2F9pgdzLKFFa5fM4LcQdPh9ypE2Wv1pGI8YG0U-SozUcgf3EeurNsWtpGmBCrGGzZc2h1_574ykeTzjloYPq8sT_bAA9v30xTKEdTgFYRjwR=w1046-h662-no
Imao sam priliku pred 4-5 godina oživiti jednu takvu minijaturu koja je bila u očajnom stanju
TE6o1baWAEYWLDQoIKatW69yOGSng-YTijJGl7k4SLXFAWvQN8jdUgch6BkHrz9lwAlXmgMT7Uy1Dte0EEUnUVQc-4gU7jC9c08xJAB3qHNF-XKx7RQ0nbGBxsokUtsWal1J6SgpXAN2eD3Qwtp3TOJ04RysjFWP6SmYg6z1gtFvPtGlRXYr-PHKq9srMgXrAdwqZWVj-21OTF0fhluBFCa9TIiVE2itZ-LBa1TksGmbvE38O6vomUzdRNtKHsqNv1pqAYvPRVRXO6vPVZuYlC5ws3qcCQWeJzhGj1o4iYHmtqNlnU2613qg4PKJPF6Awt7G02uiz4hE04eReEyyY7razcZbkiUVMiah3mFfvTwibtkGpnf63Rn0t4ecfWC9tYktS-a3-j0vbjYFvV8qvd9C0s94rfSKs1zzs66kpDaPgSUXZFsgVf54FL4iBexKF_N_9dhQ_GmLDWpPAlBk3xnBCRiBttfgPh5z7c9DBO78r-q_h7vzlum6tHxB5Q7e4R1196euNAfQjKH-6Ycco6hvk3LfyDZaarTS9H02WHRdLo1qEB03MRnbhJzgu-GQ6aka69xxVG9jef0aK0rrvHEiRtbkUWARz08BSokr=w1366-h554-no
iPa85v_av5Y_oaap4atcmKqg5514OM84Nw8uEQaphkcVzIs-JqMdLaa_jHl0NIDYX56PBXzS0562pm37jRGoSr-HydthWTZ8vxTSAU3PuOy8iODY48WT5zJH-Vi_YJeW8fo9iKUlFKEBy6WPdtazfUvNyOLdR4AK64y7UHY1BS4BX-WUIvJM8XtLOCiOIXP9AFad7b5RLDfOENMQluSwoaonlCFm9uHwwwhC7F56suWIKzuSq2JS56jMrDmMRbJsoSCI7d6t6MOlOzAK-mhRzABiAQXb0gWZ-UrpD6mWnszjeTVqBrBQhWQOetbrBmAPSMlRJLQPs3W5qeErTHgSMgl0ufPqoTAHmWJ49FyWJCx4p06MbpoTT7RInlml90JffF2x4MPOeGyQ3SYKjihimiJMerY4nXNnzVXsdgWumQ1PjqKXenqU0yqAEmROzFiOFI5T3Uei9fkZFKITdhoioahTuz7PMQrhc4EWT3Tp28B59FxqTrpyVRtnaStQRrMOt8HhZTzs1caM5ywBIqQadLh8YpNVUOI1tsONNqEnGpb9-6a1jShW8bJHdp11k-wbPOA0roRNORm6QGIC7aS58543fwzg-d3bYw4T40Cg=w1207-h662-no
U njoj je svaki kubični mm popunjen
ZKLKpe2_AQu-HY5w9CTpXXaVOgjCDMk7as7CMEJVjGv-_p2LeTywXGxdgEdiC63qdbBlgk3K0M1pu5xqWuuypPFKyphQPCQHK6_4PriJ309VosA2kqfK4mVPpROS0ITS-U9Jc8YU0OmwsbH6ikn8sjtyE0yo8eaD71ZrxmFlefYmA1p2WDBfm8EB2uencMOfslrefA2yb7yMJxhcM-NvloD8dE9UN0RFDbun4WchyTxUT1cSmHKBfbQnaZUkP6cz6ENJKf24UZUBaiJLvSnXaUuA0uqbS26TotUDUTqL4174qa5rhhcjGsx1oYe4ZSXanKFa5zg4miLj1vD4QrAZdEbMdDD9UWpHzYRlbr_YbPOrU0KbZ3rE4hFoCDtWUueEqcjjSFT8WT9KZJ-QvejRUZzgJIESdLZzLurSyGbJ1ud5eqzOtceunXtw5Nrz9HUm5aFtaudxMHgeLTmFxUU3DPlSL8l8kp8bIjfMiATC-zqXcku6BODnB16hAu6Frm-ss8v0wTNXYEPtv-5FfxFtXUS9zgM2t3FtQqCd4pzk2mUjJt51PbcYdRNnZ-36MlvH9XcHaQGk1CXWJapiQIb8OPlzSw6rsyOOBVzdbKdH=w669-h662-no

Sve se spaja na dodir zato je važno da svi kontakti budu čisti
wdGE27wkNTn7EFLv6EvF520C8Tr8m95uw8_Pm9ymJXdxRmP6a-gYJmHnrfGc_pkqHS3GNiO7Q_zlAFFQE3KhYC_vRFnDD39Axe8REiu8lBcOTJ8MpWT7j7kY0QEHlEa40w-q6nCrggtbW80qUqPubnCOP2JB55lvVy2GHgdnWoHS01bPTHnagxNEfhfaJOS3gkZ09SOucBq45AikYRAy_LJkhqopNfqovB7wm3FRXAwxcfYexUeGdw8KWmb7iSmqcOgc9UNiehpXwYC5cWfCAL2Pavl4MAzwuu_ksAJWUdkTCJY5oqonA0KsTrqydDloZh87yGflwOj8sK3mFk6eebfM1sldnlt1q2uqUdjmoTZ2PnJTSdM8dZmmr3VzNy3-i2lyAGeuS6xxX6swyFzvqJlmBnygx_6WSSEF6-JSo8fpf6vfpCTPdc1osqoONsHkM4BswI6RCiVf_Hm71fSRXBj3Sy4QBpzGoSJn-oD-3NxwdPw9LgmOzeldfjfH2IG_bho1odYP0bmiDFON6bK21TUUFbpbmA4lHzrPdN7AmCrw3-DGrloR2sBcdw01SZg_ElFN72OElu71KzikiD10lEL2N49vm3KS_ri2uvjD=w1084-h662-no
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nema mesta cudjenju dobroj voznji:palac_gore:... Malena ima motorcinu kakvu stavljaju i u velike parnjece...
Kako je sa metalnom mehanikom ,a jos i tegovi pride- mirna voznja je zagarantovana.
Ovaj model se najduze odrzao u kontinualnoj ponudi "Arnold"-a... 1965--do prodaje Hornby-u,
i gasenju starog programa..

Ovaj primerak je stigao meni bez haube i podmetom ispod okana, kao i bez manjeg balasta...
Vidi se da nema ni pantografa, ali to i nemam namere staviti...Model je i ovako previsok.

Daleko je on od rafiniranog i tacnog modela, ali ti praistorijski modeli uvek imaju neku draz...:sisulja:
IMG_3604.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Pa, bilo je i vreme da se kod mene pojavi Krokodil..:yes. pa jos Arnold..
Nije nov, sta vise kupljen je kao defekt, bez motora...
Kako necu voziti elektre na buducoj maketi koju cu raditi u penzionerskim danima,
to i ne smeta sto je ROLL model...
Ako budem hteo dobiti vozni model, ostaje kupovina motora i ugradnja..
Ovde je sve ocuvano, osim rukohvata koji su i inace izradjeni od pretanke plasticne niti..
Dobice nove, od stomato zice..
IMG_3673.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Pravi pocetak price je ovo-oglas na e blejacu koji nisam mogao ignorisati :naklon:...
Kad vidim Chapelon lok. od Rivarossia, padam razumom, tim pre sto imam delova za kompletiranje.

Nakon nekoliko crnih i zelenih, ostalo je da se nanovo docepam i braon verzije.. (pomagajte..)Chapaa.jpg
Sinobus od Minitrixa je ovde kolateralni dobitak.:hahahaha:
Sta je sve nedostajalo na Chapelonu :hmmm:...
Puferi poskidani, nema vrata dimnjace, desnog parovoda, parnog doma, rezervoara vazduha...
U tenderu je motor tesko kretao, nedostajala je i maska jednog drehgestella, kvacilo, lose gumice...
Masina skoro da nije vozena, sudeci po stanju tockova..:slinim: Cena kompleta bese neodoljiva..;)
Foto- preciznost odlivaka iz 1975....Rucno doradjivani negativ alati -za brizganje..
IMG_3681.jpg

Motor je servisiran i sada prede, pogonske gumice zamenjene, kvacilo sa nosacem dodato iz rezervnih delova.
Na lokomotivi dodat jedan parni dom, sijalica na celu. Na putu su puferi i celo dimnjace, dok cu desni
parni vod morati praviti...

Vozi kao mravak-na moje cudjenje. Ne mogu dokuciti zasto ju je ex vlasnik prodao..
Evo dueta "Chapel & Chapell"...
IMG_3682.jpg
A sinobus ????
Pa...normalno da je popravljen i trci.. Nije bas idealno ocuvane haube, ali vec imam interesente za njega..
Trebam zameniti diode na zavrsnim kolima jer belo i crveno svetlo rade spojeno u oba smera, a ne treba.
Za sada neka malo pravi guzvu kod mene... Ima dana za selidbu kod drugog..
IMG_3675.jpg

Bice doterivanja i igranja na zimu -ako je uopste i bude... Ovde setamo u kratkim rukavima ...+24C...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Malo kopiranja i livenja nedostajuce dimnjace i deflektora-krilaca za Chapelona..
Originali za kopiranje su sa moje stare Chapelonke....
unnamedaaa.jpg
Prvi odlivci iz silikonskog kalupa,
chpkri.jpg
Nakon malo dorade...chkrila.jpgshkarilsss.jpg
Sledi odmascivanje ressin odlivka i farbanje, potom montaza...
 

SHUCA

Poznati forumaš
"Darovi" sa Bg berze....
Kod mene je zavrsio Rivarossi-Atlas model pacific parnjace u redjoj varijanti kolora.
B&O -"President Polk"...Savrseno ispravna i ocuvana , ali...
Nedostajuca vrata dimnjace ce biti dodata cim odlijem kopiju sa svoje GTW verzije

IMG_3693.jpg
pac bo1.jpg
Na berzi mi je jedan kolega predao srot kojeg je nasao na pijaci..... A tamo...:slinim:...
Dve stare izlupane Rivarossi lokomotive.... Mada su deklarisane kao total neispravne,
nesto mi je govorilo da ce tu biti dobrobiti... I bio sam u pravu....originalslika_N-RAZMERA-ATLAS-KOMPOZICIJA-173661761.jpg
Mada su se sasije napadnute kugom raspale, izronili su motori kojima je trebalo malo paznje
i ciscenja grafita da bi proradili... Stanje namotaja i kolektora je kao iz fabrike..:palac_gore:
Prva je stradala "pokvarena i pohabana" crvena V-60.
Da bi izvukao motor-morala je sasija biti isecena na pola..(ako nekome treba ocuvana hauba neka se javi).

Motor je transplantiran u ovu lepoticu koja dugo ceka motor...(Hvala Borna:aplauz:)
ABR zelena verzija, dosta retka u ponudi.

IMG_3694.jpg
A od Panjace su ostali ovi dugmici....
Djenka se pobrinuo da se sacuva sve sto moze !! Motor veoma dobar ..
pacshrott.jpg
Na fotosu se lepo vidi raspadnuta sasija. Bilo je dovoljno jace dodirnuti da se pocne kruniti...
Makar je kompletan podvoz sa mehanikom sacuvan-ko zna , mozda ce nekome trebati..
 

SHUCA

Poznati forumaš
Molim lijepo Shuca :pozdrav:, mi stariji koji smo odrasli u neko drugo ipak teže doba znamo da treba
sačuvati svaku sitnicu!

Stari moj, da je pametno sacuvati SVAKI ispravni deo, koji moze posluziti popravci,
dovoljno je videti cenovnik Ersatzeil-liste kod bilo kojeg proizvodjaca N modela.

Cene fabrickih delova izazivaju " cudne stomacne grceve"....npr, nema novog motora bez 50 evra.
E-bay je nesto povoljniji. Pisem za "N", a strah me je pomisliti kako je u HO..:hladno:
Najgore je sa delovima ugasenih fabrika.... To je nenabavljivo novo, te ostaje cerupanje shrottova.
 

1borna

Veteran foruma
Otprilike je isto u H0, kad bi išli sastavljati lokomotivu od rezervnih dijelova došla bi najmanje 10x skuplje
(pa i 20x). Neki domišljati prodavači na eBay-u znaju rastaviti kompletnu lokomotivu do zadnjeg dijela pa
ih prodaju po "povoljnim" cijenama.
Slično je i kod automobila, elektronike i kućanskih aparata što nam ne može biti utjeha.....
 

SHUCA

Poznati forumaš
Da pogledam jedan od sajtova za prodaju, kad tamo raritetni Rivarossi-Atlas vagoni u odlicnom stanju..
Za mene SNCF, a za pajdu GP-18, onaj, davno zeljeni sivi FS. 1. klase... Jos ce i drehgestelle dobiti..
Cijena-sitnica, 10 e. za oba..
IMG-20190308-WA0004.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Danas sam se sreo sa svojim starim drugarom, koji je vec 12 godina u Australiji...
54 3.jpg
Dosao Vlada Bosnjakovic nakon 12 leta da obidje postojbinu, te svratio sa suprugom i kod mene.

I tako , nakon rucka i preturanja proslosti, krenu da zagleda vitriNu...
Gleda , gleda, pa ce reci-"Ovo nemas"i masi se za dzep...A tamo..
Minitrix BR 54....
Veli , njemu ne treba-prelazi na HO..:glup....
Hvala Vladimire, zar te nije mrzelo da je nosas preko pola sveta..??
54 4.jpg54 1.jpg
Put Adelaida ce krenuti sa "N" JZ 663 u dzepu...Koliko za revans..:papa:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Moze li probni krug te male MTR lepotice kao i braon perverzije koja je stigla?
100 nijansi braon...? Jesi li to hteo?

Uf kako je ovo braon cudoviste od Rivarossi-ja, menjalo moje raspolozenje od euforije do dubokog razocarenja..
Kupljena je kao defekt, sto znaci da je SVASTA moguce i pored fotografija na oglasu i solidnog opisa..
brch1.jpg
U opisu je stajalo da je sasija tendera (gde je i pogon) napadnuta KUGOM..:mad: Pocelo je da BUBRI do te mere da je hauba tendera, pod pritiskom pukla i otvorila se.
br1.jpg
O.K. to se da slepiti i sasija sbrusiti na original gabarit, ali ...
Pukotine u livu su zastrasujuce... Ovo je rezultat livenja nedovoljno mixane legure ili livenja sa smesom nejednake temperature... :palac_dolje: ...brch3.jpg
Uprkos ovome, liv se mehanicki jos dobro drzao-nije se krunio pri brusenju... Radosna vest..:yes
Motor.....U prvom trenu ni glasa od sebe...Ujtimam....Ciscenje, provera opruga i grafita, podesavanje nagiba
ose motora na centralni zupcanik...:crvenilo: Hej- pa on ipak radi...Sledila je promena statora jer je Svaba toliko
nalio ulja, da je uslo u stator i razmeksalo gumasti prstenasti magnet... I grafiti i kolektor behu masni.:mad:
A delova sacuvanih za ovakve slucajeve -koliko ti volja..

brch2.jpg
Radiiii, i to savrseno mirno u oba smera...
Na ovakav epilog nisam bio spreman..:ples2: ..Kako je za braon Chapelona bio od ranije spreman celi novi tender (bila je kupljena jos jedna bastler CRNA kao donator), resio sam da kompletiram jos jednu zelenu...
--Iz zatecenih delova inikla je radost za mojeg kolegu....
ovaj kugavi ispade kao dar sa neba...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Kolega GP 18, jeli ovako OK ??
Tri moje i sasvim desno zeleni mutant za tebe...
Bice tu jos malo face-liftinga i toniranja, ali....
brch5.jpg
Ne, nije izmisljotina ! Evo uzorka .budz.jpg
A onda - pravac vitrina..
Zaboravih da napomenem, da je hauba braon Chapelona SAVRSENO ocuvana, cak su i puferi svi na broju..
brcha10.jpg
Jgb, opet problem... Sad moram nabaviti jos makar dva braon CIWL vagona..:slinim:hihihi:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ne mogu ti ja bez ovakvih po' kile metala ...:slinim:
Kako mi uvek neko izmoli, pa otkupi, ovakvu Arnold "tenkovsku" lokomotivu
ovog puta sam, uz pomoc GP-18, dosao do najnovije (i poslednje verzije) BR 23.
Osim tendera od plastike, sve ostalo je surovi metal..:yesOgroman motor..
Mozete je voziti satima-kao da su je rusi pravili :hahahaha:
Prikazani komad je skinut sa E Bajajca, za sitne novce .Natpis je malo ostecen..

20190707_141755.jpg
20190707_141822.jpg20190707_141914.jpg

A ovu "ekolosku" BR 01,ocekujem uskoro.. Model je iz 1973...
zele 01.jpg
 

GP 18

Aktivan član
Sta znaci profi slikanje. Imam 23 vec više od 2 godine i nisam shvatio koliko je lepa do ove slike. A kad ti vec ovako ide dobro slikanje imas za zaduzenje da odslikaš i ovo zeleno cudoviste.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh