SHUCA , stariteti-noviteti "N"

SHUCA

Poznati forumaš
Napokon uspeh da nakon 30 god. ponovo dođem do PICO putničkih vagona koje sam davno posedovao :??:
Što je najčudnije,mogi i ne znaju za ovakve vagone...Sada su neka vrsta rariteta :evil:
Ovo drugo je EMD E-8 novi proizvod firme WALTHERS.
NEVEROVATNA mašina :aplauz: :aplauz: mili stabilno,a osvelenje na čelu je MRAK.... Ima leće pa baca snop svetla na šine.
I treća je MINITRIX BAY 2/5 koja se vratila u moje jato na čelo kompozicije koja ju je godinama čekala.
Konačno, protrčala je po šinama, motorizovana Del Prado (ukrasna) lok. SNCF 2-4-2 :ljubav
Šta ćeš više >:p> Do sledećih novih stariteta,pozdrav....
Još jurim Atlas USA putničke silver Santa fe...i to sam davno prodao pa sad tugujem s:xx:
Picture 153.jpg Picture 152.jpg Picture 154.jpg sncf 242.jpg
 
Last edited by a moderator:

NClight

Hybernated
Lijepi modeli, nema što! :palac_gore:
SHUCA kaže:
Napokon uspeh da nakon 30 god. ponovo dođem do PICO putničkih vagona koje sam davno posedovao :??:
Što je najčudnije,mogi i ne znaju za ovakve vagone...Sada su neka vrsta rariteta :evil:

U stvari i nisu... kao modeli ;) ali kao PIKO modeli jesu :plaza:
Lijevi je klasični Bi29 , popularni Donnerbüchsen, radi ih Fleischmann i to odlične (upravo nabavio nekoliko) a radio ih je i Ibertren.
Katalognummer: 5/ 4402

Gattungszeichen mit Bauartnummer: Bi 29
Bahnverwaltung/Fahrzeugbetreiber: Deutsche Reichsbahn (DR)
Epoche: III und IV
Länge (LüP) / Länge: 58,00 mm
Herstellungszeitraum: 1968 - 1989

Modellbeschreibung: Personenwagen, Kunststoff-Gehäuse grün, mit beidseitigen geschlossenen Plattformen, mit Beschriftung "DR", mit Fahrzeugdaten (weiss)

Besonderheiten: Nummernvarianten: 341 521; 342 402; 24-27 005-8; 24-26 106-5; 24-26 270-9; Varianten: Dachlüfter braun, schwarz oder angegossen; gelbe, braune oder keine Fensterrahmen, Blech oder Plastikdach; Fallrohre ja oder nein; Bremsgestänge ja oder nein; Bremsgestänge grau oder schwarz...etc. Farbunterschiede bei den Grau- und Grüntönen

Bemerkungen: Hersteller und Entwickler: Herbert Stein KG Leipzig. 1972 Zwangsverstaatlichung, danach VEB Leipziger Modellbau. Wurde von PIKO infolge Kombinatsbildung "eingegliedert". Der Produktionszeitraum ist nicht gesichert
Zanimljivo je i da se izgled i oznaka tj. broj vagona mijenjao kroz proizvodnju
5/ 4402 Personenwagen Bi 29 341-521 1968 - 1969
5/ 4402 Personenwagen Bi 29 341-521 1970 - 1984
5/ 4402 Personenwagen Bi 29 24-26 270-9 1985 - 1989

Onaj desni je Bi21 PIKO kat.br. 5/4404, radio ga Trix (Minitrix) i to nešto kvalitetniji i bolji... još ih ima po bayu... sastavio sam omanju kompoziciju dotičnih (gepackwagen + 3 komada 2. i 3. klase), nisam siguran dali ih je radio i Arnold... mislim da je.
PIKOv model je preuzet od drugog "kombinata" i bio u proizvodnji je od kraja 60' pa sve do kraja 80' Zanimljivo je i da se izgled samog vagona mijenjao kroz proizvodnju i bilo je mnogo verzija, kao i kod Donnera :hmmm:
Katalognummer: 5/ 4404

Gattungszeichen mit Bauartnummer: Bi 21
Betriebsnummer: 24-27 005-8 und 24-27 061-1
Bahnverwaltung/Fahrzeugbetreiber: Deutsche Reichsbahn (DR)
Epoche: IV
Länge (LüP) / Länge: 58,00 mm
Herstellungszeitraum: 1969 - 1989
Modellbeschreibung: Preußischer Abteilwagen, 6 Türen, Kunststoff-Gehäuse grün, mit Beschriftung "DR", mit Fahrzeugdaten (weiß oder beige)

Besonderheiten: Nummernvarianten: 24-27 005-8; 24-27 061-1; Varianten: gelbe, braune oder keine Fensterrahmen, Bremsgestänge ja oder nein; Bremsgestänge grau oder schwarz...etc. Farbunterschiede bei den Grau- und Grüntönen. Dachunterschiede: glatt oder geteilt

Bemerkungen: Vorstellung Leipziger Frühjahrsmesse 1969, Hersteller und Entwickler: Herbert Stein KG Leipzig. 1972 Zwangsverstaatlichung, danach VEB Leipziger Modellbau. Wurde von PIKO infolge Kombinatsbildung "eingegliedert". Der Produktionszeitraum ist nicht gesichert

Za prijevod možete koristiti Google translate >:)
Podaci pokupljeni sa dvije on-line baze podataka modela:
http://www.modellbahn-spur-n.de i http://www.spurweite-n.de

Uživajte :plaza:
 

NClight

Hybernated
Eh, da... ostadoh dužan i popis Minitrixovih Abteilwagena 21, epoha 2 DRG
Abteilwagen 2/3.Kl.    13743
Abteilwagen 3.Kl.    13744
Abteilwagen BC 21 grün 2achs. 2+3.Kl.    13058
Abteilwagen BC 21 grün 2achs. 2./3.Kl.    51 3058 00
Abteilwagen BC21 2/3. Klasse grün    13301
Abteilwagen Cd 21 grün 2achs. 3.Kl. mit Traglastenabteil    51 3059 00
Abteilwagen Cd 21 3. Klasse grün 2achs.    13302

Nemogu naći podatak dali su ih radili i u Ep III :??: :hmmm

Za Fleischmannove Donnere samo okrenite stranicu kataloga ili virnite na net... duuugoooo su u proizvodnji i ima ih previše da bi ih sve popisali >8-o: od DRG EpII preko EpIII DB i DR do muzejskih primjeraka iz Bochuma EpV ili drugih privatnih operatera... :palci_gore: od 90' svi su sa KKK :naklon:
Inače, odlične Donnere u malko drugačijoj verziji je radio i Roco u N-u ali nažalost samo kao ÖBB varijantu, no isplati ih se nabaviti... ;)
 

SHUCA

Poznati forumaš
:prof: Samo da pojasnim...Svi stari vagoni PICO prikazani ovde su dugi 86mm :eek: Vagon od 62mm je iz NOVE produkcije i taj jako liči na ono što je radio ROCO. Evo malo starog programa PICO :
Najveći štos je u tome što vagon Bi 29 nisam našao ni u jednom katalogu Pico :D
Kratki abteil (5-4135) i noviji Ci su dugi 62mm :geek: Svi stari dvoosni modeli vagona NISU BRIZGANI kao komad,već su u fabrici slepljivani bokovi,krov,platforme... kao bausatz kućice :D
Novi Ci (od 62mm) je brizgan iz komada..
No da ostanemo kod starog PICO programa.... Iznenada mi je došlo i ovo od ČSD-a klopa

I u novim staritetima.....Potpuno novo a staro preko 30 god.. ATLAS. Što se gornje garniture (FLE) tiče.. nećete verovati ali takvi vagoni BEZ srednje osovine su postojali :eek:
Možda neko ne može shvatiti zašto sada ponovo tražim ove pomalo aljkavo urađene modele :?:
Jednostavno....To su moji početci u hobiju,tada izbor i nije bio veliki :D
Nastaviće se....
Picture 156.jpg Picture 157.jpg Picture 159.jpg Picture 160.jpg Picture 155.jpg
 
Last edited by a moderator:

SHUCA

Poznati forumaš
Lok. Mao Ce Tung, sa TIBETANSKE pruge, dobiila novu mehaniku i svetla... :idea:
Ovo je stiglo iz Španije, preko SLO....Odlivak TALGO lok.
Treba da izgleda OVAKO !
Ovu svetsku rekorderku iz 1950 očekujem iz Francuske... Biti će tu posla klopa
Picture 155  MAO.jpg Picture 154talgo.jpg RENFE-TALGO%20353%20B[1].jpg SNCF rek.JPG
 
Last edited by a moderator:

SHUCA

Poznati forumaš
Ova SNCF "lepotica" je takođe stigla kao odlivak u resinu iz Francuske preko prijatelja u SLO. :palac_gore:
Odavno trčkara kod mene...Slab sam na simpatično-ružne lokomotive :D .
E, ovo je za poštovanog NCL-a...... Nabavljeno 1981...2.. :?:
Po meni, najlepša aerodinamična parnjača.... MALLARD. Proizvod Minitrixa..
Picture 156.jpg Picture 157.jpg
 
Last edited by a moderator:

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
LIjepi vlakovi :palac_gore: da mi je nabavit nešto od tih N kako sam ja to prije zvao mali vlakovi dok nisam saznao šta je N :D
 

NClight

Hybernated
Serija LNER 4-6-2 Class A4, imenovana lokomotiva "Mallard" koja je postavila rekord... eh, ja tražim "Sir Nigel Gresley" koji je još u pogonu na NYMR (imenovana po inženjeru-konstruktoru koji ih je dizajnirao)
http://en.wikipedia.org/wiki/North_York ... ocomotives

Lijepa tradicija koju su Britanci zadržali, a to je imenovanje lokomotiva (i autobusa!)
Tako su Class A4 imenovali po pticama, uz izuzetak par komada imenovanih npr. "Union of South Africa" i "Sir Nigel Gresley"
Više o A4: http://en.wikipedia.org/wiki/LNER_Class_A4
 

SHUCA

Poznati forumaš
Hvala NCL na dodatnim info. Nisam znao da ih je napravljeo čak 7 :hmmm Znao sam za 4 :!: I u originalu su bile PLAVE ,zelene postaju posle II. sv. rata kada prelaze u vlasništvo British railways-a :D
No evo za te još šašavih engleza:
Graham Farish iz 1979 god. jako loša mehanika....Vidim da je i dalje proizvode :zvizdi:

A, evo i skoro završene TALGO lokomotive.... UF, :uvrnut odlivak je jaaako zaj...an :??: nakon farbanja se videlo koliko čvorića,zakrivljenosti i ostalih grešaka ima >:)
A i sama plastika je grozna za obradu :nene:
Bilo kako bilo, eto prinove u floti :D
I "staritet " visoke klase ....Minitrix Br 17.4 jedna od mojih omiljenih,čak mi pomalo asocira na JDŽ 02
Picture 158.jpg Picture 162.jpg Picture 163.jpg Picture 159.jpg
 
Last edited by a moderator:

SHUCA

Poznati forumaš
A da ostanemo kod BRZE vuče :?: BR 05 motorizirani ex-static model :D
Rivarossi Br 10...
I sa ovim se počelo kupovati,mislim 1970 :hmmm Atlas Fairbanks Morse,ona desno...TA JE No 1
Picture 175.jpg Picture 180.jpg Picture 169.jpg
 
Last edited by a moderator:
A

Anonymous

Guest
Nisam znao da lokica na prvom okretnom postolju ima tri osovine, a na drugom dvije.
Kakvo je stvarno stanje (Co'-Bo')? Kakvo je izvedeno stanje u modelu?
 

SHUCA

Poznati forumaš
:??: Vidiš,to je jedna od višedecenijskih enigmi i za mene. :shock:
Ta lok. se proizvodila u više H.P. verzija za USA RR, ali osim fotografija sa rasporedom Bo-Bo, niti u jednoj reviji NISAM video PETOOSNU verziju u stvarnosti,što ne mora značiti i da nije postojala :zvizdi:
Pomišljam da je do ovoga došlo pri konstruisanju modela u "N"..... Dve ose su jako malo za kontakt napona,pa je verovatno nekom palo na pamet da doda treću osu >:) Ovaj model prima napon SAMO preko zadnjeg postolja.
Sa druge strane,ne bih rekao da je tako ozbiljna firma kao što je Rivarossi-Atlas pravila totalnu izmišljotinu :!: Taj model se decenijama prodavao upravo na USA tržištu :eek: bez problema.
Ovakvu konstrukciju su kod Rivarossija primenjivali i na drugim dizel i elektro lok. samo što su kod njih radi boljeg kontakta stavljali i klizače na oprugama dijagonalno ispred točkova...
I da zaključim----NITI jedna druga firma NIJE pravila model lok. F.M: u verziji sa pet osa >:read:
Viđao sam u raznim sistemima isključivo Bo-Bo verziju.
 

SHUCA

Poznati forumaš
:ples2: :ples2: :ples2: :ples2: :ples2:
A bre batke Polvalče si ozdravio :ples :ples Još da pređeš na "N" :palac_gore: :ples Da te i Bog vidi :ples :ples
Hvala za ovu fotku demonstracionog prototipa F.M. lokomotive :naklon:
Ja uvek polazim od toga ,da je ovaj naš hobi, suviše OZBILJAN BIZNIS da bi se fabrike zaj...ale sa modelima...
Isključujući neke komplete za decu ,kao modele do sada nisam video TOTALNU izmišljotinu...
Čak i najnekvalitetnije urađni modeli, imaju uporište u stvarnosti....Zato se i zovu MODELI a ne IGRAČKE >:p>

SHUCA premerava dobijeni odlivak ODOKATIvno -"laserskom" metodom :D :D :D
Picture 162.jpg
 
Last edited by a moderator:
A

Anonymous

Guest
polval kaže:
To je model Fairbanks Morse B-1A1

Hej polval, si živ?

Naime, ovo što si napisao ne govori da su okretna postolja. Tako piše i na wikiju, a to je pogrešno. Ako oznaka nema apostrof, to znači da su osovine vezane kruto na glavni okvir. U ovom slučaju B bi značilo da okretno postolje ima dvije pogonske osovine koje nemaju zasebni pogon. 1A1 znači da su u igri tri osovine od kojih je srednja pogonska, a dvije vanjske su gonjene. Bez aposrofa znači da su sve kruto vezane na glavni okvir!!

Sigurno mora biti ovako : B' - (1A1)'. Ako slučajno okretno postolje s dvije osovine ima dva vučna motora onda ide ovako Bo' - (1A1)'
 

polval

Član foruma
Ziv sam, jos malo na sporednom koloseku ali "jos samo malo drugovi, ceka nas svetlija buducnost!" :)))))

Nighttrain , samo sam copy-paste podatak iz wikipedije ali mislim da se prema americkom sistemu oznacavanja ne oznacavaju posebno obrtna postolja, tako da je osovinska formula ispravna B-A1A (pogresno sam napisao B-1A1!). U USA se ne koriste UIC sistemom oznacavanja nego Whyte sistemom za parne lokomotive i AAR sistemom za dizel i elektricne lokomotive.
Postoje jos nekoliko sistema, vec pomenuti UIC, francuski sistem, svajcarski sistem i pazite sad, turski sistem oznacavanja koji je stariji od svajcarskog na primer.


Pozdrav
Tino
 
A

Anonymous

Guest
Znam da si copy-paste napravio...nego, ja sam mislio da sam pametniji od tih glupih Amera. No dobro, kad sam ja uopće u pravu prrrd

:D :D :D :D

Znači, srednja je slobodna!
 

SHUCA

Poznati forumaš
Jedan od mojih favorita :D Vittorio Emanuelle II ,nekada STAND-model ,a od 2005. motorizovana...!
Ne pomišljajte o ceni toga... :D mogao sam kupiti neku novu lokomotivu >8-o:

Neodoljiva lepota :palci_gore: a i iznenađujuće kvalitetno urađen model :palci_gore:
Picture 171.jpg
 
Last edited by a moderator:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh